High End 2016 - czyli alfabet dobrego dźwięku - Relacja

M.

hdtv.com.pl

High End to największa w Europie impreza zrzeszająca fanów dobrego dźwięku. W przeciwieństwie do stricte branżowego CES, gdzie przedstawiciele dobrego audio także lubią prezentować swoje produkty, monachijskie show jest otwarte dla każdego, kto zechce zakupić bilet.

Bez większego zagłębiania się w targowe szczegóły, zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z wybranych prezentacji. Wstępnie nawiązując do tytułu, zdjęcia chcieliśmy ułożyć alfabetycznie, według producentów, jednak jako że zdecydowaliśmy się zamieścić ich nieco więcej, spędzanie czasu nad układaniem, trwało zbyt długo i zrezygnowaliśmy z tego. Także ze względu na ilość, nie opiszemy każdego zdjęcia, ale w miarę możliwości będę odpowiadał na ewentualne pytania.

A więc, zaczynamy od... znalezienia odpowiedniego adresu


i wejścia na wybraną halę


Nazwa imprezy nie jest tylko czystym sloganem. Naszą ekipę, jako pierwsza przywitała firma Acoustic Signature, która na swoim stoisku prezentowała m.in. 4-ramienny gramofon Invictus.
W prawdzie granica cenowa sprzętów klasy reference i high end nie jest ściśle określona, ale aby zainteresowani nabyciem bardzo dobrego sprzętu, wiedzieli ile mniej więcej powinni przygotować, wspomniany Invictus to wydatek zbliżający się w okolice pół miliona złotych.


Oczywiście kupno dobrego gramofonu nie wiąże się zawsze wydatkami rzędu kilkuset tysięcy pln. Acoustic Solid, to kolejna niemiecka marka produkująca wysokiej klasy gramofony, których ceny zaczynają się już od nie całych 10tyś pln.




Avid HiFi, to z kolei manufaktura brytyjska, która poza gramofonami, prezentowała swoją linię kolumn Reference One, Two i Three.




Warto mieć na uwadze, że aby w pełni wykorzystać możliwości gramofonu, wypada zadbać także o płyty.


Od świata winyli przeskoczymy do świata słuchawek, który ciągle ma się bardzo dobrze. Odzwierciedleniem tego było zarówno sporo własnych stanowisk firm słuchawkowych, jak i gościnne prezentacje na stoiskach firm chcących pokazać możliwości swoich wzmacniaczy słuchawkowych, przetworników i przenośnych odtwarzaczy audio.


A skoro wspomnieliśmy o przenośnych odtwarzaczach, to nie powinno zabraknąć marki, która w ostatnim czasie niemalże na nowo zdefiniowała rynek przenośnego audio.




Odtwarzacze Astell&Kern mogą także pełnić funkcję DAC'a oraz odtwarzacza stacjonarnego, jednak są projektowane przede wszystkim z myślą o wykorzystaniu mobilnym. W przypadku słuchawek natomiast, najłatwiejsze w transporcie są dokanałowe monitory.


Powyższy zestaw (połączenie odtwarzacza AK380 i słuchawek Layla II robionych dla Astell&Kern przez firmę Jerry Harvey) można określić mianem referencyjnej dyskrecji. Ale także Ci, którzy nie są gotowi przeznaczyć ponad 30tyś pln na przenośny zestaw muzyczny mogli znaleźć coś ciekawego.


Będąc przy dobrych odtwarzaczach przenośnych, nie wypada nie wspomnieć o wyjątkowych przetwornikach do zastosowań przenośnych.




Odtwarzacze przenośne świetnie sprawdzają się także jako źródło muzyki podpięte do systemów samochodowych. Burmester, poza swoimi osiągnięciami w dziedzinie domowego audio, prezentował możliwości opcjonalnych, fabrycznych systemów car hi-fi.


A skoro padła już nazwa niemieckiego producenta, to w miarę płynnie przejdziemy do zestawu, który zrobił na nas olbrzymie wrażenie. Firma Elac na swoją 90 rocznicę przygotowała kolumny Concentro, które prezentowano właśnie z elektroniką Burmester.


Podobno, gdy zapytać w USA z czym kojarzy się Elac, pierwsza odpowiedź jaka padnie to gramofon. Jako, że rocznica zacna, niemiecki producent poza kolumnami postanowił niejako powrócić do korzeni i przy okazji zaprezentował nowy gramofon.


Nowości na targach było naprawdę sporo. Wśród światowych premier i prapremier można było znaleźć m.in.:

Biały wzmacniacz Rost norweskiego Hegla z opcjami sieciowymi, i możliwością integracji z systemem automatyki Control4.




Czarny odtwarzacz CD (Mohican), który w połączeniu ze stosunkowo świeżym przetwornikiem HD30 i separowanym systemem, prezentowany był w towarzystwie kolumn Kef Blade 2.




Bang&Olufsen prezentował topowe Belolab 90,




a Monitor Audio, swoje Platinum II 500.


Przeżywający odrodzenie Mark Levinson, tym razem przedstawił nowy multimedialny odtwarzacz No519, który poprzez nowy procesor No523 i końcówkę mocy No534 spięty był z kolumnami JBL, linii Project Everest.




Baardzo pozytywnie wypadły naszym zdaniem dwie fińskie marki. W pomieszczeniu z produktami Amphion trafiliśmy na prezentację podstawkowych kolumn Argon 3S, wywodzących się z rynku Profesjonalnego.


Natomiast w pokoju Genelec'a wysłuchaliśmy prezentacji wypuszczonych także na rynek profesjonalny, aktywnych monitorów serii smart, wykorzystujących specjalne algorytmy pozwalające na kalibrację i dostosowanie brzmienia do danego pomieszczenia.


Nie zależnie od tego czy sprzęt ma opcje kalibracji czy nie, jeśli chcemy optymalnie wykorzystywać swoje domowe audio, powinniśmy w miarę możliwości zadbać o adaptację akustyczną. Obecne możliwości doboru estetycznych ustrojów akustycznych, są wyjątkowo szerokie.


Mając na uwadze unikanie wszelkiego rodzaju wąskich gardeł, warto także pamiętać o odpowiednim okablowaniu




A poszukujący perfekcji, zapewne rozważać będą także akcesoria tuningowe, do których zaliczyć można bezpieczniki, wtyki, absorbery, izolatory oraz specjalnie projektowane meble.


Wśród tego typu rozwiązań, natknęliśmy się także na nowości kanadyjskiej firmy IsoAcoustics, której izolujące podstawki Aperta ostatnio opisaliśmy. Dowiedzieliśmy się, że rodzina Aperta powiększy się o nowe modele: m.in. prezentowaną Aperta 200 oraz model dedykowany do głośników centralnych. Przy okazji firma prezentowała także nowe, 14-elementowe krążki izolacyjne, które można wykorzystać zarówno do kolumn jak i komponentów elektroniki.


Brytyjczycy z KEF, poza ekspozycją wybranych produktów, tym razem w porozumieniu z markami Linn i Arcam przygotowali, dwie prezentacje:
- stereo, gdzie odtwarzacz strumieniowy Linn Klimax oraz specjalnie dostrojone do kolumn KEF Reference 5 moduły Linn Exact, sparowano z dwiema 3-kanałowymi końcówkami mocy Arcam'a, w celu zaprezentowania możliwości omijania pasywnej filtracji wewnątrz-kolumnowej.
- i wielokanałową, gdzie zaprezentowano wielokanałowy system dolby atmos w konfiguracji 7.2.4, zbudowany w oparciu o 6 kolumn podłogowych serii Reference. Całość była zasilana przez 6 odpowiednio skonfigurowanych końcówek mocy oraz amplituner AVR850, z odtwarzaczem UDP411, pracującym jako źródło.




Naim, po połączeniu z grupą Focal, co raz częściej na wszelkiego rodzaju imprezach występuje właśnie w konfiguracji z francuskimi kolumnami


Na wystawie można było trafić także na nieco polskich akcentów


Dynaudio z kolei, poza odświeżoną linią Contour przygotowało coś specjalnego...


mianowicie, sporych rozmiarów kolumnę z klocków lego :)


Technics skupił się przede wszystkim na prezentacji nowego gramofonu, ale można było także znaleźć pozostałe produkty marki.


Japońskiego audio, było nieco więcej...


W Monachium co roku znaleźć można także bardziej przystępne cenowo produkty Hi-Fi.


Wśród nich także te, które przeznaczone są do poprawy jakości brzmienia telewizorów


High End to także często okazja do spotkania i porozmawiania z ikonami świata audio


oraz ogólnie przebywania w miejscu, gdzie wyjątkowa jakość łączy się z wyjątkowym stylem.


Na koniec, dziękując za uwagę zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć z wystawy :)

 

000HQ150

Banned
Tytuł niestety mylny. Tego rodzaju wystawy mają bardzo mało wspólnego z ,, alfabetem dobrego dźwięku''.
To raczej puszenie piórek przez producentów. Zresztą relacje osób które te niebotycznie drogie sprzęty słyszały w Monachium to potwierdzają. W znakomitej większości przypadków gra to fatalnie a już na pewno niewspółmiernie do kosztów zakupu. Zresztą jak widać na zdjęciach bardzo zacne klocki poustawiane w małych boxach, akustycznie nieprzystosowanych, z często źle dobraną elektroniką są skazane na porażkę.
Poczytaj relacje osób którym dane było tam być i posłuchać. Na forum audiostereo masz relacje paru osób.
Oczywiście były tam systemy grające też wybitnie ale pisanie o całości wystawy w Monachium jako abecadle dobrego brzmienia jest nieprawdziwe.
 

supmario

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak to w abecadle jest coś na a i na z :lol: Trudno spodziewać się z fotorelacji dużej ilości merytorycznego przekazu poza wizualnym. Dla mnie OK. Choć nie wiem czy bym się nie pogubił :sad:
 

M.

hdtv.com.pl
...pisanie o całości wystawy w Monachium jako abecadle dobrego brzmienia jest nieprawdziwe

żeby złożyć wyraz, czy zdanie należy wyciągnąć z alfabetu poszczególne literki i odpowiednio je poskładać. Fakt, że nie każdego obdarzono elokwencją, nie znaczy od razu, że jest on skazany na porażkę.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
"Tytuł niestety mylny. Tego rodzaju wystawy mają bardzo mało wspólnego z , alfabetem dobrego dźwięku''.

Czytałem różne bzdury ale Twoja przekracza himalaje bzdur.
Widać że nie masz najmniejszego pojęcia o wystawionych sprzętach typu KEF, Hegel czy choćby Esoteric.
Trzeba być otepiałym słuchowo aby pisać, że sprzęt gra fatalnie.
Tylko laik i ignorant najwyższej wody może pisać takie głupoty.

Zresztą relacje osób które te niebotycznie drogie sprzęty słyszały w Monachium to potwierdzają.
Ciekawe jakich osób ?
Każdy, zapewniam każdy znajdzie dla siebie sprzęt na tych targach który powali go na kolana. Czy go będzie na to stać to inna bajka.

"Oczywiście były tam systemy grające też wybitnie ale pisanie o całości wystawy w Monachium jako abecadle dobrego brzmienia jest nieprawdziwe.
"
A więc były czy nie były, bo się gubię.

Było bardzo wiele sprzętów grających znakomicie.
A tytuł jest jak najbardziej adekwatny do największej tego typu prezentacji urządzeń dla znawców( nie mylić ludzi którzy nie mają o tym pojęcia).

Faktycznie nie wszystkie pomieszczenia na tego typy targach na świecie są specjalistyczne jak studia badań fabryczne w których mieliśmy przyjemność gościć.
Ale żaden amator, dyletant czy ignorant nie napadałby na jakość prezentowanych urządzeń na targach IFA w Berlinie, CES w Las Vegas , Audioshow w Warszawie.
 

000HQ150

Banned
Uuuu. Ostro.
Jesteś obecny na forum audiostereo. Tam jest temat z relacjami osób które były w Monachium i zdały relację z tego co słyszały.
Musisz zabrać tam głos i napisać im, że są otępiałymi słuchowo dyletantami i ignorantami.
Żeby nie było, że tylko ja mam takie zdanie tu cytat z wypowiedzi forumowicza na audiostereo:

,,Byłem na paru wystawach i zwykle większość pokoi gra przeciętnie ,a sporo po prostu źle. Nieadekwatnie do tego co jest wystawiane. Monachium nie jest tu wyjątkiem, a jak ktoś twierdzi ze tam wszystko gra dobrze, to albo nie był i ocenia ze zdjęć, albo jest nie osłuchany, albo po prostu ma problem ze słuchem.''

http://www.audiostereo.pl/2016-monachium-high-end-audio-show_125274.html/page__st__90#entry3825021

Chwalą Marka_G za ładne zdjęcia. Brawo.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Nie gniewaj się czasami czytam różne wypowiedzi ludzi którzy wszytko wiedzą ale nigdy nigdzie nie byli, nie dotykali sprzętu , nie słyszeli - ale wiedzą lepiej od wybitnych światowej klasy inżynierów przy których moje doświadczenie czy Twoje to ziarnko piasku.
Często czytam wpisy tych co wiedzą o danym telewizorze wszystko - najwięcej tego złego - a nigdy go nawet na oczy nie widzieli.

Ten wpis co zacytowałeś nie mówi o tym że sprzęt gra źle ale warunki nie są zawsze adekwatne - i tu zgoda.
Ale kilka sprzętów odsłuchiwałem w idealnych warunkach studyjnych i to po prostu nirwana.
Czy dał bym tyle kasy - ja bym w swojej sytuacji nie dał.
Ale ludzie kupują , więc praca inżynierów, zapaleńców, zwariowanych pasjonatów widać komuś niesie radość.

Zdjęcia faktycznie fajne - brawo !
 

000HQ150

Banned
Ja się nie gniewam.
Następnym razem jak nie będę się zgadzał z Twoim zdaniem też napiszę o Twojej wypowiedzi:
,,Czytałem różne bzdury ale Twoja przekracza himalaje bzdur.
Tylko laik i ignorant najwyższej wody może pisać takie głupoty.''
Mam nadzieję, że wtedy Ty też się gniewał nie będziesz. Ot taka po prostu kulturalna i sympatyczna wymiana poglądów.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Przepraszam !
Ale zarzuty daleko odbiegające od fantastycznej atmosfery największych tego typów targów na świecie zapalają u mnie czerwone światło.
Przepraszam !
 

000HQ150

Banned
O.K. przyjęte.
Tylko następnym razem naprawdę się zastanów zanim coś do mnie napiszesz. Przypomnij sobie ile razy już mnie przepraszałeś. I cały czas się czuję, ze jestem przez Ciebie atakowany za swoje poglądy, wyrażane zgodnie z regulaminem.
Miłego wieczoru życzę.
 

SternQuest

New member
A mi się wydaje że w sprzęcie high end jest podobnie jak w tym tańszym, bardziej nam przystępnym by nie powidzieć budżetowym. Nie każdemu może przypasować brzmienie wzmaków za kilkadziesiąt tysięcy jak i za 1 tyś. czy 5 tyś. Różnice będą i w tej grupie cenowej i w tej tańszej. Jednemu się podoba i słucha a drugi powie to nie dla mnie. Dlatego jednemu czy drugiemu audiofilowi nie przypasowało, bo poprostu to nie jego brzmienie. Inna sprawa to faktycznie akustyka pomieszczeń która też robi swoje. Dlatego wyznaję zasadę : Nie wszystko co drogie musi grać lepiej, trzeba samemu posłuchać najlepiej w domowych warunkach i wybrać optymalnie, bo np akustyka pomieszczenia może być barierą nie do przejścia i nie ma sensu inwestować w coś droższego.

Ps. Fajny fotoreportaż.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Tu zgoda w całości.
Ale to co na się nie podoba ma prawo zachwycać innych.
I warto to uszanować.
 

Henry

Active member
Bez reklam
A mi w tej relacji brakuje czegoś "niehajendowego", czegoś dla zwykłego Kowalskiego.
W Monachium premierę miały np. nowe Wafle Reva, których raczej u nas się nie dostanie, bo dystrybutor, mimo informacji o nich na swojej stronie, nie planuje oferowania tej serii w regularnej sprzedaży.
Dostępne mają być jedynie na zamówienie (taką informację otrzymałem kilka m-cy temu własnie od dystrybutora).
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Ale to były właśnie największe i jedyne profesjonalne targi sprzętu HiEnd na świecie. Te niższe modele wystawiane są na kilku targach Audiovideo.
Napisz do Marka, bo nie wiem czy wszystkie miejsca przez dwa dni zdążył obejść ?
 

z3

New member
Bez reklam
Kolega HQ150 odleciał po całości. Dlaczego komukolwiek na forum karzesz narzucać poglądy innych? Jak byłem w Monachium i słuchałem i mi się podobało to mam pisać, że mi się nie podobało bo jakiś Pan X na innym forum tak twierdzi? Mam się czuć atakowany bo ktoś twierdzi, że jak byłem i mi się podobało to jestem nieosłuchany i się nie znam? LOL to może niech też powie co do jedzenia powinno wszystkim smakować albo jaką muzykę mamy uwielbiać i w czyim wykonaniu bo on jest wyrocznią. Oj te kompleksy. Być może sprzęty mogły zagrać lepiej w innych pomieszczeniach? BŁĄD, tylko mogły zagrać inaczej, a to czy komuś się dźwięk z kartonu w piwnicy czy referencyjnych kolumn w profesjonalnie przygotowanym studio to kwestia preferencji.

@ kiki

Nie ma co się denerwować :) i raczej to nie są jedyne targi high end na świecie :p
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Nie lubię jak ktoś atakuje bez zdania racji.
Wtedy czasem mnie ponosi... sorry.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Dla fanów, jak pytałem wielu, to tak jak wizyta dziecka w fabryce czekolady...
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
To może trzeba szukać złotych biletów w otworach bass refleksu? :D
Rozwaliłem swoje ale nic nie znalazłem :(
Teletone_AM_990_speaker_0.JPG
 
Do góry