Benq W1070 + ekran - trochę pytań

akanid

New member
Dzień dobry cześć i czołem!

Za niecałe 3 tygodnie wyląduje u mnie projo Benq W1070. Chcę to powiesić pod sufitem w odległości około 3,5m od ekranu. Najprawdopodobniej 100" elektryczny firmy Elite Screens seria Spectrum. Ekran będzie 16:9 z gainem 1.1. Do tego okulary 3D oryginalne Benq. Zastosowanie to filmy Full HD i 3D z Blu-Ray głownie, do tego telewizja N, film z kompa, XBOX i PS3. pokój ma wysokość 2,35m. Projo bedzie na wieszaku 20cm. Co oznacza że będzie 30cm od sufitu do dolnej krawędzi projektora. Przy założeniu montażu ekranu pod sufitem i rozwinięciu go do maksymalnej długości (czarny pas u góry) dolna krawędź ekranu będzie około 80 cm nad podłogą. Do tego przez około rok będą zwykłe głośniki Logitecha z906 (chodź one znowu wcale nie takie najgorsze i ładnie grają) i Blu-Ray Samsung e5500. Za rok zakup ampli z kolumnami i porządnego Blu-Ray.

Pytanka.

1.) Ekran - czy to jest dobry ekran ten co wybrałem? Oczywiście jak na swoją cenę.
2.) Czy taki ekran elektryczny zatrzymuje się sam po rozwinięciu do odpowiedniej długości?
3.) W jaki sposób reguluje się do jakiej długości ma się rozwijać?
4.) Czy szeroki czarny pas u góry ekranu bardzo przeszkadza przy oglądaniu?
5.) Czy też może lepiej opuścić ekran w dół na np. łańcuszkach i używać bez szerokiego pasa?
6.) Może lepiej skrócić długość ramienia projektora? 20cm jest dlatego że na suficie jest też lampa. Co prawda w miarę płaska ale boje się żeby nie przeszkadzała na drodze projektora. Dlatego 20cm.
7.) Czy da się przy montażu na stałe tak wyregulować projektor aby wykorzystać całą powierzchnię ekranu co do mm (no bez przesady że do 1mm ale wiecie o co chodzi). Na ile jest to trudne i na ile zależy to od wieszaka na projo?
8.) Może macie jakieś rady? To będzie moje pierwsze doświadczenie z projektorem więc wszelkie rady mile widziane.


Ufff to chyba tyle na razie. Jak mi sie coś jeszcze nasunie to na pewno będę pytał.

Z góry dziękuję za pomoc
akanid
 

woody_alen

New member
jak już będziesz go miał napisać jak wrażenia, bo zastanawiam się cały czas czy kupić właśnie tego benq czy Optoma HD131X. A nie mam mozaikowaci obejrzenia przed zakupem
 

akanid

New member
jak już będziesz go miał napisać jak wrażenia, bo zastanawiam się cały czas czy kupić właśnie tego benq czy Optoma HD131X. A nie mam mozaikowaci obejrzenia przed zakupem

Podziele się na pewno wrazeniami. Nie wiem na ile obiektywnie ale na pewno. Wstawie tez pare zdjec zestawu :) Na razie wciaz nurtuja mnie problemy rozwiazania instalacji proja...
 

gatar

Active member
Bez reklam
witaj.
Akanid --- czy tutaj byłeś BenQ Projector Calculator
ad.1 będzie dobry
ad. 2 tak, a jak może być inaczej ? będzie się dalej rozwijał ? :)
ad. 3 pewnie jakimś pilotem, przełącznikiem (nie wiem dokładnie)
ad. 4 on nie przeszkadza, on pomaga, można powiedzieć, że "zwiększa kontrast"
ad. 5 zapewne tak, ale po co ?
ad. 6 jeśli lampa ma przeszkadzać, to może usuń lampę ? :) zobacz kalkulator
ad. 7 da się zobacz kalkulator
ad. 8 kalkulator, troszke cierpliwości i bez nerwów będzie fajnie
 

akanid

New member
witaj.
Akanid --- czy tutaj byłeś >tu był link do strony BenQ<

Tak byłem i liczyłem. Nawet na kilku innych.

