co z tym 16:9 ??

michall

New member
czesc.

kupilem tv lcd glownie do ogladania dvd.
dzisaj wszystko sobie podlaczylem i musze powiedziec, ze jestem zawiedziony.
wydawalo mi sie, ze po to telewizor jest panoramiczny zeby m.in. obraz z dvd nie byl poobcinany tylko "pasowal" rowno do ekranu. jaki w takim razie ma sens tv 16:9 skoro i tak krawedzie sa obciete??
czy standardowy tv 4:3 czy panoramiczny 16:9 obraz wyglada tak samo.
wszystko ustawilem jak trzeba. w odtw. dvd typ ekranu-16:9

czy tak powinno byc? nie da sie juz nic z tym zrobic?
 

michall

New member
ok juz sobie poradzilem. wyglada na to, ze nie kazdy film na dvd jest w "prawdziwym" formacie 16:9. jeden wypelnia caly ekran, inny sie obciety...
 

Jacek68

New member
Filmy nagrane w formacie 1.85:1 (najczęściej animowane) wypełniają cały ekran. Większość filmów kinowych jest nagranych w formacie 2.35:1 i wtedy są już paski.
 

Mazoku

New member
Filmy kręci się w przeróżnych formatach. Najczęściej 1.85:1 lub 2.35:1, ale są też bardziej egzotyczne np. 1.67:1. Do tego dochodzi standardowa telewizja w formacie 1.33:1 (4:3). Producenci telewizorów musieli pójść na jakiś kompromis, dlatego wybrano 1.78:1 (16:9), choć dokładnie w tym formacie produkowane są tak naprawdę jedynie programy telewizyjne.

Niestety mniejszych bądź większych pasków przy różnych materiałach nie da się pozbyć (no, chyba że zainwestujesz w projektor i ekran z elektrycznym maskowaniem ;)).
 

hojlo1

New member
Bez reklam
....z tych to powodów, moja stacjonarna nagrywarka DVD służy (w praktyce) wyłącznie do nagrywania, zaś z 90% filmów oglądam z Xboxa z XBMC, gdzie można każdy film dopasawac nie tylko pod format, ale do konkretnego modelu TV (overcan praktycznie dowolny - jednak stosuję w granicach rozsądku).;)
 

Harry Lloyd

New member
Filmy są kręcone z założenia do kin, tam zbijają najwięcej kasy, dlatego są formatu 2.35:1 najczęściej. Wyobrażasz sobie w domu telewizor o szerokości takiej jak kinowe filmy? Bo ja raczej nie.
Filmy o niższym budżecie są najczęściej kręcone w 1.78:1 i to jest właśnie 16:9. Podobnie jest z serialami.

Odtwarzając na kompie zawsze film można powiększyć tak aby wypełniał cały ekran, ale wtedy jakość już gorsza, musiał by być materiał HD.
 
Do góry