Rozczarowanie Samsung LE-32R32B

memic

New member
Witam,

kupiłem dzisiaj telewizor Samsunga 32 cale i choć spodziewałem się gorszego obrazu niż na tradycyjnym telewizorze, to zaskoczyły mnie na miejscu dwie rzeczy których nie zauważyłem w sklepie.

Po włączeniu telewizora obraz był strasznie jasny poprostu aż ślepiło. To że jest strasznie jasny odbija się na tym że czerń jest siwa zamiast czarna, a kolory są blade. Jasność ustwiłem na 40/100 , ale nie wiele to pomogło, koory nadal blade. Co do ostrości obrazu nie mam zastrzeżeń, ale nie wiem czy to że obraz jest taki jasny nie trzeba było by reklamować.
Testowałem obraz z różnych źródeł: DVD, telewizja cyforwa, zwykła antena, ale wszędzie obraz strasznie jasny i blady, oczywiście podkręciłem nasycenie barw i kontrast, ale sceny gdzie jest troche ciemniej są masakryczne. Obraz tak bije światłem że matryca jest siwa (nawet bym powiedział jasno siwa). Włączenie na tryb oszczędzania energii trochę przygasiło matrycę, ale i kolory zrobiły się bledsze, a i na ciemnych scenach poprostu występuje efekt taki jakby było za małe odświeżanie, jakby mieć 60Hz w zwykłym monitorze, co mnie strasznie zaskoczyło. Oprócz tego na matryca gdy wyświetla czarny obraz ma cienie które są ułożone w pionie , raz jaśniej raz ciemniej. Przy jasnym obrazie nie widać tego.
W sklepie zastanawiałm się nad wyborem tego telewizora lub telewizora LG 32LE2R. Teraz sam nie wiem czy nie zrobiłem błędu wybierając samsunga. Podobno nowy LG jest bardzo dobry. Z tego co widziałem w sklepie podłączając go do różnych źródeł sygnału to miał moim zdaniem lepszą czerń ale bardziej ziarnisty obraz.
Mam jeszcze szansę zamienić tego samsunga na LG , co o tym myślicie?
Czy reklamować tego Samsunga , czy jest to normalka?
 
Ostatnia edycja:

dvd-r

New member
Witam

Ja tam mam 26R51 - więc coś innego. Ale też Samsung. Czerń to bolączka LCD. Całkiem czarno nie będzie nie ma szans.

Ale już te pasy, które opisujesz to tak jakby nierównomiernie podświetlenie matrycy a to już się nadaje do reklamowania. Poza tym w Samsungu np. moim jest coś takiego jak czujnik jaskrawości. Gdy w pokoju jest jaśniej to lampy świecą mocniej, jak jest całkiem ciemno podświetlanie TV też jest mniejsze.

Sprawdź czy masz tam gdzieś w ustawieniach taki tryb, albo może ręcznie można zmieniać natężenie świecenia lamp. Kontrast i jasność to co innego i tu bym nie kręcił.

Aha. Miałem przez kilka dni 27T51 i on świecił znacznie jaśniej niż ten 26R51 i z tego powodu go wymieniłem. Zatem jeśli ktoś częściej ogląda TV w ciemnościach to trzeba uważać bo różnie bywa to rozwiązane.

Najgorsze jest to, że np. plazmy też świecą.
 

memic

New member
Na początku dzięki za odpowiedź.

W dzień gdy jest jasno to obraz jest całkiem do kitu, być może w sklepie obraz był lepszy ponieważ było tylko sztuczne oświetlenie. Zrozumiałe że lampy mocno świecą, ale w tym przypadku przynajmniej wydaje mi się że jest to trochę za mocno.
Niestety nie wiele da się ustawić w tym telewizorze.
A dodatkowo jeszcze te jakby kiepskie odświeżanie, szczególnie widoczne gdy włączę opcję oszczędzania energii, ale przy wyłączonym oszczędzaniu również.

A co sądzicie o wymianie tego Samsunga na LG?