ad.1 będzie dobry
Dzieki

ad. 2 tak, a jak może być inaczej ? będzie się dalej rozwijał ? :)
Logiczne jest oczywiście, że się zatrzyma ale po to pytam bo nie znalazłem odpowiedzi w manualu... Może zacznie nawijać sie w drugą mańkę a może spadnie na glebę.

ad. 3 pewnie jakimś pilotem, przełącznikiem (nie wiem dokładnie)
OK. w innych modelach tej firmy znalazłem coś na You Tube o podkręcaniu śrubek pod jednym z dekielków obudowy.

ad. 4 on nie przeszkadza, on pomaga, można powiedzieć, że "zwiększa kontrast"
OK. a więc czarny pas jest OK.

ad. 5 zapewne tak, ale po co ?
No to był pomysł w razie gdyby czarny pas był "be"...

ad. 6 jeśli lampa ma przeszkadzać, to może usuń lampę ? :) zobacz kalkulator
To jest opcja do rozważenia (nie niemożliwa) chodź z pewnych względów trudna m.in. wynajmowane mieszkanie i chodź myślę że właściciel zgodziłby sie bez problemu to znacznie prościej jest odsunąć projo od sufitu. Wtedy też zwiększy mi się zakres regulacji. Kombuniuję na razie jeszcze inną lampę. Jeszcze bardziej płaską od tej co mam.

ad. 7 da się zobacz kalkulator
OK. Zamierzam powiesić projo w odległości na środku zoomu proja wg. instrukcji. Dzieki temu bedę mogł użyć regulacji zoomem i lens shiftem. a ewentualną korekcję bocznego odchylenia skoryguję wychyłem ramienia mieszaka na lewo i prawo. Nie myślę w ogole o korekcji cyfrowej (trapez czy co tam). Chcę wszystko ustawić maksymalnie w granicach regulacji "optycznej".

ad. 8 kalkulator, troszke cierpliwości i bez nerwów będzie fajnie
Super. sam sie już nie mogę doczekać :)
 

Alkor

New member
Bez reklam
Bardzo trudno powiedzieć, jak ekran Elite Screens będzie się sprawował w praktyce - najlepszą metodą pozostanie sprawdzenie "organoleptyczne".
Moim zdaniem, w polskich warunkach ceny interesujących ekranów elektrycznie rozwijanych zaczynają się przy przekątnej ~100" w okolicach 2000 zł - Adeo Linear i Suprema Andromeda. Trzeba pamiętać, że ekran kinowy to przede wszystkim dobra powierzchnia projekcyjna, a takiej za 300 zł wyprodukować się nie da.

Czarny pas umożliwia odpowiednie do warunków obniżenie obrazu. Zwykle można go dobrać przy zamówieniu w dużym zakresie - przykładowo dla Adeo w granicach 5-60 cm. Pożądaną wielkość należy ustalić biorąc pod uwagę długość uchwytu (lampy na horyzoncie :)), offset (odległość w pionie oś optyczna-górna krawędź ekranu) i wysokość dolnej krawędzi do podłogi, np. z uwagi na głośnik centralny.
Najlepiej sprawdza się "starożytna" metoda, czyli...kartka papieru, parametry z katalogu bądź instrukcji obsługi i znajomość geometrii i arytmetyki na poziomie szkoły podstawowej. Po co kalkulatory internetowe, jeżeli nadal "wiemy, że nic nie wiemy" :).

