Optoma HD26 recenzja - test projektora.

R2R0476.jpg


Optoma HD26 to projektor, który już od dłuższego czasu można znaleźć na naszym rynku. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie pojawi się jego następca. Sprawdźmy więc czy nadal warto kupować ten produkt, który może pojawić się na wyprzedaży.

Specyfikacja producenta:

Typ projektora Kino domowe
Technologia DLP
Rozdzielczość 1920x1080, 1080p
Kontrast 25000:1
Jasność 3200 ANSI lm
Poziom szumu 26 dB (ECO)
Zużycie energii 233W (tryb jasny) / 193W (tryb ECO) / 0,5W (Stand-by)
Żywotność źródła światła 6,500h (ECO) / 5,000h (tryb Normalny)
Moc/źródło światła 190W
Zoom/Focus 1,1x / ręczny
Wejścia video HDMI - wsparcie 1.4a 3D (2x)
3D Sync
Wejścia audio Mini jack 3,5 mm (1x)
Wyjścia audio Mini jack 3,5 mm (1x)
Porty komunikacyjne 12V trigger
Wbudowany głośnik 10W
Waga 2,45 kg
Wymiary (wys, x szer, x głęb,) 114 x 315 x 224 mm


Wygląd i wykonanie.

Opakowanie producenta nie budzi zastrzeżeń, daleką podróż z fabryki do klietna, projektor powinien przebyć bez najmniejszego problemu. Po rozpakowaniu widzimy, iż materiały użyte do wykonania Optomy zostały odpowiednio dobrane do półki cenowej. Od góry znajdziemy przyciski sterujące, które możemy użyć w przypadku gdy nie chcemy sięgać po pilota. W bocznej części znajdziemy złącza. Tutaj nie mamy zbyt wiele do wyoru. Dwa porty HDMI muszą wystarczyć nabywcom modelu HD26. Dookoła obudowy znajdziemy także wyloty/wloty służące do chłodzenia lampy a na tylnej części obudowy znajduje się wbudowany głośnik.

optomahd26.jpg


Ustawiamy.

Podłączenie kalba HDMI i zasilania zabiera dosłownie chwilę. Optoma HD26 ma ograniczoną możliwość ustawień, o ile brak lens shiftu w tej cenie urządzenia nie dziwi to ograniczenie ustawienia keystone jedynie do pionu to spory minus. Kolejnym minusem jest brak jakiejkolwiek możliwości ustawienia wysokości padania obrazu. W przypadku gdy ktoś ustawi projektor na stoliku do kawy dolna krawędź obrazu może być tylko w jednym położeniu. Jeśli macie wyznaczone miejsce i uchwyt zachodu będzie trochę mniej ale tylko do czasu ustawienia ostrości. Głębokie umieszczenie pierścienia sterującego ostrością przeszkadzało w jej precyzyjnym ustawieniu. Obok ostrości znajdziemy jeszcze pokrętło ZOOM pozwalające skorygować wielkość/odległość jaką mamy od naszego ekranu. Dostarczony przez producenta pilot odstawał od reszty. Klawisze działały nieprecyzyjnie i nieco męcząco, na szczęście po wszelkich ustawieniach używanie pilota ogranicza się praktycznie do włączania i wyłączania urządzenia w związku z czym nie jest to duże utrudnienie.

Menu.

Podobnie jak z pilotem, menu nie zachwyciło. Podświetlenie aktywnej funkcji potrafi wprowadzić użytkownika w błąd. Optoma HD 26 to podstawowy model, dlatego nie mamy co się spodziewać rozbudowanych funkcji, biorąc pod uwagę zaawansowanie menu projektorów, są wiele z tyłu w porównaniu z telewizorami. Ograniczone menu powoduje wydłużenie i skomplikowanie całego procesu ustawienia projektora a bardzo szybko znikające menu nie poprawia ergonomiczności.

Obraz.

Wyjęty z pudełka i podłączony projektor dawał dość specyficzny rodzaj kolorów, lekko odbiegający od konkurencji. W przypadku kalibracji Optomy HD26 jesteśmy ograniczeni do wąskiego przedziału opcji. O ile skalę szarości i gammę można było podciągnąć to projektor w żaden sposób nie chciał dać się ustawić w przedziale kolorów. Po wyłączeniu wszelkich wspomagaczy przeprowadziliśmy testy zarówno na płytach testowych, filmach jak i grach. Projektor zachowywał się poprawnie. Obraz był ostry a płynność oraz czas reakcji pozwalały zarówno oglądać szybkie sceny w filmach jak i grać na przykład w gry wyścigowe. Dzięki odpowiednio niskiemu input lagowi wynoszącemu w okolicach 30 milisekund, sterowanie grami nie budzi zastrzeżeń. Jedynie bardzo zaawansowani gracze gier online FPS mogliby wymagać szybszej reakcji.

