ambilight / ekran projekcyjny

swissarmy

New member
Witam,

Posiadam oświetlenie typu ambilight w moim wysłużonym telewizorze i chciałbym je przenieść na ekran ramowy, który chcę zakupić z projektorem Optoma GT750.

Filmiki własnej produkcji z efektem ambilight zamieszczam poniżej:
[youtube]7ghfCPc-qjs[/youtube]
[youtube]80O27tl9DUU[/youtube]


Jedyne filmiki z podobnym efektem i ekranem projekcyjnym jakie znalazłem:

[youtube]BMDttM-UjYQ[/youtube]
*efekt przenoszenia kolorów jest widoczny, chociaż nie bezpośrednio z krawędzi, ale ogólnie widać o co chodzi

[youtube]SpfT6ks2y04[/youtube]
*tutaj ambilight świeci równo jednak kolor na ścianie nie jest powiązany z tym co znajduje się na ekranie

[youtube]elAZTC0W8zk&feature=plcp[/youtube]
*a tu jest jak najbardziej OK, tylko że nie do filmu a do animacji z winampa...

Moje pytanie brzmi - czy teoretycznie warto montować tego typu oświetlenie na ramę ekranu w celu jego wizualnego poszerzenia (i zwiększy się przy tym kontrast)? Czy efekt może okazać się odwrotny? Ekran to Matt White o gain=1,0.
Wymiary ściany to 255x207 i przy użyciu ekranu o wymiarach całkowitych 244x143 pozostaje po 5 cm na lewo/prawo i po około 40 cm na góra/dół które mogłoby być wypełnione światłem z tych ledów. Na pewno będzie ciasno po bokach jednak ekran nie będzie znajdował się zaraz przy tylnej ścianie tylko jakieś 8 cm od niej więc światło wypełni całe narożniki.

Co o tym sądzicie?

P.S.
Prosiłbym o niepisanie odpowiedzi typu "zamontuj i sprawdź" bo jeśli się na to zdecyduję to muszę dokupić dodatkowo paredziesiąt ledów, wykonać specjalną konstrukcję do ich montażu i kalibrację z ekranem, a to robota na grube godziny.
 
Ostatnia edycja:

GracX

New member
Bez reklam
Witam też o tym myślałem zrezygnowałem jednak z powodu iż nie wiedziałem jak zrobić aktywny ambilight tak aby kolory się zmieniały w zależności od tego ci widzimy na ekranie jednokolorowy szybko by się znudził co do filmiku fajnie to wygląda aczkolwiek zastanawiam się czy nie było by jeszcze lepiej bez czarnego obramowania?
 

swissarmy

New member
Czarna ramka na pewno dodaje kontrastu w TV, a co dopiero w ekranie rzutnika. Specjalnie kupuję ekran ramowy żebym mógł ledy zamontować na wszystkich krawędziach.

Praktycznie jestem już na to zdecydowany, jednak efekt końcowy w postaci filmiku wstawię gdzieś za miesiąc bo jestem zawalony robotą.

Jeśli ktoś jest zainteresowany efektem ambilight sterowanym z komputera przez USB to chętnię doradzę co i jak.
 

swissarmy

New member
Projekt z ledami nazywa się ADALIGHT

TUTORIAL:
Overview | Adalight Project Pack | Adafruit Learning System

FORUM:
View forum - Glowy things (LCD, LED, TFT, EL) purchased at Adafruit • adafruit industries • Customer Support Forums, DIY Electronics, Open Source Hardware, Arduino

ELEMENTY DO MONTAŻU:
Jeśli więc się ktoś zdecyduje na "zbudowanie" takiego oświetlenia to oczywiście najważniejszym elementem są same ledy. Występują one w kompletach po 25 szt. w dwóch różnych wersjach.
ledy tzw. "cienkie"- http://www.adafruit.com/products/322
lub
ledy tzw. "płaskie" - http://www.adafruit.com/products/738 (teoretycznie łatwiejsze w montażu)

W Polsce ma je ten dystrybutor - sprawdzony dostawca, kupiłem u niego już 6 kompletów na 3 raty ;)
http://nettigo.pl/products/272

będziemy również potrzebować:
zasilacz 5V/2A - http://www.adafruit.com/products/276 (dla 50 ledów lepiej użyć zasilania 5V/3A; Ja na początku używałem 50 ledów, a zasilacz mam 5V/10A i działa on nawet ze 125 ledami - sprawdzone)
złączka do zasilania - http://www.adafruit.com/products/368
moduł sterowania ARDUINO UNO R3 - https://www.adafruit.com/products/50 (używam dokładnie tej samej wersji)
kabel USB A/B - https://www.adafruit.com/products/62

Wszystkie z powyższych części można bez problemu zakupić w Polsce. Ledy teoretycznie może by pasowały od innego producenta jednak każda dioda ma własne specyficzne sterowanie więc jest ryzyko, że nie zadziałają prawidłowo.

