Tani projektor dający duży obraz z ok 3.5 metra.

stasimon

New member
Witam,

Poszukuje taniego projektora o rozdzielczości natywnej 800x600 dającego możliwie duży obraz z odleglości ok 3,5 metra. Projektor (właściwie dwa) będzie mocowany do sufitu, ważne żeby miał wejście vga oraz dvi/hdmi. Jako że oglądam filmy przy całkowitym zaciemnieniu pokoju jasność wystarczy ok 2000 ANSI. Znalazłem jeden model Benq - MS612ST za ok 1700zl. Zastanawiam się czy znajdę coś tańszego typu Short Throw lub z zoomem przynajmniej x1.4 - x1.5? Nie jestem kinomaniakiem i filmy oglądam raczej sporadycznie dlatego szukam możliwie taniego projektora spełniającego te warunki.

Pzd.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Zdajesz sobie sprawę, jak ogromny obraz da projektor typu Short Throw z odległości 3.5 m - około 5 m szerokości, czyli...226" przekątnej. Przy rozdzielczości 800x600??? Przecież piksele będą tam jak konie :). Będziesz oglądać z 20 m?
Pożartowaliśmy trochę, więc przejdę do rzeczy. Mam pytanie. Czy kupiłbyś dziś nowy monitor SVGA 800x600 za połowę ceny dobrego monitora Full HD 1920x1080? Albo lustrzankę z matrycą 2 MP za 800 zł?
Mając 1700 zł, chcesz je wpakować w rzutnik SVGA 800x600, o którym powiedzieć, że jest przestarzały, to nic nie powiedzieć.
Projektor do kina domowego, nawet najtańszy, musi spełniać minimalne choćby wymagania, standardy - format 16:9 i rozdzielczość 1920x1080 (zalecana) oraz 1280x720 (minimalna). Dla mnie te wymagania spełnia dobrze BenQ W1070 za 3150 zł - 1080p, 3D, 2xHDMI 1.4, D-Sub, Component, jasność >1000 lm/Eco. Tańsze rzutniki oznaczają już trochę zbyt duże kompromisy, choć możesz wypróbować BenQ W700/750/710ST. Z dystansu 3.5 m osiągniesz bez problemu 100", a nawet ponad 130" (W1070).

Aby osiągnąć jasność obrazu taką, jak w kinie komercyjnym (chyba całkiem dobra) wystarczy zaledwie 500 lm przy ekranie 100" Matt White gain 1.0 plus jakieś 20-30 % na zużycie żarówki. Wartości rzędu 2000 lm mają znaczenie w rzutnikach biurowych i czasami w ekstremalnie drogich projektorach kinowych za kilkaset tysięcy złotych - w warunkach pełnego zaciemnienia 2000 lm zapewniłoby oświetlenie ekranu o szerokości ponad 4 m, co oczywiście czasami się przydaje, np. w małym kinie studyjnym.

Pozdrawiam.
 

stasimon

New member
Generalnie nie przejmuje sie jakoscia bo filmow full hd i tak nie ogladam. Chce na projektorze ogladac filmy 3d z mojej kolekcji dlatego obraz chce miec duzy. Dodam ze film 3d otrzymuje z 2 projektorow a filmy mam przekompresowane do sbs i rozdzialki 1600x450 (czyli po 800x450 na obraz) Nie interesuje mnie projektor 3D dlatego ze okulary migawkowe powoduja u mnie straszny bol glowy a technika dolby 3d tego nie powoduje.

Dlatego potrzebuje dwoch projektorow takich samych (jasnosc i wielkosc obrazu musza byc takie same) nawet SVGA bo tak mam przekompresowanych ponad 100 filmow.

Potrzebuje duzego obrazu jednak nie przekraczajacego 300cm szerokosci i 175cm wysokosci dla 16:9.
 

Alkor

New member
Bez reklam
A już myślałem, że nic mnie nie zaskoczy. A tu proszę - Dolby 3D z dwóch projektorów SVGA w warunkach domowych. Samo zgranie, skalibrowanie dwóch rzutników będzie bardzo trudne, nie mówiąc już o końcowej jakości obrazu. Po prostu nie wierzę w powodzenie tego projektu, ale może jestem człowiekiem małej wiary. Raczej szkoda pieniędzy, ale oczywiście decyzja należy do ciebie.
Za pieniądze, które chcesz wydać, można by kupić niezły rzutnik 1080p 3D, np. BenQ W1070 i tani ekran - jak widać, moje priorytety są całkowicie inne.

