[tutorial] Jak sprawdzić TV w sklepie.....

tdx

New member
Bez reklam
Załóżmy że mamy pieniądze w kieszeni/koncie i upatrzony model TV (obojętnie jaki). Wiemy gdzie chcemy kupić i teraz jedynie chcemy sprawdzić TV przed procesem finalizacji :D
Jak to zrobić?

Przynoszą nam z magazynu "nowy" TV z pudełka i przy nas rozpakowują.

Oglądamy na spokojnie cały TV czy nie ma widocznych pęknięć rys obić, sprawdzamy czy obudowa jest dobrze spasowana (zakładamy ze wszystko sprawdziliśmy i jest OK)

Odpalamy TV (tutaj możebny od razu wejść w MS) sprawdzamy matryce jeśli to nas interesuje i czas pracy (info w faq) żeby się upewnić że mamy do czynienia ze świeżakiem (np. jeśli kupujemy TV z wystawy a sprzedawca wcześniej mówił że wczoraj przyjechał)

Ustawiamy TV na tryb film, ustawiamy podświetlenie na 8-12.

1. Martwe pixele
Wiadoma sprawa potrzebujemy np. jpg 1080p w kolorach czerwony zielony niebieski czarny biały i sprawdzamy sobie spokojnie czy matryca nie ma uszkodzonych pixeli/subpixeli/martwych/zawieszonych

przykład
pixel1.jpg


2. Równość podświetlenia/DSE/Banding
Sprawdzamy równomierność podświetlenia na statycznym obrazku

przykład
lb5800-dse-medium.jpg


jak i na materiale filmowym np

[youtube]MjKLKnUNA-g[/youtube]

i źródło ;)
[YouTube]NxWeH-M3O6M[/YouTube]

3. Clouding
Testujemy na czarnych tłach z białymi elementami (a nie na całkowicie czarnej planszy bo wtedy matryca zostanie wygaszona i nic takim testem nie sprawdzimy)
Jasnym jest że ciężko sprawdzić ten parametr w sklepie ale zasada jest taka że jakiekolwiek podświetlenie będzie widać w sklepie to w domu będzie tylko gorzej

przykład (złe)
la6200-uniformity-medium.jpg


przykład (ok)
h6350-uniformity-medium.jpg


Jeśli wszystkie testy nasz nowy TV przeszedł zadowalająco możemy spokojnie zabrać go do domu :)
 
Ostatnia edycja:

tdx

New member
Bez reklam
To co mnie trochę w sumie zaskakuje to fakt, iż np. polecając TV do grania poleca się modele z niskim input lagiem co jest oczywiście słuszne ale zupełnie zapominając o motion blur który również można wyłapać podczas oglądania normalnej TV.

Dla przykładu na TV z input lagiem 36ms i tak wyglądającym motion blurem

l1400u-motion-blur-medium.jpg


będzie się grało zdecydowanie gorzej niż na TV z il 45ms i MB wyglądającym tak

h6350-motion-blur-medium.jpg


Jeśli chcecie sobie to sprawdzić polecam demo gry Real World Racing Z
Ją to wyścigi widziane z góry a mapy to rzeczywiste miejsca wyjęte z google map


rwr_shot_11-1-w1280h720_large_verge_medium_landscape.jpg


To chyba na razie najbardziej wymagająca gra pod tym względem :D
 

bezrzecze

New member
Miodzio. Jako kompletny laik (i ten leniwy) może ktoś wrzuci mały zestaw plików na pena, z którym można się udać ... i zapodać do tv?
 

tomekm9

New member
a zapytam na co dokładnie trzeba zwrócić uwagę na testowych materiałach filmowych (ten na którym przesuwają się zdjęcia z zaznaczonymi obszarami oraz ten gdzie latają dwa kwadraciki) tz. czego się doszukiwać albo co będzie nie tak ?
 

tdx

New member
Bez reklam
płynność - ruch nie powinien być skokowy, w kwadratach smuga powinna być jak najmniejsza i też obraz nie powinien rwać, dodatkowo DSE czyli czy obraz nie wydaje się być w niektórych miejscach brudny
 

murzyn997

New member
polecam,jakiś czas temu szukałem dla brachola tv 55cali,posłużyłem się tym latającym kwadracikiem,sprzedawcy na siłe wciskali samsunga,kupiliśmy LG.(pisze o modelach z tej niższej półki cenowo)ale bezcenna była mina sprzedawców,jak to takim testem można im zamknąć buzie:)dosłownie wołał jeden drugiego i nie dowierzali,kombinowali z ustawieniami i nic,samsung przegrał.Wszystkie ich argumenty na plus dla samsunga poleciały w odchłań:)
dzięki koledze tdx wybraliśmy tv z lepszym obrazem.A szczerze bez tego testu brałbym samsunga bo bajecznie wyglądał podłaczony pod bluray i puszczony jakiś filmik typu natura:)
 

mastaG

New member
a zapytam na co dokładnie trzeba zwrócić uwagę na testowych materiałach filmowych (ten na którym przesuwają się zdjęcia z zaznaczonymi obszarami oraz ten gdzie latają dwa kwadraciki) tz. czego się doszukiwać albo co będzie nie tak ?

płynność - ruch nie powinien być skokowy, w kwadratach smuga powinna być jak najmniejsza i też obraz nie powinien rwać, dodatkowo DSE czyli czy obraz nie wydaje się być w niektórych miejscach brudny

O czym świadczą poszczególne testy: trawa, kwadraty biało czarne i niebieskie ramki. Od dwóch dni testuje kilka interesujących mnie modeli: sony 55w829, sams 55h7000, panas 55as650, philips 55pfs7109 (od najbardziej do najmniej porządanego) i żaden z nich nie wyłamuje się, każdy ma sobie coś do zarzucenia. Po odtworzeniu filmu w hd juz miałem brać tego soniacza, ale jak zobaczyłem jak przycina się ta trawa to zacząłem testować inne modele. Wydaje mi się, że najgorzej wypada Sony :( - test z trawą się tnie (w pozostałych tv śmiga), test z niebieskimi ramkami też skacze, jedynie w kwadratach jest najmniejsza smuga, ale jakby one migały i przemieszczały się skacząc, a nie płynąc. Samsung chyba najlepiej radzi sobie z trawą i niebieską ramką, kwadraty wypadają słabo, smuga najmocniejsza. Uśredniając to chyba najlepiej wychodzi philips, ale zmula strasznie - soft smoła. Sony nie czyta jpedgów dodatkowo.
 
Ostatnia edycja:

bhn92

New member
Bez reklam
takie testy sa tylko zeby zobaczyc banding ,samsung i sony beda mialy najlepsza ostrosc w ruchy po odpowienim ustawieniu uplynniaczy
 

heca66

Klub HDTV.com.pl
VIP
Witam.Udałem się do Media-Markt i EuroRtv,testować telewizory.
Pobrałem materiały do kalibracji od kolegi TDX-a.pod względem smużenia najlepiej wypadły telewizory Samsunga(48HU7500 najlepszy)niemile zaskoczył mnie i pana z obsługi Sony 49X8505 smużył bardziej niż Samsung 48H6700 a najgorzej wypadł LG49UB850,Panasonic miał problem z odczytem pendriva a jak złapał to ciągle się zacinał.
 
Do góry