Samsung UE50H6400 Kalibracja i nie tylko

Jedrusia

New member
Witam.
Spędziłam już kilka (naście) dobrych godzin na tym forum poszukując najlepszych możliwych ustawień dla zakupionego odbiornika Samsung UE50H6400. Wykorzystałam te, podane dla modelu UE55H6400. Niestety, zamiast poprawy jakość obrazu wyraźnie się pogorszyła, stąd moje pytanie czy ktoś dysponuje gotowymi ustawieniami konkretnie dla modelu: Samsung UE50H6400.
Jeszcze jedno, dużo czytałam na temat stosowanych w odbiornikach Samsunga wyświetlaczach LCD. Okazuje się, że na nalepce z tyłu telewizora jest tylko Version No: 01 bez żadnych symboli literowych. Jakiej firmy może być zastosowany wyświetlacz w tym egzemplarzu ? Czy producent panelu LCD może być w jakiś sposób zakodowany w samym numerze seryjnym odbiornika ?
Jeszcze jedno, pobrałam ze strony czasopisma bodajże Komputer Świat różne statyczne plansze do regulacji kontrastu czy jasności. Niestety mam problem, bo nie mogę uzyskać widoczności najbardziej ciemnych elementów, po prostu trzy ostatnie pola każdego z kolorów są już czarne u mnie. Proszę o pomoc w rozwiązaniu powyższych zagadnień i dziękuję za rzeczowe porady.
Dzwoniłam do suportu Samsunga, ale tam mi powiedzieli że nie udzielają dodatkowych informacji technicznych ponad to co jest na etykiecie oraz w manualu.
Oczywiście wchodzenie w opcje serwisowe odpada.
 
Ostatnia edycja:

radier

Member
Bez reklam
Nie ma uniwersalnych ustawień !!
Chcesz kalibracji to zamów profesjonalistę do domu i mu za to zapłać.

Polecam w tym temacie konkurencyjne forum.
 

Jedrusia

New member
Zmieniam w takim razie formę pytania, bo widać moja intencja została zrozumiana nie tak jak chciałam, aby była zrozumiana.
Proszę o podzielenie się ustawieniami użytkownika, który posiada dobrze wykalibrowany ten telewizor. Proszę również o odpowiedź czy w jakiś sposób, bez wchodzenia w menu serwisowe, można określić producenta matrycy do tego telewizora ?
Które z parametrów ustawień odpowiadają za "pełną gamę" stopni szarości ?
Sama zmiana kontrastu, jasności, gammy i nasycenia kolorów nie daje żadnych efektów.
Dziękuję i pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Pastusiak

New member
Witam Cię. Właśnie na tym polegała przewaga plazmy nad elcedekami. Paleta szarości pełna z zachowaniem głębokiej czerni. Wybierając Leda, w dodatku średniej klasy, zdecydowałaś się na spory kompromis. W tym wypadku nie ma sensu zabawa z jasnością i gammą bo to te parametry mogłyby wpłynąć na "odblokowanie" tych czarnych schodków. Z ciekawości sprawdziłem u siebie, musiałabyś wskoczyć na gammę +1 (akurat osobiście mam tak ustawioną) a z jasnością wjechać aż na 69 żeby było widoczne schodkowanie na końcu palety z czarnymi patternami. Tak czy inaczej nie ma takiej potrzeby. Ktoś kiedyś mądrze tłumaczył, że różne źródła obsługują różne poziomy czerni i w praktyce, oglądając statyczny obraz podpięty przez usb, nie widzisz różnicy na ostatnich patternach a odpalając bluraya przez hdmi zobaczysz już wszystkie. Dlatego nie bierz sobie tego do serca. Podstawą jest abyś odpowiednio skalibrowała obraz aby nie wydawał się mdły a jednocześnie zachował naturalne barwy. Skoro masz 50 cali, to licz się z tym, że nie masz matrycy samsunga (nie produkują 50ek). Nie jest to powód do płaczu. Prawdopodobnie masz AUO (tak jak ja) lub CMO. Nie wiem jak z CMO ale AUO charakteryzuje sie wyższym kontrastem niż matryce samsunga jednak ma gorsze podświetlenie (mniej równomierne). Przy odpowiednio skalibrowanym obrazie może nie mieć to znaczenia bo nawet w ciemnym trybie film obraz bedzie na tyle wyraźny, że podświetlenie zostawisz na połowie suwaka co zniweluje efekty poboczne takie jak nierównomierne podświetlenie (clouding). Teraz tak. Zalecam zastosowanie się do jednego z dwóch ustawień, które ewidentnie odbiegają od reszty jakie widziałem i odnoszą się za pewne do matryc od AUO bądź CMO.

