Szukam taniego projektora o dużym Throw Ratio

Koovert

New member
Witam wszystkich.

Od długiego czasu chciałem kupić projektor i w końcu (powoli) moje marzenie staram się urzeczywistnić.
Nie szukam jakiegoś super wypasionego projektora, raczej coś prostego, co da niezły obraz, ale jednak osiągnie rozdzielczość 1080. Ze złączy wystarczy mi 2xHDMI (co jest chyba standardem). Sprzęt będzie używany głównie do oglądania filmów, pewnie trochę do gier, generalnie jako duży telewizor (z tym, że nie mam w zwyczaju włączać go tylko po to, żeby leciał w tle).
Pomieszczenie nie jest zaciemnione, wytłumione itd., to zwykły, dość jasno pomalowany salon, w którym powieszę grubsze zasłony, a nie "jaskinia batmana" (chyba na tym forum przeczytałem takie określenie i bardzo mi się spodobało), więc raczej odpada projektor o bardzo małej jasności.

A teraz sprawy problematyczne. Za (mam nadzieję) kilka lat projektor będzie w innym pomieszczeniu niż teraz chciałbym go umieścić, a skoro to sprzęt na lata, chciałbym, żeby pasował w jedno i drugie miejsce.

Pierwotna konfiguracja:
Odległość oglądania: 3-3,5m
Szerokość ekranu: 1,75-1,9m
Odległość projektora (licząc od lampy do ekranu): 4,6m
Projektor mogę umieścić tylko i wyłącznie na ścianie przeciwległej do tej, na której będzie się znajdował ekran, a ściany odległe są od siebie o 5m. Z ułożeniem go w pionie i poziomie nie ma problemu, więc lens shift nie będzie konieczny.
O ile dobrze liczę, potrzebuję sprzętu którego górna wartość zakresu Throw Ratio będzie nie mniejsza niż 2,5.

Późniejsza konfiguracja
Odległość oglądania: ~3,5m
Szerokość ekranu: 2,4-2,8m
Odległość projektora: nie więcej niż 4,7m
W tym wypadku będę mógł umieścić projektor w kompletnie dowolnym miejscu (umocowany do sufitu w dowolnej odległości od ekranu, na przeciwległej ścianie, wysokość i przemieszczenie na boki też nie były by problemem).
O ile dobrze liczę, potrzebuję sprzętu którego dolna wartość zakresu Throw Ratio będzie nie większa niż 2.

Nie przyglądałem się jeszcze temu jak wygląda obraz z projektorów "domowych" (a gdy patrzałem na obraz z projektora nie miałem możliwości przyjrzenia się samemu sprzętowi), jak już będę miał kilka konkretnych modeli na oku zacznę je "testować".

Przeglądałem jakie projektory są obecnie dostępne na rynku, ale bardzo ciężko znaleźć coś z zakresem TR w którym zawierałby się w pełni przedział <2;2,5>, a to warunek konieczny, jaki projektor musi dla mnie spełnić.

Udało mi się na razie odszukać na razie dwa Epsony: TW2900 i TW3200. Jeden (podobno) nieprodukowany od dawna, a drugiego też na stronie producenta nie widzę (ale wiem, że 3200 jest raczej dostępny na rynku). Obydwa są w technologii 3LCD, której chyba wolałbym uniknąć (ale to zdanie wyrobione na razie tylko z lektury różnych materiałów "na sucho") chociażby ze względu na (znów: podobno) niezbyt duże wypełnienie obrazu pikselami i puste ramki między nimi. Drugą rzeczą przeciwko nim jest cena: trochę wykraczają poza mój cel i wolałbym kupić coś tańszego. Stąd pytanie do Was.

Czy możecie mi doradzić jakiś model, który spełniałby te wymagania, a dodatkowo był trochę tańszy niż wymienione Epsony? I/lub czy mógłbym prosić o pomoc w wyborze pomiędzy wymienionymi modelami?

