Czerwonawe kręgi w LCD Sharp 32P50E ?

_Sebek_

New member
Na wstępie, jako że jestem "nowy" chciałbym wszystkich serdecznie powitać!

Od kilku miesięcy jestem szczęśliwym użytkownikiem telewizora LCD Sharp 32P50E. Naprawdę szczęśliwym, mimo "wady" którą szanowni forumnowicze zdemaskowali na wirtualnych kartach tego forum, a do której coś nie za bardzo chce się przyznać Sharp.
Nadmieniam, że telewizor kupiłem oczywiście przed wypłynięciem na jaw tych sensacyjnych informacji i mimo iż zdarzyło mi się zawieszenie odbiornika IR chyba ze dwa razy, nie robię sobie z tego specjalnego zmartwienia. (Być może w drodze usprawiedliwienia wydanych a ciężko zarobionych pieniędzy...)
Ale do rzeczy: mam prośbę do wszystkich użytkowników w/w modelu aby zwrócili uwagę, czy na jednolitych białych (lub bardzo jasnych) płaszczyznach wyświetlanych przez panel zauważają delikatne (ale jednak widoczne) kręgi w kolorze różowawym o kształcie niepełnej tęczy, zaczynające się od narożnika ekranu? Bardzo dobrze ten "efekt" był widoczny choćby przy okazji transmisji Pucharu Świata w skokach narciarskich z Zakopanego.
Przypominam, że efekt ten jest widoczny bardzo rzadko, w specyficznych warunkach wyświetlanego obrazu, ale jak już raz zwróciłem na niego uwagę to widzę go prawie wszędzie (samosugestia?).

Podam dane co do sygnału jaki napędza mój telewizorek: Tuner Cyfry+ Philips po porządnym kablu SCART z RGB, oraz
Odtwarzacz DVD Yamaha s557 przez równie porządny kabel Componentowy w YUV.

Efekt występuje bez znaczenia na ustawienia siły podświetlenia/kontrastu/jasności itp.

Pozdrawiam i czekam na Wasze opinie...:confused:
 

helper

New member
Cześć,

korzystam z 32P50 od sierpnia ubiegłego roku i jak do tej pory nie miałem problemu z pilotem (o czym już pisałem na forum). Nie mogę Ci też potwierdzić obecności zjawiska, o którym piszesz. Telewizor mam podłączony do telewizji kablowej przez zwykłe łącze antenowe.
Czy ten efekt widoczny jest również przy sygnale np. z DVD?
 

_Sebek_

New member
Efekt występuje zarówno przy sygnale z SAT jak i DVD. Jest jednak widoczny gdy białe pole pokrywa pokrywa prawie całą powierzchnię ekranu, a nie jego część. Kręgi są nieruchome, to znaczy gdy obraz się przesuwa (np. panoramowanie kamery) kręgi pozostają na swoim miejscu.

Dodatkowo zaznaczę, że efekt ten zauważyłem stosunkowo niedawno, podczas kalibrowania telewizora za pomocą testowej płyty z miesięcznika Audio Video. Zamieszczone są na niej między innymi jednolite plansze o różnej jasności. I to na nich zauważyłem po raz pierwszy ten efekt, później wychwytując jego pojawianie się podczas oglądania normalnej telewizji.

Kręgi są delikatne, ale na jednolicie białej (lub bardzo jasnej) powierzchni wyraźnie widoczne. Chyba z racji koloru - różowo/czerwonego.

Czekam na opinie innych użytkowników, jeśli nikt nie potwierdzi mi ich występowania chyba będę zmuszony zgłosić sprzęt do reklamacji.

Pozdrawiam
 

TOmeKK

New member
@sebek

poszukaj jak chcesz na avforums w dziale lcd, nie wszystkie dolegliwości były tu opisywane. Wpisz model w >search<.

Pozdr.
 

_Sebek_

New member
Do Admina

Prośba do admina.

W rozpoczętym poście nie poruszam problemu serwisowego ani tym bardziej nie zwracam się (póki co...) do serwisu, tylko opisuję zjawisko występujące w moim telewizorze. Być może nie jest to wada czy usterka odbiornika a po prostu jego "urok".

Prosząc użytkowników tego modelu o dzielenie się ze mną opiniami na temat dostrzeżonego efektu, umieściłem post w dziale LCD z racji na specyfikę mojego problemu i licząc na szeroki odzew.

Dział SERWIS przeglądają użytkownicy, których sprzęt (niekoniecznie LCD) uległ uszkodzeniu i którzy szukają skutecznych sposobów naprawy w/w.

w związku z tym wielka prośba o ponowne umieszczenie mojego postu w dziale LCD.

