Samsung PS-50Q96H - Nowy nabytek

kenobi36

New member
22:15, rodzinka śpi, na nowym telewizorku leci film, piwko na stół i zaczynamy.
Skąd wybór?
Od roku planowałem zakup LCD 46" z ukierunkowaniem na Sony Bravia.
4 tygodnie temu zacząłem się przyglądać różnym modelom i ogólnie patrzyłem się na czerń, plazmy w supermarketach były tragiczne więc LCD wydawał się dobrym wyborem.
Trafiłem na to forum i wytypowałem faworytów po długich godzinach czytania, też uznałem, że 42" będą lepsze niż 46", szczególnie, że nie posiadam satelity. Następnie poszedłem do supermarketów i efekt był taki, że stwierdziłem, że LCD nie nadaje się do sygnału SD szczególnie słabej jakości. Poczytać można o tym tuta w wątku: "Jakiego kupić LCD? Jeśli ktoś nie wybrał jeszcze marki":
http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?p=140771#post140771

Zacząłem się przyglądać Plazmom i szybko wytypowałem Panasonica PV70 lub PV700. Kuro za drogie, ale mnie ten telewizor powalił na nogi:
http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?p=144168#post144168

Po długim eksperymentowaniu stwierdziłem, że LCD nie jest takie tragiczne jak się rozsądnie ustawi kontrast, jasność, itp. oraz wyłączy niektóre "ulepszacze" obrazu. Mimo wszystko zostałem przy plaźmie ponieważ gdzie poszedłem to na sygnale SD obraz z plazmy zawsze wyglądał lepiej niż z LCD. Po pierwsze obraz był zawsze ostrzejszy i mniej zaszumiony na plaźmie, po drugie w obrazie z LCD zawsze coś mi przeszkadzało jakby metaliczność powierzchni, i jakieś posteryzacje w czerni. A może po prostu to, że obraz w plaźmie jest bardziej zbliżony do CRT, do którego się przyzwyczaiłem.
W między czasie Ojcu wysiadł telewizor i zaczeliśmy wspólne rozważania. Ja trochę przekonałem się do LCD i stwierdziłem, że kupuję 46", a sygnał SD będę oglądał nie na całym ekranie tylko w prostokącie 4:3 (w plaźmie jest tak, że boki po lewej i prawej świecą na szaro, aby w miarę równo się wszystko wypalało i to było to poważną wadą dla mnie). Ojciec kupił Sony 40", pojechałem zobaczyć jak się na tym cudzie ogląda i w sumie było OK, ale jak zwykle dziwne odczucie, co do wyświetlanego obrazu mi towarzyszyło.

W związku, że miałem problem ze nalezieniem plazmy 50PV70 to rozważyłem znowu LCD. Stwierdziłem, jak nie Sony to może Sharp i w zasadzie udało mi się tego dnia znaleźć 46XL2 w dobrej cenie i nawet zarezerwowałem. Tego samego dnia pojechałem z żoną do Arkadii. Żona w ciuchy, a ja do Saturna i zacząłem się przyglądać innym plazmom min. Samsungom i to, co mnie urzekło to, że czerń wypada bardzo przyzwoicie w świetle sklepowym. Obok stał 42PY700 i przy mocnym oświetleniu wyglądał dużo gorzej niż Samsung.

Przypomniał mi się model Samsunga w ElectroWorld, który super wypadł w teście płynności wyświetlania poruszających się obiektów. A tu moje doświadczenia:
http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?p=144026#post144026

Więc jeśli Samsunga to właśnie tego.
Zadzwoniłem o ceny, były jeszcze 2 szt. 50" i jedna 42" pojechałem i kupiłem. No nie tak od razu. Jako że do tej pory moje doświadczenia wskazywały, że Philipsy najwięcej wyciągają z obrazu SD porównałem ze stojącą u góry plazmą Philipsa. Po pewnych regulacjach, wyłączeniu wszystkich filtrów, z 4 metrów Philips nadal wygrywał pod względem ostrości. Wygrywał, ale było to okupione silnymi artefaktami na konturach oraz spłaszczeniem kolorów na liniach i przy brzegach obiektów, co z 2m wyglądało tragicznie.
Podobny efekt zaobserwowałem na Philipsie LCD 37" z serii 9732 przy włączonym Pixel Plus HD. Kolory i czerń w Samsungu dużo lepsze aczkolwiek Philips stał wyżej, więc miał gorsze warunki.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Obsługa w ElectroWorld OK. Na moją prośbę zawołano osobę, która pomogła wypakować telewizor i podłączyć do jakiegoś sygnału. Pani w
obsłudze odradziła stemplowanie gwarancji na wypadek gdyby coś nie było OK. Potem zawołano magazyniera, który zawiózł telewizor do samochodu.
Do samochodu w pionie nie wszedł, więc zgodnie zaleceniem sprzedawcy położyliśmy go na plecach.

