Nowy Epson EH-TW3200 - wrażenia

Ramzes765

New member
Bez reklam
Witam
Projektor już wisi zamontowany do sufitu. Wszystko podpięte. Czas na podsumowanie i pierwsze wrażenia z testów.

Ekran 220x125 czyli 100' Matt White
Odległość projektora od ekranu to 365cm.

Pierwsze wrażenia jak najbardziej pozytywne. TV puszczona na projektorze szczególnie na kanałach HD rewelacja. Jasność bardzo dobra, kolory naturalne. Bajki wyglądają świetnie.
Filmy BluRay - szczęka opada ;) obraz żywy, naturalny - sama przyjemność.

Bardzo ważna rzecz jaką zauważyłem to rodzaj materiału. Przy przekątnej 100' już widać, że coś leci w zwykłym HD a coś w FullHD :) wcześniej na TV 55' było to dla mnie minimalne wręcz niezauważalne. Teraz różnicę widać od razu. Co ciekawe to sygnał SD - myślałem, że będzie dużo gorzej a tutaj niespodzianka - nie jest źle. Oczywiście widać różnicę między SD a HD ale samo oglądanie obrazu w SD jest dużo lepsze niż w wielu TV LCD.

Minusy:
1.Czerń
2.Czerń
3.Czerń
:-D

Niestety ja to zauważam i w niektórych momentach (podczas ciemnych scen) brakuje lepszej czerni. Pod tym względem Optoma HD23 DLP wydawała się lepsza, chociaż nie testowałem jej za długo więc może to tylko takie wrażenie. W najbliższym czasie pożyczę Optomę HD23 na kilka dni i wtedy napiszę więcej bo będę miał lepsze porównanie. Oczywiście sprawdzę tylko kwestię kolorów i czerni bo tak czy siak projektora DLP nie kupię ze względu na efekt tęczy, którego niestety moje oczy nie trawią i nie ma szans żebym mógł tak oglądać.

Mecze w C+Sport HD wyglądają bardzo dobrze, tenis Australian Open czy Bilard na Eurosport HD miodzio. Aż się chce oglądać.

Oglądam w standardowym trybie dynamicznym z funkcją ECO (wentylator kręci się ciszej, obraz jest ciut ciemniejszy ale spokojnie do zaakceptowania). Takie ustawienie na dzisiaj najbardziej mi odpowiada. Jak ktoś może to proszę o wstawienie Waszych sprawdzonych ustawień - można je dodać do pamięci i szybko wybrać - fajna funkcja.

Lens Shift - dla tej funkcji wybrałem model 3200 zamiast nowego 5910 - strzał w 10! Tak jak radziliście - nie wyobrażam sobie projektora bez tej funkcji. Dlaczego w nowych modelach z tego zrezygnowali???

Pilot - bardzo dobry, nie trzeba celować, funkcja podświetlenia klawiszy nocą idealna ;)

Podsumowując:
Projektor bardzo dobry, łatwy w instalacji, w klasie cenowej chyba najlepszy wybór.
Minus to słaba czerń.
Ale cenowo między tymi tańszymi (do 4000-5000zł) a tymi lepszymi (około 10000 i więcej) nie ma nic po środku co byłoby dobrą alternatywą. A dodanie 6000zł na np. Epsona EH-TW9000 to już ponad dwukrotnie większy wydatek.
Polecam
 

Meloman69

New member
Bez reklam
>>Ramzes765
Z całym szacunkiem, ale tryb dynamiczny nie nadaje się do oglądania filmów. Można go ewentualnie wykorzystać do telewizji w trybie dziennym (bez zaciemnienia).
Tryb Kino lub Naturalny będzie na pewno LEPSZYM wyobrem. Jak brakuje Ci jasności to zmień tryb lampy na Normalny.
Na pewno w tych trybach czerń będzie lepsza. Jeżeli model ma AutoIris (przesłonę) to możesz jej użyć. Poprawi to reprodukcję czerni.
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
@Meloman69 potestuje też i inne ustawienia. Tryb dynamiczny najbardziej pasuje do moich preferencji. Tryb Kino jest za ciemny. Naturalny też nie jest zły ale jednak dynamiczny jak dla mnie jest najlepszy. Każdy lubi inny obraz tak jak w przypadku TV. Często ustawienia podawane na forum jak ustawie je u siebie to zastanawiam się jak można tak oglądać? ;)
Tutaj sytuacja jest podobna chociaz pewnie jeszcze wiele razy będe kombinował z ustawieniami az znajdę te idealne dla mnie.

