Seria B, poziom czerni, automatyczne zmiany jasności

honki

New member
Witam.

Wielu użytkowników Forum, posiadaczy plazm Samsung serii 5-6-8 B, wielokrotnie wspominało o dwóch rzeczach:

- zbyt jasnym odcieniu czerni,
- automatycznej zmianie jasności całego obrazu, nierzadko kilka razy w jednej scenie.

Chciałbym dodać swój opis bojów z tym błędem, chętnie też usłyszałbym co mówiły o tym inne serwisy Samsunga w Polsce...

Opis:

Błąd występuje w moim egzemplarzu PS50B551 "tylko" przy częstotliwościach sygnału:

- 50Hz (zarówno wbudowany w telewizor tuner TV, analogowy i cyfrowy; HDMI - dekoder Nki, odtwarzacz Popcorn Hour A100),
- 24Hz (odtwarzacz Popcorn Hour A100).

Błąd objawia się:

- zmianą poziomu jasności całego ekranu na znacznie wyższy, czarny staje się szary, przy przejściu z dowolnego źródła 60Hz na 50Hz lub 24Hz,
- automatycznym dostrajaniem jasności obrazu przez telewizor w przypadku ciemnych scen
(jeżeli scena zawiera duże przestrzenie jasne i ciemne - możliwe jest migotanie obrazu, które można przyrównać do gwałtownych zmian jasności +-25%).

U mnie obie rzeczy są ze sobą nierozerwalnie powiązane, tzn. automatyczne zmiany jasności są widoczne tylko w przypadku sygnału 50Hz/24Hz i "szarości czerni".

Problem dla źródeł 24Hz można rozwiązać za pomocą zmiany ustawienia przez serwisanta Samsunga (istnieje możliwość utraty gwarancji w przypadku samodzielnego uruchamiania menu serwisowego):

24Px4 Support ON

Umożliwia to wyłączenie CinemaFilter w trybie 24Hz i tym samym piękną czarną czerń bez zmian jasności pomiędzy scenami.

SuperCurro z linka poniżej utrzymuje, że modele wyprodukowane w 2010 nie mają błędu zmiany jasności (tym samym prawdopodobnie nie mają także problemu szarości czerni):

[hiszpańskie forum forodvd btw doskonała zasada z pięcioma postami, gratulacje, niezwykle przydatna opcja]

Mój telewizor jest z połowy 2009 roku, czy możliwe będzie potwierdzenie przez posiadaczy plazm B wyprodukowanych w 2010 roku, że problem nie istnieje?

Ponadto, czy zgłaszaliście ten problem na infolinii Samsung? Jutro odbieram TV z serwisu i, na razie, dostałem informację, że "błąd nie występuje, wszystko w normie".
Oczywiście problem migotania pokazywałem serwisantowi na miejscu w serwisie, w konkretnej scenie z filmu i była to rzecz 100% powtarzalna.

Serwisant (człowiek od naprawy hardware! na stole kilka otwartych telewizorów!) przy pokazywaniu problemu podczas wizyty w autoryzowanym serwisie powiedział m.in.:
- wie pan... bo ja w ogóle bym plazmy nie kupował...
- ..no tak ale ile ten telewizor kosztował? nie może pan oczekiwać zbyt wiele od szajsunga... (sic!)
- jaśniejszy przy 50Hz a nie występuje przy 60? widzi pan, on jest inaczej wysterowany przy 50....
- rozumie pan, przy 50Hz rzadziej się punkty zapalają i stąd ta różnica, to naturalne.
- ten model tak ma,
- ten telewizor przecież nie obsługuje 24Hz.

Niecierpliwie oczekuję na rozmowę jutro podczas odbierania telewizora.
Wydaje mi się, że rozsądnym będzie żądać, żeby te sformułowania łącznie z listą sprawdzonych przez niego rzeczy znalazły się na protokole serwisowym.

Przykład gwałtownej zmiany jasności w jednej scenie:

[YOUTUBE btw doskonała zasada z pięcioma postami, gratulacje, niezwykle przydatna opcja]
watch?v=4rmAqmXV-iQ

IMHO delikatnie pokazany, w rzeczywistości jest gorzej.. :/

Linki zagraniczne dotyczące problemu:

[AVFORUMS btw doskonała zasada z pięcioma postami, gratulacje, niezwykle przydatna opcja]
1187364-samsung-ps50b551-flicker-cured

[AVFORUMS btw doskonała zasada z pięcioma postami, gratulacje, niezwykle przydatna opcja]
1075590-difference-samsung-plasma-models-ps50b550-3

