Jaki projektor 3D w technologii short-throw? Benq W710ST vs Optoma GT750 vs coś 1080p

marimba22

New member
Witam,
Jestem napalony na zakup projektora do kina domowego. Aktualnie oglądam filmy z Benq MS612ST (nie mam okularów 3D), ale rozdzielczość 800x600 przy ekranie szerokim na 2m mi po prostu nie wystarcza-jasność 2500 lum jest ok. Sygnał to 100% filmy 1080p mkv.
Zastanawiam się nad zakupem Benq W710ST 1280x720 2500 lumenów i kontrast 10000:1 za ok 2700zł wygląda bardzo sensownie, z drugiej strony Optoma GT750 ma aż 3500 lumenów sporo mniejszy kontrast 3000:1 i wbudowany adapter 3D, więc nie musiałbym się martwić, czy odpalę sterowniki 3d na laptopie z Amd ATI (rozumiem, że od razu wyświetli prawidłowo side-by-side???) Optoma stoi ok 3200zł.
Chcę kupić od razu okulary 3d do filmów side-by-side 1080p mkv i Blu-ray 3D. Czy te projektory mają taką samą technologię okularów, bo w optomie widzę jakieś wejście do synchronizacji obrazu 3D, a chyba nie ma tego Benq.
Czy ktoś zna jakieś modele z matrycą Full HD, 3 ready i short-throw??? Nie mogę znaleźć projektora z full HD, 3D w technologii short-throw. 2m szerokości muszę osiągnąć tak z odległości do 1.7m.
Z góry dzięki za pomoc.
 

mario001

New member
Witaj, kolego. Dowiedziales sie juz cos na temat optomy gt750? Praktycznie jestem na nia zdecydowany, ale nie znam zadnych opinii, ani ludzi co kupili i uzywaja.
 

marimba22

New member
Trochę opinii przeczytałem tu: Optoma GT750 owners thread | AVForums.com - UK Online ale z nich wiele się nie dowiesz. Ustaliłem, że nie ma żadnego projektora full HD w technologii short-throw, więc pozostaje wybór między Benq W710ST i Optoma GT750. Wie ktoś na czym polega różnica między okurami DLP Link 3D, a tymi 3D-RF System? Co może się lepiej sprawdzić dla filmów side-by-side ???
Czy martwić się kontrastem 3000:1 w Optomie kiedy Benq ma 10000:1 ??? I ten brak jakiegokolwiek zoomu optycznego w Optomie... no cóż chyba nie wszystko można mieć na raz. Optoma niby jest do gier, Benq do kina domowego - ja kupuję głównie dla filmów, ale czy tym się sugerować??? Czy ktoś też interesuje się tymi modelami ???
 

marimba22

New member
Dziś zamówiłem Optoma GT750 za 2890zł brutto - niestety poczekam na nią 2-3 tygodni. Teraz pozostaje wybór okularów: Jeden ze sprzedawców napisał
"Różnica: ZD201, synchronizacja dlp-link, przez ekran, w momencie przekręcenia głowy od ekranu chwilowy brak synchronizacji.
W modelu RF, synchronizacja przez fale radiowe i stała synchronizacja."
Co o tym sądzicie ??? Ktore brać ?? Będę siedział 3m od ekranu to tańsze ZD201 powinny być ok, ale czy efekt 3D ten sam ??? Ktoś z Was ogląda 3D z DLP Link ???
 

Monkin

New member
Bez reklam
Dziś zamówiłem Optoma GT750 za 2890zł brutto - niestety poczekam na nią 2-3 tygodni. Teraz pozostaje wybór okularów: Jeden ze sprzedawców napisał
"Różnica: ZD201, synchronizacja dlp-link, przez ekran, w momencie przekręcenia głowy od ekranu chwilowy brak synchronizacji.
W modelu RF, synchronizacja przez fale radiowe i stała synchronizacja."
Co o tym sądzicie ??? Ktore brać ?? Będę siedział 3m od ekranu to tańsze ZD201 powinny być ok, ale czy efekt 3D ten sam ??? Ktoś z Was ogląda 3D z DLP Link ???

