serwer plików

Tsubasa

New member
Bez reklam
Serwer plików np. NAS? jeśli ma opcję udostępniania DLNA, to tak. Jeszcze można wykorzystać router który wspiera DLNA lub umożliwia wgranie Tomato/OpenWrt.
 

rydzyn

New member
Dzięki za odpowiedż,wreście jeden co ma cos do powiedzenia na tematy trudne ale zwiazane z tym tv i ogólnie.Bo jak czytam że temu bzyczy a tamtemu szumi to :fool:.Temat samsung hub połowicznie rozwiązałem,net satelitarny od 3 dni ma polskie ip.Niestety koszty większe niż ten orange co proponujesz(już podpisana umowa).Jeśli chodzi o serwer plików to dopiero zaczynam coś kombinować(nie jestem fachowcem)mam teraz podpięty dysk do kompa i z kompa przewodem lanowym do routera wifi i udostępniłem programem allshare ten dysk zewnętrzny i po wi fi wszystko śmiga.Ale chcę pominąć kompa i pod router wifi tplink chcę podpiąć cerwer plików i na dwa tv samsunga zrobić centrum mediów.I jeszcze jak to się uda(zapytam na PW)mam jeszcze obrotnice podpięta do tv i moduł cyfry i próbuje przez tuner tv poustawiać kilka satelit ale nawet w serwisie się poddali i każą mi experymentować.Myślę że jak inni pokonają problem bzyczenia ,dts i mniejszych problemów może skorzystają z porad które tu powstaną.:grin:
 
Ostatnia edycja:

Tsubasa

New member
Bez reklam
NAS np. Synology DS112J ~520zł

Demo: http://demo.synology.com:5000/webman/index.cgi
Login: admin
Hasło: synology

Prawdziwy kombajn. Może służyć do wykonywania kopii, serwer DLNA, pobierania plików przez torrent. Bardzo szybki: lan 1Gbit/s, transfery 50MB/s zapis, 80MB/s odczyt.

Tańszą alternatywą jest zmienić router który obsługuje OpenWrt/DD-WRT np. TP-Link TL-WR1043ND ~180zł lub Tomato np. Netgear WNR3500L v2 ~240zł. Tylko transfery portu USB nie zachwycają tak bardzo: ~5MB/s zapis, ~8MB/s odczyt. Ale za to można podpiąć modem 3G (np. jako zapasowe łącze). QoS / Bandwidth Limiter - jak masz kilka urządzeń podłączonych do sieci możesz po limitować prędkości internetu. Również może służyć do pobierania plików z torrentów, jako serwer DLNA, blokowania stron, reklam itd.
Dopiero ASUS RT-N66U ~540zł ma dość dużą wydajność portu USB: ~15MB/s zapis, 20Mb/s odczyt.
 

rydzyn

New member
Dziękuje za dane(ostro pojechałeś:wink:).Poczytam o tych urządzeniach.Masz do dyspozycji tv.samsunga?czy na jakimś innym przykładzie wiesz o co kaman.:eek:k:
 

Tsubasa

New member
Bez reklam
Posiadam telewizor z DLNA, tablet, telefon i na nie udostępniam filmy z podłączonego do routera pendrive. Ogólnie to jestem informatykiem i co nieco wiem na ten temat.
 

matek451

New member
Ja mam LG47LM660,podłączony pod router TP-LINK MR 3220 po WiFi, do tego podłączony po LAN NAS ZYXEL NSA-221 z dwoma HD po 1TB(w dwóch kieszeniach) i podłączone do niego po USB 3 dyski zewnętrzne 1TB. Wszystko śmiga ,TV odtwarza pliki po DLNA,podobnie jak LG BD660, do tego dwa laptopy również .Serwer łatwy w konfiguracji,menu po polsku. Możesz kupić za około 250 zł ZYXEL NSA 310,który posiada jedną kieszeń na dysk lub za ok.500 zł NSA 320 z dwoma. Naprawdę warto kupić serwer plików,ma on wiele funkcji poza DLNA.Jest to rozwiązanie korzystniejsze niż serwer postawiony na kompie,nie musisz mieć go odpalonego gdy chcesz korzystać z DLNA.Polecam tym bardziej,że chcesz korzystać z niego na dwóch TV.Stworzysz multimedialne centrum domowe, które możesz rozbudowywać dodając z czasem dodatkowe dyski zewnętrzne poprzez 3 porty USB w serwerze.Ja początkowo zainstalowałem 2X1TB w kieszeniach ,a później dołączyłem 3X1TB po USB.Jestem zadowolony i planuję zakup kolejnego TV z DLNA.
 