https://www.avforums.com/threads/sa...-reviewers-recommended-best-settings.1876939/

przyznam szczerze, że miałem to ustawienie przez długi czas bo mam dość wrażliwe oczy a po takim ustawieniu nie miałem z tym problemów zwłaszcza w nocy a najczęściej tak oglądam. Kolory są bardzo nasycone w tym presecie a szarości stonowane. Polecam jednak zmienić ustawienie ostrości na przynajmniej 12 dla telewizji i 17 dla lepszego źródła (usb i bluray). Odbiera bardzo ładnie i nie męczy oczu. Niestety jak dla mnie, kiedy zaczałem oglądać częściej w ciągu dnia, ustawienia te były za ciemne. Dlatego wprowadziłem następujące:

Samsung UN55H6400 Picture Settings Calibrations (UN50H6400, UN48H6400, UN60H6400, UN65H6400)

Po dokładnym wprowadzeniu tych ustawień, z kilkoma zmianami (o czym później), obraz nadal naturalnie odwzorowuje barwy jednak jest "mocniejszy", bardziej skontrastowany, przede wszystkim jaśniejszy. Odbiór jest na tyle jasny, że pozwoliłem sobie zostawić podświetlenie na 11(tak jak poprzednio), pomimo że w ustawieniach podane jest 17. Kolejna zmiana to jasność, bo 49 niestety powodowało straszne szarości zamiast czerni, zwłaszcza oglądając TV (przy hdmi i poziomie czerni NISKI 49 jest ok!). Zjechać w zależności od upodobań aby ginęły szare bloki. U mnie zjazd do 45 (tak jak poprzednio) załatwił sprawę. Czyli z bardzo lekką modyfikacją (jasność) mogę zdecydowanie polecić ten komplet ustawień dla telewizora z matrycą AUO. Dodatkowo zalecam wprowadzenie zmiany w ustawieniu motion plus zarówno przy pierwszych jak i drugich ustawieniach:
ustawienia ręczne
redukcja rozmycia:10
redukcja skoków:7 (można dać mniej ja zalecam miedzy 3 a 7, mam wysoko bo lubię teatr ;))

po wprowadzeniu tych ustawień z doświadczenia wiem, że warto odejść od telewizora, wyjść, przewietrzyć się, wrócić nawet na drugi dzień. Wtedy na świeżo możemy dokonać werdyktu bez aktywnej "pamięci podręcznej" w głowie ;) Myślę że jeśli zastosujesz się do tego co napisałem będziesz bardzo zadowolona z obrazu. Jeśli jednak nadal będzie mdle, zbyt ciemno, nieładnie, w drugich ustawieniach zwiększ podświetlenie do wspomnianych 17 (będzie dużo jaśniej i intensywniej). Jeśli i to nie pomoże bądź pomoże ale podświetlenie w nocy będzie Cię dręczyć, daj mi o tym znać a dam Ci zmodyfikowane osobiście przeze mnie ustawienia film zadaptowane pod preset STANDARD :) pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Jedrusia

New member
@Pastusiak
Dziękuję, potestuję wieczorem. Na pewno się odezwę w powyższej sprawie. Mam nadzieję że ustawienia okażą się trafione.
 