Wyciąg z forum, pobieżnie, a więc nie jestem sam!!!!!:

wątek: Samsung Ps50 b530 - wszystko o serii 530
login: gregx:
Też mam problem z tym mruganiem (chwilowe rozjaśnianie tła w ciemnych scenach). Pisałem o tym w innych postach.
[...]
tv przy ciemnych scenach ma tendencje do kilkusekundowego rozjasniania tla i ponownego sciemnienia przy zmianie ujecia.
czarny przestaje byc czarny. jest to widoczne i denerwujace zwlaszcza przy czestej zmianie polozenia kamery przy ciemnych scenach.

login: ///ANDRO)))
Niestety po paru minutach doskwiera to przeklęte prześwietlanie (czy jak to się nazywa).

login: regi:
Mam wrażenie, że czasami obraz nagle jaśnieje na ułamek sek. i wraca do normy, coś na zasadzia mrugania. Dosyć często to się zdarza ale nie systematycznie.
[...]Pomimo wyłączonego kontrastu dynamicznego nadal ten efekt występuje ale jest mniej widoczny.
Mam podłączone 3 urządzenia do tego TV. DVD, Tuner HD i Ps3 i wszystko leci po HDMI.
Na Ps3 praktycznie nie widzę tego mrugania (może jestem zbyt pochłonięty wartką akcją i nie zauważam), na tunerze b. rzadko ale występuje.
Z kolei na DVD jest mocno zauważalny. Wydaje mi się, że może to być jakiś defekt.

wątek: Samsung PS50B650
login: tczube
Mnie oprócz tego jeszcze wkurza migotanie na ciemnych scenach, z początku tego nie zauważałem,ale teraz niestety tak.

login: apiatek
Tak, zauważyłem to i rzeczywiście jest to bardzo irytujące [...]
Samo zjawisko "migotania" potwierdzam, zakładając, że mówimy o zauważalnych (nie bardzo dużych)
skokach podświetlenia na jakiś ułamek sekundy występujących co kilka sekund - raz rzadziej raz częściej.
Opisuję to jak w słowniku aby była jasność (sic!), że nie chodzi o migotanie stroboskopowe.

wątek: Samsung PS50B650
login:
Muszę przyznać , że jak kupowałem ten TV to nikt nie pisał o świecącym na szaro kolorze czarnym albo tego nie doczytałem.
Niestety to prawda co mówią moi poprzednicy w tej sprawie.
Czarny nie jest czarny i szczególnie to widać przy oglądaniu po ciemku

login: Miczq
Kupiłem dzisiaj 650 i niestety również doznałem nieprzyjemnej niespodzianki w postaci szarej czerni w sklepie wyglądało to całkiem nieźle,
jednak dopiero w nocy w domu to dobrze widać. Mimo wszystko jestem zadowolony, do trochę lepszej musiałbym sporo dopłacić.

login: Gelob
Jak oglądam divxy nocą to niestety caly ekran jest szary... też myślałem ze jak plazma to pixele całkiem są wyłączone,
a one niestety świecą bardzo blado. Lepszy efekt jak jest jakieś źródło światła a nie tylko TV.

login: cobot
Witam. Jestem nowym na tym forum. Pomimo tego że praktycznie cały wątek przestudiowałem i wiem że się powtarzam to będę ogromnie wdzięczny
jeżeli ktoś odpowie na moje pytanie i ostatecznie rozwieje moje wątpliwości Mianowicie interesuje mnie temat "czarności" obrazu.
Czy w tym samsungu ( ps50b650) czarny kolor jest naprawdę czarny? W sklepie widziałem tą plazmę i wydaje mi się
że w porównaniu z telewizorami stojącymi obok, jakość czerni była wyraźnie gorsza.
Czy możliwe że było to wywołane złą kalibracją i oświetleniem sklepowym?

wątek: Wszystko o PS50B550 (Mkv, dvix)
login: bubusia
witam, po ponad miesięcznym użytkowaniu muszę stwierdzić ze obraz jest naprawdę dobry,
jedyna wadą, która mnie drażni i której nie mogę się pozbyć jest to miganie w ciemnych scenach-rzadkie ale jednak,
zauważyłem że występuje ono przy 50hz, przy 60 juz nie- porównywałem na arrivie 110.
[...]
A wracając do tematu podejrzewam ze moze to miec cos wspolnego z 50h odswiezaniem i jednoczesnie slabszym sygnalem,
na 60h ani razu nie zauwazylem tego efektu
 
