Samsung UE55ES8000 subiektywny test po 3 tygodniach używania

Szemot

New member
Samsung UE55ES8000 subiektywny test po 3 tygodniach używania. Zmieniałem z SHARP LC46XL1E. W internecie możecie znaleźć mnóstwo testów tego TV ale podobnie jak z testami telefonów czy przeglądarek życie okazuje się inne niż cyferki jakie pokażą wskaźniki. Może komuś się przyda bo raczej to poradnik dla kogoś kto zastanawia się nad kupnem i chce mieć jeszcze jedną opinię niż rzetelny obiektywny test maszyn i programów pozbawiony duszy czy opinii.

Wygląd ogólny:
Telewizor jest bardzo ładny i to trzeba mu przyznać. Cienkie aluminiowe ramki nadają elegancji i sprawiają, że telewizor chce się eksponować a nie chować obudowany regałem. Nie wiem czemu podstawki są plastikowe ale skutecznie imitują aluminium. Telewizor jest bardzo lekki więc może stać nawet na mniej solidnej szafce. W zestawie dostajemy standardowy pilot którego przyciski są w miarę wygodnie i intuicyjnie rozmieszczone oraz dodatkowy pilot Touch Control czyli uniwersalny pilot którym obsłużymy każde urządzenie na pilota nawet nie spod stajni Samsunga. Pilot ten wygląda świetnie, większość powierzchni jest dotykowa jak zwykły touchpad w laptopie i kilka przycisków. Niestety pilot leży w szufladzie gdyż jest niepraktyczny. Mogę za jego pomocą zrobić absolutnie wszystko z telewizorem. Ale poza trzema głównymi funkcjami czyli włączenie/wyłączenie, głos i zmiana programów to reszta obsługi jest kłopotliwa i czasochłonna. Zdecydowanie szybciej ustawimy coś za pomocą standardowego pilota. A sterowanie internetem np wpisanie adresu strony jest kłopotliwe i po wirtualnej klawiaturze łatwiej się poruszać strzałkami niż tym touchpadem. Polecam osobom które nie kombinują tylko raz ustawią i potem tylko bawią się głosem i zmianą programów. Odradzam wszystkim innym.
Powtarzam wygląd to zdecydowany atut i dla kogoś kto lubi elegancję i świetny wygląd konkurencją będą jedynie 2-3x droższe telewizory Loewe.

Obraz:
Czyli to co najważniejsze. Wraz ze wzrostem przekątnej ten sam film będzie wyglądał gorzej. Więc przy 55 calach film naprawdę musi być dobrej jakości żeby wyglądał dobrze, No i tu na pewno obraz jest dobrej jakości ale nie rewelacyjny. Po 3 tygodniach używania wciąż nie udało mi się ustawić dobrze osobistych ustawień. Zrobię tak żeby w danym filmie czy serialu kolory były w miarę naturalne, twarz żywa a nie różowa czy pomarańczowa itp i jest wszystko ok. Przestawię na jakiś kanał HD np TVP HD, które ma dobrą jakość i ustawianie szlag trafia. Ustawie tu i znów na kanale SD będzie nie tak. Nie wiem czemu i jaki związek ma rozdzielczość z ustawieniami barw.
Problem też jest znaczny w ciemnych filmach. Do tej pory wszystkie monitory czy telewizory miałem z podświetlaniem CLV czyli świetlówki. Przyzwyczajony więc byłem do tego iż czarny nie jest czarny. Tu mamy do czynienia z podświetlaniem LED co powinno w teorii dać więcej nieco czerni. Jest przeciwnie, takiego mleka dawno nie widziałem i co gorsza mleko to jest tragicznie nierównomierne. Testy pokazują, ze nierównomierność sięga 8% i mówili, że to niedużo. Kłamią, to bardzo przeszkadza przy np horrorach gdzie cały film jest ciemny. Pod tym względem poprzednik wypada świetnie zarówno pod względem poziomu jasności czerni jak i równomierność podświetlania. Co bardziej religijni zamiast gładkiego obrazu ciemnoszarego będą tam dostrzegać matkę boską ;-) Obraz 3D.... no tu generalnie z góry jestem na tak gdyż uznaje 3D tylko w kinie lub na projektorze w domu. Obraz w domu jest za mały nawet te 55 cali pomijając już fakt iż nie do końca dobrze się to sprawdza na tym TV. Kupiłem kilka filmów 3D i wielu z nich nie da się oglądać przez ból oczu i prawie nic nie widać, żadnego efektu. Są takie na których to dobrze widać (nie wiem od czego zależy). Ale tak czy owak to tylko takie połowiczne 3D. Jest to głębia jakby od ekranu w tył a nie jak w kinie gdzie masz wrażenie, że obraz też wychodzi z ekranu do Ciebie. Ale pewnie inna technologia 3D. Co więcej wg testów jasność 3D spada do 65% standardowej jasności i ma być to rewelacyjny wynik. Patrząc na starsze telewizory 3D u znajomych mam wrażenie, że u nich jest jaśniej. Tak czy owak to 3D n telewizorze jestem z góry uprzedzony więc mogę dodatkowo wypaczać tu opinię.
Dodam jeszcze, że obraz z racji na prawdę cienkich półcentymetrowych ramek wygląda jakby wychodził ze ściany co daje bardzo miłe wrażenie.