Projektor BenQ W1070 musi być zainstalowany 2.55-3.3 m od ekranu 100" - współczynnik projekcji dla tego urządzenia wynosi 1.15-1.50 (zakres zoomu).
Ustalenie długości wieszaka/pozycji ekranu jest dość proste - górna krawędź obrazu wypada na wysokości obiektywu, czyli ok. 30 cm od sufitu w twoim przykładzie.
Obraz można dodatkowo obniżyć Lens Shiftem w niewielkim zakresie, ok. 10% wysokości ekranu.

BenQ W1070 to bardzo jasny rzutnik - w kinowych (skalibrowanych) ustawieniach osiąga w trybie oszczędnym lampy 900-1000 lm. Na ekranie 100" gain 1.1 da to wysoką jasność rzędu 33 fL, czyli dwukrotnie więcej niż zalecane 16 fL - przy oglądaniu filmów 2D można założyć na obiektyw filtr foto ND2, który trzeba będzie zdejmować podczas wyświetlania filmów 3D.

Pozdrawiam.
 

F670ES

New member
Projektor BenQ W1070 musi być zainstalowany 2.55-3.3 m od ekranu 100" - współczynnik projekcji dla tego urządzenia wynosi 1.15-1.50 (zakres zoomu).

1. Sam też planuję kupić ten projektor. Jak wygląda sprawa z zoomem w praktyce. Jedni piszą, że najlepiej jest jak projektor jest ustawiony 1:1, inni że w połowie zakresu zoom. Jaki wpływ ma ustawienie zoom na jakość obrazu ?
Gdybym miał ustawić 1:1 dla ekranu 100" to w moim przypadku miałbym projektor w połowie pokoju wiszący 60cm od sufitu co nie jest komfortowym rozwiązaniem.
2. Lepiej jest dać szary ekran z niskim gainem, czy sam filtr ND2 ładnie obniży jasność i pogłębi czerń bez utraty jakości obrazu ? Mam jasne ściany w pokoju więc na pewno będzie problem z czernią.

Pozdrawiam
 

akanid

New member
1. Sam też planuję kupić ten projektor. Jak wygląda sprawa z zoomem w praktyce. Jedni piszą, że najlepiej jest jak projektor jest ustawiony 1:1, inni że w połowie zakresu zoom. Jaki wpływ ma ustawienie zoom na jakość obrazu ?
Gdybym miał ustawić 1:1 dla ekranu 100" to w moim przypadku miałbym projektor w połowie pokoju wiszący 60cm od sufitu co nie jest komfortowym rozwiązaniem.
Ja powieszę go na pewno w "środku zoomu". Po pierwsze ZTCW optyka w tym segmencie jest najlepsza w środku zoomu a po drugie przecie, nie powieszę proja co do mm tak aby wypełnić pełny ekran. Zoom posłuży do korekty. Korekta będzie też na boki (całe ramię) z wieszaka jak i regulacja pochyłu w 360 stopniach.
2. Lepiej jest dać szary ekran z niskim gainem, czy sam filtr ND2 ładnie obniży jasność i pogłębi czerń bez utraty jakości obrazu ? Mam jasne ściany w pokoju więc na pewno będzie problem z czernią.
ZTCW jeśli masz zamiar korzystać z 3D to najlepszy będzie ekran matt white.
 

F670ES

New member
No właśnie nie jestem pewny czy w środku zoom jest najlepsza optyka. Ktoś może jeszcze to potwierdzić ? Jeżeli tak to musiałbym po każdej sesji składać wieszak tak, żeby projektor nie przeszkadzał na środku pokoju.
Dzięki za info z ekranem, w tym temacie muszę jeszcze sporo poczytać :)
 

Alkor

New member
Bez reklam
1. Sam też planuję kupić ten projektor. Jak wygląda sprawa z zoomem w praktyce. Jedni piszą, że najlepiej jest jak projektor jest ustawiony 1:1, inni że w połowie zakresu zoom. Jaki wpływ ma ustawienie zoom na jakość obrazu ?
Gdybym miał ustawić 1:1 dla ekranu 100" to w moim przypadku miałbym projektor w połowie pokoju wiszący 60cm od sufitu co nie jest komfortowym rozwiązaniem.
2. Lepiej jest dać szary ekran z niskim gainem, czy sam filtr ND2 ładnie obniży jasność i pogłębi czerń bez utraty jakości obrazu ? Mam jasne ściany w pokoju więc na pewno będzie problem z czernią.

