auto formatowanie

radas

New member
witam Jestem zainteresowany kupnem plazmy samsunga PS-42C91H lub wersji Q mam pytanie co do jednego . W W samsungu nie ma automatycznego formatowania obrazu tak ? Czy jest to uciążliwe jak tak to moze jakas inna plazma ma automatyczne ustawianie jak tak to jaka jest godna polecenia oczywiscie w przedziale cenowym jak te samsungi.


:hmm:
 

uranwp

New member
Niestety nie ma automatycznego formatowania, ale ustawia się to jednym przyciskiem pilota i wcale nie jest uciążliwe- pozdrawiam
 

toffikw

New member
auto

Telewizor niby ma funkcje auto...ale to jest auto szerokosc, wiec wszystko jest rozciagniete, a jesli nadaja 4:3 bez pelnego wypelnienia to i tak masz paski na dole i gorze.
Akurat dla mnie jest to uciazliwe troche, tak naprawde przelaczanie formatu jest nierozerwalnie zwiazane z przelaczeniem kanalu. Dlatego ogladam wszytsko w powiekszeniu i udaje ze nie widze obcietych wlosow postaci:))
Z tego co sie orientuje chyba sharp ma funkcje auto formatu ekranu.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
autoformatowanie ma :
JVC
Panasonic
Loewe
Pioneer - sprawdź czy nie lepiej dołożyc nawet w ratach i kupić Pioneera ?
Sony w nowych modelach
 

radas

New member
no tak zabardzo to niechcem wywalac niewiadomo ile na TV w gre wchodzi panasonic Panasonic TH-42PV70P A on ma autoformatowanie ?? . Kiki co mozesz o nim powiedzieć.
Chyba że odradzasz plazme . Zresztą Kiki ja pusciłem Ci wiadomość ale widze że chyba niechce Ci sie pisać co ?:roll:
 

caesar

New member
autoformat

To ja chcę się dołączyć do tego pytania. Na czym polega to autoformatowanie? Czy jest to funkcja deformująca obraz do proporcji 16:9, czy może dopasowuje tylko jeden wymiar (wysokość lub szerokość)?

I czy jakiś użytkownik C/Q91H mógłby się wypowiedzieć jak bardzo brak tej funkcji w Samsungu jest uciążliwy? Czy bardzo to przekadza i zmniejsza komfort oglądania?
 

cactus

New member
A jakby jeszcze jakies foty dołaczyć pokazujące jak to dobrze (albo wręcz przeciwnie) działa, to byłoby super.
 

wolfspirit

New member
W naszych Samsungach zasadniczo ta funkcja nie działa i według mojego odczucia jest równoważna z wymuszeniem ręcznym proporcji 4:3 lub 16:9 co też ustawia się w preferencjach trybu auto (patrz manual do ściągnięcia ze strony Samsung).
Jak to działa w LCD Panasonic rodziców:
1. Obraz 4:3 wypełniający cały ekran. Telewizor rozciąga w szerz do 16:9 - postacie są trochę grube :)
2. Obraz 4:3 typu film z czarnymi pasami góra i dół. Telewizor wykrywa istnienie czarnych pasów i po chwili przechodzi z rozciągnięcia w szerz w powiększenie ucinając czarne pasy z góry i dołu. Postacie na ekranie są w naturalnych proporcjach. Wykrywanie czasami głupieje np gdy pojawi się jakiś pasek z komunikatem na dole lub są ruchome loga np na VIVA. Obraz zmienia proporcje z rozciągniętego na powiększony i vice versa.
3. Obraz 16:9. Telewizor wyświetla tak jak nadają.

Przydatność praktyczna funkcji. Według mnie najbardziej przydatne jest to przy sygnale z anteny lub kablówki ( wielki telewizor HD do naziemnej lub kablówki = masakra :D ). Zasadniczo oglądam tylko n i drażnią mnie nienaturalne proporcje rozciągniętego w szerz obrazu. Mam ustawione w preferencjach n telewizor 16:9 i tryb powiększenie, a na telewizorze tryb bez overscanu. Telewizor wyświetla kanały 4:3 wypełniając w szerz ekran i obcinając kawałek góry i dołu. Wada: trzeba się pogodzić z tym że czasami są ucięte głowy lub nogi, oraz zmniejsza się rozdzielczość obrazu. Zaleta: przy okazji wycięte są wypalające się loga stacji i głupie belki z napisami oraz są naturalne proporcje obrazu. Stacje i filmy nadające w 16:9 (czyli wszystkie HD i VOD) telewizor wyświetla jako 16:9 bez ucinania czegokolwiek i nie trzeba niczego przełączać.
 
Ostatnia edycja:

caesar

New member
Wolfspirit, wielkie dzięki za odpowiedź.

Z tego co piszesz wynika jednak, że jest autoformatowanie. To o czym pisał wcześniej kiki? Trochę tego nie rozumiem. Prośba o szersze wyjaśnienie.
 
Ostatnia edycja:

wolfspirit

New member
To co rozumiem przez autoformatowanie - wykrywanie czarnych pasów w materiale 4:3 i inteligentne dopasowanie obrazu do 16:9 aby optymalnie wypełniał ekran poprzez poszerzenie obrazu gdy brak pasów lub proporcjonalne powiększenie z obcięciem gdy są.
W Samsung tego nie ma, lub działa w ten sposób, że ja tego nie widzę lub nie potrafię włączyć. W moich ustawieniach nie korzystam nawet z trybu auto tylko manualnego: bez overscanu. Dla przypomnienia w tym trybie obraz jest wyświetlany dokładnie tak jak przychodzi na wejście bez obcinania i co najważniejsze zachowując pełną rozdzielczość źródłowego sygnału. Aby pozbyć się śmieci na brzegach sygnału telewizory tak naprawdę powiększają obraz o 5-10% i wyświetlają delikatnie ucięty ze wszystkich stron. Wystarczy przyjrzeć się jak wygląda obraz z HDMI gdy przełaczamy sobie pomiędzy 16:9, a bez overscanu.

To że sygnał 16:9 z kanałów HD i VOD jest wyświetlany bez powiększania, a wszystko co jest 4:3 jest powiększone i w rezultacie obcięte z góry i z dołu nie wynika z autoformatowania telewizora (bo TV w trybie bez overscanu wyświetla wszystko co przyjdzie mu na wejście bez ingerencji w format i zabawy z powiększaniem i obcinaniem) tylko z ustawień dekodera n i jego własnej polityki formatowania sygnału video.
UFFF... mam nadzieję że dobrze wyjaśniłem.
 

caesar

New member
Pełny opis. Jednak żebym zrozumiał do końca to wygląda tak: Samsung nie wykrywa tego w trybie auto, tylko trzeba to zrobić manualnie w źródle, w Twoim przypadku w tunerze nki. A co w wypadku tunera, który nie ma takiej funkcji (C+)? Byłbym skazany na czarne pasy?
 

jery--

New member
Bez reklam
W dekoderze PVR HD Cyfry+ do zmiany formatu służy jeden przycisk (HD) na pilocie. Formaty są cztery: normalny- obraz 4/3 z pasami po bokach, zoom 16/9- obraz 4/3 z obciętą górą i dołem, szeroki- obraz 4/3 rozciągięty na cały ekran, zoom 14/9- obraz 4/9 z niewielkimi pasami po bokach i mało obcięty u góry i dołu. Funkcje te działają na wyjściu HDMI. Przy materiale HD ten sam przycisk służy do zmiany rozdzielczości: 720p lub 1080i.
 
Do góry