Projektor DIY Budowa/Porady

Status
Zamknięty.

Makot0072

New member
Witam Ponownie
jako że mineło trochę czasu od mojej prowizorycznej budowy projektora DIY na rzutniku "LECH-u" ,postanowiłem po raz drugi podejść do tego tematu tym razem bardziej przykładając się do samego wykonania.

Z starego rzutnika pozostało:
- Fresnel-e x2
- Odbłyśnik
- Soczewka F=275

Udało mi się na Alle drogo zakupić za grosze Niemiecki rzutnik pisma który bije na głowę Lecha pod wieloma względami:
- Większy odbłyśnik
- Soczewka F=300
- Rzutnik 2 lampowy
- Większa powierzchnia Fresneli
- Regulacja jasności
- Prawie wogóle nie słychać chłodzenia!

Po testach na "rzut oka" widać wielką różnicę w mocy oświetlenia.

Koncept wykonania mam już gotowy brakuje mi tylko matrycy
jako że projektor byłby do filmów,gier i ogólnego korzystania z neta mam dylemat co do matrycy
Myślę nad 15-17 z VGA i min 1280-768 ,ew jakiś tani 7-10' z takimi samymi parametrami


Będę tutaj na bieżąco zamieszczał zdjecia z budowy ,liczę na komentarze + ew. Porady
Jutro wrzucę foto rzutnika + powierzchni na której planuję projekcję (300x200cm/450x200cm w zależności od ściany)

W dalszej części będzie budowa ekranu DIY + kino domowe itp itd
NIE ZAMIERZAM KUPOWAĆ GOTOWEGO PROJEKTORA to już piszę na zapas dla przyszłych wypowiedzi ;)
 

Makot0072

New member
no to czekamy, sam jestem ciekaw bo z góry mysle ze gra nie warta świeczki :p

Wcześniejszy projektor DIY miałem podłączony do PC (Filmy) oraz Xbox-a 360 (Gry) i gra warta świeczki w szczególności patrząc na "wkład" pracy.Tym razem bedzie lepiej i więcej ;) dzisiaj przytrafiła mi się ciekawa rzecz ale opowiem o tym jutro ;)
 

rumburak80

New member
Bez reklam
Swego czasu też chciałem zbudować takiego proja na bazie LECHA.Czekam z niecierpliwością na info i foto powodzenia!
 
Ostatnia edycja:

Makot0072

New member
Tak jak już wczoraj wspominałem miałem "niemiłą" niespodziankę ,mianowicie gdy bawiłem się ustawieniami obrazu i obliczaniem powierzchni projekcyjnej rzutnik który testowałem zaczął dziwnie śmierdzieć palonym plastikiem... Okazało się że plastikowa obudowa na jakiej jest osadzona soczewka bardzo się nagrzewa i w dłuższym czasie zaczyna się topić. Wyjścia mam dwa:

1 - Zamontowanie szybki ograniczającej wytwarzanie ciepła
2 - Zmiana obudowy soczewki na coś nietopliwego?

Zdjecia podrzucę wieczorem mam dla was na teraz jedną fotę zrobioną w paincie obrazującą moje wymiary pokoju i 3 możliwości uzyskania obrazu

Według was na której ścianie najlepiej rzucać obraz?

Zamieszczam jeszcze Układ Sofa/Stolik/Kąt patrzenia ,jedynie taki układ może być reszta mebelków możliwa do dowolnej aranżacji
 

Attachments

  • Rozmiar pokoju.jpg
    Rozmiar pokoju.jpg
    21,9 KB · Wyś: 4366
  • układ Mebli.jpg
    układ Mebli.jpg
    23,4 KB · Wyś: 4547
Ostatnia edycja:

grzegorzp

New member
polecam Ci tylko pójście do jakiegoś punktu gdzie pokażą Ci jak wygląda obraz z projektora chociaż średniej klasy, żebyś wiedział z czym mniej więcej porównujesz.

ja sam zbudowałem projektor diy i widziałem obrazy z wielu i porównania z nawet średniej klasy fabrycznymi nie ma ŻADNEGO,
więc jeżeli chcesz pomajsterkować, to będzie dużo zabawy
ale jak chcesz mieć dobry obraz to nie tędy droga.