Pozdrawiam
 

xroma

New member
Witam !

Nie posiadam takiego LCD-ka ale po opisie sądzę, że jest to wina podgrzania matrycy w tych wlasnie miejscach przy ktorych pojawiaja sie owe kręgi. W samsungu są to skolei ciemniejsze plamy ktore pojawiaja sie dokladnie przy takich obrazach jakie opisales. Zakladam ze jest to urok a nie wada panelu.
 

SerwisSharp

New member
Witam,
Przepraszam za zwłokę ale nie bylo mnie parę dni.
Po opisie sądząc to może być wszystko począwszy od tego że TV stoi przy grzejniku a skończywszy na kurzu pod panelem. Prośba o kontakt z nami (22) 545 81 82

Pozdrawiam
SS
 

ANDREW

New member
SerwisSharp napisał:
Witam,
Przepraszam za zwłokę ale nie bylo mnie parę dni.
Po opisie sądząc to może być wszystko począwszy od tego że TV stoi przy grzejniku a skończywszy na kurzu pod panelem. Prośba o kontakt z nami (22) 545 81 82

Pozdrawiam
SS

Witam
Co rozumie Pan przez stwierdzenie "kurz pod panelem"? Kurz na stoliku na ktorym stoi tv :)? czy raczej kurz przedostający sie za ekran, rozumiem, że tylnymi wlotami wentylacyjnymi? Co takie zjawisko moze spowodac z tv i jak temu zaradzic (nie kurzyć :) ) Czy nie ma jakis fabrycznie montowanych zabezpieczen by kurz nie przedostawał sie za ekran?
 

bankroot

New member
należy jeszcze dodać, że jest to kurz różowy :p
swoja drogą to coś niesamowitego, żeby kurz powodował takie "cuda" na ekranie.

Coraz bardziej skłaniam się ku opinii, że albo SHARP ma kiepskie LCD, albo serwis SHARP-a to laicy
 

krzkop

New member
Witam,
Dzięki za informację sprawdzę wieczorem w mojej padace, jak dotychczas jakoś tego nie zauważyłem ale staram się nie wpatrywać zbytnio w obraz, żeby mnie po raz kolejny krew nie zalała z powodu fatalnego wyboru LCD J.

SerwisSharp znów stara się nam meblować mieszkanie teraz nie wolno tego cacka stawiać blisko kaloryfera J. Natomiast sam LCD powinien pracować w warunkach aptekarskiej czystości.

Czekam na kolejne dobre rady SerwisSharp, może uchronią moje TV made in Japan przed ponowną wizytą w Serwisie a w konsekwencji kurier ponownie nie obudzi mojego dziecka w późnych godzinach wieczornych dostarczając naprawione LCD (ostatnio wpadł z wizytą o godzinie 23).

A i jeszcze jedno mimo woli nie wpatrywania się w obraz zaobserwowałem, że w moim LCD:
- napisy przesuwające się na dole ekranu na różnych tłach (czarne, niebieskie) tracą ostrość, znaczy się rozmazują się w zależności od tego co jest akurat wyświetlane na pozostałej części ekranu. W zasadzie to są cały czas rozmazane (takie z pikselowane) tylko czasami wyświetlane są poprawnie.
- w sytuacji gdy np. jakaś z wyświetlanych akurat postaci stoi na tle jakiegoś telebimu (często w teledyskach) piksele z tego tła zniekształcają kontury (obrys) postaci stojących przed nią (wygląda to okropnie).

Czy to wina ustawień czy generalnie matryc LCD czy może (aż boję się napisać, żeby nikogo nie obrazić) wina mojego LCD.
 
Ostatnia edycja:

SerwisSharp

New member
Panowie,
Trochę luzu i humoru. Zażartowałem...
Jak nie da rady na wesoło to proszę w taki sposób:
Nie wiem co to jest, nie spotkałem się z takim przypadkiem jak różowe przebarwienia.
Stąd prosba o kontakt z nami.

A tak na marginesie co do kurzu:
telewizory sa zabezpieczane i teoretycznie kurz nie powinien się dostać pomiędzy matryce a szybę. Ale w praktyce bywało już, że czyściliśmy.
Efekt wygląda _na ogół_ tak jakby lampy z jednej strony było lekko upalone i słabiej świeciły.
 

ANDREW

New member
SerwisSharp napisał:
Panowie,
Trochę luzu i humoru. Zażartowałem...
Jak nie da rady na wesoło to proszę w taki sposób:
Nie wiem co to jest, nie spotkałem się z takim przypadkiem jak różowe przebarwienia.
Stąd prosba o kontakt z nami.