rydzyn

New member
Możesz powiedzieć co miałeś na myśli,cyt.( Naprawdę warto kupić serwer plików,ma on wiele funkcji poza DLNA.) Przecież chyba chodzi o to żeby miało DLNA?:niewiem:
 

matek451

New member
Jeśli chcesz się bliżej zapoznać to przeczytajhttp://pclab.pl/art51244.html i ZyXEL NSA320 – NAS z funkcjami multimedialnymi :: PCLab.pl ,pozwoli ci to poznać bliżej serwery ZYXEL, tumasz dane NSA320:Specyfikacja systemowa
Łączność sieciowa
Protokół sieciowy
TCP/IP
CIFS/SMB, NFS (w systemach Linux/Unix)
FTP, HTTP
Klient DHCP
PPPoE
NTP (Network Time Protocol)
Ustawienia sieci
Obsługa DyDNS
Aplikacje sieciowe
Obsługa dużych ramek Gigabit Ethernet (do 9 KB)
Serwer UPnP AV
Serwer iTunes
Obsługa SqueezeCenter
Serwer Samba / FTP
Serwer albumów fotograficznych
Obsługa phpMyAdmin / MySQL / PHP
Obsługa pobierania plików przez eMule/BitTorrent/FTP/HTTP
Automatycznie wysyłanie nowo dodanych plików do serwerów FTP oraz serwisów Flickr i YouTube
Obsługa odtwarzania mediów
Obsługa wtyczek Windows Media Center do odtwarzania muzyki/wideo
Obsługa pokazów slajdów
Obsługa systemów plików
Wewnętrzny dysk twardy: XFS
Zewnętrzny dysk twardy: NTFS, EXT2, EXT3, FAT, FAT32, ReiserFS, XFS
Bezpieczeństwo
Obsługa protokołów HTTPS i FTPES (FTP over Explicit TLS/SSL)
Szyfrowana replikacja zdalna z NAS do NAS
Szyfrowane kopiowane danych z NAS do zewnętrznego archiwum dyskowego
Kopie zapasowe
Przycisk kopiowania/synchronizacji do tworzenia kopii zapasowej zewnętrznego dysku USB
Harmonogram kopii zapasowych
Kopiowanie natychmiastowe lub planowane
Synchronizacja / archiwizacja NSA w innym urządzeniu NSA
Kopia zapasowa NSA na zewnętrznym dysku twardym USB
Kopiowanie zawartości komputera PC do urządzenia NSA (z wykorzystaniem oprogramowania Memeo)
Obsługa urządzeń USB
Obsługa dysków twardych i czytników kart USB
Aparaty cyfrowe (obsługa protokołu transmisji obrazu)
Monitorowanie zasilaczy UPS i automatycznie zamykanie
Funkcje RAID
RAID0, RAID1, JBOD
Konserwacja dysku
Technologia Self-Monitoring Analysis and Reporting (S.M.A.R.T.)
Automatyczne wykrywanie uszkodzonych bloków na dysku z powiadamianiem przez e-mail
Zarządzanie zasilaniem i zarządzanie termiczne
Zarządzanie zasilaniem
Obsługa hibernacji wewnętrznego dysku
Harmonogram uruchamiania/zamykania/ponownego uruchamiania
Automatyczne włączanie systemu po awarii zasilania
Wake-on-LAN
Zarządzanie termiczne
Inteligentne sterowanie prędkością wentylatora
Brzęczyk alarmujący o wysokiej temperaturze
Automatyczne zamykanie w razie zbyt wysokiej temperatury
Zarządzanie
Zarządzanie kontami użytkowników i grup
Zarządzanie instalacyjnymi pakietami aplikacji
Zarządzanie tablicą filtrów IP
Usługa pobierania z kontrolą przepustowości
Zarządzanie stanem pobierania
Klient i serwer RSS obsługują automatyczne pobieranie i powiadamianie
Kosz z funkcją automatycznego usuwania i przywracania plików
Narzędzia systemowe
Konserwacja systemu
Monitorowanie zasobów, sesji, stanu systemu
Automatyczna aktualizacja wbudowanego oprogramowania przez internet
Alarmowanie
Powiadamianie przez e-mail o wpisach dziennika o określonym poziomie ważności
Alarmowanie przez e-mail o wysokiej temperaturze z opcją automatycznego zamknięcia systemu
Dzienniki
Obsługa Syslog
Okresowe powiadamianie o zdarzeniach systemowych przez e-mail
Minimalne wymagania systemowe
System operacyjny do uruchamiania narzędzi: Windows XP/Vista/87 (wersje 32- i 64-bitowe)
Przeglądarka: IE 6.0+, Firefox 2.0+, Chrome 4.0+
Specyfikacja sprzętowa
Dwa interfejsy dysku twardego 3,5” SATA I/II
Jedno złącze Gigabit Ethernet RJ-45
Trzy porty USB 2.0
Przyciski
Przycisk zasilania
Przycisk kopiowania/synchronizacji
Przycisk resetowania
Inteligentna konstrukcja wentylatora
Pobór mocy
Tryb dostępu: najwyżej 32,2 W
Tryb hibernacji dysku twardego: 10 W
Zasilacz
Wejście: 100 ~ 240 V AC 50/60 Hz
Wyjście: 19V DC; 2,1 A
Specyfikacja fizyczna
Waga urządzenia: 1060 g
Wymiary urządzenia: 108 (S) x 205 (D) x 147 (W) mm
Waga w opakowaniu: 1350 g
Wymiary opakowania: 280 (S) x 173 (D) x 210 (W) mm
Specyfikacja środowiskowa
Środowisko pracy:
Temperatura: 0ºC ~ 40ºC
Wilgotność: 0% ~ 95% (bez kondensacji)
Środowisko przechowywania:
Temperatura: -30ºC ~ 70ºC
Wilgotność: 0% ~ 95% (bez kondensacji)
Certyfikaty
Bezpieczeństwo: CE LVD
Kompatybilność elektromagnetyczna: CE, FCC Class B, C-Tick, BSMI
Inne: DLNA 1.5, UPnP, Windows 7
 

