progresive scan

sniatek

New member
Witam ,

Posiadam model samsunga LE 32 S71B i nie wie jak ustawić funkcję progresive scan? W ustawieniach tv nie ma czegoś takiego a podobno ten model posiada tą funkcję.
Jezeli posiada to chciałbym porównać to z włączonym i wyłączonym scan-em i stwierdzić które ustawienia są lepsze.

Czy możliwe jest podłączenie tego tv do komputera poprzez kabel scart.
Wcześniejszy telewizor standardowy miałem podłączony w ten sposób ale w tym modelu mam tylko czarno-biały obraz.
 

dnc

Moderator
VIP
Krótkie wyjaśnienie.

Sygnał progresywny oznacza, że urządzenie video (DVD, DVB, PC) wysyła sygnał cyfrowy lub analogowy video - pełnoklatkowy. Twój TV odbiera ten sygnał, zresztą jak większość odbiorników, i wyświetla go na ekranie bez zniekształeceń. Zatem funkcja ta nie jest dostępna bezpośrednio poprzez jakiś włącznik czy opcje w ustawieniach, ale "uruchamia się" w momencie podania odpowiedniego sygnału czy to na wejście HDMI/DVI czy też na łącza analogowe RGB, Scart lub komponent.

Jesli zatem chcesz podłączyć PC do TV poprzez łącze Scart to musisz mieć przejściówkę S-Video - Scart. Wydaje mi się, że lepiej byłoby podpiąć go po złączu DVI lub D-Sub (jeśli TV je posiada). Obraz będzie na pewno lepszy i będziesz mógł wyświetlać HDTV. Po Scarcie raczej będzie ciężko.
 

arsenal

Moderator
VIP
Jest jeszcze mały problem z progressive scan na LCD. Część telewizorów tego typu( np. LG) nie przyjmuje lub źle wyświetla sygnały progresywne o rozdzielczości inej niż 720p. Dziwne to trochę ale pewne na 100%.
 

arsenal

Moderator
VIP
Diams, pisząc " część telewizorów LCD" miałem na myśli niektóre modele.
Na wszelki wypadek sprawdź jak wygląda 575p i 625p.
 

sniatek

New member
Witam,

Dzięki za odpowiedzi.
Jestem laikiem więc proszę o wyrozumiałość.
Mam takie wejścia: HDMI x1, SCART x2, S-Video x1, Component x1
Bult_module.gif
Wejście PC - sygnał w rozdzielczości VGA ~ WXGA
Poprzez scart mam podłączony tuner i dvd. Dvd zamierzam podłączyć przez component ( o ile jest jakaś różnica w jakości i tutaj proszę o radę bo nie wiem czy mam kupować component jeżeli nie ma różnicy między scart a component).
Komputer mam w odległości 15 m od tv ( w innym pokoju) i wcześniej maiłem podłączony poprzez scart ale to był stary model telewizora. w tej chwili jak podłączyłem scart do lcd to mam czarno-biały obraz. Nie wiem czy jeżeli zastosuję przejściówkę między scart do wejścia PC ( o ile tak istnieje) to będzie jakaś różnica czy też muszę zakupić nowy przewód z wyjściem PC ale jest problem ponieważ potrzebuję przewód 15 m i raczej takiego nie dostanę.
I o co chodzi z tym 720 p. Jak mam sprawdzić czy mam ustawioną taka rozdzielczość.
z góry dzięki za odpowiedzi na moje laickie pytania.
 

dnc

Moderator
VIP
Moim zdaniem najlepiej jak podłączysz:

DVD - komponent i/lub HDMI jesli istnieje taka możliwość.
Tuner - Euroscart
PC - D-Sub względnie DVI/HDMI - tu już zależnie od tego jak masz podpięty monitor komputerowy.
Na LCD masz obraz czarno-biały ponieważ nie masz prawidłowo skonfigurowanych ustawień karty graficznej. Pewnie wysyła obraz nie jako S-Video ale jako cinch (albo na odwrót). Z kablem D-Sub 15 metrów nie powinno być problemu. Są 10m to można dokupić przedłużacz z przejściówką na 5 metrów i masz 15 metrów. Inna sprawa czy tak duża odległość nie bedzie powodować problemów z jakością obrazu? Tu musiałby się wypowiedzieć ktoś kto już ma z tym doświadczenie.
 

sniatek

New member
Witam ponownie.

Dzięki za szybką odpowiedź.
Czy wyjście D-Sub to jest wejście jak na monitor do kompa bo takie ma z tyłu tv?
 

dnc

Moderator
VIP
Tak!
A tak nawiasem, to potem daj znać czy wszystko poszło zgodnie z planem i jakie napotkałeś problemy przy podłączaniu tak długich kabli do TV. Czy są jakieś problemy z dostrojeniem obrazu no i czy nie pogorszyły się parametry obrazu?
 

sniatek

New member
JAk tylko podłącze to dam znać chociarz nie wiem kiedy to następi, ale na pewno napiszę jak uda mi się to zrobić.
Wcześniej nie miałem problemu z jakością ale to było na zwykłym tv.
 

sniatek

New member
Wczoraj podłączyłem komputer do tv ale za pomocą tego samego przewodu który używany był wcześniej czyli poprzez scart. Zmieniłem ustawienia w kompie i teraz wszystko jest ok. Obraz jest zadziwiająco dobry jak na dvix a do tego kabel ma długość około 15 m. Obaz dużo lepszy niż z tunera. Najgorsze jest to że moja karta jest dość stara i największą rzodzielczość jaka mogę ustawić to 1024-768.
 
Do góry