Może to że kontrast w LG jeest 1600:1 a w samsungu jedynie 800:1 będzie tu miało jakieś znaczenie. Boję się zamieniać bo nie wiem czy LG nie okaże się gorszy niż Samsung.

pozdrawiam, no i wesołych świąt
 

dvd-r

New member
Trudno powiedzieć czy poprostu obraz z LCD tak ci sie nie podoba czy akurat ten egezmplarz ma jakiś "feler". Nie ma rady jak podjechać z nim jednak do sklepu + wziąść swoje DVD i płytke na której oglądasz i porównać z tym LG.

Artur
 

LordKszyh

New member
Mam też tv z kontrastem 800:1 Grundig Sedance 32" i jakość jest akceptowalna jak dla mnie. Czasem nawet obraz wydaje się za ciemny :) Oczywiście daleko mu do czerni z CRT ale ujdzie. Dużo zależy od siły sygnału. Obraz z kompa - rewelacja jak dla mnie.
 

radek65

New member
rozczarowanie....no cóż ...a może zakupy nieprzemyślane ?
może wystarczyło popatrzeć na parametry....a nie sugerować się ceną...i nowością na rynku.

zmień na le32r71(2)b to oczywiście inna cena ale i jakość kilka klas wyższa
 
Ostatnia edycja:

LordKszyh

New member
radek65 napisał:
rozczarowanie....no cóż ...a może zakupy nieprzemyślane ?
może wystarczyło popatrzeć na parametry....a nie sugerować się ceną...i nowością na rynku.

zmień na le32r71(2)b to oczywiście inna cena ale i jakość kilka klas wyższa
Ty to potrafisz pocieszyć człowieka :| Nie każdego stać na super, hiper lcd za kilkanaście patoli. Za 3000 tez można wymagać jakości...
 

memic

New member
Jeśli chodzi o parametry to nie zawsze idą one w parze z jakością obrazu, to tak jak z matrycami w aparatach fotograficznych.
Jeszcze jedna rzecz którą zauważyłem: czy na każdym LCD nawet jak popatrzysz tylko o 10 stopni z prawej lub z lewej strony to obraz robi się siwy? U mnie wystarczy taki mały kąt. Wiadomo że nie będzie super obrazu jeśli bedziemy patrzeć pod kątem 170 stopni ale przynajmniej pod kątem 45 stopni powinno być OK. U mnie na laptopie Fujitsu Siemens Amilo V2030 jak patrze nawet pod dużym kątem to obraz nie robi mi się siwy.

Czy może być i tak żeby samsung wypuścił bubel na rynek, chyba wezmę i wymienie na LG.

Dzięki za wskazówki
 

grzes

New member
memic napisał:
czy na każdym LCD nawet jak popatrzysz tylko o 10 stopni z prawej lub z lewej strony to obraz robi się siwy?

Porównaj sobie: Panasonic TX32LX600 lub z serii 60.
Będziesz miał odpowiedź, jak na dłoni.
Pozdrawiam.
 

memic

New member
Porównam jeśli będę miał taką okazję, a z ciekawości mógłbyś napisać jak jest w Panasonicu, skoro juz poruszyłeś ten temat.

Przesiedziałem jakieś 3 godziny przed telewizorem testując funkcje, których jest niewiele i doszłem do wniosku, że lepiej wyłączyć funckję kontrastu DYNAMIC, i załączyć np NORMAL. Przy tej pierwszej telewizor ciągle dobierał sobie nowe nastawy i w ten sposób raz obraz był siwy raz ciemny, moim zdaniem porażka. Teraz na pozycji NORMAL i przy wyłączonym oszczędzaniu mam kolory bardzo nasycone, obraz bardzo mocno świeci, ale za to czerń jest troche lepsza, choć to też zależy od scen. Mimo że wyłączyłem opcję DYNAMIC zauważyłem ze i tak telewizor sam sobie obraz rozjaśnia lub ściemnia podczas akcji filmu. Jest to dość mocno widoczne i czasem denerwujące, no ale tego już chyba nie zmienię. To co jeszcze zauważyłem, to to, że obraz w tym telewisorze co jakiś czas zanika, tzn wygląda to tak jakby ktoś wstawił co kilka minut klatke czarną czasem jakąś jasną. Dzieje się to dość szybko ale jest to zauważalne. Występuje to i przy odtwarzaniu DVD i przy cyfrze i zwykłej antenie.
Wcześniej pisałem o niejednolitej czerni i cieniach na ekranie. Okazuje się że po paru godzinach włączenia obraz zrobił się jednolity. Nie wiem czy to jest normalne czy nie, ale jest OK.
Mam nadzieję że moje spostrzerzenia przydadzą się przy podejmowaniu decyzji o zakupie.
Mnie natomiast dalej nie daje spokoju model LG 32LE2R, który ma na tym forum dobre opinie, a podczas oglądania go na wystawie rzeczywiscie dobrze się prezentował, moim zdanem lepsza czerń od samsunga ale bardziej ziarnisty obraz.
To tyle
pozdrawiam
 

