Samsung UE65NU8002T pionowe pasy/cienie na matrycy

Audioholic

New member
Cześć.
Na początku zaznaczę, że to mój pierwszy post i jeśli to nieodpowiednie miejsce na ten temat, to przepraszam. Próbowałem znaleźć rozwiązanie na forum ale nie udało mi się. Jeśli temat już był, to również wybaczcie.

Do rzeczy. Od kilku dni posiadam tytułowy tv zakupiony między innymi na podstawie przeczytanego tu testu i pochlebnych opinii.
Najpierw był zachwyt jakością obrazu w filmach i grach ale kiedy włączyłem mecz nieco się zaniepokoiłem. Powodem były pionowe pasy/cienie na całej wysokości ekranu, które pojawiają się podczas szybkiego ruchu kamery. Probowalem różnych kombinacji ustawień obrazu i nie bylem w stanie wyeliminować problemu. Pasy te również są widoczne na szarych tłach. Zamieszczam zdjęcie. Mam nadzieje, że jest to widoczne. Podświetlenie matrycy jest bez zarzutu. Biel i czerń bardzo rownomierna, bez żadnych przebarwień. Jedynym problemem są wspomniane pasy i nie bardzo wiem co z tym fantem zrobić. Czy wzywać serwis? Zwracać do sklepu i brać inny model? Czy jest to zjawisko znane w tym modelu? Z góry dziękuję za pomoc.

MNkJqgZ
 

Wesley1

Member
Bez reklam
To "zjawisko" to DSE/banding i jest to problem większości TV. Trafia się sztukę z bardzo/mało/minimalnie widocznym. Niektórzy twierdzą, że tego nie widzą :) szczęściarze. Zdjęcia można wrzucać dopiero od 5 posta więc na razie nic nie zobaczymy. Jeżeli zamawiałeś z neta to jeżeli jest tak tragicznie jak opisujesz to ja bym oddawał i zamawiał kolejną sztukę. Jest szansa, że trafisz na dużo lepszy egzemplarz.
 

kaper.1981

New member
Bez reklam
W rozmiarze 65 trzeba wyselekcjonowac odpowiednia sztuke , ja kupiłem w media Markt i musiałem wymienić bo nie mogłem na to patrzeć. W drugim tv jest ale bardzo minimalny i nie przeszkadza podczas meczy. Im większy tv tym większe szanse na banding . W rozmiarze 55 nie ma tego zjawiska w tym modelu.
 

Audioholic

New member
Dzięki za odpowiedzi. Wygląda to właśnie na banding. Nie ma tragedii. W filmach tego nie zauważyłem pewnie też ze względu na tryb filmowy, który to niweluje. Jeśli chodzi o mecze to też da się przeżyć ale zwracam na to uwagę i denerwuje mnie to. Ogólnie widać to na jednolitych tłach najbardziej na szarym 20%. Myślałem nad oledem 55" ale niestety obawiam sie, że bylby za mały. Najbardziej martwi mnie to, że wymienię na taki, który będzie miał jeszcze bardziej widoczny banding, a jesli zostawię ten, to że z czasem się on nasili. Kupowałem w jednej z sieci sklepów RTV. Zgłosiłem na razie problem do wsparcia Samsung. Zobaczymy co powiedzą. Czyli rozumiem, że niezależnie od marki i modelu, zawsze jest to loteria?
 

kaper.1981

New member
Bez reklam
Jest to loteria niestety ale pamiętaj że banding występuje również w tv oled i jest tak samo uporczywy a bywa nawet i bardziej.
 

Wesley1

Member
Bez reklam
Tak to jest, że nawet jak jest minimalny to wiesz że jest i niejako wpatrujesz się często w to miejsce :)
 

Audioholic

New member
Tak, jak kolega wcześniej napisał - nie jest to bardzo widoczne ale wiem, że tam jest i mimowolnie szukam tego...(nerwica natręctw?). W każdym razie, zgłosiłem problem do wsparcia Samsunga i jutro maja dzwonić. Zobaczymy co powiedzą na ten temat. Dziwi mnie tylko to, że mimo, że technologia zapiernicza to jest to zjawisko tak powszechne i znane producentom z tego, co czytam.
Jeszcze tylko zapytam, czy jeśli tv zostanie u mnie to jest ryzyko, że efekt ten się z czasem pogłębi, czy nie ma reguły?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Niestety nie ma reguły i znam przypadki, że się pogłębił efekt.
Oby nie u Ciebie.
 

