Odległość a zoom

spamboy

New member
Witam,
Na wstępie dodam ze jestem kompletnie zielony w sprawie projektorów. Coś tam poczytałem ale nie mam pewności co do pewnej kwestii. Być może coś źle rozumuję.

Używałem różnego typu kalkulatorów do wymierzania odległości, sprawdzałem też tabele producenta itp. Ale... Nie potrzebuję maksymalizacji obrazu lecz raczej w drugą stronę - pomniejszenie obrazu.

Jedyna odległość na jakiej mogę ustawić projektor to 4,5m. Wg producenta w takiej odległości obraz ma około 300cm. To stanowczo za dużo jak na moje potrzeby i możliwości powierzchniowe. (chcę uzyskać obraz o długości 190cm).
Czy jest zatem możliwość pomniejszania obrazu z pomocą optyki? Czy może wielkość (tak w górę jak i w dół) jest ściśle powiązana z odległością?

Pytam bo jeszcze projektora nie miałem. Prawa fizyki zdają się mówić, że przy określonej odległości jest określona wielkość obrazu i nic z tym nie zrobię. Jednak coś mi mówi że chyba jakieś możliwości pomniejszania są przy regulacji samej optyki (kiedyś przyuważyłem kogoś kto ustawiał obraz z rzutnika). Pytanie tylko czy jest to możliwe w zakresie jaki potrzebuję i z zachowaniem ostrości obrazu...
 

krzysiekkortus

New member
Może nie tyle optycznie jak w menu projektora - cyfrowo. Zależy od projektora. Optoma GT750 (dla przykładu bo takową posiadam) nie ma zoomu optycznego a jedynie cyfrowy (skalowalny również w dół). Proponuję poszukać instrukcji do danego modelu i samemu sprawdzić.
 

damis1989

New member
Tylko jest jedna wada przy cyfrowej zmianie obrazu. Niestety tracimy, na jakości. Raczej odradzałbym korzystanie z takiego rozwiązania chyba ze to ostateczność.
 
Do góry