BenQ MS612ST powinien się sprawdzić, ale obraz szerokości 300 cm osiągniesz przy rzutowaniu z dystansu 270-327 cm.

Życzę powodzenia i pozdrawiam.
 

stasimon

New member
I tu cie zaskocze, ustawienie wszystkiego jest bardzo proste, nie trzeba nic kalibrowac. Ja do testow najpierw wykorzystalem dwa rozne projektory Acera (deklarowana jasnosc roznila sie o 400) i mialem tylko problem zeby ustawic dokladnie jeden obraz na drugim. Oczywiscie jesli chodzi o ciemne filmy to lepiej bedzie to wygladac na projektorze DLP 3D ale ja po ogladanieciu 15-20 minut w okularach migawkowych mialem dosyc.

Ja generalnie nie potrzebuje full hd w filmach, takie ogladam na tv 42'' i mi wystarcza. No ale do 3D lepiej jest miec jak najwiekszy obraz. Tego Benqa Short Throw odpuscilem, znalazlem za to model MW519 ktory z odleglosci ok 4.2 metra da mi prawie 3 metry szerokosci obrazu no i jego rozdzielczosc natywna jest wieksza.
 

MacVas

New member
Witam,
tak sobie z ciekawości przeczytałem ten temat i chyba jednak lepiej zrobisz jak posłuchasz rad Alkor'a i odpuścisz sobie eksperymenty.. nie żebym był przeciwny domowym innowacjom, sam zresztą mam kilka takich na koncie ;)

skoro sprawa ze skalibrowaniem takiego 3D z dwóch "pierwszych lepszych" pj'ów wyglądałaby tak prosto jak piszesz to w dniu dzisiejszym na rynku mielibyśmy całą rzeszę tego typu rozwiązań, a wszystkie te "okularniki" zwyczajnie nie miałyby racji bytu..

Jeśli jednak Ci się uda to może warto to będzie opatentować ;)
 

stasimon

New member
Powiem tak, do tej pory uzywam takiego 3D i wszystko gra ale chcialbym miec wiekszy obraz gdyz efekt 3D jest tym lepszy im wiekszy jest obraz na ktory patrzysz. Opisze w skrocie jak to dziala bo widze ze chyba nigdy sie z takim czyms nie spotkaliscie?

Potrzebne sa: dwa projektory najlepiej takie same (choc ja uzywalem Acera P1165 i Acera X1160), komputer z karta graficzna z dwoma wyjsciami na projektory (ja mialem jeden na vga a drugi przez HDMI/DVI), szkla z jednej pary okularow 3D dolby + okulary do ogladania no i film SBS przekonwertowany do rozdzialki 1600x450 (czyli obrazy dla lewego i prawego oka maja po 800x450). Oczywiscie mozna konwertowac do innych rozdzielczosci.

Najpierw ustawiamy projektory tak aby obrazy pokrywaly sie idealnie (ciezko jesli nie sa takie same projektory), w ustawieniach karty graficznej ustawiamy tryb rozciagnietego obrazu w poziomie i ustawiamy rozdzialke na 1600x800 czyli na kazdy projektor jest rozdzialka 800x600 (wszystko zalezy jak skonwertowany jest film), zakladamy po jednym szkle z jednej pary okularow na oba projektory, odpalamy film playerem takim zeby wyswietlal nasz film na calej rozdzielczosci czyli obraz dla lewego oka jest na jednym projektorze a dla prawego na drugim. Zakladamy okulary i cieszymy sie z filmu 3D na okularach Dolby 3D.

Dodam od siebie, obraz nie meczy wzroku w przeciwienstwie do okularow aktywnych, efekt 3D jest taki sam jak na TV 3D czy projektorze 3D.

To nie jest moj wymysl, sa stronki z opisem, mi pomogl kolega @wowo z jakiegos forum (sorki, nie pamietam z jakiego)
 
Do góry