Lekki offtop od tematu, ale w tym samym dziale:
Jak łatwo (i tanio) zrobić, lub gdzie kupić ekran, który rozwijałby się w górę, a nie w dół? Chciałbym, żeby zwinięty był nad blatem komody i rozwijał się do góry. Jakoś to wyglądało by u mnie bardziej estetycznie niż mieć belkę na środku ściany.

Z góry dzięki za pomoc.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Właśnie sam znalazłeś projektor spełniający wszystkie twoje wymagania, głównie zakres TR 2.0-2.50 - Epson TW3200, który po tylu latach nadal może powalczyć pod względem jakości obrazu z innym rzutnikami w cenie do 4000 zł, a bije je wszystkie na głowę możliwościami instalacyjnymi - zakres TR 1.34-2.87 i bardzo ważna rzecz, czyli Lens Shift o dużym zakresie.
Efekt siatki nie powinien dawać się we znaki przy oglądaniu 100" obrazu z dystansu 3.5 m - to w końcu rzutnik 1080p. Jasność do 100" będzie wystarczająca, ale 500-550 lm w trybach kinowych z pewnością nie powala. Z kolei tryby "dzienne" są bardzo jasne, ale nie nadają do poważnego oglądania filmów w warunkach pełnego zaciemnienia - kolory mocno odbiegają wzorca.

Innych tańszych niestety brak, chyba że...używany TW3200, co byłoby niezłym pomysłem za 2300-2600 zł. Oczywiście po dokładnym sprawdzeniu przebiegu lampy w menu serwisowym i najlepiej z gwarancją przynajmniej 1.5 roku. Epson ma zresztą bardzo dobry okres gwarancji - 3 lata łącznie z lampą.
Na rynku urządzeń z drugiej ręki można czasem namierzyć naprawdę niesamowite projektory, chociaż ryzyko jest duże, przykładowo znakomite JVC HD350 i Epson TW5500 za niewiele ponad 4000 zł - oba pasujące idealnie do twoich wymagań.

Za 3100-3200 zł dostępne są dwa udane modele DLP 1080p 3D: BenQ W1070 i Optoma HD131X. Musiałbyś niestety dość mocno zmienić miejsce montażu - BenQ kończy TR na 1.5, Optoma na 1.80. Jeszcze trzeba uważać na położenie obrazu - Optoma nie ma Lens Siftu, a BenQ ma pionowy o bardzo niewielkim zakresie. Każdy projektor bez LS ma jakiś konkretny offset, którego nie ma jak zmienić - regulować należy długość wieszaka i miejsce montażu ekranu, jeśli to możliwe.

Strasznie kombinujesz z tym ekranem wyciąganym do góry. Co prawda, są takie na rynku, ale raczej nie do kina domowego.

Pozdrawiam.
 

Koovert

New member
Dzięki za dobre słowa o tym Epsonie. O jasności, ustawieniach i trybie pracy lampy podumam jak już go będę miał na miejscu, zamocowany, z ekranem na ścianie i grubszymi zasłonami w oknach. O ile się dowiedziałem, jest na tyle szeroki zakres regulacji, że nie powinienem mieć z tym problemu.

To jednak nie do końca jest odpowiedź na mój problem.

Jakoś bałbym się kupić używany rzutnik (poza tym nie widziałem używanych), a chciałbym też móc wybrać między przynajmniej dwoma modelami który z nich mi bardziej "leży". Dlatego szukam czegoś poza TW3200, więc byłbym wdzięczny za opinie o tym TW2900, lub o czymś z "innej rodziny" (pobieżne sprawdzenie powiedziało mi, że to jakby jego poprzednik i niewiele się różnią od siebie), więc pewnie o innych cechach.