SEBOL74

Member
Bez reklam
Powiedza pewnie to co filips. Ze to cecha tej technologii a nie wada. Ze to zludzenie optyczne. Takie odpowiedzi dostawalem kiedys od filipsa i wczesniej lg. Jak nie ojeja tematu to...szacun dla Samsunga.
 

adam80

Member
Ja mojego LG 50KU6950 kupowałem stacjonarnie z odpłatnym testowaniem przed zakupem, mój egzemplarz miał zero bandingu, po kilku miesiącach zauważyłem "piękny" pas na środku ekranu - zamiast oglądać telewizję, to wypatrywałem kiedy się pojawi ten efekt, już się nawet zacząłem zastanawiać nad sprzedażą dopiero co kupionego telewizora. Na szczęście przypomniało mi się jak kiedyś pozbyłem się cloudingu w samsungu, w ruch poszła duża miękka szmatka, którą dość mocno wymasowałem cały ekran (było mi już wszystko jedno) i wierzcie lub nie, ale po bandingu ani śladu - nie wiem tylko na jak długo.
 
Ostatnia edycja:

SEBOL74

Member
Bez reklam
Ja mojego LG 50KU6950 kupowałem stacjonarnie z odpłatnym testowaniem przed zakupem, mój egzemplarz miał zero bandingu, po kilku miesiącach zauważyłem "piękny" pas na środku ekranu - zamiast oglądać telewizję, to wypatrywałem kiedy się pojawi ten efekt, już się nawet zacząłem zastanawiać nad sprzedażą dopiero co kupionego telewizora. Na szczęście przypomniało mi się jak kiedyś pozbyłem się cloudingu w samsungu, w ruch poszła duża miękka szmatka, którą dość mocno wymasowałem cały ekran (było mi już wszystko jedno) i wierzcie lub nie, ale po bandingu ani śladu - nie wiem tylko na jak długo.


przy wlaczonym ekranie to robiles?
 

adam80

Member
Przy wyłączonym, efekt bandingu bierze się pewnie z "pofalowania" warstw rozpraszających światło led, więc nie ma znaczenia czy TV jest załączony, a przy wyłączonym pewno bezpieczniej.
 
Ostatnia edycja:

SEBOL74

Member
Bez reklam
Przy wyłączonym, efekt bandingu bierze się pewnie z "pofalowania" warstw rozpraszających światło led, więc nie ma znaczenia czy TV jest załączony, a przy wyłączonym pewno bezpieczniej.


No ryzykowne ale skoro pomoglo... Ja mam fila 65" i przez 1-sze 3 miechy bylo czysciutko. Matryca VA z DL (full array). A potem wyskoczyla mi autostrada 3-pasmowa. Im wiekszy ekran tym wiekszy banding. Wynika to tez z naprężenia.
 

Audioholic

New member
To jest odpowiedź od Samsunga, ktora w żaden sposób nie rozwiązuje problemu. Jakieś pomysły co dalej mogę z tym zrobić?

Szanowny Panie Krzysztofie,



Uprzejmie dziękuję za kontakt z Centrum Obsługi Klienta firmy Samsung.



Obserwowana niejednorodność wyświetlanego obrazu, widoczna zwłaszcza na jednolitych tłach w postaci ciemniejszych plam nosi nazwę „Banding”. Nierównomierne podświetlenie matrycy może czasami objawiać się w postaci pionowych i/lub poziomych pasów. Widoczne szczególnie przy dynamicznych jasnych obrazach np. podczas oglądania piłki nożnej. W różnym stopniu jest ono obecne w każdym ekranie LCD, może być widoczna również w wymienionych podczas naprawy ekranach zamiennych. Z uwagi na konstrukcję układów podświetlenia zjawisko to jest widoczne w większości urządzeń typu LED TV.


Z chęcią udzielę odpowiedzi na ewentualne następne pytania.
 
Do góry