Dźwięk:
Dźwięk jest bardzo czysty co mnie mile zaskoczyło ale brzmi jak monofoniczny. Nie może brzmieć inaczej skoro głośniki są pod spodem w odległości 40cm od siebie a nie po bokach. Nawet kolumny audio stojące koło siebie nie dadzą nam efektu stereo a co dopiero przestrzenności. Więc jeśli oglądamy filmy z lektorem, polskie lub wiadomości to świetnie się będzie sprawdzało. Do kina akcji amplituner wymagany. No i teraz podłączenie do amplitunera.... Kino domowe mam bez obsługi HDMI więc podłączyć mogę tylko kablem optycznym jednak tv ma z tym problem. Dźwięku nie da się standardowo ustawić na RAW czy inaczej nazwany po prostu oryginalny a możemy wybrać jedynie PCM, DTS lub DD ale te dwa pozostałe jedynie gdy już odtwarzany jest film. Co za tym idzie? Jak oglądam jakaś premierę na TVN gdzie jest dźwięk Dolby Digital to muszę ręcznie wybrać do tej audycji dźwięk Dolby Digital. Jak później chcę obejrzeć coś na DVD w dźwięku DTS to ręcznie muszę wybrać DTS bo inaczej będzie szło stereo. Dość irytujące. A czasem mimo iż film jest z dźwiękiem DTS to nie pozwala nam wybrać nic innego niż PCM. Być może ktoś znalazł obejście tego, mnie się nie udało.

Wbudowany odtwarzacz multimedialny, WiFi oraz DLNA
W TV mamy 3 porty USB do podłączenia dysków zewnętrznych lub pendrive aby odtwarzać treści lub do nagrywania filmów z DVB-T. Filmy w popularnych formatach także FullHD MKV odtwarzane są bezproblemowo. Egzotycznych formatów nie sprawdzałem bo nie interesują mnie takie. Niestety telewizor do dziś przy najnowszej aktualizacji (na dzień 8.XI.2012) nie odtwarza polskiej czcionki z napisów SRT a plików TXT w ogóle nie odtwarza. O dziwo na dedykowanym odtwarzaczu Blue Ray BD-E6300 do tego telewizora, który powinien mieć podobne możliwości a polskie napisy z pliku SRT już odtwarza ale TXT także nie rusza. Zdjęcia odtwarzają się dość wolno. Przynajmniej takie 8Mpx zajmujące 3-5MB przy szybkim pendrive zdjęcie wgrywa się ze 2-3 sekundy co przy dwurdzeniowym procesorze w telewizorze powinny raczej być błyskawiczne. Bardzo dobrze działa funkcja odtwarzania z komórki czy tabletu zdjęć czy filmów. Szybko odtwarza i bez zbędnych procedur. Klikamy "wyświetl na:" i już mamy. Podobni jest z komputera. Niestety przez wifi zapomnieć możemy o plikach MKV. Nie wiem czemu. Napisane, że format nieobsługiwany ale z tym samym filmem przyjdę na pendrive i już działa. A jeśli to kwestie zabezpieczeń antypirackich to.... czemu działa z pendrive i czemu nie działają moje filmy, które nagrałem lustrzanką.
Jest także możliwość wyświetlenia tego co leci na telewizorze na żywo na smartfonie lub tablecie. Niestety totalitarnie działa tylko z urządzeniami Samsung i tylko z najnowszymi czyli SGSII/III Note 1/2 oraz Galaxy Tab/10.1 Z niczym innym nie zadziała. Nie mam żadnego z tych urządzeń więc nie testowałem i się nie wypowiem ale pewnie podobnie dobrze jak ze smartfonu na TV czyli dobrze o ile jest się w zasięgu domowego rutera Wi-Fi.

