Benq w1070 i obraz 3D SBS - jak wlączyć?

_Sheriff_

New member
Witam.
Posiadam projektor Benq W1070 oraz odtwarzacz WD Elements Play 2TB i kabel HDMI nieznanej mi kategorii (po prostu leżał w domu, nie wiem z jakiego urządzenia i z jakiego czasu).

Pytanie:
- normalne filmy w Full HD działają idealnie
- a filmy 3D SBS projektor wyświetla jako dwa obrazy obok siebie, a funkcja włączająca opcje 3D w projektorze jest nieaktywna przez co nie mogę włączyć jej.

I czy to może być wina kabla (bo czytałem ze musi być minimum 1.3c lub 1.4a)?
czy odtwarzacza (niby spełnia wymogi rozdzielczości full HD) ?

[EDIT]
Kupiłem kabel HDMI 1.4 ale niestety bez zmian, nadal opcja 3D w projektorze jest nieaktywna.

[EDIT2]
Na stronie WD jest napisane, że WD Elements Play - HDMI Support: HDMI 1.3
- czy jest to możliwe, że przez kabel 1.4 obraz normalny pójdzie a 3D nie, bo ten odtwarzacz supportuje 1.3 ?

[EDIT3]
Ewentualnie może zaktualizować oprogramowanie WD Elements Play?

[EDIT4]
Po włączeniu w WD opcji : 1080P 24Hz w projektorze uaktywnia się menu od 3D
- puszczam film 3d w opcji poziomej, czyli dwa obrazy poziomo, na projektorze włączam 3D i opcje góra-dół, obrazy się łączą w jeden i okulary działają. ewentualnie jeśli dam opcję "pakowanie klatek" to obrazy również się łączą i okulary działają.
- Ale jeśli włączę film SBS czyli dwa obrazy obok siebie, to nadal ma aktywne te same opcje co przy obrazie "góra dół" ,a opcja na projektorze łączenia obrazu sbs jest nieaktywna, i nie wiem co zrobić aby obrazy sbs połączyły się w jeden?
 
Ostatnia edycja:

bart82

New member
Witam,
Nie posiadam tego projektora, ale od dłuższego czasu zastanawiam się nad kupnem i trochę śledzę temat na zagranicznych forach.
Ze specyfikacji sprzętu wynika, że obraz SBS jest możliwy tylko przy 1080i 50/60 Hz (przy 1080p 24Hz tylko pakowanie ramek i góra-dół). Więc proponuję spróbować takich ustawień na odtwarzaczu.
Z uwagi na to, że ww. sprzęt dopiero co się pojawił na polskim rynku, może napisałbyś parę zdań lub jakąś krótką recenzje nt. tego projektora.
Pozdr
 

Alen69

New member
Witaj.

Mam taki sam odtwarzacz jak Ty, znakomicie odtwarza pliki mkv 3d sbs. Jeszcze raz jeżeli odtwarzacz WD Elements, czy inny odtwarzacz podaje obraz na telewizor, czy projektor i to widzisz i słyszysz to jest wszystko OK. Odtwarzacz odtwarza nie przerabia. Mój projektor to Optoma GT750 i to on zamienia obraz podawany z odtwarzacza WD. Kabel HDMI 1,4, ale myślę że na 1,3 też by poszło. Mój projektor nie rozpoznaje automatycznie formatu pliku, czy to jest SBS czy ten drugi, muszę ustawić to ręcznie. A więc w pierwszym kroku wybieram typ okularów jakich używam, w drugim kroku wybieram rodzaj wyświetlanego formatu np. SBS i po tym już leci film w 3d.
Polecam Ci wejść na stronę WD i poczytać na temat aktualizacji odtwarzacza, masz na ich stronie pliki do pobrania, sprawa jest naprawdę prosta a poprawia w znacznym stopniu funkcjonalność urządzenia. Mam nadzieje że napisałem w miarę zrozumiale, jak nie wypij z dwa drinki, tak jak ja to zrozumiesz ;-)
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Konwersją obrazu na 3D zajmuje się zawsze projektor, a nie źródło (niezależnie czy jest nim komputer czy odtwarzacz).
Wszystko powinno być dobrzez opisane w instrukcji obsługi. Poszukaj w menu projektora.
W Epsonie (TW9000) najpierw włączasz tryb 3D, a potem wybierasz typ 3D (np. SBS).