marcintgr

New member
Weż ustaw kontrast na 100% jasność 50% kolor 55% i ton kolorów na normalny o ile masz tekie ustawienie! u mnie przy takich ustawieniach obraz jest idealny! na samsungu 46M51B wiem że to może inna matryca itd. ale mam też samsunga 40N71b tam jest jeszcze inna matryca ale ustawienia mam takie same!!
 

jarmk

New member
Witam .Mam samsunga 37 LE S71B i miałem podobny problem do wczoraj...Mam kablówkę, ale specjalnie wzięłem też n-kę żeby mieć super obraz. No i po jej wzięciu się załamałem.... z n-ki był on blady,wręcz wyblakły, bez ostrości, kolorów i jak niektórzy mówią "miękki".Sygnał miałem puszczony kabelkiem HD i tu tkwi chyba moja przyczyna......w kablu.Obraz ze zwykłej kablówki był 100 razy lepszy...Też pisałem i pytałem przez miesiąc o to na różnych forach, dlaczego tak jest-telewizor do d-py ...ale nie możliwe w sklepie odbierał super.....i w końcu wyczytałem gdzieś, że niektórzy mają lepszy obraz po kablu componencie. Wynalazłem na allegro taki kabelek, kupiłem go za 38 zł. i wczoraj właśnie dostałem. Podłączyłem i w końcu po miesiącu kombinacji od kupna tv - eureka !!! Nawet żona odraz stwierdziła, że obraz teraz - niebo a ziemia do poprzedniego. Tak więc w końcu obraz mam super, nie mogę się napatrzyć i to właśnie przez component....Niektórzy na pewno odrazu powiedzą, że to nie możliwe żeby przez component był lepszy obraz niż przez HD - tak, teoretycznie się zgadzam,ale praktycznie, to nie.....Myślę sobie, że u mnie przyczyną był-jest do niczego kabel HD, dałem za niego 59 zł. i mogę go sobie wyrzucić....
 

memic

New member
Witam,

co do tego co powiedział kolega wyżej to rzeczywiście HDMI coś jest nie tak tych telewizorach, ale napewno to ne jest wina kabla HDMI bo po podpięciu LG obraz był idealny , a po podpięciu samsunga od razu wyblakł.

U mnie jest problem taki że obraz jest cały czas blady jakby był podpięty przez HDMI i obejętnie czy patrze po zwykłym kablu, DVD czy cyfrze.

W dodatku dzisiaj jak zapaliłem go to był blady, a po 5 minutach naraz wskoczył na taki obraz jak powinien być , czyli czerń do przyjęcia, ale już po chwli znowu zaczął świrować, raz sie robił czarny raz znowy siwy, poprostu porażka, może felerny egzemplarz, może jakiś czujnik uszkodzony, nie wiem. Mało tego znowu matryca była ne równo oświetlona , nie wiem czy on sie musi zarzać? W każdym razie jak narazie nie moge powiedzieć nic dobrego na jego temat. Dzisiaj jeszcze jade go wymienić póki jeszcze mogę.

Pozdrawiam
 

motobartcompany

New member
kilka dni temu kupiłem samsunga LE-32R32B, wcześniej miałem amoi advent lc 26 i samsunga le 26R72B.

