Strona główna Ostatnie testy Nasze Zestawy Kanały 4K Próbki HD Forum
Rejestracja Regulamin Kalendarz Szukaj Dzisiejsze posty Zaznacz wszystkie fora jako przeczytane

Projektory, ekrany do projekcji...Wszystko związane z projektorami etc.

Wróć HDforum > Video > Projektory, ekrany do projekcji... > Projektor DIY Budowa/Porady
Zamknięty Temat

Member

Meldunek: Jun 2009

23-07-2011, 20:48
Domyślnie Projektor DIY Budowa/Porady

Witam Ponownie
jako że mineło trochę czasu od mojej prowizorycznej budowy projektora DIY na rzutniku "LECH-u" ,postanowiłem po raz drugi podejść do tego tematu tym razem bardziej przykładając się do samego wykonania.

Z starego rzutnika pozostało:
- Fresnel-e x2
- Odbłyśnik
- Soczewka F=275

Udało mi się na Alle drogo zakupić za grosze Niemiecki rzutnik pisma który bije na głowę Lecha pod wieloma względami:
- Większy odbłyśnik
- Soczewka F=300
- Rzutnik 2 lampowy
- Większa powierzchnia Fresneli
- Regulacja jasności
- Prawie wogóle nie słychać chłodzenia!

Po testach na "rzut oka" widać wielką różnicę w mocy oświetlenia.

Koncept wykonania mam już gotowy brakuje mi tylko matrycy
jako że projektor byłby do filmów,gier i ogólnego korzystania z neta mam dylemat co do matrycy
Myślę nad 15-17 z VGA i min 1280-768 ,ew jakiś tani 7-10' z takimi samymi parametrami

Będę tutaj na bieżąco zamieszczał zdjecia z budowy ,liczę na komentarze + ew. Porady
Jutro wrzucę foto rzutnika + powierzchni na której planuję projekcję (300x200cm/450x200cm w zależności od ściany)

W dalszej części będzie budowa ekranu DIY + kino domowe itp itd
NIE ZAMIERZAM KUPOWAĆ GOTOWEGO PROJEKTORA to już piszę na zapas dla przyszłych wypowiedzi
Makot0072 jest offline
reklama

Meldunek: Feb 2005

Senior Member

Meldunek: Aug 2008

23-07-2011, 22:33
Domyślnie

no to czekamy, sam jestem ciekaw bo z góry mysle ze gra nie warta świeczki
1grzecho jest offline
Member

23-07-2011, 23:02
Domyślnie

Cytat:
Napisał 1grzecho Zobacz post
no to czekamy, sam jestem ciekaw bo z góry mysle ze gra nie warta świeczki
Wcześniejszy projektor DIY miałem podłączony do PC (Filmy) oraz Xbox-a 360 (Gry) i gra warta świeczki w szczególności patrząc na "wkład" pracy.Tym razem bedzie lepiej i więcej dzisiaj przytrafiła mi się ciekawa rzecz ale opowiem o tym jutro
Makot0072 jest offline
reklama

Wspiera forum

Meldunek: Apr 2009

24-07-2011, 00:25
Domyślnie

3mam kciuki!
Yamaha RX-V2067 + BD-S1067;Advance Acoustic MAA-406;Onkyo TX-NR535,TX-NR636;Audio-Technica AT-LP120 + AT-LP60;Klipsch Reference Premiere RP-280F;Bass Kicker;Magnat Quantum 607;Velodyne CHT-10Q;Sennheiser RS-180;AKG K830BT;Samsung UE46B7000;Philips 55PUS7909;Hisesnse k680;VU+Duo2;PS4;PS3;PS Vita;PSP Go;Wii;XSight Touch+IR-RF;Mediola+KAKU Automation;HomeWizard;Zotac ZBox;Intel NUC;Raspberry Pi2&3;Google Chromecast;42RU Server;Panasonic PT-AT6000E;DMT Proscreen 106;Arcade Machine
Vaderus jest offline
Wspiera forum

Meldunek: Sep 2010

24-07-2011, 10:38
Domyślnie

Swego czasu też chciałem zbudować takiego proja na bazie LECHA.Czekam z niecierpliwością na info i foto powodzenia!