Wyciąg z intrukcji BenQ W1070:
Watching 3D content
Your BenQ projector supports playing three-dimensional (3D) content transferred through D-Sub,
Component, HDMI, Video, and S-Video. Yet you need the required compatible hardware accessories and software to play 3D content on BenQ projector.
Connecting 3D video devices
• PlayStation games
i. Make sure you have updated your console to the latest software version in PlayStation 3.
ii. Insert the 3D game disc. Or you can download games via the PlayStation network.
iii. Launch the game and select
Play in 3D in the in-game menu.
• Blu-ray 3D player
i. Make sure your player supports 3D Blu-ray Disc and that 3D output is activated.
ii. Play the 3D Blu-ray Disc.
• 3D TV (e.g. SKY 3D, DirecTV)
i. Contact your TV service provider to enable 3D channels on your channel package.
ii. Switch to the 3D channel.
• 3D Devices (e.g. 3D DV/DC)
Turn on the 3D device and project the 3D content.
To view the 3D video correctly, make sure Auto is selected in the Display > 3D > 3D Mode menu. If 3D content still cannot be shown correctly, select the supported format in the Display > 3D > 3D Mode menu.
After you have connected the 3D video devices to the projector, make sure the power of BenQ 3D glasses is on. Wear the BenQ 3D glasses, and then enjoy your 3D experience!

Using the 3D menus:
1. Press the MENU/EXIT and go to the Display > 3D menu and press MODE/ENTER. Or you can press the 3D Setting button on the remote control. The 3D page displays.
2. Highlight 3D Mode and press MODE/ENTER. The 3D Mode page displays.
3. Press / to highlight the 3D format that you need and press MODE/ENTER. The projector automatically detects the format of the video when selecting Auto. If not, you need to base on the 3D format of the video to make an appropriate setting in the 3D Mode menu.
4. Press MENU/EXIT to go back to the 3D page.
5. Press / to highlight 3D Sync Invert and press / to select Invert to switch between the image for the left eye and the right eye for the more natural viewing. You can also toggle this function between Invert and Disable by pressing 3D Invert on the remote control.

• Use corrective glasses or other such methods to correct your eyesight if you suffer from myopia, hyperopia, astigmatism, or have eyesight differences between the left and right eyes before putting on the 3D Glasses to watch the 3D content.
• When the projector starts to project the 3D images, the image may seem misplaced, however, this is not a product malfunction.
• Take appropriate breaks when watching 3D content.
• Stop watching 3D content if you feel fatigue or discomfort.
• Keep a distance from the screen of about three times the effective height of the screen when watching 3D content.
• Children and people with a history of oversensitivity to light, heart problems.
 
Ostatnia edycja:

bart82

New member
Konwersją obrazu na 3D zajmuje się zawsze projektor, a nie źródło (niezależnie czy jest nim komputer czy odtwarzacz).

Nie zawsze. Niektóre projektory, jak widać prawdopodobnie W1070 też, nie konwertują 2D->3D tylko potrzebują mieć podane na wejście już sygnał 3D. Czyli to odtwarzacz (lub komputer) powinien podawać na wyjściu sygnał 3D (w przypadku SBS powinno być to 1080i 50/60Hz). W przeciwnym wypadku jeżeli podajemy wprost na projektor jakiś film to projektor go widzi jako materiał 2D i opcja 3D jest niedostępna.

Przykład:
W moim laptopie (grafa nvidia GT240M) mam możliwość wyboru sygnały na wyjściu HDMI czy ma to być 2D czy 3D. Więc wnioskuję z tego, że ww. projektor potrzebuje właśnie tak już przygotowany sygnał.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Ale z zacytowanego menu wynika, że działa on podobnie, jak Epson.
Aktywujesz niejako tryb 3D, a potem wybierasz format sygnału...
 

_Sheriff_

New member
Witam,
dzięki waszym podpowiedziom udało się całe przedsięwzięcie.

Opisuje co i jak na razie rozszyfrowałem:

Dla filmu SBS
1. Odpalam "BenQ W1070" i "WD Elements Play 2TB" z standardowymi ustawieniami (czyli pod fullHD)
1a. Wszystkie opcje od 3D na projektorze są nieaktywne.
2. na "WD Elements Play 2TB" szukam sobie odpowiedniego filmu 3D typu SBS i go włączam i daje Pause
3. Wchodzę do menu
"WD Elements Play 2TB" i zmieniam w opcji Obraz tylko "System TV" z "HDMI auto" na "1080i 50Hz" lub na "1080i 60Hz", zatwierdzam zmianę. Obraz znika/zmienia się.
4. Wchodzę do menu projektora i opcje od 3D są już aktywne.
4a. Włączam 3D i wybieram jedyną aktywną opcję "obraz pionowy" i projektor ładnie łączy obrazy w jeden, zakładam okulary
(okulary kupione online w chinach za 115zł sztuka) i działa.


