Samsung - czarny kolor

smuta_s

New member
Witam

Wiem, że temat był już poruszany, ale chodzi mi o przekrojowe ujęcie tego problemu: jak wygląda czarny kolor w różnych plazmach tego producenta.
Proponuję porównanie w 3 kategoriach:
1. tv wyłączony - zazwyczaj matryca nie ma idealnie czarnego koloru, czasami jest szara, czasem ma specyficzne zabarwienie od nałożonej powłoki antyodblaskowej;
2. tv wyświetla całkowicie czarny ekran (jakis obraz z dekodera lub odtwarzacza dvd z logo producenta) i jego porównanie z czernią matrycy wyłączonej z prądu;
3. subiektywne odczucie przy oglądaniu 'ciemnych' ujęć w filmach.

Dla kategorii 2 i 3 ważne jest kryterium oświetlenia, aby wyniki mogły być ze sobą porównywane: pokój mocno zaciemniony z minimalnym światłem (ściemniacz lub kilkuwatowa żarówka).

Samsung 42Q91H nie wypada tutaj najlepiej:
1. 8/10 (ekran szary z niebieskawym odcieniem)
2. 6/10 (ekran nawet przy wyświetlaniu czarnego koloru jest podświetlony - do 'spoczynkowej czerni' matrycy daleko mu - tragedia!)
3. 5/10 - kineskopowy czarny jest nie do pobicia, ciemne filmy oglądane na plaźmie przyprawiają mnie o nerwicę.

[Przykładowo, czarny kolor na telewizorze kineskopowym:
1. 9/10 (ekran lekko szary)
2. 10/10 (brak jakiegokolwiek podświetlenia - czarny powoduje całkowite wygaszenie ekranu, tak, że ma kolor jak przy wyłączonym TV)
3. 10/10 (j/w)]


Zastanawiam się, czy tak słaba czerń to przypadłość mojego egzemplarza, całej serii Q91H czy wszystkich matryc plazmowych produkowanych przez samsunga.
Orientuje się ktoś czemu nie można całkowicie wygasić matrycy przy prezentacji czarnego koloru? Ciemno się robi kiedy zgasi się światło a nie świeci na czarno.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

darwulkiew

New member
To nie chodzi tylko o Samsungi ale generalnie o budżetowe plazmy. Czytałem opinie, że czerń w LG to dopiero porażka. Mam wrażenie, że wszystkie te achy i echy odnośnie czerni w plazmach odnoszą się jedynie do Pionierów.
Niestety jakość kosztuje, również czerń w plazmach ma widać swoją cenę.
 

mwerd

New member
Witam,
wczoraj widziałem w sklepie postawione obok siebie Samsunga q91 i Panasonica PV80. Wrażenie było takie że Samsung jest super czarny przy tym Panasonicu. Czy możliwe że Panasonic był jakoś dziwnie ustawiony? Podobno zbiera pozytywne opinie za kolor czerni a tu była tragedia. Wyłączony Panasonic jest mocno szary, Samsung ciemniejszy. Jak się ma do tego model 451? W 410 czerń była na poziomie Panasonica, wiec bardzo szara.
 

darwulkiew

New member
W sklepie to nawet najtańsze LCD mają super czerń. Ciekawe czemu :eek:k: ? Może przez mocne oświetlenie :rolleyes:. W nocy jest trochę inaczej. A Sam w dzień prezentuje się lepiej bo ma czarną powłokę na ekranie a Panas nie.
 
Do góry