Uchwyt do Epson TW-EH3200 a lens shift - pomoc

c-4

New member
Witam ponownie.
Wybrany już ekran Suprema Andromeda 203x114 z 63cm czarnym topem
Wybrany projektor - Epson TW-EH3200

Pozostaje kwestia uchwytu.
Proszę o pomoc i porade czy dobrze liczę i myślę.
Chcę aby projektor był jak najbliżej sufitu i wybrałem uchwyt Kauber Ultradirect (49mm od sufitu)

proszę o opinię i podpowiedz czy dobrze liczę odległości?
Wysokość pomiesczenia to 258cm, uchwyt ma 49mm czyli 5cm. Skorzystalem z kalkulatora Epsona (wybrałem model 3500, ale myślę że zakres lens shift jest taki sam jak w 3200) i porobiłem kilka obliczeń i co mi wyszło.
A wyszło mi, że maksymalnie jak nisko może zejść dolna krawędź ekranu przy uchwycie Ultradirect to 76cm od podłogi (zaznaczone na czerwono na rysunku). natomiast ekran ma 63cm topu, 114cm wyso projekcyjna + 10 cm kaseta co daje 187cm. I tak 258cm-187cm daje nam dolną krawędź na wysokości 71cm od podłogi, czyli 5 cm niżej niż z obliczeń kalkulatora.
Pytanie do was, czy moje obliczenia są ok? Dodam, że uchytu nie kupiłem a zależy mi na tym, aby dolna krawędź była jak najniżej, czyli przy maksymalnym rozwinięciu ekranu.

Jedyne czego brakuje w tym kalkulatorze epsona to mozliwosc zablokowania wielkosci rzucanego brazu i zmiany odleglosci od ekranu do rzutnika. U mnie od sciany do sciany jest 410cm. Zakładając że ekran będzie ok 10-15cm od ściany a projektor będzie po drugiej stronie i tez jakies 5-10cm od + jego glebokosc 36cm, czyli od soczewki do ekranu bedzie jakies 360cm.

Mam wątpliwości czy uchwyt nie będzie za krótki o te 5cm? Proszę o fachowe opinie i porady.

epson.jpg
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jedyne czego brakuje w tym kalkulatorze epsona to mozliwosc zablokowania wielkosci rzucanego brazu i zmiany odleglosci od ekranu do rzutnika. U mnie od sciany do sciany jest 410cm. Zakładając że ekran będzie ok 10-15cm od ściany a projektor będzie po drugiej stronie i tez jakies 5-10cm od + jego glebokosc 36cm, czyli od soczewki do ekranu bedzie jakies 360cm.

Projector Calculator
Projection Calculator Pro - Projector to Screen Distance

Skorzystaj z tych kalkulatorow a powyzsze funkcje bedziesz mial.

Ja mam Vogels 6000 Series EPC6545 razem z 3200 i jest ok, wiec ten Kauber tez sie sprawdzi. Epsonik ma duzy zakres lenshiftu.
 

c-4

New member
Projector Calculator
Projection Calculator Pro - Projector to Screen Distance

Skorzystaj z tych kalkulatorow a powyzsze funkcje bedziesz mial.

Ja mam Vogels 6000 Series EPC6545 razem z 3200 i jest ok, wiec ten Kauber tez sie sprawdzi. Epsonik ma duzy zakres lenshiftu.

Hej, a moglbys jeszcze podpowiedziec jak te parametry uzyskac w tych kalkulatorach?
W pierwszym nie moge znalezc opcji gdzie moglbym wskazac ze rzutnik ma byc na suficie.
I skoro masz tego Vogelsa to na jakiej wysokosci od podlogi masz obraz? Bo z ego co widze ten vogels ma wysokosc 76mm
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
w modelach z Lens Shiftem nie ma opcji w kalkulatorze sufit czy stol, bo ustawiasz ja chcesz, bez wpływu na pozostale parametry. To jest wlasnie swietne.
U mnie jest chyba na ok. 80 cm od podłogi, ale to nie ma znaczenia bo 3200 ma Lensshift i u siebie ustawisz jak chcesz. W kalkulatorze uzyskasz odleglosc, zakres zoomu, jasność przy odpowiednim rozmiarze ekranu lub z blokadą, jak chciales
 

c-4

New member
Ok, zastanawiałem się tylko czy przy tak krótkim uchwycie da radę zjechać lens shigtem na 71cm od podłogi. Mozesz napisać jak masz u siebie wysoko i czy zjechałeś lens shiftem na maxa w dol?
 

Alkor

New member
Bez reklam
Niestety nie uda ci się zjechać tak nisko. Poza tym nie zaleca się ustawiać Lens Shiftu na samym skraju zakresu - niektórzy testujący zwracają uwagę na niewielki spadek ostrości obrazu. Jeszcze jeden przykład, że nawet Lens Shift nie jest z gumy.
Do takich obliczeń nie jest potrzebny żaden "kalkulator internetowy", zwłaszcza że i tak nie wiadomo, co liczy i jak liczy.
Bierzemy kartkę papieru, kalkulator (np. Casio fx-85WA ;)) i liczymy. Najważniejsze parametry projektora (wymiary, zoom, zakres LS) pobieramy ze strony producenta lub instrukcji. Jasność rzutników można znaleźć w dobrych testach na portalach internetowych - niestety na stronach producentów jest zwykle marketingowa "ściema".

1) Odległość montażu

Zakres zoomu - współczynnik projekcji (odległość obiektywu od ekranu : szerokość ekranu) dla Epsona TW3200 wynosi 1.347-2.873.
Ekran szer. 203 cm ---> odległość montażu 274 cm - 583 cm. Również należy unikać skrajnych wartości, jeśli to możliwe. Ze względu na spadek jasności najlepiej z zakresu 3-3.6 m. Przy odl. 583 cm obraz będzie ciemniejszy aż o 40% - jasność w trybie kinowym "Natural" wyniosłaby tylko ~330 lm.

