Tecza lub pasek fioletu z zielenia przy szybkim ruchu kamery lub twarzy!

gadzeciaz

Member
Bez reklam
Ten efekt towarzyszy sygnalom slabej jakosci lub takim w duzej kompresji. PS 50 a 656 to przede wszystkim swietny odbiornik sygnalu HD i bardzo dobrze radzacy sobie ze slabszymi sygnalami. Skutecznie na to zjawisko pomaga ustawienie koloru skory na -6 do -9. Ten efekt jest wtedy marginalny. Pamietac nalezy ze czasem w jednym programie szczegolnie informacyjne! materialy filmowe
pochodza z bardzo wielu zrodel najczesciej marnej jakosci.
Jak wspomnialem na innym watku ja mialem dwa lata LG pc1R a w nim bardziej upierdliwy efekt smurzenia. Generalnie byla to dobra plazma lecz PS50a656 to jak dla mnie SUPER MISTRZUNIO i ta opcja ze mozna w nim grzebac w tych WSZYSTKICH USTAWIENIACH powoli osiagajac DOSKONALOSC OBRAZU z roznych zrodel. Po prostu nie ma nudy a ja SE uwielbiam grzebnac w meniu!!!!
 

klaus71

New member
Bez reklam
no wreszcie ktoś to widzi.
najgorsze jest to że efekt występuje niezależnie od jakości źródła sygnału - czyli np. doskonale ten efekt było widać na kanale TVN HD podczas emisji finału You Can Dance - więc zakładam że bitrate był bardzo dobry - a efekt niestety bardzo widoczny.
Także na VOD N'ki w filmie DOOM to widać.
W zasadzie efekt jest marginalny tylko na hd-dvd.
Szkoda bo tv bez tej wady byłby świetny.
 
Ostatnia edycja:

s@jmon

New member
No ja też niestety to widziałęm i nie mogłęm już na to patrzeć ale teraz mam inny problem ;) w związku z niedoskonałościami obrazu na 656 pozbyłem się go i problem jest teraz z tym jaki TV kupić ? seria 7 bedzię raczej posiadać ten defekt również bo to ta sama matryca, chyba że inny układ tz nowszy 100Hz coś tu poprawi lecz nie sądze. Szczerze mówiąc zastanawiam sie nad Pionkiem 508XD tylko czy jest on wart swojej ceny i czy przypadłości tej technologi również tam nie będą widoczne ??
 

gadzeciaz

Member
Bez reklam
kolorowe widma

Ciezko powiedziec??? Slyszalem ze 50cali i wiecej tak ma i widzialem to na duzym LG i Panasonicu. Ja ten efekt widze u siebie wyraznie najczesciej na sygnale SD bo jak wspomnialem poprzednio w HD to naprawde sporadycznie. A ze na ekranie logo HD to nie oznacza jeszcze ze dany program nadaja w wysokiej rozdzielczosci !!! Czesto zapychaja swoja oferte zwyklym sygnalem a placic trzeba! To takie polskie hd. Roznica w jakosci sygnalu jest tak duza ze samo logo nic nie da. Teraz mam ps3 i juz kilka filmow sobie obejrzalem dvd i tego efektu ni ma,jak na razie? Polaczenie hdmi.
 

klaus71

New member
Bez reklam
ja podobnie jak sajmon bardzo widzę ten efekt tęczy.
ale wydaje mi się że rozwiązaniem jest:
wyłączenie opcji "Poprawa filmów"
jak to zrobiłem to obraz trochę bardziej skacze ale za to tęcza jest w zasadzie na granicy postrzegalności.

czy Ci co ten efekt widzą mogą to potwierdzić?
 

popmart

New member
tak problem istnieje ale imho jest to problem słabej jakości sygnału i braku informacji o kolorze w gradientach najczęściej choć nie tylko na twarzach, i co za tym idzie najczęściej widać go na słabym sygnale i co ciekawe występuje głównie poza głebią ostrości , natomiast nigdy nie widziałem tego efektu na mkv nawet 720p ... jest to imo problem elektroniki przetwarzabnia obrazu niż samej matrycy ... osobiscie niewiele mi to przeszkadza.

oczywiście tv okazał swoje wady ale które tv są bez wad ? pioniery za 2-3x tyle ?? nawet teraz uważam że w stosunku cena - jakość 656, 757 są dobrą propozycją . może ktoś ma 42" modele tej serii i się wypowie bo może to być problem nadmiernego rozciągania a sygnał jak wiadomo z gumy nie jest.
 