Dla filmu TB (top-bottom)
1. Odpalam "BenQ W1070" i "WD Elements Play 2TB" z standardowymi ustawieniami (czyli pod fullHD)
1a. Wszystkie opcje od 3D na projektorze są nieaktywne.
2. na "WD Elements Play 2TB" szukam sobie odpowiedniego filmu 3D typu TB i go włączam i daje Pause
3. Wchodzę do menu
"WD Elements Play 2TB" i zmieniam w opcji Obraz tylko pozycję "1080P 24Hz" z wyłączonej na włączoną, zatwierdzam zmianę.
4. Wchodzę do menu projektora i opcje od 3D są już aktywne.
4a. Włączam 3D i wybieram jedyną z dwóch aktywnych opcji "obraz poziomy" i projektor ładnie łączy obrazy w jeden, zakładam okulary i działa.


Spostrzeżenia:
- Efekt tęczy jest widoczny, nie na tyle aby powodował dyskomfort w oglądaniu filmów, ale jak chcemy zobaczyć i będziemy wypatrywać to zobaczymy.

Niestety mój aparat nie robi dobrych zdjęć nocą ;-( ale obraz na żywo wygląda jak żyleta.
Gdyby ktoś chciał obejrzeć przed kupnem projektor na żywo to zapraszam do mnie, do Miedzeszyna.
Mogę przeprowadzić jakiś test projektora, ale potrzebuje informacji co i jak testować?


Krótki filmik

Mam jeszcze kilka pytań:
1. Jak widać w ustawieniach "WD Elements Play 2TB"mam różne opcje obrazu, czy przy oglądaniu filmów lepiej zmieniać z HDMI Auto na taką rozdzielczość w jakiej mam film?
1a. Czy częstotliwości 50 60Hz mają wpływ na jakość filmu?
2. Przy 3D w projektorze mam opcję "pakowania klatek" od czego ona jest dokładnie?

 
Ostatnia edycja:

peciak11

New member
A może mi ktoś pomoże? Mam BenQ W703D, i czasami w filmach 3D obraz 3D wyświetlany jest w formacie 4:3 a nie panoramicznym. (jak wyświetlam obraz bez włączenia 3d, to widać dwa obrazu OU - panoramiczne). Czy to również ustawienia wyjścia sygnału? Nie wiem, jak to zmienić, bo obraz jest podawany z tabletu przez hdmi.
 

bart82

New member
Mam jeszcze kilka pytań:
1. Jak widać w ustawieniach "WD Elements Play 2TB"mam różne opcje obrazu, czy przy oglądaniu filmów lepiej zmieniać z HDMI Auto na taką rozdzielczość w jakiej mam film?
1a. Czy częstotliwości 50 60Hz mają wpływ na jakość filmu?
2. Przy 3D w projektorze mam opcję "pakowania klatek" od czego ona jest dokładnie?


Ad. 1.
Rozumiem, że chodzi o 2D. Jeżeli działa na Auto to ja bym nie zmieniał. Zmiana 50/60 Hz nie będzie miała zauważalnego znaczenia.

Ad. 2.
Pakowanie klatek to taki kolejny sposób przesyłania przez HDMI sygnału 3D np. z odtwarzacza Blu-ray. Projektor go rozpozna automatycznie i ustawi rozdzielczość 1080p 24Hz lub mniejszą w zależności od materiału.

A jeśli chodzi o "test" to chodziło mi o twoje subiektywne spostrzeżenia zarówno w 2D jak i 3D. Jaka jest:
- ostrość obrazu
- kontrast
- jasność
- poziom czerni
- płynność obrazu
- obraz podczas dynamicznych scen
- itp.

