Nowa Seria UE55NU80XX Wreszcie Koniec Szarpania obrazu przy włączonym Auto Motion Plus !!!

samsung_tv

New member
Od kilku godzin jestem szczęśliwym nabywcą TV Samsung UE55NU8072. Wcześniej posiadałem UE55MU7052 z którego ogólnie byłem zadowolony oprócz Szarpania obrazu przy programach takich jak Nat Geo People HD, National Geographic HD, ID HD, Discovery HD przy włączonym Auto Motion Plus. Ludzie zgłaszali to od 2-3 lat a firma Samsung nic z tym nie zrobiła. Ku mojemu ogromnemu zdziwieniu te programy na nowym UE55NU8072 chodzą bez szarpania !!! Nie wiem dlaczego stare modele nadal mają z tym problem nawet przy najnowszej wersji oprogramowania, może wynika to z tego że najnowsza seria ma wydajniejszy procesor. Niestety non stop czytam narzekania ludzi że nowa seria nie ma obsługi DTS'a i nie obsługuje dobrze divix'ów i lepiej brać TV z serii 2017. Dla mnie jednak jest to żaden problem i zdecydowanie wole to niż dalej oglądać szarpanie obrazu na poprzedniej serii. A nie po to kupuje TV 120HZ żeby Auto Motion Plus wyłączać !!

Wyższość modelu UE55NU80XX nad UE55MU70XX:
- taka sama lub odrobinę lepsza jakość obrazu
- wyższa jasność, dużo lepszy efekt (jasność) HDR
- trochę płynniejsze działanie oprogramowania (mocniejszy procesor)
- Niższy input lag (14ms zamiast 19ms)
- znacznie lepsze transfery po wifi 5GHZ (2.4 GHZ jeszcze nie testowałem)
- Niższa cena w analogicznym odstępie czasu od premiery (pewnie z powodu braku Boxa i DTS'a)
- KONIEC SZARPANIA NA NIEKTÓRYCH PROGRAMACH PRZY WŁĄCZONYM AUTO MOTION PLUS
- GENIALNY INPUT LAG PRZY WŁĄCZONYM AUTO MOTION PLUS W GRACH (20ms ZAMIAST 75ms)


Wyższość modelu UE55MU70XX nad UE55NU80XX:
- One Connect BOX (chociaż tu już zależy od konkretnej osoby)
- Obsługa DTS której brak w nowszej serii
- Bardzo dobra obsługa Divix'ów w przeciwieństwie do nowszej serii gdzie podobno jest z tym problem.

Oczywiście 2 ostatnie wady można wyeliminować stosując zewnętrzne urządzenie a szarpania obrazu już nie. Mnie osobiście to szarpanie doprowadzało do szału. Co do Auto Motion Plus Gra jest to przełom ze względu na to że na poprzedniej serii przy input lag = 75ms nie dało się praktycznie grać z powodu dużego opóźnienia. Co tu dużo mówić mnie bardzo w oczy kuło 30fps na Ps4 a z włączonym Auto Motion Plus Gra teraz gra się przy super niskim Input lagu dużo przyjemniej, widać znaczącą poprawę w płynności, chociaż niech ktoś nie myśli że będzie miał 60fps'ów bo na moje oko włączenie upłynniacza daje odczucia jak dla ~40fps. Na razie nie zauważyłem żadnych artefaktów.
 
Ostatnia edycja:

pablo_g_82

New member
Świetny tekst odpowiedziałeś mi na kilka pytań,a testowałeś może pod konsola jak to sie sprawuje jest różnica w płynności gry.
Co do dzwieku DTS to nie jest problem dla mnie.
 

samsung_tv

New member
Muszę jeszcze potestować ale wstępnie mogę napisać że włączenie upłynniacza w grach daje odczucie takie jak byśmy mieli 35-40 fps'ów zamiast 30, przy suwaku 10/10 nie widzę na razie żadnych artefaktów w grach. Szału nie ma ale jest widocznie płynniej i lepiej w grach nie będzie bo to technicznie niewykonalne. Niestety ale bardzo możliwe że zadowalający efekt uzyskamy tylko w grach w których mamy stale 30 klatek na sekunde, spadki fps'ów mogą zakłócać działanie AM+ co jest jak by nie patrzeć logiczne (dopiero to weryfikuje), ale od czego mamy PS4 PRO i tryb Turbo (dużo gier trzyma wtedy lepiej stałe 30 fps'ów)poprawiający płynność gier w stosunku do zwyklej PS4 albo Xbox One X :) Niestety na forum brakuje informacji na ten temat , jedynie narzekania na brak DTS'a i obsługi divix'ów, więc kupowałem trochę w ciemno. Mimo to jestem bardzo zadowolony bo Samsung usprawnił tylko te jedyne 2 rzeczy które mnie irytowały w poprzedniej serii tj. szarpanie obrazu z AM+ na niektórych kanałach i bardzo wysoki input lag dla trybu AM+ w grach.

Swoją drogą współczuje ludziom którzy kupili Samsunga w ciągu ostatnich 3-4 lat i z nadzieją czekali na poprawkę. Firma Samsung wie o problemie bo na niemieckim forum Samsunga wątek ma Ponad 750 stron ale nic nie zrobiła by to naprawić. Kolejne wersje oprogramowania wydawane przez kilka lat nic nie wnosiły do sprawy. Nie wiem jak sprawa wygląda z najnowszą wersją beta ale przed wymianą TV na najnowszej oficjalnej wersji wciąż miałem szarpanie/przycinanie obrazu na kilku kanałach.
 