Obsługa gestów i dźwięków
Niestety oba są klapą. Jakby zastosowali tu S-Voice słynne z nowych linii smartfonów Samsunga to byłoby to coś. A tu mamy schematy komend. Np włączenie lub wyłączenie TV głosem to wypowiedz SmartTV włącz się lub HI TV włącz się. I tyle. Nie możemy sami zaprogramować włączenia czy obsługi. Nie możemy po prostu wydać komendy którą zrozumie typu "Smart TV zwiększ kontrast o dwa numery". Zanim to zrobimy to musimy krok po kroku wchodzić w drzewka menu itp itd i zrobilibyśmy szybciej to zwykłym pilotem i jeszcze herbatę zaparzymy w tym czasie. Obsługa gestów działa tylko przy idealnym świetle. W sztucznym nawet dobrym często rąk nie wykrywa lub wykrywa chociaż ich nikt nie pokazał a widać jedynie twarz. A nawet jak już za dnia działa to musimy mieć odpowiednie tło. Biały człowiek mający np kremowe ściany w pokoju jest często niewidoczny. Najlepiej jakbyśmy pomalowali ściany na czarno a słonce żeby padało na nas to się pobawimy wtedy. Ale też obsługa gestów to raczej do obsługi programów czy gier np Angry Birds :) ale nie do obsługi telewizora bo to też bardzo upierdliwe i czasochłonne. Być może kiepska obsługa gestów jest przez naprawdę niskiej jakości kamerę. Niby 720p ale bez autofocusa i serio kiepskiej jakości. Porównując tą kamerę do kamery internetowej Logitecha za 300zł to jak porównanie Samsung Galaxy Ace do GalaxySIII.

Funkcje smart
No to teraz dusza tego telewizora. Tu na szczęście więcej plusów. Obsługa jest dość intuicyjna po menu. Prędkość jest dobra chociaż po dwurdzeniowym procesorze można by wymagać więcej. Samych aplikacji jest dość dużo zwłaszcza tych związanych z filmami, vod itp. Bardzo dobrze działa i wygląda VOD TVP, Ipla, TVN Player itp. Jednak żeby odtwarzać płynnie film w HD MUSI być w domu łącze o przepustowości MINIMUM 6Mb/s. To nie Google Play czy Appstore ale znajdziemy tu sporo ciekawych rzeczy a wiadomo, że z czasem będzie lepiej. Jeśli chodzi o gry do obsługi gestami to niestety na razie są to pozycje tylko dla dzieci do 10 lat. Wyjątkiem jest chyba tylko Angry Birds więc dla dużych dzieci póki co nie ma właściwie nic. Oby z czasem się to zmieniło. Aplikacje można segregować, wrzucać w foldery co przy dziesiątkach aplikacji zainstalowanych daje nam dużo bo wszystkie gry dla dzieci wrzucamy do jednego folderu czy VOD i mamy porządek. Niestety konfigurować nie można wszystkiego (przynajmniej ja do tego nie doszedłem) czyli na stronie głównej są duże foldery np Social (gdzie mamy aplikacje typu Facebook, G+ itp), Fitness, Family Story itp. I tego nie da się usuwać ani zastąpić czymś innym. Kiepsko bo nie każdy chce korzystać z aplikacji do zrzucania kilogramów czy mieć FB na telewizorze a te cztery pozycje zajmują ponad pół ekranu no ale może to zmienią w przyszłości albo ktoś da cynk jak to skasować.