Kilka projektorów już miałem na oku, ale, jak napisałem, nie mam zbyt wygórowanych oczekiwań odnośnie parametrów poza jednym: współczynnikiem TR. O ile Lens Shift byłby (jedynie potencjalnie) pomocny, to nie jest konieczny, bo w podanej odległości mogę zainstalować rzutnik w dowolnym miejscu na ścianie, to wymóg TR jest pierwszym i najważniejszym warunkiem który biorę pod uwagę, i projektor musi go spełnić. Możliwości instalacji wyglądają u mnie tak, że mam pełną dowolność w 2 wymiarach i max 20cm w trzecim. Projektor musi się w to wpasować i tyle, więc polecenie modelu, który tego nie spełnia nie jest w ogóle dla mnie pomocne.

Odnośnie ekranu.
Raczej nie będę miał go ciągle rozwiniętego, a nie montuję go pod sufitem, tylko na środku ściany, nad meblami. Więc wolałbym go tam jakoś ukryć. Pytanie czy odwrócić roletę i naciągnąć listwę dociążającą w górę (np. dwa haki do jej zaczepienia czy pałąki które można położyć lub ustawić pionowo i na nich ją oprzeć), czy podnosić cały ekran ustawiony normalnie (tu pytanie: jak?)

Wychodzę z założenia, że sprzęt ma być dla ludzi i spełniać oczekiwania, a nie ludzie dla sprzętu i dopasowywać się do jego możliwości. Stąd trochę takie nieszablonowe wymagania dotyczące rzutnika i ekranu.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Również lubię nieszablonowe rozwiązania, ale czasem po prostu od razu widać, że pomysł jest...kontrowersyjny.
Jeśli masz miejsce na ścianie na ekran szerokości ponad 240 cm, to kup dobry ekran ramowy, np. Adeo Plano 250x141 cm, a całą energię skup na ukryciu jego obecności w czasie, gdy nie jest używany - przy pomocy zasłon, rolet lub żaluzji w dowolnym kolorze i stylu dopasowanym do wystroju wnętrza. Można by zrobić tak, żeby w dzień mieć piękny obraz współczesny na ścianie, a w nocy do dyspozycji bardzo dobry ekran projekcyjny z idealnie płaską powierzchnią projekcyjną niezłej klasy (Ref White, Ref Grey). I to jest mój pomysł, żeby wilk był syty i owca cała :).

Czy tak trudno zrozumieć, że na rynku nie ma innych oprócz Epsona TW3200 projektorów spełniających twoje wymagania w cenie około 4000 zł. Bardzo podobny model TW2900 nie jest już produkowany - to poprzednik TW3200. Większość egzemplarzy miała wadę "purpurowych narożników", co było spowodowane rozjaśnioną i zabarwioną "czernią" w narożach. Innych z "rodziny" TW3200 Epson już nie produkuje, ale możesz próbować namierzyć gdzieś identyczny instalacyjnie, dużo wyższej klasy model TW5500.

Następne w kolejności, nowe rzutniki 1080p, spełniające kryteria, to znakomite JVC X35 i Epson TW9100 - niestety cena obydwu oscyluje w okolicy 11000 zł.

Moim zdaniem ta Optoma HD131X nie jest aż tak daleko od twoich wymagań - odległość przedniej soczewki obiektywu wypadnie dokładnie 450 cm od ekranu o szerokości 250 cm przy zoomie ustawionym na minimum z max. TR 1.80, ale niestety tylko w koncepcji docelowej.

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

Koovert

New member
Hm, myślałem, że rynek rzutników jest bardziej... zróżnicowany i bez większego problemu znajdzie się coś innego, żeby wybrać "najprzyjemniejszy" projektor z kilku. Ale jak widzę pozostaje mi tylko sprawdzenie, czy TW3200 będzie w porządku. Nie spodziewałem się, że rzeczywiście wszystko inne będzie dwa razy droższe i taki jeden Epson-rodzynek się wybija w dół z ceną. Przynajmniej odpadają problemy ze wyborem między kilkoma modelami. :cool:

Pomyślę jeszcze nad tym ekranem, bo średnio widzę u siebie w tym miejscu coś do jego zasłonięcia, ale na szczęście nie goni mnie czas.
 
Do góry