Pozdrawiam

Ad.1) Każdy zoom jest najlepiej skorygowany optycznie w środkowym zakresie ogniskowych. Jeżeli nie stanowi to problemu należy korzystać więc z pośrednich wartości. W praktyce moim zdaniem nie będzie to miało praktycznie żadnego znaczenia z zoomem o niedużym zakresie, jak w przypadku BenQ W1070. Nawet przy zoomie 2.1X Epsona TW3200 nic złego się nie dzieje.
Zaryzykuję pogląd, że byłoby naprawdę trudno zauważyć pogorszenie ostrości czy geometrii przy zmianie zoomu ze środka zakresu do granicznych wartości - może ktoś z posiadaczy tego rzutnika podejmie się próby sprawdzenia.
Obawiać się należy za to skutków użycia regulacji trapezu, dlatego w kinie domowym tego nie stosujemy.

Realną sprawą jest natomiast to, że każdy projektor z obiektywem zoom ma największą jasność przy najmniejszej ogniskowej, czyli ustawiony najbliżej ekranu. I znowu - to nie problem w przypadku BenQ W1070, bo projektor ma bardzo duży zapas jasności, a spadek strumienia świetlnego pomiędzy ustawieniami wide-tele wynosi tylko 13% (pomiar projectorreviews.com).

Jaka to różnica, 2.55 czy 3.3 m? Dalej będziesz miał projektor nad głową. Do montażu blisko tylnej, powiedzmy 4.5 m od ekranu 100", BenQ W1070 niespecjalnie się nadaje - z tej odległości uzyskamy min. 135", wystarczy do tego siły światła, ale trzeba by siedzieć najbliżej 4.5-4.8 m od ekranu.
Do instalacji w tylnej części pokoju dobry będzie Epson TW5910, bądź z wyższej półki Sony HW30/Epson TW9000 - niestety oba kosztują 10000 zł :).

Ad.2) Typowy szary ekran gain 0.8 obniża jasność w stosunku do Matt White o 20-30 % i to może w wielu wypadkach wystarczyć. Czasami przydałaby się większa redukcja - filtr ND2 zmniejszy jasność obrazu o 50 % i nie tłumimy (po zdjęciu filtra) i tak ciemnego trybu 3D.
Z filtrem należy jednak uważać. Z większym ekranem (>120") mógłby już zabić nadmiernie dynamikę obrazu.
Firma Adeo posiada w katalogu nową, interesującą powierzchnię projekcyjną - Helios Grey gain 1.3 - przeznaczoną specjalnie do 3D. Materiał tego typu ma wysoki gain 1.3 i jednocześnie dobrze tłumi światło rozproszone odbite od ścian pokoju polepszając kontrast i czerń w scenach mieszanych z dużą ilością jasnych motywów. Niestety dostępna tylko z ekranami ramowymi - Plano 100" kosztuje niecałe 1700 zł.

Pozdrawiam.
 

F670ES

New member
Dziękuję Ci Alkor za tak wyczerpującą odpowiedź. U mnie problem jest tego typu, że górna krawędź ekranu wypada mi 75cm od sufitu ze względu na skos po prawej stronie. Tak więc projektor też będzie musiał dość nisko wisieć. Sofa jest pod ścianą 3,5m od 100" ekranu i najlepiej jak nad nią powieszę projektor. Na środku pokoju projektor na tej wysokości będzie trochę przeszkadzał.