Podsumowanie:
Świetny telewizor absolutnie nie wart swojej ceny. Przepiękny więc jeśli ktoś ma nowoczesny dom w szkle, marmurze, czerni i bieli i np posiada w domu sprzęt AGD Siemensa do tego iMaca to taki TV będzie się świetnie komponował. Jakby poprawili wyświetlanie 3D, zainstalowali S-Voice i dali lepszą kamerkę lub dali możliwość zainstalowania swojej do obsługi gestów to byłby wart swojej ceny. Aplikacji związanych z video jest dość sporo ale na gry dla "dużych dzieci" trzeba poczekać. Skoku z przesiadki z naprawdę świetnego Sharpa bardzo dużego nie widać a jakość obrazu w ciemni w Sharpie znacznie lepsza. Więc jeśli ktoś wymienia telewizor CRT albo jakiś mały TV np 32 cale to na pewno polecić można. Ale 46 na 55 nie robi takiego wrażenia a już na pewno nie za tą kasę. Samsung idzie w dobrą stronę ale spodziewałem się większej rewolucji w jakości samego panelu. Myślę, że jakby Sharp nadal był produkowany w Japonii a nie w Chinach to byłby zdecydowanie lepszym wyborem (widziałem dzisiejszą jakość Sharpów i jest kiepsko) albo Sony Bravia gdyby też nie zszedł na psy to była by niezłą konkurencja. Samsung dziś jest najlepszym producentem paneli na świecie i gdy konkurencja zaczęła się zmagać z kryzysem nie prze tak więc i Samsung chyba odpuścił. W dziedzinie wyświetlaczy mobilnych z konkurencją jest ostro więc i Samsung ostro pnie się z nowymi rozwiązaniami o świetnej jakości. W dziedzinie TV jeszcze tego nie ma. Może gdy w końcu ruszy masowa produkcja OLED TV to się to zmieni. Póki co idę zetrzeć gorycz jaką mam przy zestawieniu tego co Samsung tu oferuje z ceną za jaką się sprzedaje i osłodzę tą gorycz patrząc na przepiękny mebel jakim jest :)


P.S. Jeśli ktoś zna rozwiązania z którymi ja sobie nie poradziłem np usuwanie 4 głównych folderów w aplikacjach lub wypuszczenie oryginalnego dźwięku do amplitunera po kablu optycznym to na priv proszę.
 

Leeonsjo

New member
Bez reklam
Kupuje na dniach albo tego Samsunga tylko 46 cali albo Philipsa 46PFL8007 .Po twoim poscie 1;0 dla philipsa.To dlaczego nie chciałem Philipsa to to ze ma problem z napisami a Ty napisałeś że Samsung też ma problemy z napisami.
Sam jestem ciekaw jak dzwięk wysłać do ampli .
 

Szemot

New member
@Leeonsjo

Jeśli używać będziesz funkcji ambilight w Philipsie to jest się nad czym zastanowić. Jeśli nie to oszczędność 500 chyba jest bezsensowna. Bo jednak ten philips jest uboższy chociaż pilot jest dość ciekawy i wg mnie lepszy od tego Touch Control z Samsunga
 

Leeonsjo

New member
Bez reklam
Teraz mam philipsa i ambilaith prawie nie używam .Co znaczy uboższy philips ma najlepsze opinie co do jakosci obrazu a samsung takie sobie.O co chodzi z tym oszczędzaniem przecież philips jest droższy.
 

Szemot

New member
To mam na myśli, że może kiepsko jest to rozwiązane ale niektórym może pasować sterowanie głosowe czy gestami. Opcje z aplikacjami też z tego co widzę lepiej prezentują się u Samsunga i co dla mnie przynajmniej ważne w Samsungu działa to menu zdecydowanie szybciej. Widziałem videorecenzję tegi Philipsa i przyznam, że w 2012 roku żeby coś tak muliło to skandal. Bo to jak stare urządzenie na Androidzie.

Co do ceny to kwestia relatywna. Patrzyłem akurat na 55 cali na ceneo i tych innych to Philips kosztował poniżej 9000 a Samsung powyżej. Ja miałem o tyle farta, że kupowałem w media w dniu bez VATwięc odeszło mi 23% ceny ;-)
 

Szemot

New member
Tak ale to jest ustawienie do danego filmu. Włączę drugi film z tym samym dźwiękiem i muszę ustawiać od nowa i wcale nie działa to za każdym razem. Nie tędy droga
 
Do góry