LE32R32B - Wypalone pasy

Krzych275

New member
Posiadam ten telewizor od ponad 2 lat. Telewizor ma przebieg 5400h, w większości oglądałem w trybie 4:3 z dwoma czarnymi pasami po bokach które po pewnym czasie zostawiły ciemne ślady, są one widoczne (ten z lewej strony bardziej) na ciemnym i jasnym ekranie. Nigdy nie słyszałem o wypalających się obrazach lcd, dotyczyło to jedynie starszych plazm. Czy można jakoś usunąć te pasy? np. szumem
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Dzięki za przestrogę, zawsze może się przydać. Samo zjawisko jest bardzo rzadko spotykane w LCD jednak informacje na ten temat pojawiają się czasem.

Z tego co kiedyś czytałem wynikałoby, że powidoki (w Twoim przypadku jest to pewnego rodzaju powidok) rzadko okazują się trwałymi w przypadku LCD. Przykładowo w przypadku monitorów komputerowych zaleca się czasem korzystanie z wygaszaczy ekranu - okazuje się, że nie jest to takie bezcelowe ;)
W materiałach które czytałem podawane są następujące metody, które mógłbyś spróbować zastosować:
- odłączyć sprzęt od źródła zasilania na 24-72 godziny
- zostawić ekran włączony ale bez podawania sygnału (czarny ekran)
- wyświetlić na całej powierzchni ekranu biały obraz przez 5-6 godzin

W Twoim przypadku dość długo oglądałeś obraz w sposób sprzyjający powstawaniu tego typu efektu - na Twoim miejscu zacząłbym od próby odłączenia tv od zasilania na dobę i po upływie tego czasu sprawdziłbym czy jest jakiś efekt.

Pozdrowienia!
 

Korniszon

New member
Ostrzeżenie o pozostawieniu sladów krawędzi jest w instrukcji np. do 32 656.
Jeżeli dłuższy czas będziesz ogladal obraz 3:4 moga pozostać ślady krawędzi po środku ekranu,oraz po jego lewej i prawej stronie.
Przyczyną tego zjawiska jest róznica w natężeniu emitowanego światła.
W instrukcji nie ma nic o tym czy to jest do usunięcia.
 

Krzych275

New member
Przekartkowałem instrukcje i znalazłem informacje (wydrukowaną bardzo małym druczkiem) o tych pasach. A co do metod bogdan_bronowice żadna nie pomogła, po prostu pasy utrwaliły się na dobre. I tu przestroga dla innych - nie oglądajcie w 4:3!
 
Do góry