A tak na marginesie co do kurzu:
telewizory sa zabezpieczane i teoretycznie kurz nie powinien się dostać pomiędzy matryce a szybę. Ale w praktyce bywało już, że czyściliśmy.
Efekt wygląda _na ogół_ tak jakby lampy z jednej strony było lekko upalone i słabiej świeciły.

Da rade na wesoło ;) moze dlatego, ze nie mam (i nie chce miec) tv sharp ;)
a na poważnie problem kurzu miedzy szyba a matryca bardzo mnie zainteresował. Jeżeli takie lampy maja swiecic 60.000 godzin to kurz moze spowodowac szybsza wizyte w serwisie. Jezeli tv bedzie na gwarancji to np beda go czyscic ale jak sie skonczy gwarancja i trzeba placic to serwis moze wscisnac nowe lampy bo stare mialy taki urok ze sie zakurzyly ;) Koszt wymiany większy i robota jakby bardziej czysta a klient mozna sie nabrac na nowe lampy ;) (znowu na wesoło).
Ogolnie mowiac temat kurzu w tv to cos nowego w crt nigdy o takim problemie nie slyszalem
 

ela

New member
Miałam już raz do czynienia z serwisem sharpa i nie chce już mieć nigdy kontaktu z tymi pseudofachowcami ! Wmawiali mi przez miesiąc ze trzeba jakiś moduł w moim TV wymienić by pilot działał poprawnie i nie chcieli mi za nic w świecie wymienić telewizora upierając sie przy naprawie brrrr ! aż strach pomyśleć jak taka naprawa może wyglądać, czytając róże wypowiedzi panów z ekipy sharpa. Sklepik od ręki mi telewizorek odebrał beż zadnych dyskusji ! Gdybym słuchała pana od sharpa , to już bym miała telewizor naprawiany, więc nie ma co słuchać ich rad !!! jak czytam wypowiedz sharpa na temat tego kurzu to mnie śmiech ogarnia :D
 

_Sebek_

New member
Do SS

SerwisSharp napisał:
Witam,
Przepraszam za zwłokę ale nie bylo mnie parę dni.
Po opisie sądząc to może być wszystko począwszy od tego że TV stoi przy grzejniku a skończywszy na kurzu pod panelem. Prośba o kontakt z nami (22) 545 81 82

Pozdrawiam
SS

Witam. To ja zacząłem ten wątek więc poczuwam się do odpowiedzialności za jego kontynuowanie.

Jeśli chodzi o ustawienie telewizora to faktycznie stoi tyłem do okna w odległości około 50cm od grzejnika na niskim stoliku (patrz zdjęcie). Temperatura w bezpośrednim otoczeniu telewizora to około 20-22 stopnie. Sprawdzałem termometrem elektronicznym. Myślę że jest normalna temperatura powietrza w każdym domu, w lecie będzie na pewno goręcej - i co wtedy?

Proszę o sprawdzenie tego efektu wyświetlając planszę o jednolitym białym lub bardzo jasnym kolorze. Wtedy efekt jest łatwo zauważalny, oczywiście w moim egzemplarzu...

Pozdrawiam i czekam na sugestie i spostrzeżenia.
 

Attachments

  • DSCF2518.JPG
    DSCF2518.JPG
    34,2 KB · Wyś: 117

krzkop

New member
Witam,
Niestety nie miałem wczoraj żadnego testerka żeby sprawdzić dokładnie na moim LC26P50 sygnalizowane przez Kolegę problemy. Oglądałem jednak przez chwilę jakiś filmik na Polsacie którego akcja toczyła się w scenerii zimowej - występowania różowych kręgów nie stwierdziłem :D.

Pozostaje mi jeszcze sprawdzenie płyty głównej czy przypadkiem nie podlega wymianie ze względu na możliwe problemy z progressiv scan, a jak będzie wszystko w porządku to znów może na miesiąc, zanim ponownie coś nie wyskoczy, będę miał spokój;).
Pozdrawiam,
Krzysiek
 

_Sebek_

New member
MRJ napisał:
Najbardziej u Sebka podoba mi się ustawienie głośnika centralnego :eek:


Hola, hola! Takie ustawienie "wymusiła" na mnie żona, mówiąc że nie po to wydała 5000 zł na TV żeby go zasłaniać skrzynką z głośnikami.
Przy oglądaniu filmów z DVD głośnik trafia na odpowiednie miejsce, przed telewizor - mieści się idealnie pomiędzy stopami telewizora.

Pozdrawiam!
 
Do góry