PS50A451: potencjalna wada

pejotpe

New member
Bez reklam
Mam pytanie: czy w A451 podczas wyświetlania tekstu na jednolitym szarym (albo innym kolorze, byle nie czarnym lub białym) pojawiają się ciemniejsze paski? Nie dotyczy to połączenia ze sprzętem: problem występuje zarówno przy HDMI, jak i ekranowym menu Samsunga.

Jeśli to nie jest norma, to coś mi się widzi, że będę reklamował swój TV...
 

motobartcompany

New member
Muszę ci uspokoić lub zaniepokoić. Ten mankament zauważyłem dość dawno. Moja pierwsza plazma Panasonic PV70.
Konsola Xbox 360 i menu dasha. Napisy robią taki sam ciemny cień jak na twoim zdięciu.
Oczywiście potem to zauważałem na innym materiale. Lecące napisy na zakończenie filmu itd. To wygląda jak odbicie z anteny naziemnej.
Kupiłem nowiutkiego 42PV700 i identyczna sytuacja.
Opisywałem problem na forum i oczywiście nikt tego u siebie nie widział.
Myślałem że to problem plazm Panasonica, ale teraz wiem że to problem technologii.
Kupiłem Pioneera 5080XD i jest dokładnie tak samo. Nic z tym nie zrobisz, to nie zależy od żródła sygnału, jedynie od twojej spostrzegawczości
 

darwulkiew

New member
A teraz poważnie mówiąc zakładam, że nie mówisz o tej smudze wyglądającej jak jakiś dym z papierosa a o przedłużeniu w prawo i w lewo białych suwaków z menu ekranowego w postaci ciemniejszych pasków. Generalnie efekt występuje jeżeli na ekranie wyświetlane jest coś mocno kontrastującego z pozostałą częścią ekranu, co najlepiej widać na statycznych obrazach.
Muszę zgodzić się z przedmówcą, że jest to jakaś wada technologi plazmowej bądź to samego sterowania czyli elektroniki bądź wprost panelu, raczej to drugie.
U mnie na 50A551 również widać ten efekt ... niestety. Mogę się jedynie pocieszać, że przedmówca stwierdził występowanie tego efektu na wszystkich jego dotychczasowych plazmach różnych producentów tak, że inni też tak mają :-D. W kupie raźniej ...
Podczas normalnego użytkowania efekt ten jest dla mnie bardziej dostrzegalny niż Green Gosting, którego w zasadzie nie dostrzegam choć się staram:). Jednak nie jest to zbyt irytujące ... na szczęście i można się spokojnie tym nie przejmować.
Ciekawe, że aż do momentu zakupu plazmy i zobaczeniu tego na własne oczy jakoś nigdzie nie wyczytałem, że takie coś występuje. Może za mało czytałem?
 

pejotpe

New member
Bez reklam
No, ja w swoim tv dostrzegłem to dopiero po miesiącu użytkowania, a wcześniej takie rzeczy można było dostrzec na CRTku połączonym analogiem...
 

ArtS007

New member
Bez reklam
To najwyraźniej wina sterowania. Dawniej, w czasach CRT obraz był kreślony z lewej na prawą, więc wszelkie smugi miały taką genmezę. Obecnie każdy punktjest wyświetlany niezależnie, ale obraz w elektronice ndal jest przetwarzany od góry do dołu z kreśleniem od lewej do prawej. Dlatego niewykluczone, że na LCD można zaobserwować to samo.

ArtS :)
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Na TNkach podłączonych przez DSUBa był podobny efekt, na mojej starej Iiyamie na SIPSie podłączonej DVI nie ma śladu tego problemu...
 

motobartcompany

New member
Posiadałem sporo TV LCD różnej maści i takiego czegoś nie spotkałem. Podobnie z TV CRT jak i monitorem.

Natomiast mój Pioneer 5080XD jak i PV70, PV700 miały i mają tą wade. Wątpie że to wada jednego egzemplarza no chyba, że mam tak wielkiego pecha.

Ciekawy jestem jak po angielsku nazywa się ten defekt? może coś piszą na zachodnich forach?
 

darwulkiew

New member
Jak wiadomo w PDP do wytworzenia plazmy w komórce stosuje się wysokie napięcie rzędu setek woltów. Jest ono przekazywane do komórek poprzez elektrody poziome i pionowe.
Być może chodzi tutaj o jakieś upływności z elektrod poziomych czy inne zjawiska fizyczne w panelu. Przyczyn może być naprawdę wiele.
 

ivf

New member
przyznam się szczerze, że nadal nie wiem o co chodzi.. na zamieszczonym zdjęciu ten efekt naprawdę jest widoczny? nawet nie wiem, w które miejsce na zdjęciu patrzeć, próbowałem wszędzie coś dojrzeć..
może to jakaś gra kontrastowych kolorów i nie wina tv, a różnice w postrzeganiu? może ja za dużo piję?

jedyne co na zdjęciu widzę ciemniejsze to środek wszystkich pasków, wygląda to tak jakby paski składały się z białej ramki i szarego środka. jednak na czcionce tego efektu nie widzę, zakładam więc że paski nie są całe białe, a rzeczywiście posiadają tylko białą ramkę. czy być może to właśnie o to chodzi w tym temacie?
 

pejotpe

New member
Bez reklam
1) Ustaw większy kontrast w monitorze
2) patrz OBOK kontrastowych elementów - jeśli elementy były jasne, wtedy tło po bokach będzie ciemniejsze.
 

ivf

New member
kontrast mam na maxa, ściągnąłem obrazek, powięszałem do 300%, zmieniałem mu sztucznie gammę, kontrast, ściągałem okulary i nic..

chyba że.. widzę to. jednak tylko na dacie i godzinie. podobnie wyświetlana jest po lewej (na takim samym tle) końcówka jakiegoś napisu "S2)" i tego efektu nie ma, więc być może godzina z datą to po prostu taka czcionka? nigdzie indziej tego nie widzę.. a powinienem? ;)
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Na to się nie patrz. Czas był ustawiony na 1 sekundę, więc się trochę na górze rozjechało, za to efekt jest widoczny doskonale (przynajmniej na monitorach na SIPSie i PVA). Po prawej stronie od jasnych prostokątnych pasków w menu są ciemniejsze prostokątne pasy - problem w tym, że tło było w miare jednolite.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Widać, ale naprawdę słabo. Najpierw musiałem sobie dopowiedzieć, o co może chodzić. Ja bym tego wadą nie nazwał. To są poświaty na granicy normalnej percepcji.

ArtS :)
 

ivf

New member
pejotpe napisał:
Na to się nie patrz.
oj tam zaraz.. chodzi mi właśnie o to, że to może być złudzenie, a nie wada tv.. jest też taka możliwość, że monitor przy którym aktualnie siedzę (CRT samsunga) ma już zbyt słaby kontrast żeby "wydobyć" tą "wadę"..

jednak gdyby ten monitor potrafił jeszcze mocniej świecić i też bym to zauważył, potwierdziłoby to właśnie zaistnienie złudzenia - biały być może świeci tak mocno, że okolice krawędzi białego ciemnieją, ale "w oczach".. tak myślę ;)
 
Do góry