Yux

New member
Kolega ma dużo racji a co do tych plansz to odpal je z komputera przez HDMI i od razu zabaczysz różnicę. Nie wiem dlaczego ale każde źródło inaczej pokazuje te same plansze. Ja mam akurat 65 cali z matrycą AUO i nie widze cloudingu ale na początku miałem dwie plamy bo krzywo powiesiłem ekran. Wystarczy lekkie zwichrowanie i moga sie pojawić plamy. Zwróć na to uwagę.
 

robcio

Klub HDTV.com.pl
VIP
do Yux :)
Przymierzam się do kupna UE65H6400 - mógłbyś napisać jakie inne modele brałeś pod uwagę i dlaczego akurat ten model wybrałeś?? - pozdrawiam Robert
 

Yux

New member
Przesiadłem sie z Philipsa 55PUS8809, bardzo niedorobiony model TV. Kupiłem Samsunga bo w tej cenie byl najlepszym wyborem w 65calach bez UHD i zakrzywianych ekranow. Mialem jeszcze chrapke na model 7500 ale to juz 11tys. Musialbym zrezygnowac z ubezpieczenia. Bralem tylko Samsungi pod uwage z powodu dzialania na nich multimediow i internetu, wsparcia dla flasha itd. Do tego poczytalem testy i ten model wypada w nich doskonale. Wybor okazal sie prosty i trafiony
 

Jedrusia

New member
@Pastusiak.
Zastosowałam ustawienia i rzeczywiście jak na razie jestem zadowolona z jakości, podciągnęłam tylko KOLOR do wartości 60; obniżyłam podświetlenie do 9, bo było za jasno nawet w dzień, reszta ustawień jest taka jak podałeś, wprowadziłam Twoje poprawki a później na to naniosłam jeszcze te swoje o których napisałam wyżej. Widoczny jest clouding, ale można się przyzwyczaić
 

Jedrusia

New member
@darus.

Muszę napisać kolejny post jeden pod drugim bo minęło 100 minut i nie można edytować starego.

Do tej pory i na chwilę obecną mam w każdym pokoju jeszcze dwa OTV kineskopowe:
1. 21" Sanyo
2. 27" Sony
Do każdego mam osobny dekoder DVB-T Ferguson T65 i nie mam żadnych zastrzeżeń co do jakości odbioru, prezentacji kolorów itp. Chciałam "wejść na nowy poziom techniki", więc kupiłam nowy telewizor z myślą o postawieniu w salonie - właśnie to ten Samsung 50"
 

radier

Member
Bez reklam
No to co ty chcesz porównywać. Pewnie jeszcze sugerujesz się jakością kanałów SD, które na zapchanym dvb-t i 50" będą wyglądać fatalnie.

Wysłane z mojego GT-N7000 przy użyciu Tapatalka
 

darus75

Member
@Pastusiak.
Zastosowałam ustawienia i rzeczywiście jak na razie jestem zadowolona z jakości, podciągnęłam tylko KOLOR do wartości 60; obniżyłam podświetlenie do 9, bo było za jasno nawet w dzień, reszta ustawień jest taka jak podałeś, wprowadziłam Twoje poprawki a później na to naniosłam jeszcze te swoje o których napisałam wyżej. Widoczny jest clouding, ale można się przyzwyczaić

Też zastosowałem te ustawienia w 48H6400 a własciwie wykorzystałem tylko balans bieli. Kontrast dynamiczny: niski i poziom czerni: najciemniejszy i jest ładnie.
 

