Cabasse Altura Largo subwoofer nie gra

Adam Z

New member
Przez wiele lat niezawodnie działał mój subwoofer Cabasse Altura Largo.

Jako nowy user nie mogę wklejać normalnych linków więc wklejam je w trochę upośledzonej formie bez https i www na początku.

Wygląda tak ogólnie .forumcabasse.org//depot/Enceintes/altura/largo/largo_santos_avec_cadre.jpg

Panel sterowania .soundandvision.com/images/archivesart/308cab.subback.jpg

Tu instrukcja użytkownika (nieserwisowa) .manualslib.com/manual/379609/Cabasse-Altura.html#manual

W sobotę wieczorem działał prawidłowo, na cichym graniu tv. W niedzielę rano już nie działał, i nie działa nadal.
Objawy: świecą się diody: czerwona gdy amplituner jest wyłączony (power off) ale sub jest podłączony do zasilania i w trybie power auto, zielona po wzbudzenia suba po włączeniu amplitunera. Brak jakiegokolwiek dźwięku z suba, tzn. ani charczenia ani szumu, nic. Brak smrodu spalenizny.
Nie było nic przełączane, przestawiane, konfigurowane w zestawie, po prostu w sobotę w amplitunerze power off, w niedzielę power on.

Świecąca dioda oznacza sprawny bezpiecznik główny (po jego wyjęciu dioda nie świeci) i istniejące połączenie z amplitunerem. Amplituner też wykrywa podłączonego suba. Uszkodzony więc jest chyba sub? Chyba, bo nie znam się na tym, więc może sub i amplituner utrzymują połączenie informacyjne ale nie jest przesyłany sygnał z dźwiękiem z amplitunera?

Nie mam możliwości sprawdzić w łatwy sposób amplitunera (bo wepchnięty w ciasną komodę, ponowne połączenie kabli tam to mnóstwo czasu i wysiłku przez małą dziurę) ani suba bo waży kilkadziesiąt kg i jest fornirowany i wycieczka z nim to też spory problem wymagający opakowania ochronnego.

Sub wydaje się być nieprodukowany już, mimo że gra wspaniale. Był bardzo drogi gdy go kupowałem, ale mimo ogólnie wysokich cen i jakości Cabasse nie ma serwisu, lub nie umiem znaleźć serwisu w Warszawie tego producenta.

Pytania:
1. Czy możliwe że sub jest sprawny i nie wychodzi sygnał dźwiękowy z amplitunera, wychodzi tylko sygnał identyfikujący połączenie, i uszkodzony jest amplituner a nie sub? (może głupoty piszę jako lamus elektroniczny ale naprawdę nie znam się na tym).
2. Czy jest w Warszawie serwis Cabasse?
3. Jeśli nie ma serwisu Cabasse, to gdzie w Warszawie mogę naprawić cennego suba? Chodzi o zakład w którym sub nie będzie rzucony na stos innych, tak aby fornir nie porysował się. I oczywiście naprawiony porządnie.
4. Może oprócz głównego bezpiecznika jest w subie jakiś wewnątrz dodatkowy..? Nie mogę sprawdzić bo panek jest śrubkami przykręcony jakimiś gwiazdkowymi, nie umiem tego odkręcić.
5. Może są jakieś sprytne sposoby domowe sprawdzenia, czy padł sub czy amplituner, żeby ograniczyć wożenie gratów do serwisu?
6. Czy jest dostępna instrukcja serwisowa suba? (znalazłem tylko tą zlinkowaną powyżej użytkownika)

Info nt amplitunera. Pioneer vsx d812. Pozostałe 5 kanałów działa w nim prawidłowo. Co istotne raz na kilka tygodni znika któryś kanał, i aby wrócił trzeba na chwilę mocno zwiększyć moc. Zazwyczaj znika C lub FL. Sub jeszcze nigdy nie znikł. Teraz próba zwiększenia mocy nie pomaga. W innych kanałach pomaga zawsze, wystarczy 1-2 sekundy dużej mocy na kanale. Taka "naprawa" mocą nie ma tu raczej sensu, bo sygnał do suba wysyłany jest wtyczką cinch z pominięciem wzmacniacza.

Tak wygląda amplituner panel we wy .fein-hifi.de/images/product_images/original_images/934_4_vsxd812e.jpg

Proszę o pomoc bo ten sub jest naprawdę wspaniałym wynalazkiem, do tego jest wyjątkowo estetyczny, i nie chciałbym oddać go w ręce partacza.

A.
 
Ostatnia edycja:
Do góry