Głośność i prąd.





Pomimo, iż projektor nie jest wyjątkowo głośny jak na swój przedział cenowy, to przed zakupem proponujemy posłuchać jak działają wiatraki w modelu HD26. Zmierzona głośność była niemal na tym samym poziomie co u konkurencji, jednak dźwięk wydawał się nam specyficzny i skierowany w prost na oglądającego. Zużycie energii elektrycznej zgadzało się mniej więcej z danymi producenta.





Niemiłym zaskoczeniem okazał się tryb stan by, który przez długi czas potrafił pobierać prawie 20 WAT!

Podsumowanie.

Optoma HD26 to podstawowy projektor DLP skierowany raczej do użytkowników zaczynających przygodę z projektorami. Jego parametry narzucają nieco zastosowanie, jako projektora usytuowanego bardziej w salonie niż w typowym pomieszczeniu kinowym. Duża jasność sprawia, iż projektor sprawdzi się w nieco jaśniejszych pomieszczeniach, niż te całkiem pozbawione światła. Mając na uwadze technologię DLP i możliwość zaobserwowania efektu tęczy, dobrze by było jakbyście sprawdzili ten model osobiście przed zakupem, szczególnie biorąc pod uwagę kilka istotnych braków w porównaniu do konkurencji. Jeśli natomiast znaleźlibyście ciekawą promocję na ten model warto się nad nim zastanowić.
 
Czy dobrze rozumiem, że zdjęcie z projekcji by coś zmieniło? Projektor był sprawdzony na różnego rodzaju materiałach jak i planszach testowych.
 
Chciałem po prostu jak najwięcej się dowiedzieć o tym projektorze, ponieważ jest to narazie mój główny kandydat do zakupu. Myślałem, że znajdę tu jakieś porównania do innych urządzeń z tej półki cenowej, etc. No, ale skoro mogę śmiało uderzać z pytaniami no to:
1. Czy występuje tu efekt tęczy?
2. Słyszałem, że jak na technologię DLP czerń jest tutaj słabiutka - jak to wygląda na tle innych urządzeń?
3. "projektor dawał dość specyficzny rodzaj kolorów, lekko odbiegający od konkurencji" - co oznacza specyficzny rodzaj kolorów? Wypadł dużo gorzej od konkurencji?
4. Na YT jest taki test "Optoma HD26 vs Epson EH-TW5100 / PORÓWNANIE" Czy jesteś w stanie potwierdzić wnioski wyciągnięte z tego testu ? (tj. prawie wszystkie aspekty na korzyść epsona, który jest stanowczo tańszym projektorem)
5. Niektórzy wspominają, że po jakimś czasie pracy na wysokich obrotach projektor wydziela bardzo dużo ciepła i się przegrzewa, przez co przestaje być responsywny na pilota i przyciski na obudowie... czy zauważyłeś coś takiego w tym egzemplarzu?
6. Potrzebuję projektora 1080p do 3000zl, do niewielkiego pokoju (białego niestety) do filmów i gier, który będzie w miarę sobie radził również w ciągu dnia - czy hd26 to dobry kandydat dla takich wymogów?
7. Jakie odświeżanie ma ten projektor? Chodzi mi o to czy możliwe jest wyświetlanie obrazu 60fps ( i oczywiście czy widać te 60 klatek ;) )
8. Jak wygląda sprawa z okularami przy tej optomie? Jakiekolwiek 3d dlp będą dobre ?
9. Jak ten projektor się prezentuje w stosunku do HD141X ? Parametry mają praktycznie identyczne, a hd141x jest sporo tańszy.
10. Jak wygląda tutaj kwestia gier w 3d? Czy hd26 jest kompatybilny z nvidia 3d? Jeśli nie to czy jest jakaś alternatywa?
11. Wyczytałem w pewnej recenzji, że Optoma HD141x przy nagłej zmianie obrazu (np z dynamicznej gry nagle przełączamy się do menu) kolory potrzebują kilka-kilkanaście sekund na zyskanie pełnej barwy. Czy w HD26 też taki efekt występuje ?

Dzięki z góry
 
Ostatnia edycja:
1. W każdym DLP występuje lecz jego widoczność jest zależne od oka oglądającego, nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy będziesz widział czy nie.
2. Innych znaczy jakich? Czerń jak na ten przedział cenowy można ocenić na dobry-
3. Po wyjęciu z pudełka były naleciałości żółtego-zielonego
4. nie znam testu
5. brak oznak
6. będzie sobie radził lecz nie przy pełnym słońcu
7. 60 fps chodziło poprawnie
8. jesteśmy przeciwni 3D i wg nas jest zbyt niedopracowane
9. nie testowaliśmy 141
10. jak w punkcie 8
11. nie było u nas takiego efektu
 
Do góry