Ostatnia edycja:

samsung_tv

New member
rwanie obrazu na tych kanałach to wina jakosci nadawanego materiału o słabym bitrate, jak go upłynniasz to tak to wychodzi

dokładnie jak bym słyszał pracownika Samsunga, identycznie tłumaczyli dlaczego AM+ nie działa poprawnie na tych kanałach HD. Szkoda że problem dotyczy tylko serii 2015, 2016 i 2017. We Wszystkich Samsungach do 2014 roku AM+ działa na tych kanałach idealnie, tak samo mój UE55NU8072 również nie ma z tym problemów i szarpanie obrazu bezpowrotnie minęło tak więc w serii z 2018 roku w końcu dokonano jakiś istotnych zmian związanych z AM+ które naprawiły problem . I faktycznie te kanały jakoś inaczej nadają sygnał i dlatego AM+ nie zawsze działa na nich poprawnie, tylko dlaczego usprawniono to dopiero w Serii z 2018 roku już w oprogramowaniu z czerwca 2018 roku a pozostałe serie z 2015-2017 roku z nowszą wersją oprogramowania nadal nie dostały poprawki i szarpanie przy włączonym AM+ nadal występuje...
 
Ostatnia edycja:

Intenso

Banned
Ja nie używałem nigdy upłynniacza, i na Samsungu H6400 i KS7000 które posiadałem, obraz na tych kanałach miał przycinki, czasem i zdarzyło się na innych kanałach.
 

samsung_tv

New member
Chodzi o to że włączenie upłynniacza na tych kanałach powodowało przycinki , stałe klatkowanie obrazu co 2-3 sekundy :):). Ja używam upłynniacza na wszystkich kanałach i wyłączanie go dla kilku kanałów a później ponowne włączanie było bardzo denerwujące. Tak jak piszę w serii 2018 w końcu to naprawiono i kanały te z włączonym AM+ działają tak jak powinny bez żadnego klatkowania i szarpania. Na polskim forum Samsunga również ten temat był poruszany wielokrotnie przez różne osoby.
 
Ostatnia edycja:

timonek

Member
Bez reklam
Ja nabylem model nizszy i tez nie narzekam i nawet nie jest 120hz a uplynjniacze mam wylaczone bo obraz jest dziwny nie natuarlny ruch ma dla mnie.
 

Kluczboy

New member
Ja nabylem model nizszy i tez nie narzekam i nawet nie jest 120hz a uplynjniacze mam wylaczone bo obraz jest dziwny nie natuarlny ruch ma dla mnie.

A jak u Ciebie wygląda sytuacja gdy oglądasz film z napisami? Moglbys sprawdzić? na poprzedniej stronie jeat link do YouTube.
Dzisiaj postaram sie w pracy odpalic jakiś film z napisami na Twoim modelu tylko ze w wersji 65' to zobacze jak to wyglada.
 

samsung_tv

New member
Ja nabylem model nizszy i tez nie narzekam i nawet nie jest 120hz a uplynjniacze mam wylaczone bo obraz jest dziwny nie natuarlny ruch ma dla mnie.

Myślę że kwestia przyzwyczajenia, jak ogladasz przez kilka lat bez upłynniaczy to po włączeniu ruch wydaje się dziwny i w drugą stronę to samo jak się oglada z upłynniaczami i je nagle wyłączy to obraz wydaje się mniej płynny. Jak kto lubi :)
 

timonek

Member
Bez reklam
Myślę że kwestia przyzwyczajenia, jak ogladasz przez kilka lat bez upłynniaczy to po włączeniu ruch wydaje się dziwny i w drugą stronę to samo jak się oglada z upłynniaczami i je nagle wyłączy to obraz wydaje się mniej płynny. Jak kto lubi :)


Mozliwe , ja zawsze duzo do kina chodze czasami nawet raz na tydzien wiec wiadomo do czego jestem przwyczajony ;)
 

Kluczboy

New member
Zastanawiam się nad zakupem Ue75nu8002 czy 75pus8303 wizualnie Samsung znacznie ładniejszy. Może fachowe porady od was otrzymam


Mam ten sam dylemat tylko ze w wersji 55".
Na korzyść Phillipsa wg mnie przemawia to ze obsluguje DTS i nie trzeba juz dokupowac boxa do filmów w mkv z DTS.

Samsung to matryca VA a Phillips IPS.

Samsung jest mega szybki jesli chodzi o system Tizen 4 (akurat dzisiaj bawilem sie UE65NU7142 czyli modelem niższym z matryca 60Hz).Na tyle zabawy nic sie nie zwiesilo.

Odpaliłem film w 1080p i obraz zyleta. Teraz zastanawiam sie czy warto doplacac do matrycy 120hz wiedząc ze 60hz daje rade.

Phillipsa w tej wersji tj.8303 mozen jutro uda mi zobaczyc i cos z dysku odpalić aczkolwiek w sklepie to straszna lipa jeśli chodzi o oglądanie.
 
Do góry