2) Wysokość montażu - długość uchwytu

Zakres Lens Shift w pionie +-96% wysokości ekranu, zakładając poziomy LS "0" (środek szerokości).
Przy montażu sufitowym maksymalna odległość obiektyw - górna krawędź ekranu to 46% wys. ekranu.
Wartość tę otrzymujemy następująco: 96%-50% (połowa wysokości ekranu - to jest neutralne położenie Lens Shift).

Obliczenia przy założeniu: uchwyt 5 cm, ekran 203x114 cm, wys. pokoju 258 cm.
Licząc od sufitu:
5 cm (uchwyt) + 7 cm (szacunkowa odległość do środka obiektywu) + 0.46X114 cm (max. LS) + 114 cm (wysokość ekranu) = 178.5 cm (dolna krawędź ekranu)
Ostatecznie dolna krawędź od podłogi 258 cm - 178.5 cm = 79.5 cm

Jeżeli chcesz mieć 71 cm od podłogi do dolnej krawędzi, uchwyt powinien mieć min. 15 cm długości.
Jeszcze lepiej 20-25 cm. Projektor możesz mieć przecież "przyklejony" do tylnej ściany. Może półka lub szafka na tylnej ścianie i projektor umocowany od dołu - wtedy oczywiście może być znacznie niżej.

3) Jasność - luminancja ekranu

Tryb kinowy "Naturalny" Epson TW3200............. ~500 lm / 400 lm lampa Eco
Ekran 92" 203x114 cm
gain 1.0.........................~20 fL / 16 fL Eco
gain 0.8.........................~16 fL / 13 fL Eco
Są to wartości szacunkowe - powierzchnie projekcyjne mogą mieć gain nieco inny niż w specyfikacjach, np. Matt White ok. 1.10-1.20, a Gray bliżej 0.90.
Ekran Matt White ma dużo większy zapas na zużycie lampy. Przypomnę, że zalecana luminancja ekranu w kinie domowym (i komercyjnym) wynosi około 16 fL (55 cd/m2), a minimalna, akceptowalna w całkowicie ciemnych, dobrze przygotowanych pomieszczeniach ok. 12 fL (plus czerń JVC X95 ;)).

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Teraz nie zrobie pomiarow szczegółowych, ale odleglosc ekran-obiektyw u mnie ok. 3.5m, przekatna ekranu ok. 100 cali, odleglosc dolnej krawędzi od podłogi ok. 80 cm, ale nie na maxa, na pewno jeszcze bylo zapasu. Jak będę miał chwile zrobie dokładne pomiary.
 

c-4

New member
Kolego Alkor,
trzeba mieć casio i Twoją wiedzę.
Wielkie dzięki! Już teraz dokładnie wiem jak ma być.

@krzysztofradio
bylbym wdzieczny za pomiary. Odleglosc obiektyw-ekran widze prawie taka sama, Wysokosc uchwytu juz znam. Pozostaje wysokosc pomieszczenia oraz ile jeszcze tego lensu zostalo?

Jeszcze raz dzieki
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
OK, zmierzylem:

Odleglosc obiektywu od ekranu: 360 cm
Oczy od ekranu: 280 cm
Szerokosc Ekranu 222cm
Dolna krawedz 80cm od podlogi
Wysokosc pomieszczenia 260 cm
Max zejscie Lensshiftu 45 cm od podlogi (projektor cetralnie wzgledem ekranu, wiec na boki zero)

Spokonie sie miescisz
 

c-4

New member
OK, zmierzylem:

Odleglosc obiektywu od ekranu: 360 cm
Oczy od ekranu: 280 cm
Szerokosc Ekranu 222cm
Dolna krawedz 80cm od podlogi
Wysokosc pomieszczenia 260 cm
Max zejscie Lensshiftu 45 cm od podlogi (projektor cetralnie wzgledem ekranu, wiec na boki zero)

Spokonie sie miescisz

Hej,
wielkie dzięki za pomiary. U mnie tez bedzie centralnie. Wiec skoro mozna zejsc az do 45cm od podlogi to ja wezme tego kaubera.
Podlozylem Twoje dane do tego jak wyliczyl kolega Alkor i wyszlo 71cm od podlogi, a TY piszesz 45 wiec spora roznica, dlatego bez wahania wezme kaubera.
 

Alkor

New member
Bez reklam
@ c-4

Sorry! Mój błąd. Byłem pewien, że Epson liczy przesunięcie obrazu od środka ekranu, czyli pozycji neutralnej. Sprawdzam w instrukcji - przesunięcie mierzone od górnej/dolnej krawędzi ekranu. Nikt nie jest nieomylny.
Nie przyjrzałem się również tej fotce z kalkulatora Epsona - czarno na białym (biało na szarym :)) stoi maksymalny zakres LS 168 cm! Licząc od środka ekranu to 146% wysokości ekranu.
Z tego względu odległość od podłogi do dolnej krawędzi ekranu przy maksymalnym LS wyniesie...22.5 cm. Tym samym otrzymujesz oficjalne zielone światło - możesz instalować Epsona, jak zamierzałeś.

Pozdrawiam.
 

c-4

New member
@krzysztofradio: tak, brałem to pod uwagę
@alkor: i tak pomogłeś jak nikt.

@krzysztofradio & Alkor: WIELKIE DZIĘKI! Uchwyt zamówiony. Powinien być na dniach. Niestety zamontuje dopiero za miesiac - po remoncie.
 
Do góry