Ostatnia edycja:

jgx

New member
Bez reklam
faktycznie problem przewijał się na forum wiele razy, czekamy na ciąg dalszy - napisz jak jest po serwisie, co się traci po wyłączeiu tej opcji w menu serwisowym, jeśli to prawda że produkcja 2010 jest wolna od tej wady to tym bardziej nowe modele powinny być OK pod tym kątem, ale jak znam życie to znajdzie się inny kwiatek :( wogóle wygląda to tak że samsung nastawia się na usa bo na 50 Hz oprócz opisanego zjawiska jest problem z szarpaniem krawędzi (ruch poziomy kamery) a dziwne że 60hz - zero problemów
 
Ostatnia edycja:

sajmer

Member
Ja mam PS50B551 z lutego 2010 - tuner N po hdmi , xbox360 po componencie , DVD - HDMI , PC - HDMI , nie zauważyłem zjaśniania scen , a wcześniej miałem PS50A656 i było to widoczne wyraźnie.

Pozdrawiam
 

SULIx

Member
Całkowicie nie mogę się zgodzić z opiniami, że seria B ma kłopoty z czernią.Przyczyną takich ocen jest rzeczywiście problem /ang.flicker/ migotania w niektórych ciemnych scenach na sygnale 50 Hz.
Niestety najnowszy firmware /a wgrałem go dzisiaj/tego nie rozwiązuje. Owszem włączenie opcji 24Px4 na ON w menu serwisowym ale z równoczesnym odpowiednim ustawieniem kontrastu+jasności+ostrości na pewno pomaga to usunąć.Jednak i tak trzeba się pobawić ustawieniami kontrastu itd. Maniacy koloru czarnego często mają tak ustawiony ten poziom, że kompletnie zatracają właśnie poziom szarości. Na tak ustawionych tv widać tylko skontrastowane białe i czarne. Zero widocznych detali w tle.Dla mnie czarnego jest w PS50B551 w niektórych ustawieniach aż za dużo.Po prostu spływa z ekranu...Mam porównanie z jednym z b.dobrych Panasów który oglądam u kolegi. Nie ma w tej kwestii żadnej różnicy. Co do problemu z migotaniem w niektórych scenach to myślę, że gdyby większości chciało się to reklamować w Samsungu ruszyliby dupę i zapewne poprawili b.szybko.Jak widać nie jest to problem panelu tylko oprogramowania. Jednak zapewne sytuację dostrzega tylko niewielki procent użytkowników.Choćby takich którzy doktoryzują się na ww. forum hd. Sprawa "flicker" pojawia się na obcojęzycznych forach np.tutaj. Difference in Samsung Plasma models PS50B550 - AVForums.com
 

igoor1983

New member
witam jeste wlascicielem 50b530 i faktycznie ten efekt wystepuje jak cholera
kupilem plazme ze wzgledu na ciemne sceny i dokladnosc odtworzenia czarnego koloru a troche zostalem zrobiony w bambuko i prawda jest taka ze wiekszosc nowych lcd ma leprza czern, ale poza tym obraz miodzio. ciekawe czy samsung wogule o tym wie, moze wtedy by cosd z tym zrobili, najlepiej za pomoca nowego firmware
 

prez8s

New member
witam jeste wlascicielem 50b530 i faktycznie ten efekt wystepuje jak cholera
kupilem plazme ze wzgledu na ciemne sceny i dokladnosc odtworzenia czarnego koloru a troche zostalem zrobiony w bambuko i prawda jest taka ze wiekszosc nowych lcd ma leprza czern, ale poza tym obraz miodzio. ciekawe czy samsung wogule o tym wie, moze wtedy by cosd z tym zrobili, najlepiej za pomoca nowego firmware

dobrze wiedziec bo chcialem go kupic :???:
 

HILUX

New member
witam jeste wlascicielem 50b530 i faktycznie ten efekt wystepuje jak cholera
kupilem plazme ze wzgledu na ciemne sceny i dokladnosc odtworzenia czarnego koloru a troche zostalem zrobiony w bambuko i prawda jest taka ze wiekszosc nowych lcd ma leprza czern, ale poza tym obraz miodzio. ciekawe czy samsung wogule o tym wie, moze wtedy by cosd z tym zrobili, najlepiej za pomoca nowego firmware

Podaj modele telewizorów ok 50'' LCD o lepszej czerni i parametrach obrazu oraz ich ceny aktualne.

jak testowałeś te modele ?
 

honki

New member
Owszem włączenie opcji 24Px4 na ON w menu serwisowym ale z równoczesnym odpowiednim ustawieniem kontrastu+jasności+ostrości na pewno pomaga to usunąć.Jednak i tak trzeba się pobawić ustawieniami kontrastu itd.

Nie 'pomaga' ale w 100% usuwa problem dla źródeł 24Hz. Zmiana jasności/kontrastu nie ma żadnego znaczenia. Przynajmniej w moim egzemplarzu.

