Patent na sterowanie ekranem... ???

Goblin74

New member
Witam,

Mam taką sytuację: posiadaczem ekranu Kauber Blue Label Matt White Plus i posiada on sterowanie typu trigger.
Natomiast mój projektor EPSON EH TW 5900 nie posiada sterowania poprzez trigger.

W związku z tym moje pytanie:
Czy istnieje jakiś patent umożliwiający "sprzężenie" tego zestawu tak by automatycznie po włączeniu projektora wysuwał się ekran?

Z góry dzięki za pomoc,
S


 

wiatrak

Active member
Bez reklam
No nie wierzę! Projektor bez wyjścia trigger? :shock:

Opcje są dwie. A nawet trzy.

Jeśli jest, to odpowiednio skonfigurować takie wyjście w amplitunerze, tak by aktywowane było tylko podczas oglądania filmów, na przykład "pożenić" je z wejściem HDMI odbierającym sygnał z odtwarzacza; w tym przypadku jeśli odtwarzacz miałby także służyć do odtwarzania muzyki, to konieczne byłoby także użycie połączenia SPDiF, tak by słuchanie muzyki nie powodowało opuszczenia ekranu.

Druga opcja to czujnik poboru prądu włączony w obwód zasilania projektora.

Trzecią opcją jest termostat z czujką umieszczoną przed kratką wylotową systemu chłodzenia projektora. Wadą jest spora zwłoka od wyłączenia projektora do podniesienia ekranu (ostygnięcie czujki).

Przypuszczam iż gniazdo RS-232 w projektorze mogłoby także zostać użyte, ale to już spory wydatek na ustrojstwo typu Crestron.
 

Goblin74

New member
Hmmm...
Sercem zestawu jest "kombajn" DENON CARA S-5BD ma on na pewno trigger out ale co do reszty kolego to ja poproszę przekład na polski zrozumiały dla laika ;-P
Dodam, że pomiędzy ekranem a projektorem mam wolną "skrętkę" internetową. Być może ją można jakoś wykorzystać?

Pozdrawiam,
S
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Skoro kombajn ma trigger, to trza w instrukcji sprawdzić jak go wykorzystać. Przewód trigger (2 żył) musi łączyć kombajn z ekranem, skrętkę wykorzystasz jedynie kładąc przewód od kombajnu do projektora i połączysz go z nią.
 

Goblin74

New member
Można wykorzystać trigger out w "kombajnie" ale włączając go uruchomię ekran a nie w tym jest rzecz ;(
Chciałbym, aby ekran rozwijał się przy włączeniu projektora a po jego wyłączeniu zwijał. A nie mając trigger out w projektorze nie wiem jak to zrobić :(
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Poczytaj instrukcję, trigger w kombajnie jest konfigurowalny. Przypuszczam iż wątpię, abyś włączał tylko sam projektor, by oglądać na nim menu lub planszę startową projektora? Coś musi być źródłem sygnału (kombajn)?
Skoro włączysz kombajn by obejrzeć film z BD, to można wykorzystać trigger z kombajnu.

Jeśli źródło sygnału będzie jednak podłączone bezpośrednio do projektora (np komputer), a projekcja będzie niema z wyłączonym kombajnem, to musisz zastosować urządzenie, które zmierzy pobór prądu przez projektor. Włączony projektor pobiera prąd, co powoduje załączenie napięcia 12VDC na wejście trigger ekranu.

Hasła: przekaźnik nadzorczy lub przekaźnik prądowy oraz zasilacz 12VDC.

Przekaźniki priorytetowe raczej się nie nadadzą, ze względu na zbyt wysoki próg zadziałania.

Jeśli powyższe jest niezrozumiałe, to poproś o pomoc zaprzyjaźnionego elektryka lub elektronika; unikniesz uszkodzenia sprzętu i/lub porażenia prądem. ;)
 
Do góry