Proszę o wstawianie w tym temacie waszych ustawień Epsona EH-TW3200 - potestować zawsze można a potem wybierz się coś dla siebie ;)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
obraz żywy, naturalny

Dokladnie jak pisze Meloman, albo zywy, albo naturalny, bo zywy raczej nie ma nic wspolnego z naturalnoscia. Pamietaj tez, ze przy dynamicznym raczej lama zuzyje sie szybciej. Ja dodatkowo skalibrowalem na naturalnym dla kazdego zrodla i na czern nie narzekam. Niestety ustawienia roznia sie od siebie i to czasem mocno.
Ale tak jak pisales, jesli Tobie to odpowiada, to OK, tylko wlsanie ta czern na takim podbiciu poprostu też swieci ;)

Pozdrawiam
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
Znalazłem świetny FAQ na temat naszego Epsona LINK

Po lekturze tego wątku już wiem że bez odpowiedniej kalibracji się nie obejdzie i moje dotychczasowe ustawienia muszę zmienić bardzo bardzo ;)
Z wątku wyczytałem i zobaczyłem na fotkach, że problem z czarnym kolorem jaki zauważyłem u siebie można zlikwidować niemal całkowicie. Fajnie, że ktoś zadał sobie tyle trudu i tak to opisał.
Świetny przewodnik.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
W trybie dynamicznym nigdy nie uzyska się dobrej (satysfakcjonującej) czerni.
Ten tryb, jak pisałem ma na celu możliwość oglądania w trybie dziennym. Kolory są nienaturalne (przejaskrawione), a jasność podbita do granic możliwości projektora.

Dobry projektor poznaje się przede wszystkim po wysokim kontraście, ale przy WYSOKIEJ jasności (powtarzam to po raz wtóry).
Można uzyskać wysoki współczynnik kontrastu on/off przy słabo świecącym projektorze. Obraz będzie wyglądał nieciekawie, bez życia.

Najlepsze projektoy schodzą w trybie bez przesłony bardzo nisko z czernią:
- Sony HW50 - 0,0026 fL;
- Epson TW9000 - 0,002 fL;
- JVX X35 - 0,001 fL.
Dla przykładu Optoma HD33 oraz Epson 8700UB - 0,006 fL.

Ale uwaga. To, tylko liczby. W rzeczywistości, przy subiketywnym oglądaniu czerń ma JVC nie będzie wyglądała sześć razy lepiej niż na Optomie...
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Znalazłem świetny FAQ na temat naszego Epsona LINK

Po lekturze tego wątku już wiem że bez odpowiedniej kalibracji się nie obejdzie i moje dotychczasowe ustawienia muszę zmienić bardzo bardzo ;)
Z wątku wyczytałem i zobaczyłem na fotkach, że problem z czarnym kolorem jaki zauważyłem u siebie można zlikwidować niemal całkowicie. Fajnie, że ktoś zadał sobie tyle trudu i tak to opisał.
Świetny przewodnik.