czeski73

New member
Witam Cię. Właśnie na tym polegała przewaga plazmy nad elcedekami. Paleta szarości pełna z zachowaniem głębokiej czerni. Wybierając Leda, w dodatku średniej klasy, zdecydowałaś się na spory kompromis. W tym wypadku nie ma sensu zabawa z jasnością i gammą bo to te parametry mogłyby wpłynąć na "odblokowanie" tych czarnych schodków. Z ciekawości sprawdziłem u siebie, musiałabyś wskoczyć na gammę +1 (akurat osobiście mam tak ustawioną) a z jasnością wjechać aż na 69 żeby było widoczne schodkowanie na końcu palety z czarnymi patternami. Tak czy inaczej nie ma takiej potrzeby. Ktoś kiedyś mądrze tłumaczył, że różne źródła obsługują różne poziomy czerni i w praktyce, oglądając statyczny obraz podpięty przez usb, nie widzisz różnicy na ostatnich patternach a odpalając bluraya przez hdmi zobaczysz już wszystkie. Dlatego nie bierz sobie tego do serca. Podstawą jest abyś odpowiednio skalibrowała obraz aby nie wydawał się mdły a jednocześnie zachował naturalne barwy. Skoro masz 50 cali, to licz się z tym, że nie masz matrycy samsunga (nie produkują 50ek). Nie jest to powód do płaczu. Prawdopodobnie masz AUO (tak jak ja) lub CMO. Nie wiem jak z CMO ale AUO charakteryzuje sie wyższym kontrastem niż matryce samsunga jednak ma gorsze podświetlenie (mniej równomierne). Przy odpowiednio skalibrowanym obrazie może nie mieć to znaczenia bo nawet w ciemnym trybie film obraz bedzie na tyle wyraźny, że podświetlenie zostawisz na połowie suwaka co zniweluje efekty poboczne takie jak nierównomierne podświetlenie (clouding). Teraz tak. Zalecam zastosowanie się do jednego z dwóch ustawień, które ewidentnie odbiegają od reszty jakie widziałem i odnoszą się za pewne do matryc od AUO bądź CMO.

https://www.avforums.com/threads/sa...-reviewers-recommended-best-settings.1876939/

przyznam szczerze, że miałem to ustawienie przez długi czas bo mam dość wrażliwe oczy a po takim ustawieniu nie miałem z tym problemów zwłaszcza w nocy a najczęściej tak oglądam. Kolory są bardzo nasycone w tym presecie a szarości stonowane. Polecam jednak zmienić ustawienie ostrości na przynajmniej 12 dla telewizji i 17 dla lepszego źródła (usb i bluray). Odbiera bardzo ładnie i nie męczy oczu. Niestety jak dla mnie, kiedy zaczałem oglądać częściej w ciągu dnia, ustawienia te były za ciemne. Dlatego wprowadziłem następujące:

Samsung UN55H6400 Picture Settings Calibrations (UN50H6400, UN48H6400, UN60H6400, UN65H6400)

Po dokładnym wprowadzeniu tych ustawień, z kilkoma zmianami (o czym później), obraz nadal naturalnie odwzorowuje barwy jednak jest "mocniejszy", bardziej skontrastowany, przede wszystkim jaśniejszy. Odbiór jest na tyle jasny, że pozwoliłem sobie zostawić podświetlenie na 11(tak jak poprzednio), pomimo że w ustawieniach podane jest 17. Kolejna zmiana to jasność, bo 49 niestety powodowało straszne szarości zamiast czerni, zwłaszcza oglądając TV (przy hdmi i poziomie czerni NISKI 49 jest ok!). Zjechać w zależności od upodobań aby ginęły szare bloki. U mnie zjazd do 45 (tak jak poprzednio) załatwił sprawę. Czyli z bardzo lekką modyfikacją (jasność) mogę zdecydowanie polecić ten komplet ustawień dla telewizora z matrycą AUO. Dodatkowo zalecam wprowadzenie zmiany w ustawieniu motion plus zarówno przy pierwszych jak i drugich ustawieniach:
ustawienia ręczne
redukcja rozmycia:10
redukcja skoków:7 (można dać mniej ja zalecam miedzy 3 a 7, mam wysoko bo lubię teatr ;))