U mnie ten TV działa ok, nie ma żadnych wad wymienionych wyżej. Obraz jest bardzo ładny, i moim zdaniem nie ustępuje jakości R72B.

Może z twoim egzemplażem jest coś nie tak?

Pamietaj też, że kupowanie LCD pod sygnał SD mija się z celem, moim zdaniem LCD dobrze gra tylko przy sygnale HD, sam kupiłem TV pod xboxa 360, a do TV naziemnej i cyfrowego polsatu wole używać Starego Dobrego CRT.

U mnie w tm samsungu czarny też jest szarawy, w amoi czarny był bardziej niebieskawy, a w R72B czarny wygladał identycznie jak w R32B. Jeżeli takie kwestie ci przeszkadzją odpuść LCD, przynajmniej za taką kase nie dostaniesz nic lepszego. Wiadomo im wieksza kasa tym czerń bedzie lepsza ale nigdy idealna.
 
Ostatnia edycja:

memic

New member
Witam,

dziękuje wszystkim za swoje opinie na temat który poruszyłem. Na niekoniecznie zakończenie tematu, chciałbym się podzielić pewnymi spostrzeżeniami, gdyż wymieniłem Samsunga LE-32R32B na LG 32LE2R.
Dzięki temu mam możliwość porównać te dwa telewizory, które kosztują praktycznie tak samo. Oczywiście zakładam, że mój samsung był sprawny, choć nie dam sobie głowy uciąć.
Samsung LE-32R32B:
+ (7/10) dobry obraz z wejścia antenowego
+ (8/10) kontury obiektów wyswietlanych na ekranie bardzo wyraźne
+ (9/10) nie widać schodków (obraz taki jak przy włączonym antyaliasingu w komputerze)
+ (8/10) świetnie radzi sobie z kolorami gdy obraz wyświetlanych był nagrywany w dzień przy bardzo dobry oświetleniu.
- (6/10) - smużenie, ale jak na tej klasy to i tak nie jest źle.
- (4/10) słaba dynamika - odwzorowanie odcieniów czerni oraz bieli (załóżmy np że filmowana jest suknia ślubna cała biała - jest ona wtedy praktycznie zlana i wyświetlana jako jeden kolor - biały - nie widać detali przy wyświetlaniu białych oraz czarnych przedmiotów.
- (3/10) bardzo źle patrzy się na niego z boku, obraz wyraźnie robi się bladszy, wydaje się jakby szarawy (taki jak przy tradycyjnym telewizorze gdy świeci na niego słońce)
- (3/10) w moim egzemplarzu bardzo słaba czerń, troszkę się polepszyła gdy wyłączyłem dynamiczny kontrast, ale mimo wszystko automatyka telewizora przy ciemnych scenach automatycznie rozjaśniała czarne tak mocno że było ono jasno siwe. Czasem chyba automatyka zawdziła i nie wiadomo czemu obraz robił się jaśniejszy , raz znowu ciemniejszy, szczególnie widoczne gdy oglądamy film np w formcie 4:3 albo gdy format 16:9 jeszcze jest za wąski i u góry i na dole mamy pas który pownien być czarny.

LG 32LE2R:
+ (8/10) świetny kontrast, myślę że to co podają 1600:1 rzeczywiście się zgadza
+ (9/10) naprawdę tutaj czarne jest czarne (jedynie w nocy może ciut przechodzi w fiolet, lecz nie powinno to nikomu przeszkadzać). Natomiast wystarczy zapalić w nocy jakieś choćby słabe źródło światła i obraz jest znowu w 100% czarny. Odnoszę nawet wrażenie czasem że matryca w miejscach gdzie są czarne przedmioty jest wyłączona.
+ (10/10) kąt widzenia wyśmienity, nie zmienia barwy podczas patrzenia z boku, jeśli już to przy patrzeniu pod kątem znamionowym który podaja w specyfikacji .
- (5/10) smużenie - troszke gorzej moim zdaniem niż w samsungu i też o jeden stopnień niżej oceniam.
- (6/10) jakość obrazu - czasem wygląda jakby był skompresowany, może troszkę przeszkadzać, ale z dalszej odległości tego nie widać. Prawdopodobnie nie będzie tego efektu przy złączu HDMI i COMPONENT. Ale przy EURO złączu czasem widać jakby obraz był troche poszatkowany (trudno to opisać). Przy odległości 3 - 3,5 m problem nie istnieje. Ja oglądam z odległości 2,5 m i dlatego czasem to przeszkadza.
- (7/10) - kontury obiektów wystarczająco wyraźne, jedynie czasem poząbkowane.
- (5/10) - średniej jakości obraz z wejścia antenowego.

