Ekran i odbicia światła na ekranie

Frodo88

New member
Mam projektor Epson EH-TW480 i matowy tani ekran BuenoScreen o współczynniku 0.8 (szary).
Początkowo projektor był położony poniżej linii oczu z boku, a dół ekranu był mniej więcej na na wysokości oczu i obraz był dobry.
Teraz jednak podwiesiłem projektor pod sufitem i pojawił się problem, gdyż na środku ekranu widzę odbicie lampy projektora przez zbyt mało matowy ekran.
Kąty padania światła są takie, że przy wyświetlaniu jasnego fragmentu obrazu, na środku ekranu widzę bezpośrednie odbicie / poświatę lampy jak w lustrze (oczywiście nie tak mocno), która się dodatkowo mieni przez nierówną powierzchnię ekranu (drobna faktura ekranu).
Czy ktoś miał podobny problem? Jak go rozwiązać? Wydaje mi się, że sposobem na to będzie zmatowienie ekranu.
Trochę to dziwnie brzmi, ale myślałem nad wyczyszczeniem ekranu jakimś ściernym cifem lub domestosem, ale może wtedy zepsuje ekran, zetrę warstwę lub spowoduje plamy.

Proszę o pomoc, ponieważ przy jasnych filmach efekt odbicia trochę przeszkadza.
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Musi być coś "nie halo" z Twoim ekranem - zadzwoń do dystrybutora może.
Ja też mam Buenoscreen (elektryczny, gain 1.0) i obraz jest bardzo równomierny, bez problemów i odbić.
 

dradro

New member
Trochę to dziwnie brzmi, ale myślałem nad wyczyszczeniem ekranu jakimś ściernym cifem lub domestosem, ale może wtedy zepsuje ekran, zetrę warstwę lub spowoduje plamy.
Nigdy w życiu domestosem ekranu. Materiał (tkaninę) projekcyjny można czyścić jedynie miękką szmatką i delikatnym środkiem jak np. mydło. Jeśli masz odbicia o jakich mówisz to musisz mieć jakiś defekt ekranu...
 

Frodo88

New member
Myślałem oczywiście o czymś matowiącym (niekoniecznie żrącym ;) ). Ekran to jest guma, a nie tkanina ew. jest to tkanina zalana gumą. Tak jak napisałem, ekran kupiony najniższym kosztem bo uważałem, że na początek i tak lepszy taki niż pomalowana ściana. Wydaje mi się, że to nie jest defekt, tylko słaby rodzaj ekranu i guma jest za mało matowa, ale może rzeczywiście zareklamuje go.
 

data

New member
Witam. Wiem, że minęło już trochę czasu od rozpoczęcia tego tematu ale miałem ostatnio taki problem z tzw. srebrzeniem po zmianie instalacji projektora. Faktycznie po montażu sufitowym wystąpiło srebrzenie obrazu po odbiciu światła z projektora. Zaryzykowalem i skorzystalem z podpowiedzi z naszego forum tzn. z zmatowieniem pierwszej warstwy ekranu. Zmatowilem najdrobniejszą wlókniną dostępną w sklepach budowlanych. Oczywiście trzeba uważać aby nie przesadzić. Podpowiem... najlepiej zrobić chociażby na podłodze tak jak w moim przypadku pod światło aby bylo fizycznie widac podczas szlifowania roznicę odcieni powierzchni. Z połysku do matowego. Potwierdzam idealny efekt końcowy. Nawet przyznam oczywiście według mnie, że uzyskalem lepsze kolory oraz kontrast. Oczywiście przede wszystkim teraz nie ma efektu srebrzenia, poswiaty po odbiciu światła z projektora. Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Do góry