KOSZTY:
25 ledów - aktualnie kosztują ok. 190 pln; 25 sztuk wystarczy do monitora nawet 27", 50 ledów wystarczy do TV ~42", 75 ledów wystarczy do ekranów 50", 100 ledów i więcej to już ekrany 60" lub ekrany rzutników ;)
Proszę się nie sugerować, że sam posiadam 40" i 100 ledów bo trochę przegiąłem - świeci mi to bardzo jasno, ale wcale nie jest dużo precyzyjniej w stosunku do 50 ledów bo odległość między ledami jest tak mała że kolory zaczęły się między sobą "zjadać".

zasilacz - mój kupiłem na allegro za jakieś 40,00 pln (koniecznie 5V! 12V usmaży te ledy!)

moduł ARDUINO UNO R3 ~ ok. 100,00 pln

kabel USB i inne pierdółki ~ ok. 20 pln

Lutować nie trzeba, wszystko można wpiąć na tzw. "pajączka" i odkąd tutorial jest odświeżony nawet laik nie powinien mieć z tym problemu. Ja nie jestem elektronikiem, nigdy nie bawiłem się w takie rzeczy, a dałem radę :) .

Oświetlenie działa z PC (win i linux) i bodajże MAC
Najlepiej użyć do niego oprogramowania LIGHTPACK
http://code.google.com/p/lightpack/downloads/detail?name=LightpackSetup_5.8.6-1.exe&can=1&q=
Jest to software niepowiązany z Adalight, ponieważ stworzyli go Rosjanie jednak z uprzejmości dołożyli sterowanie Adalight i działa to idealnie. Program można pobrać i go sobie zobaczyć "na sucho".
Jest też oryginalny kod sterujący od Adalight jednak jest on strasznie toporny w ustawieniu gdyż jest to kod tekstowy - raz go użyłem i nigdy więcej.

Pola, z których kolor jest "przenoszony" na ledy ustalamy sami, jest nawet do tego prosty kalkulator, który generuje gotowy plik konfiguracyjny. Poniżej wklejam moją wersję do rzutnika:

http://sanya.tarhelyszolgaltato.eu/...customw=85&customh=75&ol=20&ro=1&rs=1&comb=40

Oprogramowanie Lightpack działa z pulpitem, przeglądarkami, każdym odtwarzaczem filmów i z grami - tu jednak wymaga to małej gimnastyki jednak da się uruchomić jakieś 80-90% gier - potwierdzone!

Póki co tyle, jak będą pytania to coś jeszcze dodam.
 
Ostatnia edycja:

swissarmy

New member
Ludzie ściany malują na czarno, a tu proszę :)

Dywan jest czarny, ściany boczne będą gdzieś na 60 cm też czarne, sufit może też przemaluję, ale tylna ściana z narożami będzie biała żeby na nich było widoczne światło z ledów. Co z tego wyjdzie, tego nie wiem, ale mam nadzieję, że będzie fajnie :).

Zamontuję to za 2-3 tygodnie i wówczas wrzucę filmik/foto (o ile będzie warto bo jak wyjdzie kicha to się tu więcej z moimi nowatorskimi pomysłami nie pokażę;) )
 

syberka

New member
fajny efekt.Też zamierzam się pobawić.Aktualnie kupiłem Linijkę LED RGB i sterownik na pilota,ale tam sa tylko pełne barwy na całej linijce.Zastanawiam się czy można by je zastosować do wspomnianego sterownika?Może jakieś podpowiedzi?
 

swissarmy

New member
fajny efekt.Też zamierzam się pobawić.Aktualnie kupiłem Linijkę LED RGB i sterownik na pilota,ale tam sa tylko pełne barwy na całej linijce.Zastanawiam się czy można by je zastosować do wspomnianego sterownika?Może jakieś podpowiedzi?

Na 99% nie da się tego tego uruchomić z kodem Adalight. Każdy led musi mieć wewnętrzny 8-bitowy PWM sterownik LED (24-bitowy kolor dla 16 milionów barw), a Twoje pewnie tego nie mają.
Zakładając nawet, że mają, ale jednak by nie zadziałały to ja nic więcej nie pomogę (bo się nie znam na elektronice, programowaniu itd.) i na forum Adafruit (producenta dedykowanych ledów) też Ci nie pomogą bo oni wspomagają klientów, którzy używają tylko i wyłącznie ich produktów.


Ja kończę powoli przygotowywanie ściany na której będzie ekran projekcyjny, muszę jeszcze zrobić konstrukcję z ceowników aluminiowych pod 124 ledy, potem tylko kupić projektor :), no i wszystko połączyć. Myślę, że wyrobię się w 2 tygodnie.
 
Ostatnia edycja:

swissarmy

New member
Wreszcie udało mi się wszystko zmontować.
Poniżej kilka screenów z montażu i testów.

24o0qz4.jpg


14ay7me.jpg


15yus93.jpg


kdsdpg.jpg



A efekt końcowy wygląda tak.
[youtube]6sFbGzLIhiA[/youtube]
Nie wiem jak Wy, ale ja jestem usatysfakcjonowany ;)
 
Ostatnia edycja:

fazo

New member
Jestem pod wrażeniem, ambilight to przy tym zabawka. Żeby to jeszcze działało na sygnale HDMI (nie odtwarzam z komputera).
 

swissarmy

New member
Philips z ambilight ma gęściej rozstawione ledy, ma trochę lepiej zrobiony efekt łączenia się kolorów, świeci bladym światłem nawet gdy jest ciemny/czarny obraz i efekt podświetlenia jest bardziej równomierny.