I to by chyba było tyle, mojej subiektywnej oceny. Pewnie się ktoś przyczepi, że fachowo tego nie opisałem, tylko bardziej potocznym językiem. Mam nadzieję że przekazałem jak najwięcej cennych informacji które pomogą przy zakupie.

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Ponieważ ze sprzętem Samsunga mam bardzo dużo do czynienia (nie chodzi jednak o telewizory), to mogę powiedzieć, że jeśli ktoś chce kupić raz i dobrze i nie chce jeździć po serwisach to niech nie kupuje Samsunga. Ja mam w pracy kilkadziesiąt urządzeń samsunga i prawie każde było w serwisie. Przy telewizorze miałem nadzieję że będzie inaczej, ale niestety. Po za tym Samsung często oszczędza na dość istotnych częściach, tak że np sprzęt audio niby fajnie gra, ale co druga płyta audio nagrana na nagrywarce CD-R nie działa. Laser nie ma wpływu na jakość dzwięku ale ma wpływ na to czy przeczyta płyte. Jeśli chodzi o złącze HDMI to tak jak już jeden kolega wcześniej wspomniał obraz blady, jakby siwy, też mogłem to zaobserwować. W samsungu zawsze jest coś co nie dokońca działa. W pracy musiałem oddać całą serję 30 monitorów do serwisu, okazało się że samsung przedobrzył, podciągną jakość obrazu na maksa, żeby była jak najlepsza, a odbiło się to na częściach już po pół roku.
Dlatego przed wyborem telewizora przemyślcie wszystkie za i przeciw.

Ja mam w tej chwili LG i wszystko chodzi tak jak powinno.
Jeśli ktoś już zdecyduje się na samsunga to niech poczyta również opinie o innych jego modelach, albo np opinie na stronie ceneo , wiele osób zaraz po zakupie było bardzo rozczarowanych i kombinowali co zrobić żeby polepszych jakość obraz. A moze firmware nowy, a moze jeszcze coś innego, a chyba każdy kto kupuje coś nowego to nie ma zamiaru zaraz latać z tym po serwisach.

pozdrawiam :)
 

godula-abc

New member
mam też ten LCD i jest ok

mialem w domu 3 LCD
LG 32 LC2R,ten wspomniany panasLX60 i Samsung jest od nich o niebo lepszy
kolory mam właśnie dużo lepsze niż z tamtych 2
Moze cos z tym egzemplarzem nie tak
 
Ostatnia edycja:

LordKszyh

New member
memic napisał:
(...)Wcześniej pisałem o niejednolitej czerni i cieniach na ekranie. Okazuje się że po paru godzinach włączenia obraz zrobił się jednolity. Nie wiem czy to jest normalne czy nie, ale jest OK.(...)
No właśnie ! Czy ktoś się może w końcu do tego aspektu merytorycznie odnieść ? Czy matryca LCD potrzebuje czasu do w pełni jednolitego podświetlenia ? To samo dotyczy smużenia, które w moim LCD jest widoczne po włączeniu, ale po kilkunastu minutach całkowicie ustępuje. Napiszcie, jak to jest u Was !
 

memic

New member
Witam,

rzeczywiście można odnieść takie wrażenie, chyba na wszystkich telewizrorach LCD. Jak każdy chyba zauważył matryce nieźle grzeją, tak więc rzeczywiście jest tak że smużenie powinno się poprawić ale to kwestia kilku minut. Co do niejednolitej czerni, wydaje mi się że to już prędzej jakaś wada. U mnie LG w tej chwili od samego początku ma równo podświetloną matrycę, zaś samsung nie miał.

pozdrawiam
 
Do góry