Projektor DIY Budowa/Porady

Status
Zamknięty.

gatar

Active member
Bez reklam
Witam.
Jeszcze raz .. trzymam kciuki,ale samochód także można samemu zrobić.
Jaka frajda, ile czasu i może taniej, ale czy lepiej.
Porównanie do prostytutki, moim zdaniem co najmniej nie na miejscu.
 

Makot0072

New member
LCD już wybrany "Samsung SM 152V" 2 powody dla jakich zakupiłem tego LCD-ka to brak taśiemki "L"(Sprawdzone na Lumenlabie" oraz cena ,Zapewne za 2-3 dni dopiero będę go miał w domu i wtedy zdam krótką relację porobię foty i jak będę miał wolne w pracy to zabieram się za budowę.

2 - Myślałem nad ekranem czy kupić gotowca czy zrobić samemu i wpadłem na pomysł że skoro mam ściany do użytku to poprostu ściana będzie moim ekranem ;) po budowie będę myślał nad tym jaką farbą pokryć ścianę.

3 - dzięki tym osobą które trzymają za mnie kciuki motywacja się przyda jak i słowa krytyki gdyż te jeszcze bardziej napędzają mnie do działania ;)
 

raus

New member
1024x768 to raczej kiepski wybór do potrzeb kinowych, ale rozumiem, że zawsze będziesz mógł to później zmienić na jakąś lepszą (choćby HD ready, te już powinny być bardzo tanie, wystarczy kupić jakiegoś zepsutego laptopa na części na Allegro, wreszcie znalazłbym kogoś kto skorzystał na tym absurdalnym trendzie wpychania matryc 16:9 do laptopów)
 

Makot0072

New member
Matryca na razie taka ze względu na ograniczone fundusze ,może pod koniec wakacji wymienię na HD Ready lub czego sobie życzę FHD ;) Pozostaje jednak obecna 15-tka oraz jak najlepszy efekty końcowy do którego będę zmierzał
 

Makot0072

New member
Jednak zmieniłem swoje plany dotyczące tej matrycy i "zawiesiłem" zakup
Mam teraz dylemat gdyż nie testowałem innych matryc niż 15' i nie wiem czy da radę doświetlić całość matrycy przy większej przekątnej

A wybór duży od Panoramy 15,6' i rozdziałki HD-Ready po 18-20' z rozdziałką podchodzącą pod FHD

Możecie coś poradzić w tym temacie? obecnie mogę przeznaczyć 120zł na matrycę chyba że ją zakupie po weekendzie wtedy mogę sobie pozwolić na wydatek ok 300zł
Czekam na wasze propozycje ;)
 

Makot0072

New member
Dzisiaj wolne aż do piątku więc trochę pobawiłem się rzutnikiem sprawdziłem dokładnie jego "wnętrzności" i zauważyłem że nie będę musiał robić obudowy od początku ,Fresnel idealnie pokrywa całą matrycę jedyne co zakrywa ekran to plastik w rogach który wystarczy przyciąć.

Kolejną rzeczą jaką zrobie to zmienię odbłyśnik gdyż ten zamontowany ma 5cm średnicy ,koszt nowego odbłyśnika o średnicy ok 9cm to jakieś 15zł więc mało a mam nadzieję że znacząco poprawi jasnosć na całej powierzchni matrycy.

No i najważniejsza sprawa czyli chłodzenie.Planuję zamontowanie 2-3 dużych wydajnych wiatraków miejsce też jest wystarczy w tym wypadku również wyciąg miejsce na wiatrak odziwo obudowa w tym rzutniku idealnie się nadaje na wszelkie modyfikacje :) Pytanie do was bo nigdy nie montowałem wiatraczków w wcześniejszym DIY nie miałem chłodzenia ponieważ ani soczewka ani matryca się nie nagrzewała i na 2-3h wystarczało w zupełnosci ,pytanie jak a raczej do czego podłączyć takie wiatraczki?

Myślałem też nad zamontowaniem dodatkowej szyby między żarówką a fresnelem jeśli chłodzenie wiatrakami by nie pomogło za bardzo tylko nie wiem czy przepływ światła nie będzie zmniejszony.

Co do budowy to wszystko zależy od mojej pracy ,teraz mam nockę w piątek i zobaczymy co dalej ,matryce zamówię jak Allegrowicz da mi odpowiedz parametry jak poprzednik tylko kontrast większy 450:1

PS: Sprawa chłodzenia też już chyba rozwiązana ,monitor posiada 4 wejscia USB więc wystarczy zakup takich oto wiatraczków i pomyśleć jak je najlepiej rozłożyć
http://allegro.pl/wiatrak-usb-wentylator-wiatraczek-na-upal-hit-i1732162106.html
 
Ostatnia edycja:

Makot0072

New member
Obecnie wydałem tylko 70zł na rzutnik Pozostało jeszcze
Matryca - 70zł
Większy odbłyśnik - 15zł
4 wiatraki - 20zł

Czyli jeszcze jakieś 105zł

Nie wliczam tutaj zabudowy którą również wykonam jak i malowania ściany itp nie wiem jakie koszty tutaj poniosę ale cena za budowę całego projektora DIY nie powinna przekroczyć 200zł.

