pierwszy projektor kilka pytań

gonzolak

New member
Jest to moj piewszy post. Chcialbym sie wiec z wszystkimi przywitac!

Dysponuje w tej chwili sprzetem:
- amplituner 5.1 (wiekowy Sony ale daje rade;))
- zestaw glosnikowy Jamo 608 + sub Soniaka
- mały komputer htpc (ION Atom) z XBMC na pokladzie, odtwarza fullHD, bluray itd.

Planuje zakup mojego pierwszego projektora. Wybor padl na EPSON EH-TW3200. Ekran ktory do niego wybralem to Ekran Adeo Plano 22/12 - Vision Grey (ramowy).

Mam dylemat ktore pomieszczenie przeznaczyc na pokoj kinowy. Salon odpada bo: za duzo okien, otwarty na kuchnie, telewizor 50 cali w salonie ktorego nie moge powiesic na scianie, koszta porzadnego ekranu elektrycznego. Zostaja dwie opcje. Pierwszy pokoj to w tej chwili sypialnia idealnie nadajaca sie kszaltem do tego celu (prostokat). Jest tylko jeden problem. Pokoj znajduje sie na pietrze i po przeciwleglej stronie projektora jest dach. Chcialbym uzyskac obraz o wielkosci minimum 100 cali. Odleglosc siedzacego od ekranu bedzie wynosila ok 4 m (czyli z tego co czytalem i rozumiem ok). Problem jest z montazem projektora. Sufit: od ekranu mam max 2.80-2.90 m. Z tego co wyczytalem w instrukcji tego projektora to zeby uzyskac ekran 100 cali musze miec conajmniej 3 m :(. Moglbym postawic projektor na stoliku obok kanapy tylko znowu czy lens shitem bede w stanie ustawic obraz po srodku? Macie moze jakies pomysly rady? Czy ten ekran bedzie dobry do projektora? Czy moze lepiej wziasc Vision White? Zaciemnienie pokoju nie stanowi problemu moge go obkleic jeszcze dzis gruba tektura:)
 

redlum

New member
Bez reklam
na początku kup projektor i rzuć obraz na ścianę oraz pobaw się lens shiftem - jak znajdziesz optymalne ustawienie - to zamówisz sobie ekran na wymiar
 

andreo28

New member
popieram przedmówce ! sam miałem podobny dylemat , ale najpierw zamówiłem projektor a później ekran .mieszkam w blokach i gdyby nie ograniczenia to wcale bym nie kupował ekranu ,tylko rzucał obraz na ścianie !jeśli masz taka możliwość to zakup sobie projektor ,pooglądaj sobie na ścianie , a później dopiero podejmij decyzje czy warto zakupić do tego ekran?!
 

gonzolak

New member
projektor juz mam i jestem zachwycony!!! naprawde rewelacja. zastanawiam sie ile obraz bedzie lepszy z ekranem ramowym adeo planego grey ktory zamowilem. W tej chiwli wyswietlam na scianie koloru : alabaster;) (musialaby sie kobieta wypowiedziec ale dla mnie jest on leko bezowo-szary-jasny) i jedyne co mnie denerwuje to ze boki ekranu swieca natomiast srodek jest idealny. Jaka jest roznica w jakosci pomiedzy sciana a ekranem? Duzo jeszcze zyskam? Poki co jestem naprawde baaaaardzo zadowolony z tego projektora.
 

andreo28

New member
powiem Ci tyle ze ja mam pokój pomalowany na kolor "jasna kawa z mlekiem" rzucam obraz z odległości ok 4,7m i w zupełnie zaciemnionym pokoju (tz opuszczone rolety) obraz jest całkiem zadowalający ! mam również ekran manualny MattWhite o wymiarach 244x183 i stwierdzam ze gdy bym nie miał stolika z tv i sprzętem to wcale bym nie kupował tego ekranu tylko przystosował ścianę do projekcji ! ale to sa tylko moje odczucia i sugestie :D musisz sam sobie ocenić różnice w obrazie ?! napisz nam jakie są twoje wrażenia
 

meszrum

Member
projektor juz mam i jestem zachwycony!!! naprawde rewelacja. zastanawiam sie ile obraz bedzie lepszy z ekranem ramowym adeo planego grey ktory zamowilem. W tej chiwli wyswietlam na scianie koloru : alabaster;) (musialaby sie kobieta wypowiedziec ale dla mnie jest on leko bezowo-szary-jasny) i jedyne co mnie denerwuje to ze boki ekranu swieca natomiast srodek jest idealny. Jaka jest roznica w jakosci pomiedzy sciana a ekranem? Duzo jeszcze zyskam? Poki co jestem naprawde baaaaardzo zadowolony z tego projektora.