Ostatnio edytowane przez rumburak80 ; 24-07-2011 o 10:42
rumburak80 jest offline
Member

24-07-2011, 11:30
Domyślnie

Tak jak już wczoraj wspominałem miałem "niemiłą" niespodziankę ,mianowicie gdy bawiłem się ustawieniami obrazu i obliczaniem powierzchni projekcyjnej rzutnik który testowałem zaczął dziwnie śmierdzieć palonym plastikiem... Okazało się że plastikowa obudowa na jakiej jest osadzona soczewka bardzo się nagrzewa i w dłuższym czasie zaczyna się topić. Wyjścia mam dwa:

1 - Zamontowanie szybki ograniczającej wytwarzanie ciepła
2 - Zmiana obudowy soczewki na coś nietopliwego?

Zdjecia podrzucę wieczorem mam dla was na teraz jedną fotę zrobioną w paincie obrazującą moje wymiary pokoju i 3 możliwości uzyskania obrazu

Według was na której ścianie najlepiej rzucać obraz?

Zamieszczam jeszcze Układ Sofa/Stolik/Kąt patrzenia ,jedynie taki układ może być reszta mebelków możliwa do dowolnej aranżacji
Załączone Obrazki

Ostatnio edytowane przez Makot0072 ; 24-07-2011 o 12:07
Makot0072 jest offline
Member

Meldunek: Aug 2009

24-07-2011, 12:49
Domyślnie

polecam Ci tylko pójście do jakiegoś punktu gdzie pokażą Ci jak wygląda obraz z projektora chociaż średniej klasy, żebyś wiedział z czym mniej więcej porównujesz.

ja sam zbudowałem projektor diy i widziałem obrazy z wielu i porównania z nawet średniej klasy fabrycznymi nie ma ŻADNEGO,
więc jeżeli chcesz pomajsterkować, to będzie dużo zabawy
ale jak chcesz mieć dobry obraz to nie tędy droga.

rady na początek,
to nie ma co się bawić w gotowe obudowy, trzeba robić od podstaw, bo umiejscownienie panelu i soczewki nad żarnikiem metalohalogenowym (lub każdym innym) to bardzo niefortunna pozycja bo ciepło idzie do góry i będzie nagrzewało soczewkę i matrycę i ją uszkodzi.
źródło światła metalohalogenowe, lub teraz można już coś próbować z xenonem lub ledami, konwencjonalne halogeny absolutnie się do tego nie nadają (za mało światła)
jak będziesz kupował metalohalogen to polecam nie mniejszy niż 250W
soczewka fresnela kupisz na alledrogo,
pamiętaj, o dobrym chłodzeniu komory ze źródłem światła, (koniecznie wymuszonym czyt. wentylator/y)
odgrodzenie komory ze źródłem światła szybką to raczej konieczność.
bo inaczej wszystko spalisz.
obiektywy od starych powiększalników są dobre bo mają bardzo duże światło, ewentualnie możesz zastosować jedną soczewkę ale obraz będzie wtedy jeszcze bardziej nieostry po rogach.
przy dzisiejszych cenach taniej będzie wziąć 15" niż 10"

ps. jeżeli jakkolwiek zależy Ci na cenie to masz 100% pewności, że kupując gotowy używany średniej klasy projektor wydasz mniej niż budując, nawet po taniości swój DIY.
więc jeżeli ma to być hobby takie dłubanie bez większego sensu tak dla frajdy to polecam,
ale jak zależy Ci na tym by było tanio to wierz mi, że zrobienie projektora licząc wszystkie śrubeczki, szkiełka, pierdółki zawsze wyjdzie drożej niż używany fabryczny (a czesem nawet nowy).
i z fabrycznego obraz będzie lepszy.

Ostatnio edytowane przez grzegorzp ; 24-07-2011 o 12:56
grzegorzp jest offline
reklama

Zamknięty Temat

Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania