Jakich matryc należy się wystrzegać w serii D

tdx

New member
Bez reklam
Witam, miałem czas i poprzyglądałem się matrycom w samsungu serii D
Jak wiadomo na TV ciężko znaleźć jakiekolwiek oznaczenie matryc...
Postanowiłem sprawdzić jak wygląda faktycznie kwestia oznaczeń matryc z "tyłu" i w menu serwisowym.

Złe matryce

**L1UF6E -> matryca AUO naprawdę kiepskie kąty, blade kolory. Na wprost jest nieźle, dosyć dobrze podświetlona matryca (przynajmniej w testowanym przeze mnie modelu 46D6500)
**H6UF0E -> matryca (no właśnie czyja???) 40D5000


Lepsze Matryce

**A6UF0E -> matryca Samsunga lepsze kąty 46D5500
**A1UF4E -> matryca samsunga 46D6100.

wg oznaczeń:
A — panel manufacturer (A = Samsung; D = CMO; L = AUO; I = CPT)
1 — frequency (6 = 50/60 Hz; 1 = 100/120 Hz; 2 = 200/240 Hz)
U — panel (A = AntiGlare; T = TN; U = Ultra Clear)
F — resolution (F = Full HD; H = HD; U = UD)
0 — 1st, 2nd panel and so on (1st = 0; 2nd = 1 ...)
C — backlight unit (C = CCFL; L = LED; E = Edge LED)

Widać że modele D5*** są to matryce 50Hz, D6*** mają matryce 100Hz a dopiero od serii D7*** zaczynają się matryce które mają PRAWDZIWE 200HZ

Wie ktoś kto jest producentem paneli o oznaczeniach H i P?
 
Ostatnia edycja:

farba

New member
Dzięki TDX za info, bo na pewno się przyda. W kwestii matrycy "P" mogę powiedzieć, że pod względem kątów widzenia prezentuje się jeszcze gorzej niż "L" od AUO. Nieszczęsną, faktycznie kiepską L-kę mam w 32D5000, a "P" ma mój ojciec w 26C4000. Przynajmniej tak wynika z menu serwisowego.
Pozdrawiam :)
 

rattler

New member
Właśnie sam jestem ciekaw kto jest producentem P. Mam model 37 D5500 i kąty są bardzo przyzwoite nie wiem może c4000 tak mają. Oczywiście oznaczenia sprawdzane w menu serisowym.
 
Ostatnia edycja:

farba

New member
Właśnie sam jestem ciekaw kto jest producentem P. Mam model 37 D5500 i kąty są bardzo przyzwoite nie wiem może c4000 tak mają. Oczywiście oznaczenia sprawdzane w menu serisowym.
Mowa o kątach, jakości kolorów (itp), tylko wtedy ma sens, gdy bezpośrednio możesz porównać minimum dwa telewizory o podobnym rozmiarze, tego samego producenta, stojące w tym samym pomieszczeniu. Też myślałem, że mam dobre kąty, dopóki znajomy nie przyniósł swojego Samsunga. Również LED, ta sama wielkość tylko seria wcześniejsza(C). Mój przy jego wypadł bladziutko, mimo że u mnie jest szyba, która te kąty trochę poprawia. Szybko okazło się dlaczego u niego lepiej; matryca Samsunga vs matryca AUO.
 
Ostatnia edycja:

remiqa

New member
Witam jak wejść w menu serwisowe w ue40d5500 i czy nie stracę przez to gwarancji .Miałem w serwisie wymienioną matryce i chcę sprawdzić jaką mi założyli Pozdrawiam
 

farba

New member
Symbol matrycy wyczytany z menu serwisowego nie daje stuprocentowej pewności, że faktycznie taka matryca zamontowana jest w danym TV, ponieważ bardzo łatwo to zmienić. W necie można znaleźć sporo informacji, że w menu widniało jedno, a po rozkręceniu telewizora okazywało się zupełnie coś innego. Jedynie naklejka na matrycy(nie obudowie) powie ci prawdę. Niestety, trzeba rozkręcić TV aby "dotrzeć" do tej naklejki.
 

keszelski

New member
Złe matryce

**L1UF6E -> matryca AUO naprawdę kiepskie kąty, blade kolory. Na wprost jest nieźle, dosyć dobrze podświetlona matryca (przynajmniej w testowanym przeze mnie modelu 46D6500)

Ponieważ przymierzam się do zakupu 46D6500, to chciałem się z grubsza zorientować jak często seria D6500 jest narażona na te "złe" matryce.