rydzyn

New member
Dzięki,zapoznałem się ale ja nie jestem na tyle zaawanosowany żeby wszystko pokumać(dokładnie)dlatego moje pytanie.Według tego co napisaliście jestem bliżej Zyxela 320 bo ma mozliwość podłaczenia 2 dysków sata i 3 usb.U córki mam podłączony tv i kompa odpalonego non stop:)i działa sieć ale to nie to tak jak pisałeś(za dużo bzyczenia:fool:)Czyli jak dobrze kumam i 221 i 310 będzie dobrze działał?
 

matek451

New member
Ogólnie ZYXELE są tańsze od Synology. Są to serwery dla mniej wymagających użytkowników, mają wolniejsze transfery. Jeśli zależy ci na cenie to będą dla ciebie odpowiednie tym bardziej,że zależy ci głównie na DLNA i nie będziesz korzystał z innych funkcji. Ja jak pisałem używam NSA 221 głównie jako serwer plików medialnych i jestem zadowolony.NSA 320 to model nowszy w stosunku do NSA221.Ja swój kupiłem używany na Alle... za ok.280 rok temu i na razie śmiga aż miło.Za podobną kasę kupisz teraz , musisz jeszcze dołożyć kasę na dyski , które tanieją i będziesz miał serwerek idealny do twoich potrzeb.Myślę że z czasem skorzystasz z innych jego funkcji. Ja też na początku byłem '"zielony" w tym temacie ale człowiek uczy się całe życie.
 

matek451

New member
Jeszcze jedna sprawa, pamiętaj ,że NAS sam formatuje dyski ,które włożysz do niego.Jeśli nie chcesz utracić zawartości to zgraj pliki na te zewnętrzne.Powodzenia.
 
Do góry