dreambox i sam656 - brak opcji Czerń HDMI

klaus71

New member
Bez reklam
czy ktos wie jak to ominąć?
tzn. by pojawiła się ta opcja?
dm800 podpiety firmowym kablem DVI->HDMI który niby miał mieć 100% funkcjonalność HDMI a wychodzi że samsung jednak widzi jakąś różnicę.

dla mnie spora wada bo ta opcja znaczącą poprawia poziom czerni.
 

darwulkiew

New member
Spróbuj dla wejścia HDMI, do którego podpiąłeś to urządzenia, wybrać z menu TV nazwę: Blue-Ray. Niby to jest tylko nazwa dla HDMI ale w rzeczywistości jest tam ukryty cały profil dla danego typu urządzenia, coś się uaktywnia coś wyłącza.
Jak dla wejścia HDMI, do którego podpiołem kompa, wybrałem nazwę PC to nie było trybu Bez Overscanu natomiast po wybraniu nazwy Blue-Ray jest piękny tryb Bez Overscanu, pixel w pixel.
Może na poziom czerni HDMI to też wpływa bo ja przynajmniej tą opcję mam aktywną.
Notabene byłem święcie przekonany, że 551 nie ma trybu Bez Overscanu i odkryłem to przypadkiem po paru miesiącach użytkowania :).
Nigdy nie zrozumiem toku myślenia Koreańczyków wymyślających soft w Samsungach. Oni myślą jakoś .... inaczej :D.
 

klaus71

New member
Bez reklam
niestety to nie pomogło.
ale mam wyjasnienie z angielskiego forum kiedy ta opcja jest aktywna.
mianowicie zależy to czy hdmi wysyła w formacie RGB czy YUV.
widać dream wysyła w YUV a n-ka w RGB i to jest powodem różnego zachowania.
 

gofer

New member
Czerń hdmi jest dostępna tylko z sygnału wyjściowego RGB, co zresztą pisze w instrukcji obsługi:p
jeżeli w tunerze masz możliwość przełączania wyjściowego sygnału video(a na pewno masz taką opcję) to wystarczy przełączyć z YUV na RGB i będziesz miał dostępną opcję "czerń hdmi" proste jak drut:D:D:D:D
i nie ma to znaczenia czy jest to n-ka cyfra czy polsat ponieważ to zależy jak mamy ustawiony tuner:))
 
Ostatnia edycja:

klaus71

New member
Bez reklam
tylko że w żadnym tunerze jaki znam nie ustawia się dla hdmi rodzaju wyjścia rgb lub yuv.
więc nie jest to proste jak drut.
ciekawe czy masz jakiś tuner że z taką pewnością to piszesz
 
Ostatnia edycja:

gofer

New member
Ja nie mam takiego problemu ponieważ moim tunerem jest PC:D, ale tak czy inaczej to puki co to wszystkie tunery jakie miałem posiadały możliwość przełączania trybu wyjściowego, wiec wydaje mi się że może wystarczy pogrzebać w ustawieniach
 

BeyerBrown

New member
@klaus71:

Z mojego poletka doświadczalnego (komputer) ;) :

W sterowniku karty grafiki (nvidia 8800GT) mam możliwość wyboru sposobu transmisji: YUV albo RGB. W tym drugim odblokowuje się "czerń HDMI" w menu TV, ale z tego co zaobserwowałem ustawienie na "niski" odpowiada poziomowi czerni jaką defaultowo zapewnia YUV.
Wnioskuję więc, że na Twoim Dreamboxie będzie podobna sytuacja :)

Swoją drogą tylko tryb YUV pozwala na włączenie w TV opcji "x.v.YCC" (Deep Color) - oczywiście jeżeli w TV ustawi się tryb filmowy. Ważne też by w opcjach karty grafiki w sekcji "Wideo i telewizja" uaktywnić sprzętową regulację ("z ustawieniami nvidia") a w zakładce "zaawansowane" ustawić zakres tonalny na "Pełny 0-255" - inaczej może dojść do sytuacji w której najniższy poziom czerni w materiale filmowym będzie wyższy od poziomu czerni jaką zapewnia TV.
A z tego co zauważyłem to po włączeniu x.v.YCC kolory są jeszcze bardziej soczyste - są wtedy wyświetlane praktycznie tak jak na monitorze Sony GDM-FW900 (FullHD 24" CRT) :D
Hmm, może również będziesz miał możliwość włączenia tej opcji... :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry