IFA 2013 oczami Karpaja

Karpaj

New member
Bez reklam
Witam wszystkich. Wczoraj się trochę najeździłem, żeby zobaczyć co tam dla nas przygotowali twórcy sprzętu na Berlińskich targach.
Odwiedziłem chyba wszystkie stanowiska ważnych (no i tych mniej ważnych) twórców sprzętu audio-wideo, tam gdzie się coś ciekawego pojawiło, robiłem zdjęcia. W sumie, jeśli miałbym opisać to jednym słowem, to z pewnością było by to : 4K.
Więc zapraszam na fotorelację z tej jednej z ważniejszych imprez roku.
acnx.jpg

Witamy w Berlinie. Pierwsze wolne miejsce parkingowe - według GPS 800metrów od targów.

Doszliśmy, i pierwsze co zobaczyliśmy, to TCL :
it9v.jpg

Pierwszy, z naprawdę wielu 110" telewizorów na targach.

k1k1.jpg


bllp.jpg


gtni.jpg


A poniżej - 3d bez okularów. Niestety żałosnej jakości.
mm9x.jpg


Zaraz po TCL, mieliśmy Toshibę
xzd3.jpg


d8k.jpg


yzo7.jpg


1xnz.jpg


Spodziewałem się tutaj więcej. Telewizory które były pokazane może i zachwyciły jakością, natomiast nie było przepychu, do jakiego nas już takie targi przyzwyczaiły. Najciekawszym punktem na stanowiskach Toshiby było to, gdzie rozdawano darmowe etui na laptop / tablet (po całych targach ludzie z tym chodzili :p ).

A co dalej? Bezpośrednio wchodzimy do Philipsa.
evd5.jpg


5v8n.jpg


7lks.jpg


vg23.jpg


ctcb.jpg


5d08.jpg


wmn7.jpg

U Philipsa o dziwo to nie ambilight, nie 4k robiło największe wrażenie.
Zdecydowanie najwięcej osób oglądało serię PDL - Design Line.

jre6.jpg


pvt7.jpg


0iit.jpg


Na żywo wygląda jeszcze lepiej niż na zdjęciach. Telewizor wygląda GENIALNIE. Świetna robota Philips :)
qlqnj.jpg


r0ze.jpg


agit.jpg


Po Philipsie całkiem sporą halę wynajął raczej mało popularny w Polsce Grundig

6e10.jpg


879c.jpg


4rty.jpg


A zaraz po tym, cała hala "chińczyków".
ckmf.jpg


tobm.jpg


ek7e.jpg


6a73.jpg


O dziwo dość dobre wrażenie zrobiło Hinense
fnjq.jpg


W tym z 3d bez okularów, które nawet dało się oglądać bez bólu głowy po 10sekundach :)
xm2z.jpg


9gcc.jpg


A tutaj pierwszy na dzisiaj OLED
h6z1.jpg


Kolejna hala wygląda już natomiast bardziej znajomo!
uhox.jpg


zvio.jpg


Jesteśmy już przy Panasonicu.

rql2.jpg


wj5p.jpg


cn63.jpg


5uck.jpg


Nie ma to jak tablecik 20" 4k :)
w4bh.jpg


7que.jpg

Czy tam aby na pewno są piksele?

kuy7.jpg


s68j.jpg


y1fo.jpg

Panasonic pokazał sporo 4k, łącznie z różnicą pomiędzy 30fps a 60fps. Do grania - bomba.

Potem zabłądziłem w sprzęcie AGD, ale jedno zdjęcie się z tego zachowało :p
4wuq.jpg


Wracając przez Yamahę
5lac.jpg


vzmd.jpg


Przybyliśmy do Samsunga

Wykrzywiony OLED. Może być, ale niewiele się to różni od płaskich telewizorów.
Ogólnie samsung postawił głównie na sprzęt mobilny - galaxy note 3 zajmował masę miejsca, i był najbardziej oblegany. Gdzieś na końcu było trochę tv, niektóre całkiem sporych rozmiarów, ale ogólnie samsung jakby w ogóle nie czuł się specjalnie pewny w tej dziedzinie.
bcov.jpg


rbc6.jpg


u3cb.jpg


iqlz.jpg


qykw.jpg


ogml.jpg


Znaleźliśmy także LG na targach. Z chyba jedną z największych hal :)

lc3h.jpg


ib6p.jpg


A tutaj telewizor laserowy. Przy takim oświetleniu furury nie zrobi, ale przy całkowitej ciemności spodziewam się ze byłby lepszy niż jakikolwiek projektor na rynku.

6bpw.jpg


ynxc.jpg


Jakiś tablecik nawet LG pokazał.

3qrt.jpg


f622.jpg


LG pokazał OLEDy, 4k, ogólnie postawili na rozmach i się im udało. Natomiast muszą popracować jeszcze nie tylko nad cyferkami, ale także nad jakością obrazu. Na większości prezentacji, widoczne było smużenie! Albo wielkie nieprzygotowanie, albo sporo pracy przed inżynierami.

Po drodze było stanowisko Vestela, ale jakoś tak chyba zdjęć zapomniałem porobić :p Nic w sumie godnego uwagi nie było

gng9.jpg

Co my tu mamy :)
Sony!
qinq.jpg


mdom.jpg


jp8v.jpg


uloj.jpg


skga.jpg


uxqk.jpg


v1yf.jpg


Wykrzywione telewizorki, 4k w bardziej przystępnej cenie, ale bez żadnej niespodzianki. Tutaj jeśli chodzi o rozmach - było podobnie jak na Toshibie. Prezentowali jakość na tym co mają, a nie gigantyczne prototypy nie na sprzedaż.
tjnf.jpg


Sharp także się znalazł. Na bardzo malutkim stanowisku, mniejszym niż niektórych firm typu Hinense...
Poza tym - ich 90" trochę bladła przy 110" konkurencji. Co prawda Sharp jest w sprzedaży, a tamte 110 to na zamówienie pewnie w okolicach miliona $, ale jednak dla oglądających stanowisko Sharpa raczej nie było zbyt ciekawe.

f9xf.jpg


fl7h.jpg


nnq6.jpg


e0fa.jpg

Ale to co dla nas najważniejsze - Sharp pokazał także genialną jakość, włącznie z nowymi Quattronami.



Ogólnie targi jednak przeszły bez jakiejś tam rewelacji.
Wszystko było dobre, ale żeby gęba się sama otwierała z wrażenia - niestety tego zabrakło.
Przekonałem się także że póki co OLEDy to droga do nikąd, gdyż już technologia LED jest w stanie osiągnąć podobną jakość. Więc albo ceny zdecydowanie w dół, albo nie wróżę wielkiego rozkwitu w najbliższych latach.
Niemal brak jakichkolwiek prezentacji 3d - jak dla mnie i dobrze. To wszyscy już maja w domach, więc nie po to się jedzie na targi obecnie żeby sobie 3d oglądać :)

Tak czy siak - jeśli ktoś ma jakieś pytania, sugestie, lub prośby o lepszą jakość zdjęć - jestem do dyspozycji.
 

Karpaj

New member
Bez reklam
Dosłownie parę sekund, reakcja na dotyk dobra, bardzo fajne kolory twarzy tej pani, dość dobre kąty boczne. Wagi nie znam, bo nie ruszałem (choć nikogo w koszulce Panasonica nie widziałem w okolicach, ale po prostu był tłok, bo obok było parę sporych ekranów 4k oraz
gjzv.jpg

Zapomniałem o tym zdjęciu, a miało też być w relacji :p
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
W nawiazaniu do ostatniej fotki, wszystko pieknie, ale mogli sie juz pokusic o wiekszy tv, domyslam sie ze Panasonic, nie mial zadnego kolosa do zaprezentowania?
 

Karpaj

New member
Bez reklam
Dokładnie, chyba największy Panasonic miał 65", zarówno w plaźmie jak i ledzie (gdzieś chyba była stara plazma Panasonica 121", ale na prezentacji zupełnie innej firmy i nie zrobiłem zdjęcia).
Jednak siedząc w kabinie, jakieś 2metry od ekranu dało się pewnie wczuć w grę, zwłaszcza przy 4k 60hz :p
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
W takim aucie, to ja bym sie wczul patrzac na 32" crt ;)
Btw. Szkoda ze nie umiesciles relacji (takze) w newsach, przynajmniej czesc fotek, z przekierowaniem tutaj. Tam zdecydowanie wiecej osob zaglada.
 

halcho

New member
Relacja super, dzięki. BTW, wg mnie wrażenie robi firma TCL. Podczas gdy wszyscy idą w kierunku "udziwniania" typu krzywy ekran, 3D bez okularów itp, TCL robi porządne "zwykłe" telewizory w bardzo przystępnych cenach. Może dzięki temu ceny jeszcze bardziej spadną, nawet tych wielkich ekranów.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja tu nie mam takich przywilejów, jestem zwykłym userkiem, co mu zółty kolor rzucili :p

W newsach chyba mozesz pisac, wystarczy ze wrzucisz kilka zdjec na zachete + link to pelnej relacji.
Ew. napisz do admina. Fotorelacje sa interesujace, kazdy sie ucieszy.
Zgadzam sie tez co do TCL, robi dobra robote dla rynku (klientow).
 

Karpaj

New member
Bez reklam
@halcho
@RHJG

Akurat nawet nie ruszałem Note 3, gdyż były do niego kolejki (!), i jakoś tak średnio mnie interesują tak duże telefony, już moja Lumia 920 jest jak dla mnie o 0.5" zbyt duża, do wygodnego używania 1 ręką. Ale chociaż zdjęcia robi jak kompakt (wszystkie w fotorelacji właśnie Nokią :p ).

A co do TCL - zgadzam się.
Thomson właśnie wszedł do MSHP, więc niedługo zobaczymy go w popularnych mediamarktach, czy saturnach, właśnie pod "francuską" nazwą, gdyż TCL w Polsce jest raczej mało znane.
Oby tylko jakość oferowali równie godną co na targach, w równie przystępnych co obecnie cenach, to będzie naprawdę super.
Ogólnie dla mnie największym zaskoczeniem były tak mocne stanowiska właśnie chińskich firm. Gdzie Japończycy się raczej nie wybijali poza to co już mają, to oni wręcz walczyli każdym "calem: o uwagę widzów.
Tak czy siak, po części dobrze że najbliższą zmianę TV przewiduję za 6lat, jeśli chodzi właśnie o duży rozmiar, bo firmy zdążą wprowadzić i pięć razy przecenić nowości, natomiast z drugiej strony, kusi mnie cały czas aby wymienić monitor na 4k... Ino coś w dobrej cenie, i dobrze świecące, to zawisnąć może nawet coś skrajnie chińskiego :>
 

ROMAN38

New member
Bez reklam
......Przekonałem się także że póki co OLEDy to droga do nikąd, gdyż już technologia LED jest w stanie osiągnąć podobną jakość. Więc albo ceny zdecydowanie w dół, albo nie wróżę wielkiego rozkwitu w najbliższych latach..... Kolega chyba raczy żartować, każdy led nawet najdroższy , nie dorówna wiernością kolorów, czernią na poziomie 0.004 cd/m2 oraz ogólną naturalnością obrazu do najlepszych plazm, fakt migotanie i spadek jasności na jasnym tle bardzo denerwuje ale z tym można żyć.Prawdziwy wideofil nigdy nie kupi led-a !!!!!
 
Do góry