Marimba mam prośbę, ponieważ stoję przed dokładnie takim samym dylematem jak ty (w grę wchodzi tylko krótkoogniskowiec), napisz coś bardziej konkretnego o GT750, gdy zainstalujesz ją już u siebie w domu. Cenę trafiłeś przyzwoitą.
 

marimba22

New member
Marimba mam prośbę, ponieważ stoję przed dokładnie takim samym dylematem jak ty (w grę wchodzi tylko krótkoogniskowiec), napisz coś bardziej konkretnego o GT750, gdy zainstalujesz ją już u siebie w domu. Cenę trafiłeś przyzwoitą.

Co tu więcej pisać. Optoma wygrała parametrami z Benq, bo jednak 3500ansi do 2500 i hdmi 1.4 z wbudowaną przystawką. Niestety mam salon ze skosami i nastawiam się na wyciąganie jej z szafy do wieczornego ogladąnia filmów (komp w szufladzie RTV, zasilanie pod kanapą i projektor przede mną), tylko ekran 90 cali będzie na stałe tzn. wyciagany (już mam avtek). Napiszę więcej pod koniec listopada. Kupiłem w Projektory, Ekrany projekcyjne, Lampy do projektorów – Videoprojektor24.pl w Videoprojektor24.pl Od razu planujesz też kupić okulary ?? Jeśli tak to które ???
 

Monkin

New member
Bez reklam
Nie, nad wyborem okularów zupełnie się nie zastanawiałem, gdyż na obecnym etapie technologia 3D jest nie dla mnie i mojej rodziny (bolą nas wszystkich łby okropnie już po 20 minutach oglądania w okularkach).
Bardziej zależy mi na ogladaniu ( meczyki ;)) dużej przekątnej w pokoju nie dedykowanym do KD i to w ciągu dnia. Te 3500 ansilumenów powinno dać radę przy grubych kotarach. Z tego co glądałem na necie wygląda to całkiem znośnie.
Warunki mieszkaniowe( blok) do KD też mam paskudne (zamiast skosów mam okropne narożne winkle:-x), nie mam możliwości - jak już pisałem - zainstalowania normalnego proja, dlatego chcę osiągnąć 90-100 cali z odległości 1,5-2 metrów i proj również będzie chowany. A oglądać wtedy będę z odległości ok. 4-4,5 metra.
Ubolewam, ze nie ma full HD w tej technologii, ale nie uśmiecha mi się wydawać 14 koła na 65 calowy TV, skoro za 3 klocki mogę mieć 100 cali . 720p przeżyję, bo wszystko co oglądam leci tylko z BD lub TV HD, więc aż takiej straty jakości z 4,5 m nie odczuję. Generalnie proj ma być uzupełnieniem 50 calowego poczciwego, tylnoprojekcyjnego soniaka, którego się raczej nie pozbędę. Dla mnie lampa ma same zalety. Oczy nie bolą,obraz jak w kinie, nawet jak żarówa strzeli, wymieniam na nową i po 5 minutach oglądam dalej.
Czekam na twoją relację i jakieś foty z projekcji.
 
Ostatnia edycja:

marimba22

New member
Jeśli masz oglądać z odległości 4-4.5m to przy 100 cali nie zobaczysz za bardzo różnicy przy full HD, to duża odległość, ja mam niecałe 3m do ekranu i aktulnie oglądam 90 cali na Benq MS612ST (800x450 przy 16:9) i jeśli dam sygnał 1080p to obraz już jest całkiem ładny. Mam nadzieję, że Optoma HD Ready będzie znacznie lepsza (to jakies 3x tyle pikseli co mój obecny Benq). Również ubolewam że w ST nie ma projektorów full HD, ale też nie dałbym za sprzet 6-7 tyś zł.
 