rady na początek,
to nie ma co się bawić w gotowe obudowy, trzeba robić od podstaw, bo umiejscownienie panelu i soczewki nad żarnikiem metalohalogenowym (lub każdym innym) to bardzo niefortunna pozycja bo ciepło idzie do góry i będzie nagrzewało soczewkę i matrycę i ją uszkodzi.
źródło światła metalohalogenowe, lub teraz można już coś próbować z xenonem lub ledami, konwencjonalne halogeny absolutnie się do tego nie nadają (za mało światła)
jak będziesz kupował metalohalogen to polecam nie mniejszy niż 250W
soczewka fresnela kupisz na alledrogo,
pamiętaj, o dobrym chłodzeniu komory ze źródłem światła, (koniecznie wymuszonym czyt. wentylator/y)
odgrodzenie komory ze źródłem światła szybką to raczej konieczność.
bo inaczej wszystko spalisz.
obiektywy od starych powiększalników są dobre bo mają bardzo duże światło, ewentualnie możesz zastosować jedną soczewkę ale obraz będzie wtedy jeszcze bardziej nieostry po rogach.
przy dzisiejszych cenach taniej będzie wziąć 15" niż 10"

ps. jeżeli jakkolwiek zależy Ci na cenie to masz 100% pewności, że kupując gotowy używany średniej klasy projektor wydasz mniej niż budując, nawet po taniości swój DIY.
więc jeżeli ma to być hobby takie dłubanie bez większego sensu tak dla frajdy to polecam,
ale jak zależy Ci na tym by było tanio to wierz mi, że zrobienie projektora licząc wszystkie śrubeczki, szkiełka, pierdółki zawsze wyjdzie drożej niż używany fabryczny (a czesem nawet nowy).
i z fabrycznego obraz będzie lepszy.
 
Ostatnia edycja:

gatar

Active member
Bez reklam
Witam.
Trzymam kciuki i podzielam zdanie grzegorzp.
"Dłubanie" dla przyjemności ... TAK, ekonomicznie i jakościowo zdecydowanie NIE.
 

Makot0072

New member
Widziałem wiele gotowych projektorów DIY z zastosowaniem różnych matryc i wiele z nich biło na głowę gotowe projektory nawet z półki 1,5-2,5K.

Dużym + jak dla mnie jest długość życia takiego projektora i ew poprawki/naprawy.Do dużych - to na pewno wielkość projektora na matrycy 15' i więcej,pobór energii i w sumie tyle. Ja jednak jestem uparty i projektor powstanie :) Jakieś porady co do umiejscowienia go ? Bo dopiero według tego będę budował całość
 

grzegorzp

New member
tylko weź pod uwagę, że żeby się nie oszukiwać to konkurujesz z półką 3-3,5tys bo one używane kosztują koło 2tys a realnie rzecz biorąc tyle będzie Cię kosztował DIY oczywiście nie licząc czasu jaki na to poświęcisz.
stawiam dolary przeciwko orzechom, że nie zamkniesz się w 1500zł,
jeżeli będziesz liczył wszystkie koszty, łącznie z przesyłkami, farbkami, szkiełkami, kosztem benzyny, żeby jechać do sklepu itp.
ale jak życie pokazuje każdy musi sam się przekonać :)

co do umiejscowienia to myślę, że sofa po lewej a ekran po prawej może być optymalne.

ps. odpowiedz mi proszę na pytanie czy główną motywacją do zrobienia projektora DIY jest majsterkowanie, czy to żeby mieć lepszy projektor za mniejsze pieniądze?
 
Ostatnia edycja:

Makot0072

New member
ps. odpowiedz mi proszę na pytanie czy główną motywacją do zrobienia projektora DIY jest majsterkowanie, czy to żeby mieć lepszy projektor za mniejsze pieniądze?

Głównie to sama satysfakcja z stworzenia czegoś własnego + niskie koszty
Oprócz matrycy nie potrzebuję żadnych większych zakupów więc wolę projektor DIY

Pozostały mi 2-3 dni wolnego pózniej pracuję 2-3dni i 2-3dni wolnego więc w miarę czasu będę zamieszczał zdjęcia ,obecnie czekam na "okazję" alledrogo by zakupić dobrą tanią małą matrycę ,jeśli żadna się nie pojawi to już mam upatrzony model 15' 1024x768 kontrast 400:1 i matryca bez taśiemki "L"

PS: Z tego co widziałem po innych projektorach DIY wystarczy się przyłożyć do wykonania całości a efekt będzie Bardzo dobry (Nie jestem żadnym "psycholem" więc nie muszę mieć obrazu FHD chociaż nie powiem mógłby być ale nie na te koszty)
PS2: Ktoś z was zna się na 3D? wystarczy film3d + okulary by zobaczyć efekt na projektorze DIY?
Byłem ostatnio na transformersach 3D i szczęka na podłodze ;)
 

raus

New member
Jak chcesz się bawić na poważnie to da się dostać laptopowe matryce 15" FullHD (na pewno takie bywały w Thinkpadach, ostatnio serii W), tylko cena takiej może przekroczyć 1500 zł

Jeśli chodzi o 3d to albo polaryzacja (i srebrny ekran i odpowiedni sterownik filtra) albo 3d z okularami migawkowymi, ale te potrzebują szybkiej matrycy (120Hz) i sterowania okularami
 

Makot0072

New member
Apropo Matryc ,Poprzednia moja matryca została uszkodzona (zerwanie taśiemki) jednak elektronika pozostała dobra.Czy jest możliwość zakupu samem matrycy i podłączenie jej do elektroniki? Gdyż nie ma sansu kupować całego nowego monitora skoro tylko matryca jest padnięta. Jak doładuję aku z cyfrówki to załączę foto może matrycę też da się jeszcze odratować ;)


Zamieszczam zdjęcia matrycy oraz jej uszkodzenia może ktoś wie jak naprawić? ew. jaką matrycą bym mógł zastąpić?
 