po wprowadzeniu tych ustawień z doświadczenia wiem, że warto odejść od telewizora, wyjść, przewietrzyć się, wrócić nawet na drugi dzień. Wtedy na świeżo możemy dokonać werdyktu bez aktywnej "pamięci podręcznej" w głowie ;) Myślę że jeśli zastosujesz się do tego co napisałem będziesz bardzo zadowolona z obrazu. Jeśli jednak nadal będzie mdle, zbyt ciemno, nieładnie, w drugich ustawieniach zwiększ podświetlenie do wspomnianych 17 (będzie dużo jaśniej i intensywniej). Jeśli i to nie pomoże bądź pomoże ale podświetlenie w nocy będzie Cię dręczyć, daj mi o tym znać a dam Ci zmodyfikowane osobiście przeze mnie ustawienia film zadaptowane pod preset STANDARD :) pozdrawiam

Witam

Właśnie wczoraj zakupiłem model UE65H6400 i nieomieszkam zastosować powyższe ustawienia

Podzielę się po tych ustawieniach z Wami :):eek:k:
 

derk72

New member
Tak jak pisałem w/w telewizor mam od wczoraj.
Dzisiaj podłączyłem do niego PSP3 do HDMI2.
Czy Samsung posiada tryb GRA i jak do niego wejść?
Ewentualnie prosiłbym o ustawienia z jakich korzystacie przy konsolach.
pozdrawiam
 

tdx

New member
Bez reklam
konsole podpinasz pod HDMI3 by nie blokować ARC, tryb gra masz w Menu ekranowe > System > Ogólne > Tryb gry
 

derk72

New member
Mam końcówkę remontu więc telewizor oglądam z doskoku.
Właśnie próbuję ustawień
Samsung UN55H6400 Picture Settings Calibrations (UN50H6400, UN48H6400, UN60H6400, UN65H6400)


I mam mały problem


Interval Red Green Blue
1 0 +1 0
2 +1 0 -2
3 0 0 +2
4 0 -1 0
5 -1 0 +1
6 0 -1 0
7 -1 -2 -2
8 0 +2 0
9 +1 0 0
10 +2 0 0
w/w to jest 10 ustawień kolorów do wyboru ( 10%, 20%,30%), a może mam wejść w każdy poziom % i je wprowadzić ?








Setting Value
R-Offset 25
G-Offset 24
B-Offset 27
R-Gain 20
G-Gain 23
B-Gain 21
Gdzie są w/w ustawienia, jak do nich dotrzeć ?


Co do matrycy, po wejściu w serwis
option: 55R1AF0V,..,..,NONE
 

pablov7

Member
konsole podpinasz pod HDMI3 by nie blokować ARC, tryb gra masz w Menu ekranowe > System > Ogólne > Tryb gry

Możesz wytłumaczyć o co chodzi z tym by nie blokować ARC??
Mam PS4 podłączone w tej chwili jeśli dobrze pamiętam pod HDMI 2
UPC pod HDMI 1
PC HDMI 3

Wieczorem dokładnie sprawdzę.

Ja muszę również sprawdzić te ustawienia bo ustawiłem swoje w standardzie użytkownika i np jak podłączę dysk i puszcze jakiś film 1080p mkv to jakość zadowalająca ale te ustawienia mam na wszystkie źródła puszczone, natomiast wczoraj lookałem na film 2012 leciał na polsat film HD i widać był delikatny śnieg takie mrowienie na ciemniejszych fragmentach.
Posiadam model UE48H6400
 
Ostatnia edycja:

Rafal7

Banned
Jeżeli masz amplituner z HDMI ARC to właśnie on powinien być podłączony pod to wejście, jezeli nie korzystasz z amplitunera to możesz tam wpinać co chcesz.
 
Do góry