Dlatego mam trochę dziwną prośbę do kolegi tdx: czy ewentualnie mógłbyś sprawdzić, czy inne egzemplarze sprzedawane przez was D6500 (w szczególności 46") są wyposażane w te L1UF6E matryce (O ile masz takie możliwości w sklepie) Pewnie możliwe byłoby to jedynie przy sprzedaży kolejnego/kolejnych egzemplarzy. Zakładam, że tylko sprawdzenie w menu. Dałoby to pewnie jakiś pogląd.

Jeśli model 46D6500 standardowo lub najczęściej jest wyposażany w te matryce, to chyba znowu muszę zmienić faworyta. Bo chyba przy zakupie przez internet nie ma możliwości przed zamówieniem dowiedzieć się jaką matrycę będzie miał zamawiany 46D6500? A niezbyt uśmiecha mi się wykorzystywać możliwość odesłania tv w ciągu 10 dni tylko dlatego, że stwierdzę, że matryca jest typu L1UF6E
 
Ostatnia edycja:

deywies

New member
Bez reklam
Już widze jak sprzedawca będzie rozkrecal TV, żeby poprowadzić dla Ciebie statystyki. :D
Nie wspominając ze globalnie udział danych matryc może być zupełnie inny niż w jakimś sklepie czy hurtowni.

Nie zartuj sobie.
 
Ostatnia edycja:

tdx

New member
Bez reklam
trochę testów i jak na razie najlepiej wypada seria D7000 (choć na razie próba była dosyć mała ok 10 TV) - wszystkie matryce samsunga


Robiłem też test CMR 46D550 vs 46D5500 i to co się rzuciło od razu w oczy to smużenie na D550 (uważam za głupotę pisanie o tym TV że ma CMR 50Hz), jednak dużo bardziej widoczne niż na D5500 później ten sam materiał poleciał na 46D6100 i efekt jeszcze lepszy :)

@keszelski - tak jak opisałem minusem matryc AUO były kąty... ale nie było aż takich różnic jak na słynnym już obrazku z przed roku 46C6000 vs 46C6500 :)
 

Traper2000

New member
Witam, mam matrycę 40P1UF6E i powiem wam, że absolutnie matryca nie ma złych kątów... powiem nawet, że patrząc na obraz w zakresie prawie 180 stopni obraz cały czas pozostaje praktycznie niezmienny. Pod tym względem ten TV jest na prawdę dobry (a mam do czego porównać bo przed nim miałem plazmę). Również podświetlenie jest OK i jakoś specjalnie nie widać jaśniejszych miejsc na czarnym tle. Generalnie uważam, że wśród różnych wad to matryca w tym TV to ogromna zaleta.
 

Pit_

New member
Witam, mam matrycę 40P1UF6E i powiem wam, że absolutnie matryca nie ma złych kątów... powiem nawet, że patrząc na obraz w zakresie prawie 180 stopni obraz cały czas pozostaje praktycznie niezmienny. Pod tym względem ten TV jest na prawdę dobry (a mam do czego porównać bo przed nim miałem plazmę). Również podświetlenie jest OK i jakoś specjalnie nie widać jaśniejszych miejsc na czarnym tle. Generalnie uważam, że wśród różnych wad to matryca w tym TV to ogromna zaleta.

Potwierdzam, również mam 40P1UF6E (40D6500) i kąty rewelacja. Mam porównanie do SQ01 (LE40C650) i wygląda do lepiej na D6500.
Ciekawe co to za rodzaj matrycy IPS (?) S-PVA ??
 

tdx

New member
Bez reklam
Ja nie mogę trafić na matryce P to ciężko mi cokolwiek powiedzieć albo porównać... Ale jak koledzy piszą o dobrych czerniach i katach to można założyć że też są godne polecenia.

Ale ja na razie P na oczy nie widziałem :)
 

Pit_

New member
Ostanio wszystkie 40" D6500 mają P :) i 3D SAMSUNG.
Przeglądałem różne fora zachodnie i rosyjskie, ale jest straszenie namieszane.
Bo raz piszą, że "P" to matryca CPT (Chunghwa Picture Tubes i tu zdania są podzielone S-PVA lub IPS ), raz ChiLin (S-MVA lub IPS) czasem po prostu, że to nowy rodzaj samsunga S-PVA.
Dobrze, że my użytkownicy jesteśmy zadowoleni.
Przez miesiąc czasu myślałem, że mam Samsunga SQ01 bo obraz i kąty świetne, dzięki forum dowiedziałem się, że mam się martwić bo mam "P", na i że ten obraz w 3D faktycznie jest jakiś inny :) bo do tej pory było OK.
 
Ostatnia edycja:
Do góry