Ostatnia edycja:

klaus71

New member
Bez reklam
popmart napisał:
braku informacji o kolorze w gradientach najczęściej choć nie tylko na twarzach, i co za tym idzie najczęściej widać go na słabym sygnale i co ciekawe występuje głównie poza głebią ostrości
a mozesz napisać co masz na myśli pisząc "braku informacji o kolorze w gradientach" ?
czy aby to zdanie "występuje głównie poza głębią ostrości" nie jest w sprzeczności z tym że efekt najbardziej widac na twarzach a one chyba najczęsciej mają ostrość ok?

tak się zastanawiam co może pomóc by jeszcze ten efekt zminimalizować ?
a może ktoś ma jakieś uwagi na jakiej wersji softu to widać mniej lub bardziej?
 

popmart

New member
Proszę nie cytować bezpośredniego poprzednika. ArtS :)

gradient = łagodne przejście tonalne od jasności do cieni (w przypadku twarzy kolor beżowy typowe placki prawdopodobnie z powodu niskiego bitrate)

głebia ostrości to nie dotyczy tv tylko materiału filmowego, proponuje zapoznać się z terminem (fotografia, film , obiektywy) , tak wiec głównie ten efekt wystepuje poza ostrością na planie głównym w ostrości jest on marginalny.

co ciekawe wczoraj spogladałem na Luxe TV HD i pomimo wysiłków ani jeden raz nie było takiej sytuacji z gradientami wszystko jest idealnie ... moze dlatego że ten kanał ma wyjątkowo dobra jakość obrazu.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

klaus71

New member
Bez reklam
na kanałach HD jest lepiej z tym "niby ghostingiem" ale ja bez problemu widziałem go na filmie DOOM w wersji HD na VOD w Nce.
no ale wiadomo to na pewno nie bitrate z Luxe TV HD.
poszukam tego zjawiska na płytkach HD-DVD.

a co do twarzy - skoro jest na nich ostrość - to zjawisko nie powinno na nich występować a występuje najczęsciej.
poza tym wg mnie jakość obrazu nie powinna mieć wpływu - no bo skąd zielone paski na różowej twarzy - wniosek - typowy ghosting. jednak przeczy temu że u mnie znacznie pomogło wyłączenie opcji poprawiającej płynność.
 

gadzeciaz

Member
Bez reklam
kalibracja paska fioletu i zieleni!!!

Po wielu probach ustawien eliminacji tego efektu w samsungu ps50a656 POLECAM TAKIE USTAWIENIE DLA WSZYSTKICH SYGNALOW
PRZEST. CZER.-14 -15
PRZEST.ZIEL. - 22 -23
PRZEST.NIEB.-25
ODCIEN SKORY- -8 -1O
Na tych ustawieniach przedstawionych wspolnych parametrow ktore moim zdaniem maja glowny wplyw na ELIMINACJIE TEGO EFEKTU TECZY NA ZAWSZE!!! pracuje moj SAMSUNG DOSTARCZAJAC OGROMNEJ PRZYJEMNOSCI Z POSIADANIA GO!
Reszta dostepnych kombinacji nie ma wiekszego wplywu na ten efekt.
 

gadzeciaz

Member
Bez reklam
kolory

W zaden sposob NIE! zielonu DUCH byl znikl a kolory skory nabraly naturalnej barwy.
Lecz te ustawienia jak i opisane na innym watku wykorzystuje w trybach uzytkownika tj. standart,film i dynamiczne.
A to w zaleznosci od sygnalu i KOLORYSTYKI-ODCIENIA nadawanego programu lub filmu.
Jak bede sie nudzil to pobawie sie kolorami uzytkownika tam sa ukryte mozliwosci,ale i czasu potrzeba.
PAMIETAC NALEZY ZE MOJE OPISY TO TYLKO MOJE SPOSTRZEZENIA I W ZADEN SPOSOB NIE CHCE ICH NARZUCAC INNYM CHOC JEZELI KOMUS POMOZE TO W JEGO WLASNYCH USTAWIENIACH BEDZIE MI MILO.
 

