Samsung QLED Q70T (Q74T, Q77T) - podświetlenie matrycy

luqasz

New member
Witam,

od 4 dni jestem "szczęśliwym" posiadaczem QE55Q74TATXXH. Model posiada krawędziowe podświetlenie LED. Czy przy zaciemnionym pomieszczeniu normalna jest aż taka poświata jak na zdjęciach poniżej (ciężko zrobić dobre zdjęcia, starałem się odwzorować problem)? Czy to wina tego modelu, czy może trafiłem na zły egzemplarz?

Wpływa to bardzo niekorzystnie na oglądanie ciemnych scen wieczorem... Czy da się to jakoś zniwelować ustawieniami TV? Czy polecacie zmianę innych ustawień obrazu? Jakość Netflixa, czy YouTube jest super, ale nie jestem zadowolony z barw i jakości obrazu z dekodera kablowego na kanałach HD.

Czerń i podświetlenie matrycy wygląda lepiej w ciemnym pomieszczeniu na moim starym UE50J6240...

Zaciemnione pomieszczenie:

1--kopiaj_qqwhqar.jpg


2--kopiaj_qqwhqax.jpg


Światło dzienne:

3--kopiaj_qqwhqan.jpg
 

luqasz

New member
Czy mogę jakoś to zniwelować w ustawieniach?

Dodatkowo, czy znacie jakieś zalecane ustawienia dla poprawy jakości obrazu w tym modelu dla kanałów HD z dekodera kablowego (czytałem o kalibracji obrazu)? Tak jak wspomniałem Netflix, YouTube, czy obraz z Xboxa są bardzo dobrej jakości.

Czy w tej samej kwocie tj. ~2800zł są jakieś alternatywy? Wydawało mi się, że seria Q70T będzie najodpowiedniejszym wyborem przy 100-120Hz.
 

zaz

Member
Jeżeli masz ustawiony w tryb standardowy, to przestaw na tryb film. Dodatkowo spróbuj wyłączyć funkcję inteligentny tryb obrazu.
 

luqasz

New member
Korzystam z trybu Standardowego z wprowadzonymi modyfikacjami. Wyłączyłem już rozszerzanie obrazu, aby pasował do ekranu (overscan). Funkcja dopasowującego się obrazu (w ustawieniach trybu inteligentnego) również została wyłączona. W ustawieniach wyrazistości obrazu redukcję rozmycia ustawiłem na 10, redukcję drgań na 5 i redukcję szumów na auto, wyraźny ruch (LED) - wyłączony. Contrast Enhancer - wyłączony (nisiki niczym się za bardzo nie różni a wysoki ma za bardzo jaskrawe kolory). Tonacja kolorów - standardowa.

Myśleć o zwrocie i wymianie na coś innego za ~2800zł, czy nie ma sensu? Czy coś mogę jeszcze poprawić w ustawieniach obrazu? Czy kalibracja obrazu coś da i warto w ogóle ją wykonać samemu?
 

fausto1

New member
Bez reklam
Czego się spodziewasz od takiego telewizora ? Ustawienia Ci tego nie wyeliminują

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka
 

luqasz

New member
@zaz - dzięki za link. Dzisiaj popołudniu spróbuję potestować ustawienia kalibracji. Czy dimming jest standardowo włączony w tym modelu? Da się w ogóle sterować tymi ustawieniami?

Zatem zakładam, że będzie ciężko o coś lepszego w tych pieniądzach i będę się musiał pomęczyć z tą czernią i podświetleniem w ciemnym pomieszczeniu. Chyba, że polecicie coś innego w tych pieniądzach to mam jeszcze teoretycznie czas na zwrot.
 

Petru23

Banned
Czy mogę jakoś to zniwelować w ustawieniach?

Dodatkowo, czy znacie jakieś zalecane ustawienia dla poprawy jakości obrazu w tym modelu dla kanałów HD z dekodera kablowego (czytałem o kalibracji obrazu)? Tak jak wspomniałem Netflix, YouTube, czy obraz z Xboxa są bardzo dobrej jakości.

Czy w tej samej kwocie tj. ~2800zł są jakieś alternatywy? Wydawało mi się, że seria Q70T będzie najodpowiedniejszym wyborem przy 100-120Hz.

Nie ma alternatywy. Mnie właśnie przyszedł mój 55q74t, wcześniej miałem q77t.
Co do tego przeswietlenia, to jeśli jest to widoczne za dnia to reklamuj. Samsung uwzględnia takie coś.

Na rtings masz ustawienia dla Q70T, wklep sobie. Ja wkleoalem i kolory wyraźnie się poprawiły.
Skalowanie uważam za bdb, mam podpiętego horizona z upc. Skalowanie miodzio.

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q70-q70r-qled/settings

Ja czekam chwile aby nabrał temp i odpalam.
 

zaz

Member
Za te pieniądze raczej trudni kupić tv z dobrymi czerniami. Kiedyś miałem Philipsa z systemem ambilight, który wg mnie poprawia subiektywne wrażenie przy oglądaniu tv w ciemnym pomieszczeniu (wrażenie świecenia "czerni" znacznie się zmniejsza). To tylko półśrodek, ale tak się do tego przyzwyczaiłem, że sam montuję to podświetlenie - nawet w tv z dobrymi czerniami. Efekt możesz zobaczyć na załączonym obrazku znalezionym w sieci. Potwierdzam, że wrażenia są właśnie takie. Gotowe podświetlenie można kupić i zamontować samodzielnie. Powtarzam, to nie zmienia nic w tv, ale zmienia subiektywne wrażenia postrzegania - zwłaszcza czerni.
 

