szerokość ekranu - Samsung

ven2ra

New member
Witam. Od 2 tygodni mam Samsunga le32M51B.
Mam jeden problem. Podczas oglądania programów czy filmów ekram nie dostraja automatycznie wysokości - tz. na panoramicznym panelu wyświetlany jest "panoramiczny" obraz, tak jak na zwykłym telewizorze. Obraz jest "obcięty z góry i z dołu.
Ustawienia w menu nic nie zmieniają niezależnie od tego czy wybiorę automatyczne ustawienia, wide i panorama. Podczas zmiany pomiędzy tymi ustawieniami nie ma żadnej różnicy w wyświetlanym obrazie. Można coś zmienić jedynie wybierając funkcję powiększenie.
Czy ktoś wie co z tym zrobić? Czy to jest normalne cze potrzebny jest serwis?

pozdrawiam Sebastian
 

Wegorz

New member
Hej,
No więc niestety ten telewizor nie umie rozpoznać czarnych pasów w filmach i nie może automatycznie zmieniać trybów - poczytaj więcej o letterboksie, bo te filmy nie są nadawane w 16:9.
Z tego co wyczaiłem, to takie filmy trzeba oglądać w trybie 'zoom' - bo tu można płynnie sobie wyregulować powiększenie tak, aby był widoczny cały film. A tak na co dzień to używać trybu 'panoramiczny' - to taki kompromis dla programu 4:3 rozciągniętego na TV 16:9. Działa to tak, że środek ekranu jest prawie nie rozciągnięty, a boki bardziej - normalnie tego prawie nie widać (tylko podczas dłuższego i szybkiego przesuwania kamery no i w TVN24 na pasku wiadomości :))) Nie jest to bardzo upierdliwe, bo na pilocie masz do tego jeden przycisk.
DVD i tak zawsze przełącza na 'wide'.

PS. A są jakieś LCD co umieją rozpoznać czarne pasy i przełączyć tryb tv? Może Philipsy?
Pozdrawiam,
Węgorz
 

Alvaro

New member
A ja mam samsunga LE32S71B i problem polega na tym, że kiedy oglądam niektóre programy TV w trybie auto, to czasami telewizor wykrywa czarne pasy u góry i u dołu i rozciąga obraz, a czasami ich nie wykrywa i wtedy mam 16:9 z pasami u dołu i u góry. Bardzo to jest denerwujące i nie wiem jak temu zaradzić, żeby nie trzeba bylo za kazdym razem przełączać na tryb "powiekszenie". Z reguły tryb "autopowiększenie" działa super na niemieckich programach typu 3sat, a np. na TVP1 przy oglądaniu nowych seriali 16:9 nie działa. Czy u was jest tak samo?
 

kowal

New member
Na niemieckich kanałach działa tak jak trzeba, bo niemcy nadają tak jak trzeba, czyli 16:9 ze znacznikiem tego formatu. TV nie musi się namyślać czy to jest 4:3 czy 16:9 po prostu dostaje odpowiedni znacznik i od razu przełącza się na tryb panoramy. Jak jest w TVP każdy wie; dają pasy z dołu i z góry przesuwają znaczki do środka obrazu i udają że to obraz 16:9 ( oczywiście jest to 4:3 bez żadnych znaczników panoramy ) żeby mieć pełny ekran trzeba zoom-ować, co oczywiście prowadzi do pogorszenia jakości obrazu bo mniejsza ilość linii poziomych ( o dobre 20% ) jest przeskalowywana do normalnej rozdzielczości.
Co do funkcji automatycznego skalowania obrazu to jest ona wykonywana na podstawie sprawdzania przez TV kilkudziesięciu pierwszych i ostatnich linii poziomych obrazu, jeśli nie ma tam obrazu ( czarne pasy ) to TV rozciąga odpowiednio obraz. Niestety sprawność tej funkcji zależy w dużej mierze od algorytmu zaimplementowanego do TV ( a więc generalnie od producenta ) i od jakości docierającego sygnału. Jeśli sygnał jest słaby występuje szum, ziarno, lub jakieś odbicia lub przydźwięki; to efekt ten występuje na całym ekranie również na tej części z pasami panoramy. TV uważa te zakłócenia za użyteczny sygnał i dlatego nie przeskalowuje obrazu. Gdyby wszystkie stacje nadawały znaczniki 16:9 problem praktycznie by nie występował...
 
Do góry