Maniacy koloru czarnego często mają tak ustawiony ten poziom, że kompletnie zatracają właśnie poziom szarości. Na tak ustawionych tv widać tylko skontrastowane białe i czarne. Zero widocznych detali w tle.Dla mnie czarnego jest w PS50B551 w niektórych ustawieniach aż za dużo.Po prostu spływa z ekranu...

Być może ale ja nie pisałem o braku czerni z powodu złych ustawień. Samo przełączenie źródła z 60Hz na 50Hz lub 24Hz powoduje bardzo widoczną zmianę jasności CAŁEGO ekranu. Z czarnego na szary. Automagicznie, bez zmiany jakichkolwiek ustawień (to samo wejście HDMI, to samo urządzenie, te same settings TV). Przynajmniej tak jest w moim egzemplarzu.

Co do problemu z migotaniem w niektórych scenach to myślę, że gdyby większości chciało się to reklamować w Samsungu ruszyliby dupę i zapewne poprawili b.szybko

Zobaczymy jak będzie w moim wypadku. Nie chcę zanudzać szczegółami, żeby temat nie został przeniesiony do innego działu forum ale.. Serwis w Poznaniu wystawił opinię, że 'obraz jest zgodny z normami producenta', 'migotania z normalnej odległości 4-5 metrów się nie zauważa' i coś tam jeszcze... Na prośbę o wpisanie do ich ekspertyzy opisu tego co wyczynia telewizor przez kilkanaście sekund w scenie, którą specjalnie przyniosłem na pendrajwie - odmowa. Serwisant odpowiedział: 'Panie, telewizor jest do oglądania, tutaj laboratorium robić nie będziemy'. A w tej scenie jest akurat taka ilość ciemnego tła i jasnych twarzy, że migocze jak strobo, powtarzalne w 100%. Już dawno nigdzie nie zostałem tak obcesowo potraktowany :shock:

Telewizor odebrałem i natychmiast napisałem do producenta reklamację z prośbą o wymianę TV na inny egzemplarz, razem ze skargą na serwis i po paru godzinach dostałem potwierdzenie, że mail trafił do odpowiedniego działu. Zobaczymy...

Tego samego dnia zadzwonił do mnie człowieczek z ankietą o jakości serwisu. Średnia moich ocen była chyba 2 na 10, za to pan ankieter był super, skoro usterka nie została usunięta - zasugerował kontakt z działem reklamacji (co zrobiłem wcześniej tego samego dnia).

prez8s: są głosy, że egzemplarze wyprodukowane w 2010 nie mają tego problemu. Co więcej, także starsze TV, wyprodukowane przed połową 2009, są OK. Na forach trudno przeprowadzić rzeczową ankietę ale tak piszą posiadacze nowych egzemplarzy.. W razie problemów zwróć TV sklepowi.
 
Ostatnia edycja:

honki

New member
witam jeste wlascicielem 50b530 i faktycznie ten efekt wystepuje jak cholera

Przy oglądaniu TV 50Hz? Spróbuj podłączyć coś z 60Hz i zerknij czy TV nie ciemnieje sam z siebie.. Może wystarczy komputer z kablem DVI-HDMI? Wtedy sprawdź czerń - u mnie jest wtedy BOSKA.

Jaką masz datę produkcji TV (etykieta z tyłu obudowy)?

ciekawe czy samsung wogule o tym wie, moze wtedy by cosd z tym zrobili, najlepiej za pomoca nowego firmware

To nie jest wprost kwestia firmware. Egzemplarze wyprodukowane w 2010 roku mają starszy firmware niż ten ze strony a problem tam nie występuje.

Nikt nie wie czy w telewizorach z problemem da się to poprawić firmwarem :)
 

SULIx

Member
witam jeste wlascicielem 50b530 i faktycznie ten efekt wystepuje jak cholera
kupilem plazme ze wzgledu na ciemne sceny i dokladnosc odtworzenia czarnego koloru a troche zostalem zrobiony w bambuko i prawda jest taka ze wiekszosc nowych lcd ma leprza czern, ale poza tym obraz miodzio. ciekawe czy samsung wogule o tym wie, moze wtedy by cosd z tym zrobili, najlepiej za pomoca nowego firmware
Wybacz ale czerń akurat w 50B530 jest absolutnie wzorcowa.LCD można i owszem kupić ale oglądać cały czas obraz jak w Teatrze Telewizji to naprawdę średnia przyjemność.Technologia lcd musi być jeszcze sporo ulepszona.Natomiast podobno Panasonic ma spory problem po iluś tam godzinach świecenia. Info tu: http://www.hdtv.com.pl/forum/panasonic/49297-utrata-czerni-w-panasonicach-seria-na-2009-a.html
 

honki

New member
Wybacz ale czerń akurat w 50B530 jest absolutnie wzorcowa.