W miarę czasu i postępów będę zamieszczał zdjęcia z budowy żeby było na bieżąco,na razie stoję w miejscu ze względu na brak matrycy
 

cre900

New member
PS: Sprawa chłodzenia też już chyba rozwiązana ,monitor posiada 4 wejscia USB więc wystarczy zakup takich oto wiatraczków i pomyśleć jak je najlepiej rozłożyć
Wiatrak USB Wentylator Wiatraczek na UPAŁ HIT (1732162106) - Aukcje internetowe Allegro

Nie zagłębiałem się w budowę tego projektu i zupełnie nie wiem gdzie wentylatory mają być zamontowane ale obawiam się, że te wiatraczki mogą mieć słabą wydajność. Jeśli ma to chłodzić wnętrze tej kwadratowej skrzyni, na której kładziesz matrycę, to dużo lepszą opcją wydają się komputerowe wentylatory, wtenczas montując je po przeciwnych stronach obudowy łatwo zrobisz "przeciąg" wdmuchując powietrze z jednej strony i wydmuchując z drugiej, a te wiatraczki usb nie wyciągną skutecznie powietrza na zewnątrz. Jak się zmieszczą to 120mm najlepiej, wysoko/niskoobrotowe wg uznania, tylko nie wiem czy gdzieś na tym monitorze albo rzutniku jest napięcie 12V, bo 5V z usb to trochę mało by było.

Chyba, że to ma inaczej działać to wybaczcie :)
 

Makot0072

New member
cre900 dzięki za informacje .Monitor będzie w poniedziałek-wtorek u mnie w domu i wtedy pomyślimy co dalej ;) dla jednych zaczyna się weekend dla drugich praca ale co zrobić :)
 

Makot0072

New member
Wkońcu mam wolne chociaż do wtorku ;)
Jutro zapewne będzie monitor u mnie w domu więc wieczorem jak dam rade to zrobię testy i podeślę foto.

Zastanawiam się jaką farbą pokryć ścianę? Wystarczy biały "Dekoral" + czarny pigment na obramowanie?
 

ir0nhide

New member
Zastanawiam się jaką farbą pokryć ścianę? Wystarczy biały "Dekoral" + czarny pigment na obramowanie?
Oj Makot0072 zapisałeś już 4 str. Nie mam na razie czasu przeczytać całości, ale dzisiaj to zrobię, na razie odpowiem co do tej ściany.
Musisz popróbować, ja przykręciłem płytę K-G do ściany (2,6m/1,2m) którą poszerzyłem dodatkowo do 1,5m (format obrazu 16x9) Następnie zaciągnąłem gładzią (Gipsar ma teraz taką fajną, mięciutka można szlifować normalnie ręką, a rozciąga się przewspaniale... :) taki minus że jak wyschnie to ma kolor bardziej zbliżony do zżółkło-szarawego niż białego, więc trzeba pomalować na biało - ja dałem 2 warstwy zwykłej emulsji Cieszynka, czy jakoś tak)
Wcześniej natomiast rzucałem obraz na tapetę bardzo, b. delikatnie żółtawą, i powiem Ci że sam już nie wiem czy na niej nie miałem jednak lepszego obrazu, w kwestii nasycenia kolorów, na śnieżno białej ścianie kolory obrazu zdają się być już jakby lekko pastelowe... Ale w gruncie rzeczy to tylko moje odczucie... Reasumując: warto najpierw pokombinować z kolorami - odcieniami bieli( zdających się delikatnie wpadać w lekką żółć...)

PS gdzieś oglądałem tutorial jak zrobić projektor na ścianie gdzie było mniej więcej tak że gościu malował ścianę w trzech warstwach; najpierw kremowy kolor, następnie na to brązowy, a na koniec biały ( ale to było dawno..., jak znajdę te video to zapodam)

PS jak znajdę dzisiaj trochę czasu to odpowiem na resztę....

Powodzenia, pozdrawiam, ir0nhide.
 

Makot0072

New member
ir0nhide dzięki za info czekam na video jestem ciekaw jak wygląda obraz na takiej ścianie i czy warto się fatygować z potrójnym malowaniem.

Monitor będzie dopiero jutro w domu więc dopiero w środę wieczorem zamieszczę pierwsze zdjęcia z projekcji,dzisiaj wolne się kończy i 2x 12h w pracy ;)
Mam też w głowie ogólny zarys pokoju oprócz projektora ekrany i nagłośnienia 5.1 ale to już zostawię na koniec by dopełnić dzieła
 

Alen69

New member
Witam w klubie pozytywnie zakręconych. Przebrnąłem w każdym szczególe budowę projektora RETRO DIY i ekranu pomalowanego własnoręcznie zrobioną farbą.
Projektor sprawuje się bardzo dobrze, gdy pokonasz kilka przeszkód na pewno zrobisz frajdę sobie i swoim bliskim.
Powiedz jakiej lampy masz zamiar użyć? Będę śledził twoje zmagania i służył Ci pomocą.
 

pa3

New member
Bez reklam
A możecie podać linki do stron, w których są już gotowe projekty - chodzi mi o końcowy efekt z odpowiednio przygotowaną ścianą czy ekranem.