mario001

New member
W USA są dobre ceny adorama.com/OUGT750E.httml ok. 2500zł jak ktoś ma możliwość... :) nie wiem tylko dlaczego tam maja model gt750E gdzie w zestawie jest czarny pilot, chyba bez podświetlenia, plecak, emiter do systemu RF 3D czyli trzeba dokupić okulary RF 3D (nie musimy mieć ciągłego kontaktu wzrokowego z wyświetlanym obrazem tak jak przy systemie okularów DLP 3D) gwarancja jest 90 dni na lampę i rok na projektor. Jeszcze jest jedna różnica w parametrach, więcej nie zauważyłem, GT750 ma 3500 ANSI Lumenów i Kontrast 3000:1, a GT750E ma 3000 ANSI Lumenów i Kontrast 3000:1. Co lepsze, co wybrać? Myślę, że ta lampa to nie robi różnicy, ale gwarancja? Ciekawe czy kupując w USA też mamy taką krótka gwarancję u siebie? Jaka jest szansa, że to się psuje?
Jeszcze jedno coś mi się obiło o uszy, że okulary DLP są uniwersalne, że np. pasują do siebie od Samsunga itp, działają na takiej samej zasadzie. Wtedy jak znajomy ma TV 3D mógłby przychodzić ze swoimi okularami.
Dużo pytań, mało odp. Ja np. nie wiem na co się zdecydować i nie potrafię na to wszystko znaleźć materiałów na naszych stronach. Całe szczęście, że wiem już, że chcę tą Optomę.
 

mario001

New member
adorama.com/OUGT750E.html nie mogłem zamieścić z www więc trzeba sobie dodać na początek :) a wcześniej trzochę skopałem link
 

marimba22

New member
Właśnie chyba się zdecyduję na te okulary DLP Link. Mój brat kupuje acera z okularami DLP i zawsze w razie czego, będzie można sobie użyczyć okularki na seans w kilka osób. Ja akurat biorę u polskiego dystybutora bo prowadzę działalność i odliczę sobie vat z projektora, a gwarancja lampy 12 miesięcy to przy 3 jest duża różnica!!! Jeśli lampa miałaby jakąś wadę to niekoniecznie ona wyjdzie w ciągu 3 miesięcy, cały rok to już standart wśród producentów.
 

mario001

New member
Hej, jak tam zamówienie? Dalej czekasz? Ja tez się na ten zdecydowałem mam nadzieje, że to będzie trafny wybór...? Ja się decyduję na okulary DLP, ale jaki ekran?? Masz jakiś pomysł? Pozdrawiam.
 

marimba22

New member
u mnie wisi już Avtek o szerokości 2m (190cm użytkowej) - kupiłem go w zeszłym tyg. Niestety ma lekkie fałdy i właśnie się zastanawiam, czy same się wygładzą, czy tak już pozostanie - rozwijam go na noc i wydaje mi się, że jest z nim coraz lepiej. Ktoś spotkał się z tym, że nowy ekran od razu był lekko pofalowany ??? Dziś zamówiłem już okularki DLP Link 3D Optomy. Projektor będzie pod koniec listopada - czekam, bo przy tej cenie (2890zł) warto się wstrzymać, kolejna była już o 170zł wyższa.
 

mario001

New member
Niestety nie mam pojecia co z faldami. Myslalem o jakims ekranie szary mat, zeby przy filmach nie bylo za jasno, bo jednak gt750 ma duzo lumenow. Ale czy to cos da? Ten projektor wyswietla w 16:10, wiec tez i o takim ekranie myslalem, bo przy niektorych projekcjach przytnie nam obraz z gory i dolu chyba po ok 2cm, i tez pytanie czy to bedzie uciazliwe?
 

marimba22

New member
ja nastawiam się na 16:9 a i tak przy tym ustawieniu większość filmów będzie miała czarne pasy. Nie wiem, czy jakkolwiek się wykorzysta te 16:10... może w grach, ale to akurat mnie nie interesuje.
Właśnie oglądałem u brata 3D DLP z Acera H5360 i teraz to już nie wiem jak ja wyczekam te 3 tygodnie do dostawy mojej optomy:) - 3D chodzi jak w kinie jeśli nie lepiej!!! Bardzo mi się podobało i u niego ekran 240cm szeroki oglądany z 4m HD Ready w 2D też bardzo dobrze się prezentuje. Moje 200cm z 3m musi się też sprawdzić...
 