Pozwolę sobie powtórzyć co napisałem poniżej, u mnie przy oglądaniu źródeł 50Hz (i 24Hz bez zmian w service menu) czarny jest zdecydowanie szary, koniec kropka - być może w twoim egzemplarzu wygląda to zupełnie inaczej.

Niestety nie mam dostępu do luksomierza, żeby podać ci twarde liczby :)

W ciągu dnia nie jest to tak irytujące ale, niestety, pracuję w ciągu dnia a oglądam TV wieczorami :/

[...] Samo przełączenie (tego samego) źródła z 60Hz na 50Hz lub 24Hz powoduje bardzo widoczną zmianę jasności CAŁEGO ekranu. Z czarnego na szary. Automagicznie, bez zmiany jakichkolwiek ustawień (to samo wejście HDMI, to samo urządzenie, te same settings TV).
 

honki

New member
Moja odpowiedź na nie:

http://www.hdtv.com.pl/forum/samsung/51085-samsung-ps50b550-czy-ps50b551.html#post497245

..przynajmniej w moim egzemplarzu. Być może u kolegi to działa ale cały świat korzysta w tym telewizorze z Movie mode z powodu dobrej w nim reprodukcji kolorów i ma wyłączoną fałszywą czerń (DETALE!) a problem ze zmianą poziomu jasności u nich występuje, stąd mój sceptycyzm.
Powiem więcej, w Movie mode problem widać u mnie NAJBARDZIEJ, na identycznych ustawieniach w trybie Standard - zmiany jasności są MNIEJ widoczne, choć są (znowu - w moim egzemplarzu).
 

BelYaal

New member
a co na;ezy wylaczyc w menu servisowym aby pozbyc sie takich skokow czerni? I czy taka zmiana wplynie na cos jeszcze w tv?
 

Augi1981

New member
Moja odpowiedź na nie:

http://www.hdtv.com.pl/forum/samsung/51085-samsung-ps50b550-czy-ps50b551.html#post497245

..przynajmniej w moim egzemplarzu. Być może u kolegi to działa ale cały świat korzysta w tym telewizorze z Movie mode z powodu dobrej w nim reprodukcji kolorów i ma wyłączoną fałszywą czerń (DETALE!) a problem ze zmianą poziomu jasności u nich występuje, stąd mój sceptycyzm.
Powiem więcej, w Movie mode problem widać u mnie NAJBARDZIEJ, na identycznych ustawieniach w trybie Standard - zmiany jasności są MNIEJ widoczne, choć są (znowu - w moim egzemplarzu).

Mam to samo mam w B650 i faktycznie w trybie Film najbardziej odzuwalne są zmiany szarości.
Jak widać cała seria B to ma i nic na to nie poradzimy.
 

SULIx

Member
Zbiorowa skarga do Samsunga

Dzisiaj napisałem mejla do Samsung Polska w ww. sprawie o takiej treści.

Witam.
Poniżej przedstawiam cytat z tylko jednego forum internetowego dotyczący ww. telewizora i innych serii B. Również i w moim telewizorze wstępuje poważny problem z niestabilnym poziomem ciemniejszych fragmentów ekrany w scenach bez wyraźnego kontrastu w trybie 50 HZ. Przy czym nie chodzi tutaj o również irytujący eko dodatek to jest całkowite wygaszanie matrycy w ciemnych scenach. Oczekiwałbym rzetelnej odpowiedzi Waszej firmy przed oddaniem telewizora do regionalnego punktu serwisowego. Nowy soft z Waszej strony dla tego typu TV nie rozwiązuje problemu.


Cytat:

Wielu użytkowników Forum, posiadaczy plazm Samsung serii 5-6-8 B, wielokrotnie wspominało o
automatycznej zmianie jasności całego obrazu, nierzadko kilka razy w jednej scenie.
Chciałbym dodać swój opis bojów z tym błędem, chętnie też usłyszałbym co mówiły o tym inne serwisy Samsunga w Polsce...


Opis:
Błąd występuje w moim egzemplarzu PS50B551 "tylko" przy częstotliwościach sygnału:
- 50Hz (zarówno wbudowany w telewizor tuner TV, analogowy i cyfrowy; HDMI - dekoder Nki, odtwarzacz Popcorn Hour A100),
- 24Hz (odtwarzacz Popcorn Hour A100).


