Technologia nowych telewizorów Samsung Neo QLED: miniLED i sieci neuronowe w służbie jakości !

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Technologia nowych telewizorów Samsung Neo QLED: miniLED i sieci neuronowe w służbie jakości !

images


fb6078_QN900A_S01_Hero.jpg
Technologia nowych telewizorów Samsung Neo QLED: miniLED i sieci neuronowe w służbie jakości
Nowa seria Neo QLED firmy Samsung to debiut pierwszych telewizorów LCD z podświetleniem MiniLED dla koreańskiego producenta. Ale nowa technologia jest tylko jednym ze składników nowych modeli: nowy procesor wykorzystuje teraz 16 różnych sieci neuronowych.

Samsung w końcu zapoznał się ze szczegółami innowacji wprowadzonych wraz z nową serią telewizorów high-end, identyfikowaną przez nową markę Neo QLED, która obejmuje serie 8K QN900A i QN800A oraz 4K QN95A, QN90A, QN85A. Najważniejszą cechą jest oczywiście wprowadzenie po raz pierwszy dla Samsunga technologii MiniLED, która jednak nie jest jedynym ważnym elementem nowych produktów pod względem technologii obrazu. Samsung zebrał główne innowacje w ramach trzech „części”, Quantum Mini LED, technologii Quantum Matrix i Neo Quantum Processor.

images


Dowiedzmy się szczegółowo.

MiniLED: kwestia rozmiaru, ale także optyki

Kiedy mówimy o MiniLED, mamy na myśli użycie do podświetlenia panelu LED co najmniej o rząd wielkości mniejszego niż stosowane w „normalnych” ekranach LCD z pełnymi panelami LED. Koncepcja pozostaje ta sama: za panelem LCD znajduje się matryca diod LED, które zapewniają oświetlenie go światłem. Kiedy te diody LED są pogrupowane w strefy, które umożliwiają osobne sterowanie ich natężeniem światła, mówimy o lokalnym ściemnianiu lub pełnym lokalnym ściemnianiu, co wskazuje, że cała powierzchnia panelu LCD jest podświetlona siatką diod LED. Dzięki MiniLED poszczególne diody stają się znacznie mniejsze, co pozwala znacznie zwiększyć ich liczbę. Większa liczba diod LED potencjalnie pozwala na zwiększenie liczby niezależnych stref, a tym samym zmniejszenie ich powierzchni, a tym samym zwiększenie precyzji miejscowego ściemniania.


maxresdefault.jpg

W przypadku Neo QLED Samsung, nie określając wielkości swoich MiniLED ani liczby zastosowanych w swoich telewizorach, mówi o komponentach o 1/40 większych niż te, które są zwykle używane w poprzedniej generacji QLED. MiniLED są zintegrowane na jednym podłożu i mają prostszą konstrukcję. W szczególności wyeliminowano soczewkę, która jest zwykle używana do równomiernego rozprowadzania światła na większej powierzchni panelu LCD. W realizacji Samsunga MiniLED są bowiem pokryte mikro-warstwą, która ma za zadanie poszerzyć stożek światła emitowanego przez diodę LED, zachowując przy tym znacznie węższy profil świetlny niż tradycyjne panele. To w połączeniu z dużą liczbą zastosowanych źródeł światła i faktem, że odległość między diodą LED a panelem LCD jest znacznie mniejsza, pozwala na znacznie dokładniejsze wykonanie dynamicznego profilu podświetlenia, ograniczając powstawanie aureoli wokół głównych krawędzi. obszarów o wysokim kontraście, zazwyczaj postaci z ostrymi krawędziami na ciemnym tle.

maxresdefault.jpg

Zaletę technologii MiniLED w porównaniu z tradycyjnym lokalnym ściemnianiem podświetlenia dobrze ilustruje przykładowy obraz, który pokazuje tylko podświetlenie w obu przypadkach, aby odtworzyć obraz białego obiektu na czarnym tle.

