Toshiba World 2011

steeze

steeze
Pomagam
VIP
011_P1260064.JPG


5.04. W miasteczku filmowym Cinecitta w Rzymie odbyła się konferencja połączona z prezentacją nowych produktów Toshiba. Zainteresowani samym miasteczkiem mogą zerknąć TU.

002_P1250859.JPG


Na konferencję, nasza grupa przybyła nieco spóźniona, jako że kierowca autokaru wiozącego nas z hotelu nie zmieścił się w bramie wjazdowej i urwał błotnik w autokarze, przy okazji rozwalając kawałek muru. Po urozmaiconym dojeździe, wpadliśmy na salę w trakcie podawania danych i informowania o planach i strategii. Po podzieleniu się z zebranymi dziennikarzami cyferkami i celami, zaczęła się część prezentacyjno-informacyjna, którą (co w sumie nie powinno dziwić ze względu na umiejscowienie spotkania) zdominowały telewizory.

Pan Sascha Lange, odpowiedzialny za marketing produktów działu video, zaczął od przedstawienia obszarów, na jakich Toshiba planuje się skupiać i jakie uznaje za istotne podczas tworzenia swoich produktów. Należą do nich: jakość obrazu, smart Tv, przetwarzanie 3D oraz coś, co Toshiba nazwała personal tv, co w szerszym tłumaczeniu można opisać jako telewizor bardziej przyjazny użytkownikowi.

013_P1260082.JPG


W tworzeniu możliwie najlepszej oferty przekrojowej, Toshibą ma pokierować firmowy slogan - Leding Innovation. Linia produktów ma łączyć w sobie założenia innowacji hard i softwerowych (np. silnik cevo), innowacyjnego podświetlenia matryc (bezpośrednie proled 512 i krawędziowe proled 32 - choć w przypadku tego drugiego trudno mówić o innowacji w pojęciu ogólnym) oraz innowacyjnego design'u, który jest efektem współpracy ze studiem Jacob Jensen Design (w sumie obecna linia telewizorów zawiera już modele, które powstały przy współpracy ze wspomnianym studiem, także dokładniej rzecz ujmując jest to bardziej kontynuacja innowacji).

008_P1260016.JPG


005_P1250991.JPG


003_P1250893.JPG


Największym jakościowym przełomem w nowych tv Toshiba na rynku europejskim ma być silnik Cevo, który jest konstrukcją nawiązującą do procesora Cell. Wg inżynierów Toshiba, procesor Cell, który był zamontowany w Cell TV (nie dostępny na rynku europejskim), dawał telewizorowi olbrzymie możliwości, ale nie skupiał się na obrazie, a bardziej na możliwościach multimedialno-gadżetowych. Poza tym bardzo się grzał, czego efektem był osobny STB (co akurat moim zdaniem, ogólnie było bardzo dobrym rozwiązaniem). Silnik Cevo natomiast zawiera to, co było najlepsze i najbardziej użyteczne dla telewizora w chip'ie Cell, dodatkowo oferując znacznie lepszą jakość obrazu. Na pierwsze wersje silników Cevo, składają się m.in. 7-rdzeniowa jednostka procesorowa, high-speed DRAM (9,6Gbps) oraz układ zawierający specjalne algorytmy odpowiadające za przetwarzanie obrazu. Cevo umożliwia m.in. jeszcze lepszą reprodukcję obrazów 3D wraz z poprawną konwersją 2D do 3D, zarządzanie głębią obrazu 3D, czy wyjątkową obróbkę sygnału. Silnik ten, w połączeniu z panelami ProLed (512 - w modelu ZL1 i 32 - w modelach WL i YL) oraz poprawionymi systemami Active Vision M...HD, to najbardziej istotne z wprowadzanych innowacji, mających poprawić jakość obrazu. Napęd Cevo nieco bardziej pośrednio ma wpływ na zintegrowaną autokalibrację (jeszcze nie ma pewności czy pierwszy raz na rynku będziemy mieli do czynienia z sytuacją, gdzie kupując tv dostaniemy analizator/kolorymetr w zestawie, czy będzie trzeba go zakupić osobno) i personalizację telewizora.

010_P1260054.JPG


004_P1250958.JPG


006_P1250992.JPG


Smart TV, czyli kolejny z działów to m.in jeszcze łatwiejsza i pełniejsza integracja tv z internetem, Toshiba Places (firmowa platforma Toshiby zawierająca tzw. 'miejsca', umożliwiające m.in. słuchanie i zakupy muzyki, oglądanie i składowanie zdjęć i filmów, czy funkcje społecznościowe itp), Hbb Tv, USB Video Recording, czy Toshiba AppsConnect (zarządzanie tv za pomocą smartfonów).