Błąd objawia się:
- zmianą poziomu jasności całego ekranu na znacznie wyższy, czarny staje się szary, przy przejściu z dowolnego źródła 60Hz na 50Hz lub 24Hz,
- automatycznym dostrajaniem jasności obrazu przez telewizor w przypadku ciemnych scen
(jeżeli scena zawiera duże przestrzenie jasne i ciemne - możliwe jest migotanie obrazu, które można przyrównać do gwałtownych zmian jasności +-25%).

U mnie obie rzeczy są ze sobą nierozerwalnie powiązane, tzn. automatyczne zmiany jasności są widoczne tylko w przypadku sygnału 50Hz/24Hz i "szarości czerni".

Problem dla źródeł 24Hz można rozwiązać za pomocą zmiany ustawienia przez serwisanta Samsunga (istnieje możliwość utraty gwarancji w przypadku samodzielnego uruchamiania menu serwisowego):

Mój telewizor jest z połowy 2009 roku, czy możliwe będzie potwierdzenie przez posiadaczy plazm B wyprodukowanych w 2010 roku, że problem nie istnieje?

Ponadto, czy zgłaszaliście ten problem na infolinii Samsung? Jutro odbieram TV z serwisu i, na razie, dostałem informację, że "błąd nie występuje, wszystko w normie".
Oczywiście problem migotania pokazywałem serwisantowi na miejscu w serwisie, w konkretnej scenie z filmu i była to rzecz 100% powtarzalna.


Serwisant (człowiek od naprawy hardware! na stole kilka otwartych telewizorów!) przy pokazywaniu problemu podczas wizyty w autoryzowanym serwisie powiedział m.in.:
- wie pan... bo ja w ogóle bym plazmy nie kupował...
- ..no tak ale ile ten telewizor kosztował? nie może pan oczekiwać zbyt wiele od szajsunga... (sic!)
- jaśniejszy przy 50Hz a nie występuje przy 60? widzi pan, on jest inaczej wysterowany przy 50....
- rozumie pan, przy 50Hz rzadziej się punkty zapalają i stąd ta różnica, to naturalne.
- ten model tak ma,
- ten telewizor przecież nie obsługuje 24Hz.

Niecierpliwie oczekuję na rozmowę jutro podczas odbierania telewizora.
Wydaje mi się, że rozsądnym będzie żądać, żeby te sformułowania łącznie z listą sprawdzonych przez niego rzeczy znalazły się na protokole serwisowym.

IMHO delikatnie pokazany, w rzeczywistości jest gorzej.. :/
Linki zagraniczne dotyczące problemu:

[AVFORUMS btw doskonała zasada z pięcioma postami, gratulacje, niezwykle przydatna opcja]
1187364-samsung-ps50b551-flicker-cured

Wyciąg z forum, pobieżnie, a więc nie jestem sam!!!!!:

wątek: Samsung Ps50 b530 - wszystko o serii 530
login: gregx:
Też mam problem z tym mruganiem (chwilowe rozjaśnianie tła w ciemnych scenach). Pisałem o tym w innych postach.
[...]
tv przy ciemnych scenach ma tendencje do kilkusekundowego rozjasniania tla i ponownego sciemnienia przy zmianie ujecia.
czarny przestaje byc czarny. jest to widoczne i denerwujace zwlaszcza przy czestej zmianie polozenia kamery przy ciemnych scenach.

login: ///ANDRO)))
Niestety po paru minutach doskwiera to przeklęte prześwietlanie (czy jak to się nazywa).

login: regi:
Mam wrażenie, że czasami obraz nagle jaśnieje na ułamek sek. i wraca do normy, coś na zasadzia mrugania. Dosyć często to się zdarza ale nie systematycznie.
[...]Pomimo wyłączonego kontrastu dynamicznego nadal ten efekt występuje ale jest mniej widoczny.
Mam podłączone 3 urządzenia do tego TV. DVD, Tuner HD i Ps3 i wszystko leci po HDMI.
Na Ps3 praktycznie nie widzę tego mrugania (może jestem zbyt pochłonięty wartką akcją i nie zauważam), na tunerze b. rzadko ale występuje.
Z kolei na DVD jest mocno zauważalny. Wydaje mi się, że może to być jakiś defekt.

wątek: Samsung PS50B650
login: tczube
Mnie oprócz tego jeszcze wkurza migotanie na ciemnych scenach, z początku tego nie zauważałem,ale teraz niestety tak.

login: apiatek
Tak, zauważyłem to i rzeczywiście jest to bardzo irytujące [...]
Samo zjawisko "migotania" potwierdzam, zakładając, że mówimy o zauważalnych (nie bardzo dużych)
skokach podświetlenia na jakiś ułamek sekundy występujących co kilka sekund - raz rzadziej raz częściej.
Opisuję to jak w słowniku aby była jasność (sic!), że nie chodzi o migotanie stroboskopowe.

