Funkcja auto szerokość (auto wide) w C/Q91, dźwięk Dolby przed HDMI i NBOX

wolfspirit

New member
1. Jak u was działa tryb auto szerokość (auto wide)? W moim c91 po ustawieniu tego trybu obraz zawsze jak w 16:9. Czy ten telewizor potrafi rozpoznawać czarne pasy w obrazie 4:3 i powiększać go automatycznie? Czy ta funkcja u was w ogóle działa i obraz potrafi powiększać się automatycznie? Widziałem jak ta funkcja działa w Panasonicu LCD rodziców i wiem że on świetnie rozpoznawał czy obraz był panoramiczny i powiększał odpowiednio obraz usuwając czarne pasy z góry i dołu. Może u mnie tylko to całkiemnie działa, albo po prosto ten model tak ma.
Może jest nowszy firmware usuwający niedociągnięcia pewnych funkcji? Jak sprawdzić firmware napisałem tu:
http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=17283

2. Czy komuś udało się uzyskać dźwięk Dolby Digital po HDMI z platformy N? Może seria Q to ma? U mnie niestety telewizor jest wtedy niemy. Pomaga przestawienie w tryb tylko stereo w nbox i wtedy działa dźwięk po HDMI, ale na aplituner po złączu optycznym idzie dźwięk stereo zamiast Dolby 5.1. Osiągnąłem kompromis przestawiając nbox w tryb DVI, podłączyłem do telewizora dźwięk złączem Cinch po analogu, a do amplitunera optykiem.

3. Czy to normalne że nbox jeżeli wyłączymy telewizor wyświetla błąd. Jeżeli teraz znów właczymy telewizor brak dźwieku i obrazu dopóki nie przestawimy na inny program na nbox lub go wyłączymy i włączmy?
 
Ostatnia edycja:

***mach***

New member
ad1 różne telewizory mają inny sposób rozpoznawania trybu nadawania. Mam w sypialni sharpa który idealnie dostosowuje proporcje do obrazu, ale tylko z anteny naziemnej. Obraz rozciaga nie tylko jak są czarne pasy, ale zawsze. System jest na tyle inteligentny ze nie obcina napisów np tvpinfo. w tej kwestji sharp zrobił ideał. Z tego co zaobserwowałem,w samsungu jest tylko tryb w którym plazma wykrywa czy ma do czynienia z sygnałem 4:3 czy 16:9 i nic poza tym. Prawdopodobnie musi być nadawany jakiś kod wraz sygnałem tv aby samsung wiedział kiedy się przełączyć. tak samo miałem w starym crt philipsa. nigdy tej opcji nie uzywałem bo telewizor przełączał się w najmniej odpowiednim momencie.

ad2 samsung nie ma dekodera dolbydigital, dlatego nic nie słyszysz. Zastanawia mnie jednak w czym masz problem. Przecież chyba nie słuchasz równoczesnie dżwieku z kina i z plazmy. Ja jak włączam amplituner to i tak ściszam dżwięk w tv, a na dekoderze polsatu mogę wybrać dżwięk ac3 lub stereo 1 przyciskiem.
 
Ostatnia edycja:

wolfspirit

New member
1. Jeżeli auopasowanie tak wygląda we wszystkich modelach Samsunga to jest to faktycznie pod tym względem beznadzieja.
2. Jeżeli chodzi o dźwięk dolby to chociaż TV nie ma dekodera może akceptować ten format i wycinać z niego stereo. Dociekam czy seria Q która ma inny chip do HDMI nie ma takiej funkcji. Ja używam kina tylko kiedy potrzeba, a dźwięk przez TV powinien być dostępny zawsze.
 

***mach***

New member
podłącze dzisiaj po hdmi dvd z plazmą i dam Ci znać jakie tryby działają, o ile znajde odpowiednie płytki do testów. na razie podłączałem notbooka przez hdmi i dzwięk był, ale nie wiem w jakim formacie był wysyłany.
 

delfin123

New member
Witam,
No niestety wygląda na to, że Samsung ZAPOMNIAŁ o funkcji AUTO przy formatach obrazu.
Q91 kupiłem w czwartek, i byłem przekonany że obraz samoistnie się nie rozciąga np. tylko przy analogu. Podłączyłem Polsat HD i nadal to samo.
Konsultan Samsunga doradził aby w trybie powiększenia dostosować ręcznie obraz.
Ale tu rodzi się pytanie - czy ten tryb nie psuje jakości obrazu albo go nie zniekształca ??

wolfspirit napisał:
1. Jeżeli auopasowanie tak wygląda we wszystkich modelach Samsunga to jest to faktycznie pod tym względem beznadzieja.
2. Jeżeli chodzi o dźwięk dolby to chociaż TV nie ma dekodera może akceptować ten format i wycinać z niego stereo. Dociekam czy seria Q która ma inny chip do HDMI nie ma takiej funkcji. Ja używam kina tylko kiedy potrzeba, a dźwięk przez TV powinien być dostępny zawsze.
 

Mychu

New member
Witam,
ja mam ten sam problem, czyli tak:
1.Jak nbox podłączony jest do Q91 hdmi i w nboxie mam DDigital na nie to wszystko gra, dzwięk ściszam pilotem tv.
2. Jeśli chce mieć dźwięk DD w kinie domowym kiedy ogladam np filmy, vive itd. a jeśli oglądam tvn24 to w dżwięk tylko w TV - to jedynym wyjściem jest podączenie dżwięku do Q91 chcinczami, przestwienie nboxa na dvi i włączenie w setupie nboxa opcji DDigital na TAK.
Wtedy wszystko gra, dźwięk możemy +/- także pilotem nboxa, ale...no własnie... jesli włączam TV, następnie włączam nboxa to obraz pojawia się na ułamki sekund z 3-4 razy po czym wywala komunikat na TV że nie rozpoznano źródla sygnału (czy coś w tym stylu). Musze wtedy wyłączyć i włączyć jeszcze raz nboxa żeby grało dobrze...
Powiem szczerze, ze jest to uciążliwe i musaiłem wrócic do opcji pierwszej bo mnie trafiało.