Wiadomo zdjęcia nie oddadzą tego w 100%, ale chciałbym wiedzieć o jakiej jakości obrazu jest tu mowa, bo cosik za tanio to wychodzi ;)
 

Makot0072

New member
Alen69 oświetlenie jest oryginalne te które było w rzutniku ale świeci mocniej od oświetlenia które było w "Lechu"

pa3 polecam ci stronkę allinbox.com są tam projektory z różnych matryc,różne oświetlenie i różne efekty warto przejrzeć

Monitor już jest u mnie w domu jednak budowę dopiero rozpoczynam w czwartek dzisiaj jestem po pracy i jutro 12h nie mam sił nawet rozbierać monitora ;)

Zrobiłem jednak wstępnie testy monitora i podłączyłem do kablem vga do mojego netbook-a i tutaj mam problem,na netbook-u max rozdzielczość to 1024x600 z odświeżaniem 60HZ, na monitorze mam taką samą rozdzielczość tylko odświeżanie 75HZ.Jak ustawić wyższą rozdziałke na monitorze?
 
Ostatnia edycja:

Alen69

New member
Makot0072 nie chce źle wróżyć, jeśli chcesz uzyskać duży obraz dobrej jakości to oświetlenie oryginalne rzutnika nie wystarczy. Ja w swoim wywaliłem bebechy i zamontowałem lampę metalohalogenkową 400W.

Pa3 koszt samego projektora DIY to kwestia do 500 zł, przy dobrych wiatrach mniej.
Odnośnie ekranu nie mogłem pozwolić sobie na wymalowanie ściany, do ekran zbudowałem z dwóch drewnianych wałków 250 cm i prześcieradła szerokiego na 200cm.

Przepis na farbę:
woda 500ml (temp. w czasie rozpuszczania ok. 40 stopni celcjusza),
biel cynkowa 200 g,
żelatyna 15 g,
gliceryna 50 ml,
formalina 10 ml,


Wszystkie składniki rozpuszczać należy w podanej kolejności. Suchą żelatynę najpierw namoczyć w zimnej wodzie. Farbą taką trzeba nasycić płótno, wcierać farbę pędzlem, aż do przejścia jej na drugą stronę płótna (przesycić, a nie pomalować).


Muszę przyznać, że z początku wątpiłem, w skuteczność tej farby lecz znakomicie się sprawuje i nie kruszy się chociaż ekran zwijany i rozwijany jest wielokrotnie.
 

pa3

New member
Bez reklam
Z grubsza przeleciałem przez stronkę allinbox i naprawdę efekt niezły, jednak kolory jakby takie wyprane z barw + w wielu przypadkach na obrzeżach/rogach spore przyciemnienia obrazu. Ciekawe jak wygląda dynamika, detale, rozdzielczość itd? Można złożyć wysokiej klasy rzutnik, np ekran od EIZO albo jakiś inny na dobrych matrycach PVA?

Idąc dalej zastanawia mnie ile cała platforma pobiera energii oraz jaka jest żywotność w/w halogenu.

P.S. No nie wiem, cena niby ok 500 zł, jak dla mnie raczej lepiej jest dołożyć i upolować używany, pełnoprawny projektor multimedialny albo HD.
 

Makot0072

New member
Podsumuje wszystko do kupy
Rzutnik jest ,monitor jest jutro dokupię chłodzenie + chochle pózniej wyjaśnie po co chociaż niektórzy więdzą ;) i wybieram się jutro do rodziny na 2-3 dni po zregenerowaniu sił zabieram się do pracy.narzędzia wszystkie pod ręką więc nic tylko kończyć "dzieło" nie gwarantuję ze zrobię do końca budowę gdyż patrząc na to co chcę wykonać zajmie to min 2-5 dni sam projektor.
Tak więc jak wrócę zamieszczę foto relację wraz z efektami 3majcie kciuki ;)

PS: czy tych składników i gotowego produktu w postaci farby mogę użyć na ścianie?
 

Makot0072

New member
Podsumuje mój wypad do rodziny krótko...niewypał :(
Popołudniu wziąłem się za rozbieranie monitora (trzeciego w swoim życiu)
I pech chciał że przy zdjemowaniu gołej matrycy z reszty elektroniki kawałek plastiku z obudowy spowodował pęknięcie matrycy i pojawienie się 3 pęknięć wzdłuż matrycy co spowodowało brak obrazu na 2/3 matrycy :( przeżyć nie muszę chyba opisywać.Jednak nie zniechęciło mnie to i dokończę budowę projektora jednak znów muszę szukać matrycy... Obym znalazł ją szybko może w pobliżu Gliwic znajdzie się ktoś z monitorem ew. spróbuję zakupić samą matrycę
 
Status
Zamknięty.
Do góry