jacky-x

New member
Postów z problemem tzw tęczy porobiło się juz co nie miara, tak ze nie wiadomo gdzie wyrazic swoją opinię, ale ten temat jest jednoznaczny, więc zakotwiczę sie tutaj. Sposobów na poprawę było juz podawanych kilka, a opinii róznorodnych mnóstwo, tak też z pewnoscia będzie i po moim poście, ale chciałbym się podzielic swoimi spostrzeżeniami i tym jak u mnie to zjawisko praktycznie przestało istnieć, wiem że ci którzy widzą to nawet przy "zgaszonym" tv to i tak nic chyba nie pomoże ale może komus pozwoli pozbyc się tego, wiec post jest raczej kierowany do tych u których zjawisko to jest marginalne, bardzo rzadko wystepujące tak jest w moim przypadku. Zebrałem sobie dane chyba ze wszsytkich postów z tą tematyka i troszkę mnie to naprowadziło i pomogło zlikwidować nawet ten "margines" jaki u mnie występował. Mnie (i nie tylko) najczęsciej występowało to na kanałach TVN, innym na słabym, sygnale jeszcze innym nawet na sygnale bardzo dobrym, dlaczego akurat tak uwydatnia się to na TVN, (czasem na TVP1), po zastanowieniu doszedłem do wniosku że praktycznie jedyna rzecz jaka zmieniam na tym a kurat kanale (oglądam pratycznie tylko C+, filmHD, sportHD,i sporadycznie inne z całej orbity, oraz filmy z bluraya) to format wyświetlanego obrazu aby pozbyc się czarnych pasów i tym tropem przetestowałem kilka kanałów nadających podobnie, w formacie oryginalnym nawet z pasami po bokach doszedłem do wniosku że to jest właśnie przyczyna tęcza (akurat u mnie) czyli powiększanie najczęsciej podwójne, a dlaczego akurat wtedy? tez takie moje przemyslenia, nasz tv bardzo dobrze radzi sobie z sygnałem czy to SD czy HD, w SD bardzo fajnie przetwarza nawet słaby jakościowo sygnał i pozwala na przyjemne oglądanie na tak duzym ekranie, stara sie odzwierciedlic bardzo dokładnie wszystkie kolory, przejścia tonalne i może dlatego że się tak stara, wychodza włąśnie takie zjawiska. Powiedzmy ten przykładowy TVN SD, nadaje w poziomie 576lini, chcąc to wyświetlic na naszym ekranie musi brakujące linie uzupełnić do 1080, i radzi sobie bardzo dobrze, ale z tech 576lini chyba z powiedzmy 200 przypada na czarne pasy, jesli się ich pozbędziemy poprzez powiększenie do wyświetlenia tv dostaje ok 350 i z tego dalej musi zapełnic te nasz 1080 i robi to, tyle że ile musi wstawić fikcyjnych przejsc, tonacji żeby jakoś wyglądało na tak duzym ekranie, jesli to jest jeden kolor to pal licho, nawet przy ruchu kamery jest ciągle praktycznie jeden kolor obiektu (np: bajki) ale jesli to jest twarz, ogólnie skóra to jest mnósto przejsc i jakoś fajnie to trzeba wyświetlić, przy szybkim ruchu kamery, punkty tworzące całość, kolor skóry przy przesunięciu zmieniają się i tv jakby nie umie w tym ułamku sekundy wyliczyć tych brakujacych danych do najlepszego wyświetlenia i pokrywaja sie one, jakby nakładają tworząc coś jakby tęcze właśnie w takich miejscach. Gdyby ten tv nie dysponował taka paleta barw wyświetlanie byłoby prostsze, byłby to jakiś uśredniony kolor i wszystko, a tak, wpadł jakby we własne sidła nie do końca z włąsnej winy( kłania się jakość sygnału wypuszczana u operatora). Podsumowując u mnie przy ustawieniu oryginalnego formatu wyświetlanego+wyłączona poprawa filmów pozwoliła praktycznie na 99,9% wyelminowac to i tak u mnie występujące marginalnie zjawisko.Pozdr

PS
Bardzo prosze nie traktować tego wywodu jako cos udokumentowanego, poparatego pomiarami (no bo jak zmierzyc to zjawisko) itd, ale tylko jako informację którą można u siebie sprawdzić, jeśli pomoże to bardzo fajnie, jesli nie to olac tego posta i potraktować jako kolejny nic nie znaczacy w temacie, na przeczytanie którego było szkoda czasu.
 

gadzeciaz

Member
Bez reklam
to ciekawe?