012_P1260070.JPG


3D z kolei to przede wszystkim najszersza oferta pod względem rodzaju przetwarzania obrazów 3D. Od czerwca klienci oprócz technologii z okularami migawkowymi zaimplementowanej w modelach ZL i WL/YL, będą mieli możliwość kupna telewizorów serii VL, które będą oferowały przetwarzanie 3d we współpracy z pasywnymi okularami od RealD. Do końca roku natomiast, w sprzedaży mają się pojawić telewizory z systemem glasses-free 3D. Kolejną innowacją 3D jest możliwość regulowania głębi obrazu, dzięki czemu każdy indywidualnie będzie mógł dopasować obraz do własnych preferencji. Dla nie mogących już żyć bez telewizyjnego trójwymiaru, będzie (podobno najlepsza na rynku) konwersja sygnału 2d do 3d.

Personal TV i związane z nim udogodnienia to aspekt, który Toshiba przedłożyła nad wstawianie do telewizorów aplikacji, które są już na rynku - np. skype. Teraz będzie można stworzyć do czterech różnych profili, z różnymi ustawieniami parametrów, grupowaniem zarejestrowanych zawartości PVR, własnymi programami itp. Do tego dzięki wbudowanej kamerze, tv będzie sam rozpoznawał kto zasiada przed ekranem i automatycznie ustawi profil danego użytkownika. Do tego aby zwiększyć energooszczędność, w przypadku gdy przez pewien czas nikogo nie będzie w pomieszczeniu, automatycznie się wyłączy.

009_P1260017.JPG


Przechodząc do asortymentu, w sezonie 2011/2012 czekają nas dwie linie modeli telewizorów lcd. Serie z podświetleniem CCFL (RL, DB/DL, HL, i najprostsze EL) oraz te z podświetleniem LED (SL, UL, VL, WL/YL oraz topowy ZL).

016_ZL1+34r+a4i.jpg


Największa uwaga skupiła się na modelu 55ZL1, który zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Ekran 55ZL1, jak dwie przednie cyferki wskazują będzie miał przekątną 55" i wypakowany będzie wszystkimi wyżej wspomnianymi technologiami i udogodnieniami. Dodatkowo oprócz kolorymetru, na wyposażeniu znajdziemy 500Gb dysk twardy, który będzie wymienialny, dzięki czemu chętni będą mogli zwiększyć pamięć, lub tworzyć archiwa. W połączeniu z systemem Active Vision M800HD, do momentu pojawienia się ZL2, 55ZL1 będzie najbardziej zaawansowanym telewizorem Toshiba na naszym rynku i jednym z bardziej zaawansowanych telewizorów w ogóle w Europie. Cena: 20tyś pln

Nieco później na rynek trafi nowa seria WL (oraz YL - odpowiednik w srebrnej obudowie). Co może zaskoczyć, WL i YL także będą wyposażone w silnik Cevo. Ze względu na to, że podświetlenie w przeciwieństwie do ZL1 nie będzie typu direct tylko krawędziowe, zastosowany zostanie panel ProLed32. Z wyposażenia zniknie także m.in dysk twardy. Zainteresowani tymi modelami będą mogli wybierać spośród wielkości 55", 46", 42" Więcej informacji na temat tego modelu, prawdopodobnie będzie dostępnych na IFA.


001_VL863_front.jpg


Nowa linia VL863 będzie pierwszym konsumenckim modelem Toshiba z pasywnymi okularami 3D. Już bez Cevo, czy panela ProLed, ale z autokalibracją, szerokimi możliwościami multimedialnymi i opcjami personal tv, VL będzie dostępny z przekątnymi 42" i 47"


015_UL863_str.jpg


UL to seria plasująca się poniżej VL. Pozbawiona przetwarzania 3D, ale m.in z autokalibracją, będzie oferowana w wielkościach 32", 37", 42", 46"

014_SL833_r.jpg


SL pozostanie startową linią tv lcd z podświetleniem diodowym, uzbrojoną w opcje smart tv, a zakres wielkości oferowanych będzie obejmował podobnie jak w serii UL: 32", 37", 42" i 46".


007_P1250994.JPG


Prezentując swoje portfolio, prowadzący zwrócili uwagę na brak pokrycia zakresu audio. Ponieważ Toshiba nie specjalizuje się w tym zakresie, a wszyscy zdają sobie sprawę jak ważny jest dla konsumenta dźwięk, postanowiono przenieść na rynek europejski współpracę z firmą Yamaha, jaka ma miejsce na rynku japońskim mniej więcej od roku. Współpraca póki co będzie dotyczyć głównie sfery marketingu i opierać się np na prezentacjach produktów obydwu producentów we wzajemnym towarzystwie. Być może w przyszłości powstaną jakieś aplikacje do pobrania z platformy Toshiba Places, a urządzenia będą tworzone, tak by estetycznie były ładnie zgrane, a może nawet Yamaha będzie projektować i tworzyć głośniki do telewizorów Toshiba, ale na razie nic o tym nie mówiono.


001_DB833_str.jpg


Jako że podczas Toshiba World 2011, modele CCFL zostały przemilczane, podobnie z resztą jak informacja o pojawieniu się nowych odtwarzaczy Blu-Ray, BDX1200 oraz modelu z przetwarzaniem 3D - BDX3200, zainteresowanych tymi produktami zapraszamy do śledzenia strony.
 
Ostatnia edycja:
Do góry