podlaczenie pc-ta do nowych samsungow przez hdmi

wozio

New member
Witam,

Dokladnie tak jak w temacie: da sie czy sie nie da? Chodzi mi o bezposrednie podpiecie z dvi z karty graficznej do hdmi w telewizorze. Jak na moj gust to powinno sie udac gdy ustawic tryb obslugiwany przez tv na tym wejsciu np 720p. Komus sie udalo? W instrukcji wolaja ze nie wolno bo wyswietli pusty ekran.

Notabene co komu szkodzi co bedzie podpinane do hdmi...

Pozdrawiam
wozio
 

korkodyl

New member
Napewno "cos" wyswietli :)
Swego czasu duuzo godzin spedzilem na podlaczaniu w ten sposob modelu R51B (DVI -> HDMI). Niestety obraz "wylazi" poza ekran (znika caly pasek w win xp) wiec taki podlaczenie do zabawy z systemem, internetem itp zupelnie odpada.
Do filmow sie nada ale tez beda troche uciete. Wszelkie proby zmieniania rodzielczosci w karcie nic nie daja. Bawilem sie tez w reczne ustawianie rozdzialki powerstripem ale nawet jak obraz sie "zmiesci" to ulega on dramatycznemu pogorszeniu :( Pozostaje kupic karte z hdmi :) Widzialem juz ponizej 500zl.
 

wozio

New member
Hmm, to dziwne. Z tego co sie coraz bardziej orientuje czytajac rozne opinie to jak najbardziej sie da tylko nie uzyska sie przez dvi-hdmi mapowania pikseli 1 do 1 gdyz obslugiwane rozdzielczosci na zlaczu hdmi nie sa rozdzialkami natywnymi. Najblizej chyba jest 720p czyli 1280x720 w 60 lub 50 Hz. Wtedy musi tylko przeskalowac do swojej natywnej 1366x768.

Mapowanie 1 do 1 jest mozliwe na zlaczu vga gdyz mozemy wrzucic z pc-ta 1366x768 ale niestety moga byc problemy ze wzgledu na brak hdcp. Juz byly jakies posty o problemach w odtwarzaniu niektorych wmvhd.

Nie ludz sie natomiast ze jesli nie dziala ci dvi->hdmi to bedzie dzialal hdmi->hdmi, to jest dokladnie to samo zlacze, przynajmniej jesli chodzi o przesylanie obrazu. Tylko wtyczki rozne.

Tak czy inaczej to czysta teoria, niedlugo bedzie przekladana na praktyke :cool:

Pozdrawiam
wozio
 

chocio

New member
Potwierdzam. To się da zrobić i działa. Tyle że z zastrzeżeniami, o których tu już pisano:

a) część obrazu ucieka (przynajmniej w trybie, który ja testowałem 1080i)
b) czytelność napisów jest raczej symboliczna, chociaż na upartego tekst można rozszyfrować

dodatkowo:

c) audio musisz przesłać osobnym kablem, gdyż karta graficzna go nie przenosi

Mimo tych wszystkich ograniczeń sygnał podczas oglądania próbek HDTV jest na bardzo przyzwoitym poziomie jakościowym, a oglądany obraz wygląda znacznie lepiej niż w standardowych rozdzielczościach TV / DVD.
 

hovercraft

New member
Też myślałem o podłączeniu kompa kablem DVI => HDMI ale wiedząc, że mogą być problemy a kable są dość drogie podłączyłem zwykłym kablem D-sub i jestem zdziwiony jakościa, pozytywnie oczywiście. Obraz 1280x720 wygląda naprawde dobrze, zdecydowanie lepiej niż np z DVD. I teraz nie wiem czy wogóle warto inwestować w kabel HDMI do komputera.
 

wozio

New member
chocio napisał:
Potwierdzam. To się da zrobić i działa. Tyle że z zastrzeżeniami, o których tu już pisano:

a) część obrazu ucieka (przynajmniej w trybie, który ja testowałem 1080i)
b) czytelność napisów jest raczej symboliczna, chociaż na upartego tekst można rozszyfrować
Uzywac trybu 1080i w przypadku tego telewizora jest bez sensu. Masz pelne 60 klatek na sekunde w pececie, rozbijasz to na dwa pola co druga linie, tracisz przy tym polowe informacji, wysylasz do telewizora, tam jest z tego spowrotem tworzony obraz w pelnych 60 klatkach na sekunde i na sam koniec skalowany do rozdzielczosci natywnej 1366x768. Tracisz tutaj za duzo informacji zeby to mialo sens, deinterlaceing jest bardzo trudnym zadaniem, a wiekszosci urzadzen tej klasy jest po prostu sklejeniem dwoch pol i stworzenie obrazu 1920x540 i przeskalowanie do 1920x1080.