Grzech36

New member
Juz Wam pisze - okulary DLP a RF - roznica polega na tym ze DLP to technologia NVIDIi - opiera sie na synchronizacji polaryzacji (migawki) poprzez podczerwien - jak w wiekszosci telewizorow 3D. Emiter IR (podczerwien musi widzec okulary i zasieg nie moze byc za daleki max 10m ), a technologi RF Optomy to nawoczesniejsze wydanie bo lacznosc odbywa sie nie poprzez sygnal swiatla IR tylko przez fale radiowe ( czyli emiter NIE musi widzec okularow z przodu i bezposrednio ). Docelowo RF pownna byc standartem ale to z czasem jak wszystkie wiodoce firmy beda stosowaly ten sam standard synchronizacji okularow migawkowych 3D ( podpisali juz jakies porozumienie i od przyszlego roku maja wypuszczac modele ktore beda kompatybilne miedzy markami )

Co wazne - DLP nie jest kompatybilne praktycznie z zadnymi okularami dotychczasowymi od producentow telewizorow - sam mam problem bo mam 4 pary okularow samsunga kupionych do TV3D.

Nowosc i caly extras Optomy ( tez na nia czekam :) polega na tym ze jako jedyna na rynku ( dotyczas tylko Optoma oferuje takie 2 czy 3 modele ) moze sama przetwarzac sygnal obrazu 3D Side by Side lub Over Under - czyli tych mkv'ow ktore mozna spotkac w sporej ilosci w sieci i ktore mozna odtwarzac na telewizorach 3D. Wszystkie pozostale projektory 3D obsluguja samodzielnie jedynie obraz frame sequences - zupelnie inny niz te wypisane powyzej ( klatki nie sa dzielonym obrazem skladanym na siebie tylko wyswietlanym kolejno pelnym obrazem dla lewego i prawego oka ), i zeby odtworzyc na nich film 3D trzeba urzyc albo komputera z odpowiednia karta grafiki NVIDIi, albo specjalnych adapterow do ogladania side by side.

Optoma ma jeszcze jeden bajer ( wlasnie to potwierdzam i mam nadzieje ze jest jak pisze ) ze z tylu posiada gniazdo 3DVesa 3PIN ktore umozliwia podpiecie niezaleznego emitera IR ( sa takie na rynku w stanach ) a ten emiter w zaleznosci od modelu wspolpracuje z dotychczasowymi okularami 3D do telewizorow ( np. w moim przypadku Samsunga ) - ale czy to zadziala to chyba dopiero w praktyce sie okarze ...

Boli mnie w tej Optomie brak zoomu :( tak duze powiekszenie da u mnie taki efekt ze projektor bedzie wisial na srodku sufitu bo juz wtedy osiagnie na tyle duze co ekran powiekszenie, jak bym oddalil go pod przeciwlegla sciane obraz bedzie sporo wiekszy od ekranu :( Co do jakosci obrazu to ma raczej same dobre opinie tam gdzie od jakiegos czasu jest juz dostepny. Jest tez podobny do niego ale juz FullHD projektor optomy HD33 ale kosztuje pow 6 tys, wiec jak na kino domowe dla mnie odpada ...


Pozdro

Grzech
 

marimba22

New member
Wczoraj dostałem okulary ZD201 Optomy DLP Link - próbowałem odpalić coś na moim Benq MS612ST - użyłem Iz3 driver (bo mam ati) i stereoscopic player - spędziłem nad tym godzinę i tylko jeden film w miarę się odpalił (choć format obrazu był daleki od prawdy) - masakra!!! Cieszę się, że zamowiłem Optomę już z przystawką 3d, bo sama sobie scali obrazy. U mnie ta Optoma HD33 dawałaby mały obraz, ona nie jest ST i tak jak piszesz... cena zabija:)
 

marimba22

New member
Kupiłem avtek cinema, fałdy są do dziś, więc jestem bardzo rozczarowany tym zakupem. Czy ktoś miał też taki kłopot ??? Niektore fałdy widzę na ekranie oglądając film !!!! To mnie wkurza.
 
Do góry