Attachments

  • SAM_0807.JPG
    SAM_0807.JPG
    150,3 KB · Wyś: 1956
  • SAM_0808.JPG
    SAM_0808.JPG
    160,5 KB · Wyś: 1522
  • SAM_0809.JPG
    SAM_0809.JPG
    173,4 KB · Wyś: 1458
Ostatnia edycja:

Makot0072

New member
Zamieszczam zdjęcia rzutnika ,Obrazu z 1/3 Pokoju i 4/5 Pokoju ,Oraz miejsca gdzie dochodzi do stapiania plastiku z soczewki,Zdjęcia widać o której godzinie robione więc jeszcze jasno ;)
Plamy są na foli która jest brudna i z tego co widzę to trzeba będzie zamontować większy odbłyśnik ale najpierw matryce muszę zamówić ;)
 

Attachments

  • SAM_0810.JPG
    SAM_0810.JPG
    187,1 KB · Wyś: 1592
  • SAM_0811.JPG
    SAM_0811.JPG
    182,8 KB · Wyś: 1469
  • SAM_0814.JPG
    SAM_0814.JPG
    155,3 KB · Wyś: 1522
  • SAM_0812.JPG
    SAM_0812.JPG
    174 KB · Wyś: 1749
  • SAM_0815.JPG
    SAM_0815.JPG
    179,1 KB · Wyś: 1512
  • SAM_0813.JPG
    SAM_0813.JPG
    181,9 KB · Wyś: 1576

grzegorzp

New member
Twoje podejście do tematu niestety pokazuje że absolutnie nie masz pojęcia co próbujesz zrobić :)
życzę powodzenia:) i miłej zabawy:)
 

Makot0072

New member
Ja jednak pozostaje przy swoim i w miarę czasu postaram się to udowodnić.
Nie kupię nic gotowego bo ograniczają mnie fundusze, a całą zabawę w budowę projektora ekranu nagłośnienia całej otoczki mogę porównać do sexu z dziewczyną.Powolne poznawanie kobiety igraszki itp by wkońcu skonsumować danie główne i czuć satysfakcję z odwalonej roboty i poświęconego czasu ;) Gotowy projektor porównam do prostytutki zapłacisz konsumujesz i tyle .W którym wypadku satysfakcja większa? Mam tylko nadzieję że dalsze posty nie będą pisane samemu sobie i wątek nie umrze wpisami typu "szkoda czasu" "kup gotowy" "nie opłaca sie"
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Ja jednak pozostaje przy swoim i w miarę czasu postaram się to udowodnić.
Nie kupię nic gotowego bo ograniczają mnie fundusze, a całą zabawę w budowę projektora ekranu nagłośnienia całej otoczki mogę porównać do sexu z dziewczyną.Powolne poznawanie kobiety igraszki itp by wkońcu skonsumować danie główne i czuć satysfakcję z odwalonej roboty i poświęconego czasu ;) Gotowy projektor porównam do prostytutki zapłacisz konsumujesz i tyle .W którym wypadku satysfakcja większa? Mam tylko nadzieję że dalsze posty nie będą pisane samemu sobie i wątek nie umrze wpisami typu "szkoda czasu" "kup gotowy" "nie opłaca sie"

Nie przejmuj się "niedowiarkami" ;)
Ja tam trzymam wszystkie kciuki :)
Pisz jak postępy... a szczególnie jak już zabierzesz się za 3D! Pasywne 3D (z polaryzacją, RealD3D) - to dopiero będzie bajer!
A wstępnie "PEŁNY SZACUN"... i pamiętaj: "nie wszystko w życiu musi się opłacać albo być przeliczane na pieniądze" - przyjemność ważniejsz... tak, jak sam piszesz :)
 

pedro1

New member
grzegorzp dlaczego według ciebie nie mam pojęcia co chcę zrobić?
A mi się wydaje, że wręcz przeciwnie, ma pojęcie i wie co chce osiągnąć , a po drodze drobne problemy są po to, aby je rozwiązać.

Tutaj przykład takiego projektora diy ‪DIY projector‬‏ - YouTube 2,06 min w filmie chyba z boku jest umieszczony wiatraczek, może to rozwiąże problem z przegrzewającą soczewką.

Trzymam kciuki.
 
Status
Zamknięty.
Do góry