wątek: Wszystko o PS50B550 (Mkv, dvix)
login: bubusia
witam, po ponad miesięcznym użytkowaniu muszę stwierdzić ze obraz jest naprawdę dobry,
jedyna wadą, która mnie drażni i której nie mogę się pozbyć jest to miganie w ciemnych scenach-rzadkie ale jednak,
zauważyłem że występuje ono przy 50hz, przy 60 juz nie- porównywałem na arrivie 110.
[...]
A wracając do tematu podejrzewam ze moze to mieć coś wspólnego z 50h odświeżaniem i jednocześnie słabszym sygnałem,
na 60h ani razu nie zauważyłem tego efektu
Koniec cytatu.



Serwisy Samsunga nie są w stanie usunąć tej usterki. Na niektórych poważnych forach internetowych,pojawiają się już takie sugestie użytkowników serii B, że są lekceważeni przez Waszą firmę.
Chciałby poinformować, że w przypadku braku zdecydowanej reakcji ze strony Waszej centrali na powszechnie występującą wadę użytkownicy doprowadzą do zbiorowego pozwu sądowego w ww. sprawie i nagłośnienia lekceważącego stosunku Samsunga do klientów w mediach. Może da się jednak tę sytuację rozwiązać pozasądownie. Zależy to tylko od Waszej firmy.
Oczekując na poważną odpowiedź
Pozdrawiam
.........podpis..........

Jak czytacie szanowni koledzy pozwoliłem sobie zrobić cytat z opinii dot. problemu z naszego forum.
Potrzebujemy bardziej zdecydowanego działania. Uważam, że sprawa zbiorowego pozwu jest całkiem realna. Wpisujcie się proszę kto miałby ochotę dołączyć w przypadku gdy Samsung nie rozwiąże tego problemu. Uważam, że chyba dosyć mamy takiego lekceważenia. Podejmuję się również w przypadku złożenia pozwu do nagłośnienia sprawy w mediach. Pozdro.
 

honki

New member
Link do mkv ze sceną generującą powtarzalnie błąd przy częstotliwościach innych niż 60Hz:

2shared - download test.mkv

Rozjaśnianie pomiędzy 11 a 16 sekundą filmu (zbliżenie Jacka Bauera).

Błąd może nie występować przy 24Hz, jeżeli ktoś poprosił serwis Samsunga o zmianę opcji w menu serwisowym.

Błąd jest najbardziej zauważalny w trybie MOVIE (jedynym z pełną gamą temperatur kolorów).

Proszę o odzew czy widać :)
 
Ostatnia edycja:

honki

New member
Dzisiaj napisałem mejla do Samsung Polska w ww. sprawie o takiej treści.
[...]
Serwisy Samsunga nie są w stanie usunąć tej usterki. Na niektórych poważnych forach internetowych,pojawiają się już takie sugestie użytkowników serii B, że są lekceważeni przez Waszą firmę.
Chciałby poinformować, że w przypadku braku zdecydowanej reakcji ze strony Waszej centrali na powszechnie występującą wadę użytkownicy doprowadzą do zbiorowego pozwu sądowego w ww. sprawie i nagłośnienia lekceważącego stosunku Samsunga do klientów w mediach. Może da się jednak tę sytuację rozwiązać pozasądownie. Zależy to tylko od Waszej firmy.
Oczekując na poważną odpowiedź
Pozdrawiam
.........podpis..........

Jak czytacie szanowni koledzy pozwoliłem sobie zrobić cytat z opinii dot. problemu z naszego forum.
Potrzebujemy bardziej zdecydowanego działania. Uważam, że sprawa zbiorowego pozwu jest całkiem realna. Wpisujcie się proszę kto miałby ochotę dołączyć w przypadku gdy Samsung nie rozwiąże tego problemu. Uważam, że chyba dosyć mamy takiego lekceważenia. Podejmuję się również w przypadku złożenia pozwu do nagłośnienia sprawy w mediach. Pozdro.

Prawda to. Dosyć ignorowania sprawy przez producenta :)

W moim przypadku sprowadziło się to do zignorowania mnie w serwisie (pomimo pokazania błędu serwisantowi i przyznania przez niego, że faktycznie jasność jest zmieniana):

2shared - download opinia.sams.jpg

Następnym krokiem był kontakt z producentem:

Witam,

proszę o informację jakie mam podjąć kroki w celu wymiany na inny egzemlarz niepoprawnie działającego telewizora plazmowego PS50B551.