Przewodnik, fakt, bardzo fajny. Tylko ujedna dziwna sprawa... Zgodnie z nim na playerze powinno sie ustawic zakres 16-235(yPbPr/component) i na projku HDMI Range Normal.
Okazuje sie, ze na moim TW5900 obraz jest duzooo lepszy na zakresie 0-255 i HDMI Range Expanded - jest wtedy taki jak na tym zdjeciu z opisu dla tych sugerowanyzch ustawien. Wprawdzie inny projek i ekran bialy, ale i tak to dziwne troche...
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
Mam pytanie odnośnie ekranu. Mój to ekran buenoscreen zakupiony na allegro. Jeden z tańszych. Ogladajac na nim przy jasnych scenach widze strukture tego ekranu tzn tą jego chrobowatosc. Nie jest to jakos bardzo dokuczliwe ale czy nie lepiej jak ekran jest całkowicie gładki?
Druga sprawa to ekran jest matt white. Porownujac obraz z projektora do obrazu z TV brakuje mi troche tej krystalicznosci i odrobine jasnosci. Czy stosujac inny ekran jestem w stanie to zmienic?
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Mam pytanie odnośnie ekranu. Mój to ekran buenoscreen zakupiony na allegro. Jeden z tańszych. Ogladajac na nim przy jasnych scenach widze strukture tego ekranu tzn tą jego chrobowatosc. Nie jest to jakos bardzo dokuczliwe ale czy nie lepiej jak ekran jest całkowicie gładki?
Druga sprawa to ekran jest matt white. Porownujac obraz z projektora do obrazu z TV brakuje mi troche tej krystalicznosci i odrobine jasnosci. Czy stosujac inny ekran jestem w stanie to zmienic?

Teoeretycznie ekran z wysokim gainem powinien troszkę pomóc w zakresie jasności.
Nie ukrywajmy jednak - budżetowe projektory póki co nie oferują jakości porównywalnej z telewizorami. Jest gorzej, ale z każdą nową generacją projektoró różnica się zaciera.
Krystaliczność to w mojej ocenie domena naprawdę dobrych projektorów, powiedzmy z segmentu średniego w zwyż.
Jeżeli chcesz naprawdę uzyskać wysoką jasność na swoim projektorze, nawet porównywalną do telewizorów to trzeba zmniejszyć obraz do 60-80 cali...
Bardzo ważnym elementem jest ekran. Niewłaściwie dobrany może "załatwić" najlepszy projektor.
Struktura ekranu nie powinna być absolutnie widoczna podczas projekcji. Nie dość że wpływa to na subiektywny odbiór obrazu to na pewno pogarsza ostrość!
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Jeżeli chcesz naprawdę uzyskać wysoką jasność na swoim projektorze, nawet porównywalną do telewizorów to trzeba zmniejszyć obraz do 60-80 cali...

Zgadzam sie. JA, przy moim TW5900 i byle jakim bialym ekranie(nawet nie znam gain - nie podano :) )
86 cali na jasnosc nie nazekam. Jest nawet troszke za jasno. Jutro, lub w poniedzialek powinien dojsc filtr nd2 ktory zamowilem, wiec problem ten zniknie, a poziom czernie sie poprawi.. taka mam nadzieje :)
 

yogobela

New member
Zgadzam sie. JA, przy moim TW5900 i byle jakim bialym ekranie(nawet nie znam gain - nie podano :) )
86 cali na jasnosc nie nazekam. Jest nawet troszke za jasno. Jutro, lub w poniedzialek powinien dojsc filtr nd2 ktory zamowilem, wiec problem ten zniknie, a poziom czernie sie poprawi.. taka mam nadzieje :)

Kolego FunkyKoval mam prośbę abyś opisał tu na forum wrażenia z użytkowania yego filtra nd2.
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Kolego FunkyKoval mam prośbę abyś opisał tu na forum wrażenia z użytkowania yego filtra nd2.
Jak dojdzie i obadam co i jak to napisze. Zrobie tez fotki porownawcze jak dzialanie takiego filtru odbija sie na jakosci obrazu.
Zamowilem to: Hoya 62mm HMC ND2 Filter
Na wielu forach pisza ze firma Hoya robi jedne z najlepszych jakosciowo, jak nie najlepsze filtry fotograficzne i chodzi to o tzw. multi-coating: HOYA | The Difference is Clear
 
Ostatnia edycja:

Meloman69

New member
Bez reklam
Ja swego czasu używałem filtru Hoya ND2 w projektorze Panasonic AE900.
On miał gwintowany obiektyw, więc filtr się po prostu wkręcało.
Patrząc na TW9000 - nawet nie wiem, jak by go zamontować.
Przy Panasonicu w mojej ocenie filtr był zbyt ciemny. Co prawda poprawiał odbiór czerni, ale jasność dramatycznie spadała...
Tak myślę, że niezależnie od projektora, ewenatualnie najlepszym rozwiązaniem byłby filtr HD1,5 lub filtr o którym piszą na Cine2Home.
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Ja swego czasu używałem filtru Hoya ND2 w projektorze Panasonic AE900.
On miał gwintowany obiektyw, więc filtr się po prostu wkręcało.
Patrząc na TW9000 - nawet nie wiem, jak by go zamontować.
Przy Panasonicu w mojej ocenie filtr był zbyt ciemny. Co prawda poprawiał odbiór czerni, ale jasność dramatycznie spadała...
Tak myślę, że niezależnie od projektora, ewenatualnie najlepszym rozwiązaniem byłby filtr HD1,5 lub filtr o którym piszą na Cine2Home.

Zgadza sie. Tak jak przy ekranie szarym, tak i przy filtrze nd spada jasnosc obrazu - przeciez tak dzialaja filtry nd. Zauwaz ze panasoniki, ogolnie, nie swieca tak jasno jak epsony, a napewno AE900, czy AE4000 swieca slabiej niz ich odpowedniki epsona. Jak pisalem moj TW5900 na ekranie bialym swieci, jak dla mnie za jasno, wiec filt nd, teoretycznie, powinien dac dobre rezultaty - tzn. zmniejszyc jasnosc i poprawic poziom czerni. Wyczytalem tez gdzies opinie, ze stosowanie filtrow nd jest bezsensu bo ponoc wystarczy obnizyc jasnosc w opcjach projektora i uzyska sie taki sam efekt. Jednak sprawdzilem to i zmniejszenie jasnosci w zaden sposob nie wplywa na poziom czerni.
Jedyne co poprawia sytuacje jest auto-iris, ale niestety, jest dosc glosny w dzialaniu i daje dobre rezultaty tylko przy prawie calkowiecie ciemnych scenach - im wiecej jasnosci tym wplyw na poziom czerni jest bardziej znikomy.

Meloman może system Cokin Filters for Photographic Lenses - Creative FIlters - www.cokin.co,.k rozwiąże problem.
ND2 to zdaje się szary filtr neutralny

Zastanawialem sie tez nad tym rozwiazaniem, ale robiac pomiary doszedlem do wniosku, ze na TW5900(na TW9000 chyba tez) nie da sie tego zamontowac. Obektyw, wraz z obudowa jest nieznacznie wewnatrz obudowy projektora co uniemozliwia zalozenie tego calego mocowania.
Filtr ktory zamowilem jest gwintowany, srednica 62mm, a obiektyw projka ma 59mm, co da mi ok 1,5mm luzu na obwodzie. Aby ciasno nalozyc go uzyje skrawkow styropianu, lub tzn. blutak - cos ala plastelina tylko ma wieksze wlasciwosci termiczno-wytrzymalosciowe :)

Tak nd to filtr neutralny(neutral density), obniza jasnosc nie wplywajac na nasycenie kolorow(ponoc tylko te dobre jakosciowo filtry).
 

Meloman69

New member
Bez reklam
>>FunkyKoval
A nie można było zamówić filtru z właściwą średnicą. Pamiętam, że jak szukałem do Panasonica, to zwracam właśnie uwagę na średnicę, aby pasowałą idealnie do obiektywu projektora.
Czy masz gwnitowany obiektyw?

Filtr szary jest filtrem neutralnym - jego zadaniem jest wyłącznie "przyciemnienie" obrazu.
Zmniejszając jasność w menu projektorze nie wpływa się na obniżenie jasności lampy projektora (to można poprzez ustawienie trybu lampy lub autoirysu, jeżeli projektor oczywiście go posiada), ale obcina lub zwiększa skrajnie wartości w zakresie luminancji.
Jak ustawisz jasność na wartości minusowe to zaczniesz tracić ciemne szczegóły, a jak ustawisz na plusie to zaczniesz tracić na jasnych szczegółach.
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
>>FunkyKoval
A nie można było zamówić filtru z właściwą średnicą. Pamiętam, że jak szukałem do Panasonica, to zwracam właśnie uwagę na średnicę, aby pasowałą idealnie do obiektywu projektora.
Czy masz gwnitowany obiektyw?