Pudło jest spore, ale odpowiednie do rozmiaru telewizora. Łatwo się otwiera. Całą pokrywę z bokami zdejmuje się z podstawy.
Telewizor nie jest strasznie ciężki, spokojnie wrzuciłem na stolik.

pl1.jpg

Podstawka od razu zamontowana. Telewizor obraca się +-20st.
Niestety konstrukcja jest lekko chybotliwa.
Ktoś by pomyślał, że kupiłem telewizor, aby podstawa pasowała do starego jajowatego stolika.

pl2.jpg

Jak widać po moim odbiciu za sporą cenę mamy mocno przydymione lustro. Ale nie przejmuję się, bo podobnie jest w CRT. Obudowa też błyszcząca. Akwarium 120L jakieś malutkie się zrobiło, trzeba będzie zmienić.

pl3.jpg

Wyprodukowano na Słowacji. Jeszce gorący.

plakietka.jpg

Złącza z tyłu, jest też złącze CI.

zlaczetyl.jpg
 
Ostatnia edycja:

kenobi36

New member
Złącza z boku.

zlaczebok.jpg

Z telewizorem dostajemy Przewód zasilający, Pilot, Dwie profesjonalne bateryjki firmy "Rocket", Dwa filtry ferrytowe na przewody, Instrukcję obsługi, klapkę do zaślepienia otworu po zdjętej podstawi i ściereczkę. Wg. Instrukcji ściereczka jest do obudowy. Jeśli chodzi o panel to wygląda na niepowleczony żadnymi powierzchniami antyodblaskowymi.

akcesoria.jpg

Pilot jest częściowo podświetlany, przyzwoicie wyglądający, sprawia wrażenię że po kilku latach nadal będzie ładnie wyglądał (brak farb które mogłyby się zarysowąć, matowe wykończenie), programowalny na dodatkowe 4 urządzenia DVD, STB, Cable, VCR ale nie uczący się. Udało mi się znaleźć kody do VCR Philipsa, Tunera DVB-C Motoroli. Nie udaje mi się sterować nagrywarką LiteOn 5006.

pilot.jpg

Podłączam do prądu i zaświeca się niebieskie światełko które jak się później dowiedziałem można wyłączyć.

dioda.jpg

Profilaktycznie oddalam się na bezpieczną odległość, wciskam power na pilocie i ........... nic. Po chwili zwisu umysłowego wkładam bateryjki do pilota i jest lepiej.
 
Ostatnia edycja:

kenobi36

New member
Obraz jest świetny, trochę bałem się tych 50" z odległości 3,5m ale jest OK. Porządny obraz z kablówki czyni cuda. Można wyłączyć filtr szumów, ostrośc ustawić na max i w zasadzie nadal szumów nie widać. Jak oglądałem LCD u Ojca to coś było nie tak, ciągle coś trzeba było poprawiać, a to jasność, kontrast a to podświetlenie. A tu od razu mi się spodobało. Można kotrast zmniejszyć, zwiększyć, jasność i nasycenie też, będzie inaczej ale naturalnie.

Kilka fotek:

obr1.jpg
czern.jpg

Menu jest dosyć przejrzyste. Irytuje jedynie 1 sekundowa zwłoka w reakcji. Czas przełacznia z kanału na kanał szacuję na 1,5 sek.

menu.jpg

Menu obrazu:
Tryb - Standard, Żywy, Film, Brak tybu użytkownika.
Jasność, Kontrast, Kolor, Odcień, Ostrość,
Ton kolorów - Normalny, Zimny 1, Zimny 2.
Rozmiar i Tryb Ekranu - 16:9, szeroki powiększony, powiększenie, 4:3
Cyfrowa Redukcja Szumu - Wył, Niski, Średni, Maks, Auto
Kolor aktywny.
DNIe - poprawa obrazu - Wył, Wł
Poprawa Filmów - Wył, Wł
oraz w submenu Ustawienia szczgółowe:
Regulacja czerni - Wył, Niski, Średni, Maks.
Kontrast dynamiczny - Wył, Niski, Średni, Maks.
Gamma
Balans Bieli
Kolory Własne
Uwydatnianie krawędzi - Wył, Wł.
Przestrzeń kolorów - Szeroki, Auto

Uff, tyle ustawiń do obrazu. Wadą jest brak automatycznego przycinania czarnych pasów na dole i górze.

Dzwięk nie powala, jest Kilka trybów plus Użtkownika gdzie pojawia się equalizer. Jest SRS, jest auto głośność ale nie wnikałem jak to działa. Basu brak, a jak się zwiększy na equalizerze to tylko pierdzi - przepraszam za wyrażenie.