Quantum Matrix: więcej diod LED, większa kontrola
W zeszłym roku Samsung wprowadził koncepcję „lokalnej dystrybucji zasilania” dla swojej technologii lokalnego ściemniania i ta sama koncepcja powraca teraz wraz ze sterowaniem nową matrycą MiniLED. Samsung nie podaje dokładnej liczby niezależnych stref, w których zgrupowane są diody, ale powinno ich być w setkach, a telewizory Neo QLED są w stanie dynamicznie kierować energię pobieraną przez podświetlenie tam, gdzie jest to potrzebne. Oznacza to możliwość skoncentrowania pełnej mocy dostępnej w określonych obszarach w celu przesunięcia szczytowej jasności wyświetlacza do maksimum w tym obszarze ekranu.

Zdolność modulacyjna podświetlenia w połączeniu z odcieniami wyrażonymi przez panel LCD, pozwala Samsungowi mówić o ogólnej 12-bitowej kontroli jasności, odpowiadającej 4096 poziomom szarości. Samsung nie określa szczegółowo, w jaki sposób te bity są przydzielane, ale wydaje się oczywiste, że panel LCD ma co najwyżej 10 bitów i dlatego wzrost precyzji uzyskuje się dzięki dynamicznej kontroli podświetlenia. W każdym razie to, co Samsung definiuje Quantum Matrix, to właśnie 12-bitowe zarządzanie obrazem, które zdaniem producenta pozwala zwiększyć precyzję w renderowaniu zarówno najciemniejszych odcieni, jak i rozjaśnień.


Screenshot%2528154%2529.png


Coraz więcej sztucznej inteligencji do ulepszania obrazu
Jeśli Sony był pionierem w eksperymentowaniu z uczeniem maszynowym do skalowania obrazu, z nowym procesorem Neo Quantum, Samsung wydaje się chcieć pójść na całość w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji w przetwarzaniu wideo. W szczególności, jeśli w zeszłym roku Samsung wdrożył nowy algorytm poprawy obrazu oparty na głębokim uczeniu się poprzez implementację sieci neuronowej, telewizory wyposażone w procesor Neo Quantum wykorzystują aż 16 różnych.

W szczególności każda sieć neuronowa jest szkolona do przetwarzania określonego rodzaju treści pod względem rozdzielczości i parametrów obrazu, takich jak jasność, kontrast itp. Analizując zawartość każdej ramki w czasie rzeczywistym, procesor jest w stanie wykorzystać najbardziej odpowiednią sieć neuronową do poprawy obrazu wejściowego, zarówno dla funkcji skalowania w górę, jak i dla poprawy innych parametrów. Ciekawym aspektem tej nowej ewolucji procesora wideo Samsunga jest możliwość korzystania z algorytmów zoptymalizowanych pod kątem rozdzielczości odtwarzanego wideo, szczególnie w odniesieniu do usług przesyłania strumieniowego: procesor jest w stanie rozpoznać rozdzielczość serwowaną podczas przesyłania strumieniowego. I dynamicznie przełączać z jednej sieci neuronowej do drugiej w przypadku zmiany jakości obrazu poprzez zmianę pasma dostępnego podczas odtwarzania. Uzasadnieniem jest to, że obraz wyświetlany przy niższej przepływności mógłby bardziej skorzystać na filtrach poprawiających poziom szczegółowości, podczas gdy w przypadku treści o wyższej rozdzielczości lepiej byłoby działać na poziomie kontrastu.

Ta zdolność adaptacji procesora pozwala telewizorom Neo QLED na automatyczne stosowanie różnych filtrów poprawiających jakość obrazu w zależności od treści. W przykładzie podanym przez Samsunga , procesor jest w stanie rozpoznać obiekt na czarnym tle i zdecydować się na podkreślenie luki między tłem a obiektem, poprawiając poziom czerni. Ta funkcja otwiera również drzwi do implikacji, które mogą przynosić skutki odwrotne do zamierzonych, takich jak zniszczenie twórczej intencji autora obrazu, więc warto będzie lepiej zrozumieć, w jaki sposób te funkcje zostały faktycznie wdrożone i jak można je ewentualnie dostosować przez użytkownika.
dday.it
 

SDman

Banned
Normalnie papka się wylewa, od 2005 r posiadałem LCD (Philips 32PF9976) ale nigdy takiego obrazu jak ze zdjęć z napisem "Conventional" nie miałem.
Wolałbym słuchać radia lub zostać przy 29" Panasonic Quintrix.
 
Do góry