Filtr szary jest filtrem neutralnym - jego zadaniem jest wyłącznie "przyciemnienie" obrazu.
Zmniejszając jasność w menu projektorze nie wpływa się na obniżenie jasności lampy projektora (to można poprzez ustawienie trybu lampy lub autoirysu, jeżeli projektor oczywiście go posiada), ale obcina lub zwiększa skrajnie wartości w zakresie luminancji.
Jak ustawisz jasność na wartości minusowe to zaczniesz tracić ciemne szczegóły, a jak ustawisz na plusie to zaczniesz tracić na jasnych szczegółach.

Co do jasnosci na projku to zgadza sie. Manipulowanie ustawieniemi nic nie da, a nawet pogorszy sytuacje.
A co do rozmiaru filtru to, niestety nie znalazlem filtru 59mm. Sa 58mm i 62mm. Wolalem wiec zamowic troszke wiekszy i pokombinowac z zamocowaniem. Sam projektor nie ma gwintowania na obiektywie.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
>>FunkyKoval
Przy montowaniu filtra uważaj, aby nie zabrudzić obiektywu.Ważne jest idealne ustawienie płaszczyzny filtra w stosunku do obiektywu.
Mam obawy czy da się to dobrze zrobić bez gwintowanego obiektywu...
Jak jesteś złota rączka to może dasz radę?
Zdaj relację z montażu i wrażeń po zainstalowaniu filtra.
Montujesz filtr bo uważasz, że masz zbyt jasny obraz (nawet w trybie eco?) czy nie zadowala Cię poziom czerni?
Śmiem stwierdzić, że mój Epson TW9000 ma lepszą czerń niż oba moje LEDowe Samsungi - telewizor UE32D5500 i monitor Seria 3 S22B300B.
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
>>FunkyKoval
Przy montowaniu filtra uważaj, aby nie zabrudzić obiektywu.Ważne jest idealne ustawienie płaszczyzny filtra w stosunku do obiektywu.
Mam obawy czy da się to dobrze zrobić bez gwintowanego obiektywu...
Jak jesteś złota rączka to może dasz radę?
Zdaj relację z montażu i wrażeń po zainstalowaniu filtra.
Montujesz filtr bo uważasz, że masz zbyt jasny obraz (nawet w trybie eco?) czy nie zadowala Cię poziom czerni?
Śmiem stwierdzić, że mój Epson TW9000 ma lepszą czerń niż oba moje LEDowe Samsungi - telewizor UE32D5500 i monitor Seria 3 S22B300B.

Mysle, ze z odpowiednim ustawieniem filtru nie bedzie problemu. Jest on minimalnie wiekszy od obudowy obiektywu, i bedzie plasko przylegal do niej. Jedynie, cala sztuczka bedzie polegala na przymocowani tego by nie spadalo :) Filtr zakladam bo zdecydowanie nie jestem zadowolony z poziomu czerni... W TW5900 jest on wrecz zenujacy. Mialem kiedys TW3500 i TW3600 i przy tamtych projkach wygladalo to duzo lepiej.
Mam bialy ekran, i w trybie eco projektor jest zbyt jasny - przy jasnych scenach troche "wali po oczach". Kupilem go bo byl to naprawde tani ekran elektryczny z pilotem, i na dodatek ma czarna obudowe co, z tego co widze, wsrod ekranow jest zadkoscia :) Jak pisalem wczesniej licze na to, ze filtr obnizy jasnosc i poprawi poziom czerni.
Jesli filtr nie zda egzaminu to chyba pokombinuje z ekranem, tzn. mam zamiar go przemalowac na szary. Moj wczesniejszy ekran zrobilem sam. Byl to ekran ramowy z materialu blackout, pomalowany mieszanka blackwindow. Po kupnie tego ekranu elektrycznego porownalem jak wyglada obraz na obu ekranach i zdecydowanie lepiej bylo na tym ktory zrobilem sam.

Co do TW9000 to wiadomo.. w porownaniu z TW5900 to "Nieba, a Ziemia" :)
 
Do góry