Jeśli chodzi o Menu to dodam że sortowanie kanałów jest tragiczne. Przede wszystki brak możliwości korzstania z przycisków numerycznych na pilocie - tylko strzałki. Na szczęscie robi się to raz.

Podłączam DVD LiteON, przez SCART, Component, Component Progressive, wszystko działa.

Podłączam notebooka przez kabel DVI->HDMI. I niestety zonk. Obraz na 1080, czy 768 lini jest kiepski. Tego się nie spodziewałem po technice cyfrowego przesyłania obrazu.
Podłączam kablem VGA, ustawiam 1360x768, włączam, czekam 3 sekundy autokalibracji i obraz żyleta. Pixel w pixel.

pix.jpg

Duszki, nie zaobserwowałem po 1,5 godzinnym oglądaniu żadnych pozostałości po logo stacji, ani w trakcie 1,5sekundowego przełaczania się na inny program, ani na innym programie ani po wyłączeniu.

Głośność pracy, cicho skwierczy po przyłożeniu ucha ponad ekran. Problem w tym że akwarium jest dużo głośniejsze. Temperatura u górnych wylotów to 40st.

I to tyle co mi pzyszło do głowy.
Z wad podsumuję:
Przełącznie i reakcja menu na pilota zbyt powolne.
Brak auto obcinania pasów.
Błyszcząca ramka obudowy.
Średni dzwięk - ale też mam prównanie co nawyżej do przyzwoitych miniwież które wypadają lepiej.
Wybieranie numeru kanału przez -/-- czyli jak mamy ustawione 2 cyfry to aby wybrać kanał pierwszy trzeba wcisnąć 01. Jak 1 cyfrę to nie wybierzemy od dziesiątego wzwyż.

Reszta to zalety, obraz piękny ostry nasycony i naturalny. Mimo marki za którą nie przepadam jestem w pełni zadowolony i dopóki sygnał nadawany przez operatorów nie biędzie w większości FullHD to nie będzie potrzeby wymiany.

Róznice między PS-50Q96H a PS-50Q91H
Po przejrzeniu instrukcji znalazłem:
96H ma tylko dodatkowy tuner DVB który w Polsce jest nie do wykorzystania.
96H ma wyjście optyczne audio.
96H ma niskoszumowy wzmacniacz LNA (można włączyć lub wyłączyć) do odbierania słabych sygnałów. Co niekoniecznie znaczy że 91H będzie mniej czuły. (W 96H jest inny odbiornik z modułem DVB-T)

Jeśli coś ważnego pominąłem to pytajcie ale w zakresie sprzętu który posiadam. Kablówka dobrej jakości, DVD bez HDMI, tuner DVB-C do kablówki ze Scartem. Satelity brak, konsol brak, tylko notebook.
 
Ostatnia edycja:

ArtS007

New member
Bez reklam
Fajny opis. Pozwoliłem sobie zamienić żółte podkreślenia na zwykłe pogrubienie, gdyż na jasnej wersji forum ni były one czytelne.

Napisz, czy można ręcznie pozbyć się pasów w przypadku oglądania obrazu 2.35:1 z DVD? Czy istnieje możliwość regulacji stopnia natężenia szarych pasów w trybie 4:3?

Przy okazji. Oglądałem wczoraj w RTVAGD 50-calowego Samsunga, ale to był inny model, gdyż obudowę miał matową i mało ciekawą wzorniczo. Sam mat jej nie dyskwalifikował w moich oczach, raczej ogólny design.

PS. Już wiem, to był PS50C62H

ArtS :)
 

kenobi36

New member
ArtS007:
Co do pasów góry i u dołu to:
W trybie "szeroki powiększony" jest powiększony, można regulować położenie góra-dół. Ale w w sygnale 2.35:1 nadal zostaje trochę czarnego z góry i dołu.

W trybie "Powiększenie" mamy możliwość regulacji zarówno wielkości jak i położenia góra-dół więc nie ma problemu z usunięciem pasów. Niestety ustawianie jest bardzo powolne ale precyzyjne.

bluray:
Masz oko, nie wiem jak to wypatrzyłeś na zdjęciach tak marnej jakośći tym bardziej że przy szrokich kątach w aparacie są spore zniekształcenia i tu rzeczwiście wydaje się że jest pochylony ale szafka pod akwarium też.

W rzeczywistości prawa stroma jest 3mm miżej ale jest to niezauważalne. Słowo Szajsung idealnie pasuje do tego producenta. W telewizorze jest wadliwa pdstawka, tzn jest kołyska - krawędzie boczne są uniesione do góry o ok 0,5mm. Telewizor przechylił się w prawo i lewa stona podstawki jest uniesona o ok. 1mm. Przez to całość jest bardziej chybotliwa. Sprawdzałem stolik - jest płaski. W moim wypadku nie ma to znaczenie bo chcę go ppowiesić na ścianie, inni mogliby wymienić środkowe podkładki na cięńsze. Ale jest to fakt i minus dla Samsunga.
 