Attachments

  • telewizor-bez-tylnego-podswietlenia-porownanie.jpg
    telewizor-bez-tylnego-podswietlenia-porownanie.jpg
    46,6 KB · Wyś: 969

luqasz

New member
@Petru23, Prześwietlenia widoczne są w czterech narożnikach tylko w zaciemnionym pomieszczeniu, w dzień jest ok (wstawiłem zdjęcia pokazujące różnice w pierwszym poście).

Ja mam podpięty zwykły dekoder ARC od Inea.

Jeżeli masz jeszcze jakieś porady co do ustawień Q74T podeślij, chętnie sprawdzę. Nie przerażają Cię te czernie w narożnikach wieczorem?
 

Petru23

Banned
Na q77t nie miałem czarnych rogów. Odpaliłem q74t i też mam je równo doświetlone.
Dodatkowo, nie widzę żółtych twarzy oraz przeswietlenia ekranu jak w q77t :)
 

luqasz

New member
Na q77t nie miałem czarnych rogów. Odpaliłem q74t i też mam je równo doświetlone.
Dodatkowo, nie widzę żółtych twarzy oraz przeswietlenia ekranu jak w q77t :)

Z tego co wiem to Q74T to to samo co Q77T, więc to ta sama matryca. Może się również ewentualnie pilotem, czy innymi szczegółami.

Beztytulu_qqwrpep.png


Nie chodzi o czarne rogi, tylko przebijające podświetlenie w rogach przy ciemnym, lub przewadze czarnych kolorów na ekranie. W dzień też nie widzie jaśniejszego podświetlenia rogów ekranu, sprawdź w zaciemnionym pomieszczeniu przy ciemnych scenach.

1--kopiaj_qqwrpeh.jpg
 

Petru23

Banned
Ustawiłem parametry bieli zgodnie z rtings i jest bajecznie wręcz. Milion razy lepiej niż na q77t. Brak żółtych twarzy i takiego przeswietlenia obrazu.

Co do ruchu to ja mam pierwszy parametr na 0, drgania na 3 a redukcję szumów na auto. Tak oglądam, ew koryguje drgania pod konkretny materiał.

Jak na razie jestem bardzo zadowolony z obrazu tego egz. A jak dzieci pójdą spać to zacznę się bawić po ciemku...
 

Petru23

Banned
Też mam rogi jaśniejsze. Pooglądam dzisiaj i się zastanowię co dalej z tym... Chociaż ja po ciemku nie oglądam, to mnie to troszkę... Wiecie ;)
 

luqasz

New member
Ustawiłem parametry bieli zgodnie z rtings i jest bajecznie wręcz. Milion razy lepiej niż na q77t. Brak żółtych twarzy i takiego przeswietlenia obrazu.

Co do ruchu to ja mam pierwszy parametr na 0, drgania na 3 a redukcję szumów na auto. Tak oglądam, ew koryguje drgania pod konkretny materiał.

Jak na razie jestem bardzo zadowolony z obrazu tego egz. A jak dzieci pójdą spać to zacznę się bawić po ciemku...

Podeślij proszę ustawienia balansu bieli, albo zrób zdjęcie. Na rtings dużo jest tych ustawień, nie wiem które masz. Udało mi się już dopracować trochę obraz samemu, ale to jeszcze nie to co powinno być. Jakie ustawienia zmieniłeś w stosunku do defaultu? Tonacja kolorów na Ciepły 2? Co do podświetlonych narożników dla czarnego obrazu w ciemnym pomieszczeniu - nie uwierzę, że nie masz tego efektu, ja go widzę gołym okiem...
 

luqasz

New member
Co do ruchu to ja mam pierwszy parametr na 0, drgania na 3 a redukcję szumów na auto. Tak oglądam, ew koryguje drgania pod konkretny materiał.

Co do redukcji szumów w ustawieniach wyrazistości obrazu - ja mam ją wyłączoną. Jest to filtr wygładzający, przez którego tracimy szczegóły obrazu. Dodatkowo w tym samym miejscu:
Redukcja rozmycia - 10
Redukcja drgań - 5
Wyrazny ruch (LED) - wyłączony
Redukcja szumu - wyłączony

Poniżej reszta zmienionych ustawień przy których moim zdaniem obraz jest zdecydowanie lepszy niż default z kartonu.

Tryb obrazu - standardowy
Rozmiar obrazu - standardowy 16:9
Dopasuj do ekr. - włączony
Jasność - 25
Kontrast - 25
Ostrość - 7
Kolor - 28
Odcień (Z/C) - 0
Ustawienia wyrazistości - opisana na początku postu
Contrast Enhaner - wyłączony
Tonacja kolorów - Ciepły 2
Gamma - 2.2
Przestrzeń kolorów - użytkownika (wszystkie kolory na 50)
Dopasowujący się obraz (ustawienia tryby inteligentnego) - wyłączony

Gdyby ktoś chciał przetestować wszystkie moje ustawienia to gorąca prośba o feedback :)

Poniżej jeszcze jedno zdjęcie podświetlenia przy ciemnych scenach i ciemnym pokoju, które zrobiłem przed chwilą...

alekinojp_qqwrrqp.jpg
 
Do góry