Nie dziwne ze po takich zabawach tekst jest trudny do odczytania ;)

O wiele lepiej jest wyslac w trybie 720p czyli 1280x720 w pelnych 60 klatkach na sekunde, wtedy tv tylko lekko przeskaluje do 1366x768 i wyswietli.

Pozdrawiam
wozio
 

Nikyo

New member
Moja konkluzja po bojach z Samsungiem 32M51B jest taka:

a) do filmow (zarowno Divx'ow jak i materialu HD)

DVI -> HDMI

1280x720
Owszem jest uciety fragment ale przy ogladaniu filmow to nie przeszkadza. A mozliwosc szerokich ustawien obrazu (brak przy podlaczeniu VGA) powoduje ze filmy wygladaja na moje oko lepiej niz przez VGA


Zeby zmiescic pulpit przy podlaczeniu przez HDMI trzeba ustawic rozdzielczosc np na 1152x648. Akurat w moim przypadku taka opcja jest w sterownikach ATI Catalyst Control Center (mam starego Radeona 8500). Efekt taki mozna tez uzyskac ofkoz powerstrip'em. Jednak wg mnie obraz wyglada wtedy nienaturalnie i nie korzystam z takie rozdzielczosci

b) Do korzystania z netu itp.

Tylko VGA! Rzodzielczosc 1366x768.
Jednyny minus jest przy filmach. Brak praktycznie jakichkolwiek mozliwosci regulacji obrazu. Taka jest uroda Samsungow niestety.

Takie moje luzne przemyslenia


Pozdrawiam
 

wozio

New member
Nikyo napisał:
a) do filmow (zarowno Divx'ow jak i materialu HD)

DVI -> HDMI

1280x720
Owszem jest uciety fragment ale przy ogladaniu filmow to nie przeszkadza. A mozliwosc szerokich ustawien obrazu (brak przy podlaczeniu VGA) powoduje ze filmy wygladaja na moje oko lepiej niz przez VGA
Jak dla mnie beznadzieja, wynika z tego ze tv obcina tez obraz z kazdego innego zrodla przez hdmi... Nie wiem jaka moze byc tego przyczyna ale z tego co wyczytalem robi tak wiekszosc telewizorow, zarowno plazmy jak i lcd. :confused:

Nikyo napisał:
b) Do korzystania z netu itp.

Tylko VGA! Rzodzielczosc 1366x768.
Jednyny minus jest przy filmach. Brak praktycznie jakichkolwiek mozliwosci regulacji obrazu. Taka jest uroda Samsungow niestety.
A jaki jest mniej wiecej tryb wtedy ustawiony? Zreszta bede mial inny tv to bede musial sam sprawdzic u siebie.

Bo moze to nie jest wada, bo np. omijanych jest wiekszosc wewnetrznych ukladow "upiekszajacych" obraz i tv pracuje wtedy bardziej jak normalny monitor komputerowy.

Pozdrawiam
wozio
 

jacekkdf

New member
Wlasnie mam ten sam dylemat podpiecie tv do kompa , i jaki tv wybrac

niestety rozdzialka ktora sprawia najmniej problemow to 1280x720

a takie roz. posiadaja tv z tylna projekcja sony kdf

wiec po wielu testach wychodzi na to ze KDF najlepiej nadaje sie do kozystania z kompa na zachodnich forach sa zdjecia ( czcionka jest czytelna )

Na dzien dzisiejszy testowalem karte x1600 z HDMI i wyjsciem coax ( dzwiek na tej karcie ) koszt ok 500 zl podpiete bezposrednio do HDMI w tv i ampli z coax

