LE 32S71B i kilka pytań

jaxa

New member
Witam wszystkich jako nowy forumowicz i użytkownik modelu LE 32S71B. Jako osoba z wykształceniem humanistycznym nie jestem mocno oblatany technicznie, stąd też chciałbym zadać kilka pytań bardziej doświadczonym userom.

1. Do tv mam podłączony poprzez SCART odtwarzacz dvd Manta Emperor II. Czytałem tutaj, że lepszą jakość obrazu uzyskam poprzez złącze component. Czy do uzyskania obrazu i dźwięku z dvd wystarczy standardowy kabel component (Y, Pb i Pr), czy muszę też dodatkowo połączyć wyjścia audio L i R odtwarzacza i tv (z tyłu tv component in opisuje 5 wtyków - Y, Pb i Pr oraz audio L i R)?
2. Czy po podłączeniu dvd przez component będę mógł wybierać pomiędzy trybami wyświetlania, np. 720p i 1080i? Jeśli tak, to jak to się robi, bo w instrukcji nie ma o tym ani słowa?
3. Co to jest progressive scan, do czego służy i czy ten model Samsunga posiada tę funkcję?

Jeśli komuś te pytania wydają się mocno lamerskie, to z góry przepraszam, ale jak zaznaczyłem wcześniej nie jestem w tym biegły.

Odnosząc się do dyskusji pomiędzy sadamanem i kikim nt. oceny tego modelu, to wg mnie jest to lcd z najlepszym w tej kategorii cenowej współczynnikiem jakość/cena. Nikt rozsądny nie powie, że jest to najlepszy lcd na rynku, ale z drugiej strony w tym przedziale cenowym nie ma nic znacząco lepszego. Design jest konserwatywny (ale dzięki temu nie opatrzy się szybko), sam tv ma tylko 8 cm grubości (dla mnie ważny parametr ze względu na półkę w meblu), głośniki umiejscowione po bokach (im szerzej, tym lepszy efekt stereo), kolory są OK (temperatura kolorów ustawiona na normalną), czerń nie jest wg mnie niebieska, kontrast i ostrość bardzo dobre po dostrojeniu (ustawienia fabryczne są takie sobie), ale zależy to też od jakości sygnału konkretnej stacji. Ogólnie średniej klasy tv za relatywnie niewielkie pieniądze, do zwykłego oglądania tv i filmów z dvd/divx.
 

sadaman

New member
Witam
Do tv mam podłączony poprzez SCART odtwarzacz dvd Manta Emperor II. Czytałem tutaj, że lepszą jakość obrazu uzyskam poprzez złącze component. Czy do uzyskania obrazu i dźwięku z dvd wystarczy standardowy kabel component (Y, Pb i Pr), czy muszę też dodatkowo połączyć wyjścia audio L i R odtwarzacza i tv (z tyłu tv component in opisuje 5 wtyków - Y, Pb i Pr oraz audio L i R)?

Zgadza się - w 99% przypadków obraz poprzez kabel komponent jest ostrzejszy i żywszy niż przez Scart, choć bywało i tak że było odwrotnie.
Jeżeli chciałbyś podłączyć DVD przy pomocy Komponenta to wykorzystujesz do tego celu gniazda opisane tak jak podałeś (Y, Pb, Pr) - podłączasz je do grupy znajdującej się z tyłu LCD, nazwanej Component In...w ten sposób uzyskasz obraz niestety bez dźwięku co oznacza że w te samą grupę musisz podać jeszcze sygnał audio co daje razem 5 podłączonych wtyków typu CHINCH.
Jeżeli chodzi o sygnał audio można użyć zwykłych kabli Chinch, jednak jeśli chodzi o sygnał wizyjny to już zastanowiłbym się na kabelkami za przynajmniej 40 zł - grube porządne przewody i porządne metalowe wtyki Chinch czasem pozłacane.
Można kupić też kable znacznie droższe ale cena nijak się ma do osiągniętej jakości - poprostu niewarto przepłacać.

Czy po podłączeniu dvd przez component będę mógł wybierać pomiędzy trybami wyświetlania, np. 720p i 1080i? Jeśli tak, to jak to się robi, bo w instrukcji nie ma o tym ani słowa?

Telewizor automatycznie rozpoznaje tryb i do niego dostosowuje rozdzielczość, co oznacza że nie z poziomu TV nie można jej wybrac manualnie...i przyznam że nie spotkałem się z czymś takim w TV.
Może KIKI będzie znał model który taką możliwość posiada z uwagi na to że ma z LCD do czynienia na codzień.
Natomiast W odtwarzaczach DVD z wyjściem HDMI rozdzielczość 720p i 1080i można wybierać z poziomu odtwarzacza.
TV S71B obsługuje poprawnie oba tryby tzn 720p i 1080i o częstotliwości 50 i 60 Hz - sprawdzone.

Co to jest progressive scan, do czego służy i czy ten model Samsunga posiada tę funkcję?

Ten temat jest rozległy i można go ująć w kilku nic nieznaczących zdaniach, tylko po co kiedy nic z tego nie zrozumiemy, lepiej więc zerknąć np tu:
http://www.kinodomowe.idg.pl/artykuly/30805.html
lub tu
http://www.ronin.ab.pl/technologie.php?id=pscan
i jest szansa że sporo się wyjaśni...lub jeszcze bardziej skomplikuje;p

A propo reszty - zgadzam się :)
Gratuluje wyboru i zadowolenia.
 
Ostatnia edycja:
Do góry