Zdaję się, że Optoma HD25 / HD131X akurat z 3,5 metra da 100" obraz w mniej więcej połowie zooma. Z testów wynika, że ma taką samą lub nawet nieco lepszą (lepiej radzi sobie z szumem) jakość obrazu niż Benq W1070.
 

bialy_1

New member
Witam serdecznie,

odkurzam stary temat, ale planuje zakup projektora do oglądania filmów i czasem gry na konsoli. Mało w sumie na ten temat wiem, dlatego proszę was o pomoc.

Dokonałem rozplanowania nowego układu pokoju (na zdjęciu). Naniosłem też kilka wymiarów. (rys. poniżej)
Generalnie planowałem kupić coś pokroju projektora BENQ w1070 + oczywiście ekran.

Szukam optymalnego, niespecjalnie drogiego rozwiązania. Do ciągłego oglądania mam TV 46cali Sharpa (Aquos Quattron), ale lubię oglądać filmy, więc... przydał by się większy ekran za rozsądną cenę.

W sumie proszę o pomoc w dobraniu:
1. Projektora (tak jak wspomniałem czytałem pochlebne opinie na temat W1070 w cenie do 3000zł)
2. Ekranu (nie mam pojęcia jaki)

Powiem Wam, że im więcej czytam tym mniej wiem. Nie wiem już nawet czy te odległości są ok i czy warto, mając takie odległości planować coś robić w temacie projektora? W sumie, to nie wiem już nawet jaką wielkość powinien mieć mój ewentualny ekran.

PS. Tak naprawdę, to projektor mogę zamontować gdziekolwiek, nawet nad narożnikiem ;)

Nie zraźcie mnie tylko, bo planuje :popcorn: i o niczym innym od jakiegoś czasu nie myślę.

Możecie pomóc?

Edit: Już wiem, że miejsce montażu odpada (będzie musiało być gdzieś w okolicach narożnika, żeby wielkość ekranu była dobra :()

Edit2: Założyłem 100cali ekran i pokazało odległość minimalną 309cm od ekranu. Ja będę miał ok. 270-290cm, czyli średnio 280cm.
 

Attachments

  • Pokój.jpg
    Pokój.jpg
    426,7 KB · Wyś: 1018
  • raz.jpg
    raz.jpg
    114,5 KB · Wyś: 2266
  • dwa.jpg
    dwa.jpg
    145,4 KB · Wyś: 810
Ostatnia edycja:

kezook_

New member
Witam,
chciałbym kupić filtr ND2 do Benq W1070.
Jaką muszę kupić średnicę bo widzę.że są 67mm i 72mm?
Gdzie będę musiał go mocować? Na obiektywie projektora jest gwint to zamocowania filtra?

Pozdrawiam.
 

Fracz

New member
Witam,
podłączę się do tematu.
Zastanawiam się nad zakupem projektora - w sumie już wybrałem, mam tylko jedno pytanie czy warto dopłacać do benq w1070+ gdzie raczej nie będę wykorzystywał go przez wifi?
Ktoś może doradzić czy różnica między w1070+ a w1070 jest warta wydania około 600 zł więcej???
Dzięki za wszelkie wskazówki.
 

kezook_

New member
Trochę większa jasność i wi-fi.Ja kupiłem 2 tygodnie temu bez +. Do wi-fi i tak trzeba dokupić adapter, który kosztuje około 1500zł.
To 600zł wydaj na ekran.
 

Lucky555

New member
Niekoniecznie :) ja kupiłem optoma whd200 za połowę ceny adaptera benq i wszystko chodzi elegancko, jesli chodzi o bezprzewodowe hdmi
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie warto, miałem w zamiarze i także w kieszeni tą różnice i też chciałem wziąć "+".
Różnic żadnych nie zauważyłem, a gość stanowczo odradzał.
Zresztą u mnie i tak jest w posiadaniu zestaw do bezprzewodowej transmisji HD, więc bez sensu.
 
Do góry