Nie wiecie czyja to wina? nboxa czy tv? Jak to przeskoczyć?
 

wolfspirit

New member
Potwierdziło się że Q niestety nie obsługuje lepiej HDMI niż C. Aby wszystko działało z DD też musiałem przełączyć się w tryb DVI i puścić dźwięk Czinczami. N nie dopracowało Nboxa, ponieważ według mnie po ustawieniu w menu DDigital na nie powinno iść stereo do TV przez HDMI, a przez optyczny DD. U mnie jest po włączeniu telewizora i N nieustanna walka. Około 20 sekund jest migotanie obrazu, po czym komunikat że brak sygnału, próby przełączania N na inny kanał lub wyłączenie/włączenie aby obraz się znów pojawił, czasem totalny brak dźwięku - pomaga wyjęcie wtyczki i reset Nboxa. Komunikat na wyświetlaczu recordera "problem z HDCP" gości codziennie, zwłaszcza gdy najpierw wyłączę TV. Według mnie pozostały modlitwy o nowy soft do N.
 

Mychu

New member
Dzięki za odpowiedź.
Wczoraj zauważyłem jeszcze jedną rzecz. Jeśli dam w nbox DD na TAK, to sygnał do ampli idzie DD i...do TV tez idzie HDMI. Jesli jest program, który nie nadaje w DD to głos w TV jest (rozumiem że nadaje wtedy w stereo i TV umie taki sygnał po hdmi przyjąć). Jeśli jest to np TVN, który nadaje w DD to w TV niestety cisza.

Zatem jeśli w nboxie mamy DD na TAK to nbox wysyła DD przez hdmi i toslinka. Jeśli DD w nbox na NIE, to wysyła przez 2 złącza stereo.

Możnaby zaproponować panom od softu, aby parametr DD TAK/NIE w nboxie tyczył się tylko dźwięku przsyłanego po hdmi (dla ludz co maja DD w TV). Przez spdif powinien isć zawsze dżwięk DD, bo jak ktoś ma kino to co mu ze stereo. Rzozwiązałoby nasze problemy.
Tylko gdzie to zgłosić?
 

goresh

New member
wolfspirit napisał:
Potwierdziło się że Q niestety nie obsługuje lepiej HDMI niż C. Aby wszystko działało z DD też musiałem przełączyć się w tryb DVI i puścić dźwięk Czinczami. N nie dopracowało Nboxa, ponieważ według mnie po ustawieniu w menu DDigital na nie powinno iść stereo do TV przez HDMI, a przez optyczny DD. U mnie jest po włączeniu telewizora i N nieustanna walka. Około 20 sekund jest migotanie obrazu, po czym komunikat że brak sygnału, próby przełączania N na inny kanał lub wyłączenie/włączenie aby obraz się znów pojawił, czasem totalny brak dźwięku - pomaga wyjęcie wtyczki i reset Nboxa. Komunikat na wyświetlaczu recordera "problem z HDCP" gości codziennie, zwłaszcza gdy najpierw wyłączę TV. Według mnie pozostały modlitwy o nowy soft do N.

nie wiem jak z n-boxem ale n-recorder wyrzuca info na ekran, że po włączeniu dźwięku 5.1 musisz zastosować kabel optyczny, i że na tv niezawsze będziesz mieć dźwięk, bo ten sygnał nie idzie przez hdmi. Druga sprawa, po co używać głośników tv jeżeli masz podłączone kino? Jak masz w kinie wsadzony optyk i ustawisz dźwięk na oryginalny bez emulacji itp to jak będzie szło stereo będziesz miał stereo, jak pójdzie 5.1 to będzie działać 5.1. Poza tym przez chwilę byłem pozbawiony możliwości słuchania dźwięku przez kd i musiałem używać głośników tv - są tragicznie słabe :) ale wiedziałem to przed zakupem, nie ruszało mnie to bo używam zawsze kd do dźwięku :), niestety musiałem się przekonać o ich (nie)mocy :) więc nie do końca rozumiem potrzebę używania głośników tv do słuchania programów gdy a się kd.
Co do problemów z włączaniem, polecem najpierw włączyć tv i odczekać kilka sekund później włączyć n-box. Problem z komunikatem bierze się z zabezpieczeń, które są używane. HDCP które jest w n-kach musi znaleźć telewizor by normalnie przepuścić sygnał, jeżeli tv dopiero się włącza, może "nie zdążyć" zgłosić się na hdmi, wtedy n-ka rozpoznaje, że tv nie obsługuje zabezpieczeń hdcp i blokuje sygnał. Jeżeli komuś to przeszkadza można puścić obraz componentem i powinien być spokój.
Co do softu, to faktycznei muszą jeszcze popracować :) mnie np śmieszy to, że po aktualizacji oprogramowania, dekoder automatycznie chce wrzucić info na tv powiadamiający o nowych możliwościach. Nie wiem co za oszołom to wymyślił, bo aktualizacje odbywają się o 4 rano, tak więc jestem szczęśliwy że samsung nie dołączył automatycznej opcji włączania tv przez sygnał po hdmi bo bym padł :). No ale pomysłodawca tego powiadomienia musi mieć niezłe mniemanie o sobie i o n-ce, że wszyscy tylko czekają na info o nowej aktualizacji itp :)
pozdrowionka :cool:
 
Do góry