Telewizor kupiłem pod koniec stycznia i do końca lutego użytkowałem do oglądania materiału HD przez złącze HDMI z komputera (w 60Hz).
W lutym otrzymałem dekoder telewizji N (w 50Hz). Po podłączeniu do poprzednio używanego gniazda HDMI i bez zmiany konfiguracji ekranu okazało się,
że obraz z dekodera N:

- jest cały czas prześwietlony (poziom jasności automatycznie ulega zmianie na większy, bez możliwości korekcji z menu ustawień),

- w przypadku ciemnych scen z małą ilością jasnych elementów telewizor samoczynnie zwiększa jasność całego ekranu.
Jest to łatwo zauważalne, ponieważ telewizor reaguje na zmianę sceny z ok sekundowym opóźnieniem.
Możliwe jest także 'migotanie': niektóre sceny powodują ciągłe zwiększanie i zmniejszanie jasności całego ekranu, jedno za drugim.

Oba problemy występują tylko przy sygnale 50Hz i 24Hz, obraz 60Hz jest wyświetlany prawidłowo, także bez samoczynnych zmian jasności.

Telewizor jest w tej chwili w państwa autoryzowanym serwisie NIKU (Poznań), gdzie,
pomimo pokazania problemu dwóm serwisantom (problem jest w 100% powtarzalny i łatwy do zaobserwowania!!) zostałem poinformowany, że:

- przy 50Hz rzadziej się punkty zapalają,
- ten model tak się zachowuje,
- ten telewizor nie obsługuje 24Hz.

Padła także sugestia, że cena telewizora i producent "Szajsung" (sic! sformułowanie użyte przez serwisanta!!!) oznaczają, że powinienem się z tym pogodzić i "cieszyć się, że nie jest gorzej".

Uważam, że automatyczne zmiany jasności i niemożliwość ustawienia takich samych parametrów jasności pomiędzy sygnałami 60Hz a 50Hz i 24Hz wynika z uszkodzenia telewizora.
Serwis wydał jednak opinię (w załączniku), że dotyczy to tylko niektórych elementów obrazu (pomimo, że dotyczy całego obrazu) i jest niezauważalne powyżej 4-5 metrów
(jest zauważalne z każdej odległości, ponieważ dotyczy całego ekranu).

Uważam, że stwierdzenie, iż przy oglądaniu telewizora z wystarczająco dużej odległości 4-5 metrów problemu nie widać - jest błędne i nieprofesjonalne.

Proszę o informację o dalszym toku postępowania, wnoszę o możliwość wymiany przez państwa telewizora na inny egzemplarz tego samego modelu.
..a zakończyło się (NA RAZIE), zignorowaniem przez Samsunga:

2shared - download reklamacja.sams.jpg

Podsumowując: serwis nie przyzna, że problem istnieje a dopóki tego nie zrobi - producent twierdzi, że nie ma pola manewru i umywa ręce.

Oczywiście to tylko ich pierwsza odpowiedź, broni nie mam zamiaru złożyć :]
 

honki

New member
Nie, nie mam ingerencji w menu serwisowym zmieniającej numer modelu i umożliwiającej odtwarzanie mkv przez usb :)

Miałem własne urządzenie, które odczytuje mkv a wypluwa obraz po HDMI (Popcorn Hour A100 - odczytuje mkv z sieci lokalnej lub usb i ma pilota). I można to samo wideo odtworzyć w 24, 50, 60Hz... Jasno i z błyskaniem w 24/50 a ciemno i poprawnie w 60Hz. Serwisant to widział, byłem przecież przy prezentacji.

Co więcej, przy przełączania obrazu z Popcorna (60Hz) na dekoder telewizji N w serwisie (ich sprzęt) na tym samym wejściu HDMI - było widać przełączanie się czarnego obrazu bez sygnału - z ciemnego na jasny, prześwietlony. Udało się też zauważyć błyskanie na programie N, który miał czarne pasy po obu stronach obrazu - zmieniała się scena z jasnej na ciemną - i czarne pasy razem z resztą obrazu zmieniały jasność.

Serwis, jak czytałeś może w mojej opinii technicznej, nie dość, że źle opisał problem (celowo) to bełkotliwie go uznał ale z adnotacją, że 'przy obserwacji ekranu z normalnej odległości 5m efekt był niezauważalny'. Rażący przykład braku profesjonalizmu :/ To, co serwisant potwierdzał w rozmowie kiedy pokazywałem mu problem - nie zostało zawarte w opinii technicznej. Serwisant odmówił poprawienia treści opinii. Jednym zdaniem - jest osobą, która może napisać cokolwiek bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji. Witajcie w Polsce.
 
Ostatnia edycja:
Do góry