Pozdrawiam
 

_Sheriff_

New member
Moje spostrzeżenia i odczucia... hmmm

Obraz jest bardzo bardzo ładny, soczyste kolory.
Obraz jest płynny cały czas, nie ma jakiś zacięć czy też nieostrości spowodowanych dynamicznym obrazem.
Jasność/kontrast/czerń przy ustawianiach domyślnych wyglądają moim zdaniem bardziej niż zadowalająco. Całość dobrze i jednolicie oświetlona. Czerń może nie jest jak czarna dziura, ale i nie jest też "matowa", nie odbiega zbytnio od czarnego.
Jakość projektora widać dopiero przy filmach 1080P, przy niższych rozdzielczościach możemy myśleć, odnieść wrażenie, że projektor jest taki sobie, ale dopiero przy fullHD od razu widać jego możliwości i micha się cieszy, że warto było dołożyć i zamiast HD-Ready kupić FullHD.
Dość mocno się grzeje (nawet w trybie smartECO), przez co teraz w zimie, przy ogrzewanym pokoju podnosi temperaturę otoczenia, daje się to odczuć tak po około 1,3h oglądania.
Głośność projektora porównał bym do rocznego laptopa. Ja oglądam filmy siedząc od niego około 80cm to przy optymalnie ustawionych głośnikach (tak aby sąsiadom nie przeszkadzać wieczorem/nocy nie słyszę pracy chłodzenia.
Głośnik: Jestem zaskoczony mocą/głośnością wbudowanego głośnika, ale za to ma za małą skalę volume (10stopni) co nie pozwala dobrać odpowiednio głośności głośnika (gdy nie mamy zestawu audio).

Nie wiem co tu jeszcze napisać...

PS: czy ktoś aktualizował firmware w WD Elemetns Play? Bo instrukcja installacji/aktualizacji jest dla mnie trochę zawiła.
 
Ostatnia edycja:

wojta3

New member
witam,
posiadam benq w1070, nie mogę poradzić sobie z tym 3d, próbowałem odtwarzać z laptopa i z ps3 film 3d sbs i funkcja 3d w projektorze nie aktywna. Ma ktoś jakiś pomysł co zrobić??
 

wojta3

New member
kolego _Sheriff_ jaki jest u ciebie efekt 3d?? u mnie tylko w głąb ekranu nie potrafię ustawić efektu wypływania z ekranu, odtwarzam z ps3 i obraz wyświetlam jak na razie na ścianie
 

_Sheriff_

New member
zalezy od filmu, mam filmy gdzie sa ladne efekty tuż przed oczami, a sa i takie ze bardzo rzadko lub wcale w przód ekranu nie ma efektu tylko w głąb. Ale obraz jest idealny.
 

Geezer

New member
Moje spostrzeżenia i odczucia... hmmm

....dopiero przy fullHD od razu widać jego możliwości i micha się cieszy, że warto było dołożyć i zamiast HD-Ready kupić FullHD.

Nie wiem co tu jeszcze napisać...

Jaką masz wersję FW i REV na nalepce na pudle ?

Nie chcę siać paniki ale niestety BENQ wypuścił kilka partii tego sprzętu z niedopracowanym oprogramowaniem co stwarza ryzyko pewnych niedogodności w czasie użytkowania + konieczność późniejszego odsyłania do serwisu aby wgrać nowsze oprogramowanie :twisted:
Niezłe przegięcie ze strony BENQ bo nie umożliwiają upgrade po RS232 w domowym zaciszu...

Najwięcej jest w handlu jest egz. z listopada z FW v1.02 ale dopiero v1.03 (REV 00-102 i produkcja z grudnia) poprawia błąd związany z migotaniem obrazu w trybie Smart ECO a FW v1.04 (zapewne produkcja ze stycznia 2013 ?!) poprawia przedwczesne wyłączanie się wentylatora (ma to wpływ na żywotność lampy).
 

_Sheriff_

New member
Jaką masz wersję FW i REV na nalepce na pudle ?

Nie chcę siać paniki ale niestety BENQ wypuścił kilka partii tego sprzętu z niedopracowanym oprogramowaniem co stwarza ryzyko pewnych niedogodności w czasie użytkowania + konieczność późniejszego odsyłania do serwisu aby wgrać nowsze oprogramowanie :twisted:
Niezłe przegięcie ze strony BENQ bo nie umożliwiają upgrade po RS232 w domowym zaciszu...

Najwięcej jest w handlu jest egz. z listopada z FW v1.02 ale dopiero v1.03 (REV 00-102 i produkcja z grudnia) poprawia błąd związany z migotaniem obrazu w trybie Smart ECO a FW v1.04 (zapewne produkcja ze stycznia 2013 ?!) poprawia przedwczesne wyłączanie się wentylatora (ma to wpływ na żywotność lampy).
Możesz podać jakieś oficjalne źródła informacji które podajesz?

Moja nalepa z pudełka wygląda następująco:
 

arekw99

New member
tematu 3d z braku okularow nawet nie ruszam w tej chwili. szukam za to jakiegos dobrego uchwytu sufitowego. takiego o dlugosci na ok 30-40 cm. najlepiej w bialym kolorze.
co do projektora. obraz ekstra, choc oczywiscie im ciemniej tym lepiej. kolory bardzo zywe. obraz full hd - rewelacja. ogladam z 3 m. obraz 110 cali. projektor leciutki. raczej nie jest cichy. mocno tez sie grzeje
 
Do góry