Adalight z kolei jest bardziej precyzyjne gdyż wraz ze wzrostem liczby zainstalowanych ledów rośnie liczba pól, z których pobierany jest kolor.
Plus - precyzja i odwzorowanie kolorów poszczególnych pól na ścianie jest dużo większa niż efekt Philipsa.
Minus - gdy przy krawędzi ekranu pojawi się np. jakiś mały obiekt to zaświeci się tylko ta dioda z którą pokrywa się dane pole (i żadne inne). W efekcie na ścianie robi się mały półokrąg świetlny, a dookoła niego jest ciemno. To widać doskonale na moim filmiku. Nie jest to do końca minus, po prostu działa to inaczej niż system Philipsa.
 
Ostatnia edycja:

v1ck

New member
Wow, jestem pod mega wrażeniem. zastanawiam się tylko jaki jest efekt przy filmach w formacie 2:4:1 jak są czarne pasy na górze i dole czyli panorama w panoramie ?
 

swissarmy

New member
mówisz i masz;-)

[youtube]hvzzlBXjGiI[/youtube]
Nagrywane smartfonem, który mi trochę przebija czerwonym kolorem przy jasnych scenach.

Czarne pasy jakoś specjalnie nie pomniejszają efektu światła, patrzy się w końcu na akcję i aktorów, a nie po rogach czy ścianach :lol:
 
Ostatnia edycja:

Penter13

New member
Witam,
Możesz coś napisać o wpływie tego "efektu" na kontrast i poziom czerni, czy się poprawia, czy pogarsza ? jestem bardzo ciekawy, chciałem coś podobnego też zainstalować z tyłu ekrany.
Pozdrawiam
 

swissarmy

New member
Witam,
Możesz coś napisać o wpływie tego "efektu" na kontrast i poziom czerni, czy się poprawia, czy pogarsza ? jestem bardzo ciekawy, chciałem coś podobnego też zainstalować z tyłu ekrany.
Pozdrawiam

Kontrast chyba się nieznacznie pogarsza bo światło z ledów wydaje się intensywniejsze w stosunku do tego co jest na ekranie. Na pewno w utrzymaniu kontrastu pomaga fakt, że ściany boczne, sufit i podłoga jest u mnie czarna i nie powoduje to praktycznie żadnych odbić światła ani z ekranu, ani z ledów.

Takie oświetlenie tylne na pewno sprawuje się najlepiej z telewizorami z prostej przyczyny - ledy świecą na boki gdzieś 15-20 cm, co przy małych ekranach robi dużo większy efekt niż np. przy ekranie do projektora, który może mieć 80,100,120" czy więcej :wink: .

Ja używałem tego oświetlenia z LCD 40" i było super.
Do ekranu rzutnika zamontowałem to głównie dlatego, że w innym przypadku po prostu musiałbym je zdemontować i ewentualnie sprzedać, bo przecież one wymagają komputera do sterowania, a telewizor wylądował w sypialni, a tam PCta brak.

Reasumując - przy rzutniku jest dobrze, ale z TV jest bardziej spektakularnie.
Czy założyłbym znowu takie ledy do TV? Oczywiście, że TAK!
Czy kupiłbym specjalnie nowy zestaw ledów do ekranu projekcyjnego, który kosztuje ~1100 pln (lub więcej w zależności od ilości ledów)? Musiałbym się dobrze zastanowić :)
 
Ostatnia edycja:

swissarmy

New member
Witam,

W ramach małego odświeżenia tematu chciałem podzielić się taką informacją.

Okazuje się, że można zakupić diody w ciekawej cenie na ebay'u prosto z Chin :). Co prawda okres oczekiwania na przesyłkę oscyluje pewnie w granicach 3 tygodni, ale za ~130 pln (przy dzisiejszym kursie dolara) można zakupić 50 szt. ledów! Zatem w porównaniu do ~190 pln za 25 szt. to rewelacyjna oferta. Szkoda, że nie wiedziałem o tym wcześniej, ale cóż...

Diody z poniższego linku są sprawdzone przez jednego z userów forum adalight więc na pewno będą działać prawidłowo z modułem Arduino Uno R3 wraz z kodem od Adalight.
50pcs 12mm IP65 Waterproof Full Color Digital RGB LED Pixel with WS2801 2801 IC | eBay

Podsumowując - koszty drastycznie maleją w porównaniu do mojej poprzedniej wyceny bo:

- 50 szt. ledów ~130 pln,
- moduł Arduino Uno R3 ~100 pln,
- zasilacz + kabelki ~ 50 pln,

Biorąc pod uwagę, że ekran projekcyjny o wymiarach np. 110" może wymagać 150 ledów okazuje się, że taki "bajer" w całości może wyjść w granicach ~ 540 pln więc według mnie przyzwoicie.
 
Do góry