co masz na myśli pisząc, że boki ekranu świecą?

to jaka będzie poprawa wyświetlanego obrazu na ekranie jest uzależnione od wielu czynników - obecne pokrycie ściany [mat/półmat], równość ściany oraz to na ile obecny kolor ściany odstaje od neutralnej szarości [to będzie mieć wpływ na prawidłowy balans kolorów].

jeżeli dobrze przygotujesz ścianę [równość, kolor, rodzaj farby, odpowiednia granulacja podłoża - tzn. wyświetlany piksel większy niż granulacja], to ściana będzie lepsza od ekranu.
 

gonzolak

New member
powiem Wam tak: sciana jest idealnie rowna, nasyenie kolorow w chiwli obecnej po malym tuningu tj.
tryb cinema
hdmi: expanded
tryb lampy: eco
contrast : 5
brightness: -10
saturation: 5
iris: high speed

jak dla mnie reweleacja.
Jedyne co mnie denerwuje to w baaardzo jasnych scenach mam w pokoju tak jasno jak w dzien. Odbija sie swiatlo od sufitu (ktory jest bialy:( ) i scian bocznych. Czy ramowy ekran ktory ma gruba czarna rame w jakims stopniu zniweluje to "swiecenie"?? Druga sprawa to patrzac na rogi ekranu wyraznie widac ze obraz jest puszczony na sciane (niewiem jak to wytlumaczyc) jest wyraznie widoczne ze jest to projekcja, a patrzac na srodek mam wrazenie ze patrze przez okno (lub na plazme).

postaram sie na dniach wrzucic fotki jak tu u mnie wyglada.
 

gonzolak

New member
A wiec tak na swiecace sciany i sufit zastosowalem patent ktory znalazlem tutaj na forum (bodajze w poscie "projektor to nie wszystko"). Zakupilem w Nomi czarna agrowlokine (ok. 5m2) i w pierwszej kolejnosci metr tej szlachetnej tkaniny (4,40 zl za m;)) poszedl na sufit. Reszta na boczne sciany. No i teraz to ja rozumiem. Kolory o wiele bardziej zywe, kontrast mioood. Powiem szczerze ze jestem naprawde w szoku ze w chiwli obecnej za niecale 4tys zl mozna osiagnac taki efekt. Ciesze sie niezmiernie ze nie ponioslem sie przy zakupie na jakis drozszy model poniewaz ten mnie w 100% satysfakcjonuje. Moj stary tv sony 720p odchodzi na zasluzona emeryture. Teraz jeszcze jak juz bedzie cieplej czarna agrowlokinne zastapic trzeba bedzie jakas czekoladowa farba na caly pokoj i mam juz wszystko tak jak chcialem.

POLECAM chocby na probe jezeli ktos ma jasna/biale sciany/sufit zalozyc jakas czarna tkanine i zobaczyc jaka to jest roznica. W moim przypadku ogroooomna!!!. Pisza prawde ludzie - projektor to nie wszystko:)

P.S dostalem info ze ekran bedzie u mnie w srode (Adeo ramowy 220/120 Grey). Zobaczymy czy to cos zmieni. Szczerze to niewiem czy to mozliwe by bylo jeszcze lepiej ;)
 

gonzolak

New member
Ekran Adeo Plano ramowy dotarl. Roznica jest : kolasalna jesli chodzi o ostrosc (porownanie do sciany), kontrast - lepszy ale nie ma juz takiej roznicy jak przy ostrosci. Jesli chodzi o wykonanie i estetyke to pierwsza klasa. Materiał jest naciągniety idealnie. Czarna rama solidna, spelnia swoja funkcje. Nie mialem do tej pory goscia w domu ktory by sie tym nie zachwycil :) Przemalowalem ponadto pokoj tak: sciana na ktorej jest ekran i sufit - czern, reszta scian moulin rogue dulux (wyszedl taki ciemny bordo). No i teraz to problem jest żeby z tego pokoju wyjść, nie mogę sie nacieszyć końcowym efektem.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Glebor widzę, że dopiero zaczynasz przygodę z projektorem i tym forum to pierwsza rada dla Ciebie nie skacz tak po tych starych tematach dopisując dwa słowa tylko załóż jeden swój a chętnie coś doradzimy... :)
 
Do góry