Ostatnia edycja:

Programator

New member
Kolego czy mógłbys podać jak ustawiałeś poszczególne opcje aby osiagnąc wzorcowy obraz (czy te ustawienia ze zdjęcia sa aktualne 80, 50, 100,50) ?
Ja kupiłem ten model na początku grudnia i na razie jestem pod wrażeniem, ale wydaje mi sie, że coś trzeba jeszcze poprawić.
Przy cyfrze+ mam jakies pasy, ale to chyba wina modulatora - rozdzielam sygnał po pokojach, polsat cyfrowy jest idealny.
Programy z anteny tradycyjnej - jakość nie jest najlepsza, czy na poziomie tv jestem wstanie poprawić jakośc tych programów ?

pzdr
 

BlackJack1

New member
No sprzęcior fajny tylko ma jak dla mnie jedną dużą wadę: nie przyjmuje sygnału 1080p - czyli filmy z Blu-Ray'a, HD-DVD czy z kompa po HDMI w natywnej rozdzielczości niestety nie pójdą... :(
 
Ostatnia edycja:

kenobi36

New member
Programator - zacznij oglądać filmy a nie przyglądaj sie non stop problemom jakościowym.
Jeśli przegniesz z kontrastem i kolorami to przy każdej scenie będziesz musiał regulować. Ja ustawiłem 80 50 100 50.

Powiedz jak wyglądają te pasy? Jak miałem kompa podłączonego do kablówki w starym mieszkaniu to była spora róznica napięcia między obudową kompa i koncentrykiem i też miałem gęste pod skosem wędrujące sinusoidy. Na telewizorach tego nie było ale telewizory są odseparowane kondensatorami najczęściej.

Blackjack1 - Chwyta co najwyżej 1080i, 25/50 z kompa. Jest jeszcze prawdziwe 50Hz i 60Hz ale migocze.
Poza tym jak chcesz oglądać 1080p to kup sobie FullHD, ja nie mam żadnego sygnału HD stąd taki wybór. Poczekam 2 lata, może w LCD coś się ruszy a jak nie to Kuro lub konkurencję która podgoni pioneera. Wtedy kupię FullHD, a i BluRay stanieje, i filmy.
 

BlackJack1

New member
No właściwie to masz rację, ale ja mam dużo materiału w 1080p x.264 i musi mój nowy Tv to przyjmować. Gdyby nie to - już byłby mój! :)
W SD świeci lepiej moim zdaniem niż Full HD 50p96 i nawet Kuro LX508 i 508Xd !!!
A tak to mam dalej dylemat - dla mnie b. ważna jest zwykła TV SD bo żonka dużo ogląda - a i ja lubię NG i Discovery...
Wziąłbym "na przeczekanie" do OLED'ów Panasa 50PV700 ale czerń jest nie teges :???:
Ech te dylematy.....................
 

kenobi36

New member
No właśnie, plazmy fullHD nie są już tak rewelacyjne. Szary ekran i słabsza jasność. Nie widziałem tylko Kuro FullHD w akcji.

A propo powidoków ( duchów ) to 4godziny TVP1 pod koniec zostawiło wyrażny ślad. Następnego dnia kiedy współdomownicy odlądali telewizję w chwili przerwy sprawdziłem i już śladu nie było.

A na sylwestra wyjście optyczne w telewizorze się przydało.
Dziś Żona stwierdziła że jakoś w koło u sąsiadów było cicho, a ja no to że to u nas było głośno.:D
 
Ostatnia edycja:

kenobi36

New member
Szum w ciemnych obszarach

Potwierdzam dodatkowy mankament Samsungów, szum w ciemnych obszarach , co ciekawe nawet w stopklatce szum migocze i się zmienia.
Jak się dobrze przyjrzeć lekkie mrowienie i z 2m widać.
 
Ostatnia edycja:

Henrikson

New member
samsungLCD LE40F8

Kupiłem Samsunga 40cal ful hd kontrast25000:1 po jakims czasie zauważyłem takom żecz,oglondałem mecz i gdy leciała piłka wysoko to dokoła niej była taka aureola w teniśie tak samo.Zadzwoniłem do serwisu przyjechał gość pooglondał pokrenćił i nic.Mam dwa tunery N-ka i Dreambox i na obydwuch śię tak dzieje,czy mug by mi ktos jakiś spec to wyjasnic co to może byc, przeciesz tak nie może byc. Z góry dzienkóje.:D
 
Do góry