To se chlopie teraz nagrabiles,ha ha ha i to tak ze posiadacze innych firm niz NASZ NAPRAWDE DOBRY SAMSUNG PS 50 A 656 juz zacieraja rece i szykuja sie by nam dokopac!
Mysle ze twoje spostrzezenie jest jak najbardziej uzasadnione i jak pamietasz ja tez podkreslalem ze taki efekt ma miejsce sporadycznie na przekazie tv o slabym sygnale i duzej kompresji,a U MNIE TO FAKT!!!
Nie zaprzeczam ze nie wystepuje ALE TAK JAK TO JUZ AKCENTOWALEM JEST SPORADYCZNY,WRECZ CO RAZ BARDZIEJ UNIKALNY!!!
Ja tez nie jestem fizykiem kwantowym tylko zwyklym
uzytkownikiem elektroniki uzytkowej i nie bede tu sypal dziwnymi nazwami z encyklopedi,A TWOJE ROZUMOWANIE TRAFNE,I TAKIE PO PROSTU LUDZKIE PODEJSCIE DO TEMATU!
TO FORUM STWORZONO BY DZIELIC SIE SWOIMI SPOSTRZEZENIAMI I WIEDZA A NIE PRZEKAMARZAC CO JEST LEPSZE CZY GORSZE!!!
 
Pisałem we wcześniejszych postach że u mnie "tęcza" nie występuje. Dlaczego tak twierdzę. Find more posts by.

Do tej pory zabierałem głos odnosząc się do własnego przypadku.
Skoro jednak temat jest dalej omawiany pozwolę sobie na kilka uwag. Oto moja lista przyczyn które mogą pojedynczo lub w dowolnych konfiguracjach generować powstawanie tzw. "tęczy".

Jakość sygnału dostarczanego od wytwórcy do operatora. Jakość sygnału dostarczanego od operatora do konsumenta. Należy uwzględnić w obu przypadkach efekt geograficzny. Mam tu na myśli, że sygnał tego samego wytwórcy dostarczony przez tego samego operatora u konsumentów znajdujących się w dwóch różnych punktach może różnić się jakością pomimo tego że obaj otrzymują sygnał mieszczący się w granicach tzw. tolerancji jakości.

Samsung wyprodukował serię TV gdzie liczba egzemplarzy liczona jest prawdopodobnie w tysiącach. Jest oczywistą oczywistością, że urządzenie składa się z tysięcy elementów wyprodukowanych prawdopodobnie przez dziesiątki kooperantów Samsunga. Elementy składowe urządzenia jak i produkt finalny przechodziły kontrolę jakości. Jak każda kontrola i ta ma zapewne zakres tolerancji. Sami zainteresowani (ci którzy to widzą u siebie) twierdzą że można to zobaczyć w określonych warunkach. Określonych czyli nie w każdych. Pozwala to na wniosek że ich urządzenia mogą mieć jakieś elementy które mają wpływ na powstawanie zjawiska.

Wreszcie czynnik ludzki. Możliwości ocen jest bez liku. Są ludzie którzy widzą rzeczy dla innych niedostrzegalne bez użycia sprzętu. Są też i tacy którzy ze sprzętem nie widzą, ale doznają olśnienia pod wpływem środowiska opiniotwórczego. Ich oko nie rejestruje obrazów rzeczywistych, to ich mózg wytwarza te obrazy.

Reasumując zjawisko zaliczam do marginalnych.
 

klaus71

New member
Bez reklam
napisałem to w inny temacie ale tu jest lepsze miejsce:

Bawiłem się ostatnio jakąś płytką kalibracyjną i wydaje mi się że dobre efekty daje ustawienie ostrości na okolice 8 dla materiału SD (chodzi o efekt moiry).
czy ktoś mógłby też to sprawdzić?

przy okazji jak zmieniłem podświetlenie na 0 to tez jakby lepiej chociaż obraz znacząco ciemnieje ale po chwili wydaje się że jest mimo wszytko ok (ja mam jasność na 50-60 i kontrast na 90)
 

klaus71

New member
Bez reklam
dalej drążę temat tęczy i znalazłem na avforum fajne wskazówki na temat tego efektu :
http://www.avforums.com/forums/plasma-televisions/782468-samsung-ps50a656-36.html

tam ten problem jest określany jako color banding lub false contouring lub posterization lub blurry faces

no i jest kolejna wskazówka jak się go pozbyć - trzeba wymusić tryb 60hz na wyjściu z tunera.
mój dm800 ma właśnie taką opcję więc potestuję.
jak ktoś też ma taką mozliwość to poproszę o uwagi.
 
Ostatnia edycja:
Do góry