Komputer+HDTV

matmar

New member
Witam wszystkich.

Zgłszam się tutaj bo serwisanci nie potrafią mi pomóc.

Problem polega na tym że podłączyłem komputer do telewizora HD poprzez złącza DVI-HDMI i wszystko jest OK pod warunkiem że w pierwszej kolejności włączę kompa a później TV bo w odwrotnej sekwencji komp nie reaguje na wcisk włącznika.

Po wyłączeniu TV komputer załącza się bez problemu.

Ponadto zauważyłem że zegar systemowy kompa spóźnia się mniej więcej
o czas gdy komp jest wyłączony a pracuje TV.

KOMP: ATHLON 2000 grafika GFORCE FX 5600

TV: SAMSUNG SP50L6HX

Proszę o pomoc

Marek Matej
 

Patrick Bateman

New member
Ciekawy problem.
Zaczalbym od podstaw ..czyli nowych sterow dla chipsetu plyty glownej oraz karty graficznej...moze upgrade biosu plyty warto takze zrobic.

Pzdr
 

kowal

New member
A ja z kolei zaczął bym od sprawdzenia czy oba urządzenia są wspólnie uziemione ( tj. czy oba maja wtyczki z bolcem i oba bolce w gniazdkach są ze sobą spięte/uziemione ). Ewentualnie spiął bym obie metalowe obudowy jakimś pojedynczym kabelkiem tak żeby obie miały ten sam potencjał. Czasami zdarza się, że między obudowami TV i PC płyna prądy wyrównawcze ( często przyczyną jest TV kablowa - np. przy włączaniu anteny do pracującego TV widać przeskakującą iskrę, a czasem przy dotknięciu nieźle trzepnie ). Jeśli PC i TV są połączone ze sobą tylko kablem DVI-HDMI to te prądy wyrównawcze mogą przepływać właśnie tym kablem powodując jakieś zakłócenia w pracy zasilacza/kompa pracującego w Stand-by i uniemożliwiają jego normalny Start.

A z innej beczki to sprawdził bym w Bios-ie funkcję "Wake-up on xxxxxx" może tam jest coś przyblokowane....
 

dnc

Moderator
VIP
Zgadzam się z kowalem. Jeśli jest problem z kompem to prawdpodobnie oba urządzenia są podłączone do dwóch różnych gniazdek, najpewniej bez fazy "0", i po kablu DVI-HDMI lecą prądy przy różnicy potencjału/napięcia pomiędzy jednym i drugim urządzeniem. Jeśli nie masz pewności załatw sobie jakiś miernik uniwersalny (multimetr) i sprawdż odłączajc najpierw urządzenia od siebie, a potem podpinając na obudowy (metalowe elementy) kabelki z miernika. Przy zakresie do 250V powinieneś mieć odczyt napięcia. Jeśli zmniejszysz zakres pracy miernika to zobaczysz jaka jest jego wartość. Dziwię się, że "technicy" z serwisu nie zapytali się jak masz podłączone urządzenia do gniazda zasilającego. Najlepiej jeśli masz listwę zasilającą i do tego podpięty jest PC i TV.
 
Do góry