Projektor FullHD 3D do 4 tys. Czy Optoma HD300x wystarczy?

frapp

New member
Projektor FullHD 3D do 4 tys. Ważne pytanie o okulary aktywne.

Spotkałem się z przychylnymi opiniami odnośnie Optomy HD300x, ale chciałbym zapytać czy są w tej cenie jakieś lepsze opcje? Projektor powinien mieć rozdzielczość FullHD oraz obsługiwać 3D. Bardzo proszę o doradzenie w tej kwestii.

Jeszcze jedno pytanie a propos 3D w tym projektorze. Żeby cieszyć się obrazem 3D trzeba dokupić 3D-RF System (Czyli okulary + emiter), a jedna sztuka to koszt 500 zł. Gdybym chciał zakupić 4 takie zestawy to już muszę dołożyć 2000 zł, więc moje pytanie: czy ma to sens? Czy są inne rozwiązania?

Zastanawia mnie ten tekst "
Problemem dla niektórych może być także ograniczenie wyświetlania obrazu tylko do technologii LCD i LED" (mowa o okularach pasywnych). Czy to znaczy, że z projektorami mogą być używane tylko okulary aktywne? Co w takim razie zrobić, żeby w przypadku kupna jeszcze telewizora 3D - móc używać tych samych okularów, skoro już je będę miał...

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Alkor

New member
Bez reklam
Tytułowe pytanie niemal filozoficzne. I nikt nie może na nie właściwie odpowiedzieć. Najlepiej sprawdzić samemu, czy jakość obrazu 2D i 3D jest zadowalająca, czy poziom czerni wystarczający, czy efekt tęczy nie przeszkadza?
Gdyby ktoś powiedział w 2010 roku, że za 2-3 lata można będzie kupić niezły projektor 3D Full HD za 4000 zł, raczej nikt by mu nie uwierzył - to było science-fiction z naciskiem na fiction. A tu proszę, są już takie na rynku od pewnego czasu.

Ogólnie Optoma HD300X jest dobrze oceniana za jakość obrazu 3D, ze standardowym 2D nie jest już tak różowo - da się znaleźć parę rzutników 1080p lepszych, ale bez 3D. W obozie DLP jest bardzo mocny konkurent - nieco tańszy BenQ W1070 za około 3600 zł.

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Kupujesz i instalujesz Optomę HD300X. Zapraszasz znajomych na seans. Jest spora szansa, że spośród 10 jeden zapytałby o te "dziwne kolorowe błyski" (efekt tęczy), dwóch innych (odważniejsi :wink:) zapytałoby, kiedy zrobisz coś z projektorem, bo chcieliby obejrzeć film "Man in Black", a nie "Man in Gray" :). Inaczej mówiąc, czerń nie jest idealna - jest wyraźnie gorsza (4-5 razy!) niż w znanych plazmach ST/VT50 Panasonika. Trzeba zdawać sobie sprawę, że projektory w tej klasie mają swoje ograniczenia - głównie w poziomie czerni, co może się dawać we znaki przy oglądaniu najciemniejszych scen.

Problemu drogich okularów nie przeskoczysz. Najlepiej zawsze działają oryginalne za 400-500 zł. Można wypróbować chińskie zamienniki za kilkadziesiąt dolarów - w przypadku BenQ W1070 SainSonic działają, ale jednak gorzej od oryginałów (wg zagranicznych for).

Projektory do kina domowego wykorzystują obecnie niemal wyłącznie okulary aktywne, migawkowe - niezależnie od technologii rzutnika (DLP, LCD, D-ILA). Technika pasywna wymusza korzystanie ze srebrnych ekranów niezmieniających polaryzacji światła - na zwykłym Matt White w ogóle nie będzie działać. Najtańszy na rynku jest LG CF3D za 20000 zł, przeznaczony raczej do zastosowań profesjonalnych. Ale faktycznie okulary do niego kosztują grosze.

Pozdrawiam.
 

frapp

New member
Mocny konkurent, ale gdybyś miał wybrać między Optomą, a tym Benq to co byś wybrał i dlaczego?
Twierdzisz, że w 2D z nie jest tak różowo. Oczywiście, że bardziej zależy mi na jakości obrazu w 2D, bo 3D traktuję tylko jako dodatek. Co w takim przypadku proponujesz? Może zrezygnować z 3D i wybrać coś w technologii LCD? Ma to sens?
Ewentualnie może dopłacić i wybrać Epsona TW-6100?
 
Ostatnia edycja:

Mechanik74

New member
Ok. Co do tęczy to może być różnie, chociaż u mnie na 300x jeszcze nikt jej nie widział może to kwestia samego projektora, w nowych DLP może problem praktycznie nie istnieje, ale co do słabej czerni w DLP to się nie zgodzę, dla mnie czerń i ogólnie kontrast kolory są na powalajacym poziomie! proponuje wybrać się do sklepu na prezentacje żeby się przekonać ją tak zrobiłem bo opinie są naprawdę różne, wiadomo im droższy i bardziej zaawansowany proj. będzie super ale nie wiem czy jest sens płacić grubą kasę bo jak dla mnie 300x naprawdę daje rade, nie jestem videofilem ale mam porównanie w temacie bo większość sprzętu kupowanego audio-video w rodzinie i znajomych przechodzi przez moje ręce. Dodam tylko że czerń zależy od stopnia zaciemienia pomieszczenia, i wcale nie trzeba robić specjalnej sali żeby było przyzwoicie, jeśli nigdy nie miałeś możliwości zobaczyć to Cię nie zapewniam że jak zobaczysz 106'' z 4 metrów na materiale Blue Ray to będzie opad szczęki:)
 

Wladek_76

New member
Co do czerni, to nie jest tak źle. Porównywałem kilka projektorów przed zakupem 300x. Np. Epsona 3d bodajże 5900, Epsona TW3200, Mitsu 4000. Różnica była żadna. Jedynie mitsu miał nieznacznie lepszą czerń.
 

szmulik

New member
Witam
Właśnie zamierzam kupno tego projektora, czy może ktoś opisać jak się on sprawuje w 2d.
Czy są lepsze projektory w tej cenie?
 

Mechanik74

New member
Ja nie narzekam, mam go już ponad rok, nie dawno kupowałem okulary i pytałem sprzedawcę czy coś by lepszego na tą chwilę polecił w podobnej cenie to powiedział że jest to udany model, dużo tego sprzedali, do obrazu nie można się przyczepić świeci lepiej niż droższe projektory.
 
Do góry