Podpiecie tego do KDF z starej serii daje rewelacyjny i nie meczacy obraz mozn aspokojnie kozystac z netu i WINdy

Ten sam komp podpiety do roznych lcd powoduje mase problemow z ustawieniem ( kiedys udalo mi sie podpiac to do LCD sony z roz 1280x720 byla to chyba jakas wersja USA i tam obraz byl ok dlatego dziwie sie ze w europie jest wlasnie standart 1366x768 , ktory niestety powoduje mase problemow z kompem )
 

Piotr_the

New member
a ciekawe dlaczego do tv crt z hdmi philipsa 32' z niby rozdziałka 720p obraz też nie mieści sie cały na ekranie? tz. wychodzi poza ekran i to w pionie i w poziomie? a jak się weźmie na rozdziałkę 1152x... to sie mieści o co tu biega? czego to wina? jak temu zaradzić?
 

3lncr

New member
hovercraft napisał:
Też myślałem o podłączeniu kompa kablem DVI => HDMI (...) podłączyłem zwykłym kablem D-sub (...)

Chociaż tyle, bo prawdę mówiąc zaskoczony jestem tymi problemami z podpięciem przez DVI. W końcu to dość mocny standard.

Tym bardziej, że jak niektórzy piszą, sygnał jest ten sam tylko wtyczki inne. Może to problem kart graficznych, że sa niekompatybilne w 100%?

Z jakich kart to testowaliście? Testował ktoś DVI z nVidia GF 6600 GT?
 

efilo

New member
A przejściówka HDMI-VGA?

Właśnie przytargaliśmy komp z wyjściem HDMI co by podpiąć do LE32M61B. No i masakra. Obraz poucinany a napisy oględnie mówiąc mało czytelne. Czytamy właśnie tu że HDMI to nie był najlepszy pomysł. Że lepiej po VGA (znaczy d-sub). Niestety jesteśmy raczej skazani na HDMI jako że taki kabel w ścianie. Czy gdyby zdobyć przejściówkę HDMI-D-Sub to coś by to zmieniło? Nie chcemy być skazani na taki kaszaniasty widok zwłaszcza że chcieliśmy oglądać na TV zdjęcia. :roll:
 

deoc

New member
Wiesz co - coprawda ja mam przez DVI-->HDMI podlaczonego kompa (ale to dokladnie to samo co HDMI --> HDMI) do TV ale tez mialem niewyrazny obraz... nie masz przypadkiem wlaczonych jakis opcji OPTYMALIZACJI obrazu?? Jak masz to je wylacz i ciesz sie czytelnymi literami - oczywiscie nie beda super - ale beda czytelne... u mnie bynajmniej tak bylo - wylaczylem opcje DNR czy jak tam ja zwa i jest czytelnie :) Nawet na WWW moge wejsc bez problemu
 
Ostatnia edycja:

krzyżak

New member
3lncr napisał:
Z jakich kart to testowaliście? Testował ktoś DVI z nVidia GF 6600 GT?
Testowałem GF 6600 i kilka innych grafik z Sonym "s" via dvi-hdmi, niestety bez zadowalającego rezulatu. Karty GF generują prawidłowy sygnał 720p, to raczej problem odbiornika że skaluje obraz i nie pozwala wyświetlić 1:1 z małymi czarnymi paskami.
--
pozdrawiam, krzyżak
 

3lncr

New member
krzyżak napisał:
Testowałem GF 6600 i kilka innych grafik z Sonym "s" via dvi-hdmi, niestety bez zadowalającego rezulatu. Karty GF generują prawidłowy sygnał 720p, to raczej problem odbiornika że skaluje obraz i nie pozwala wyświetlić 1:1 z małymi czarnymi paskami.

To wręcz niewiarygodne. Zasługuje przynajmniej na niezłego minusa dla producentów. Może jest gdzieś jakaś opcja typu "scale/preserv proportions"? To może też kwestia modelu/producenta, ale widzę, że problem jest raczej globalny. It sucks. :/

Gdzie wobec tego te "multimedialne domy" i "multimedialne sprzęty"? :)

Pozdrawiam.
 
Do góry