farba na sciane - tani budzet

malcolm_x

New member
Witam
Pewnie bylo wiele razy walkowane, ale moze pojawily sie jakies nowsze produkty dlatego pytam.
Za dwa tygodnie robie dosc duzy remont mieszkania.
Przystosowuje wiekszy pokoj na cele tylko i wylacznie "kinowe"
Zrodlem bedzie Optoma hd20 (nie zamowiony ale wybrany)
odleglosc ekranu od kanapy to rowne 5m
chcialbym ekran o szerokosci 3m

W tym momencie mam problem z wyborem powierzchni ekranu.
Na pewno chce staly ekran nie zwijany.
Dlatego zdecydowalem sie na staly na scianie.
Niestety nie mam wystarczajacej ilosci pieniedzy aby nabyc dedykowana farbe do ekranow (scian). I tutaj rodzi sie pytanie, jaka farbe kupic z dostepnym normalnie na rynku ktora chociaz w poczatkowej fazie przyniesie zadowalajacy efekt??
Czytalem o fabrach Duluxa, Tiqurilli itd
Ale bardziej Mat czy jakas inna..

Uprzejmie prosze o porady!

P.S. Ekran bedzie w tzw borderach, poneiwaz sufit i boki sciany poza ekranem beda na kolor ciemny grafit. Jak zrobie caly pokoj na pewno podziele sie moim "projektem" :)

Z gory dziekuje za odp :)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Jakiś efekt przyniesie, czy zadowalający to pytanie wyłącznie do Ciebie... ;)
Nie wiem jaki masz budżet na ekran, może "szmata" od Prodart'u będzie dobra?
http://www.hdtv.com.pl/forum/projek...yczny-kontra-kombinacje-domowej-roboty-9.html
Z pewnością jak ktoś nie jest videofilem, to projekcja na dobrze wykonanej (szpachlowanie, szlifowanie i malowanie) powierzchni ściany będzie zadowalająca.

Jedno co mogę stwierdzić, to że z jasnością obrazu będziesz na krańcach. Według testu na Cine4Home zmierzona jasność Optomy dla ustawień kinowych wynosi 700 lumenów, co przy szerokim na 300 cm ekranie o gain=1,0 daje 12 fL jasności. Która po czasie się jeszcze obniży (starzenie się lampy). Ja osobiście w tym przypadku nieco zmniejszyłbym rozmiar ekranu, a na pewno zastosował białą powierzchnię (gain>=1,0); ewentualnie jasnoszare ScreenGoo (gain=1,2), ale to z kolei wyklucza Twój budżet.
 

pa3

New member
Bez reklam
Posiadam nieco okrojoną wersję hd20 czyli hd200x i bez wątpienia lepszym wyborem jest szara powierzchnia (MattGrey), również sam robiłem ekran, użyłem do tego celu farbę Dulux Acryl Matt - wybrałem gotowy kolor ze wzornika (dopłata 5 zł).

Optoma hd20/200x po za b.dobrą jakością obrazu bez zbędnej kalibracji, posiada dość przeciętną czerń, szary ekran niweluję tą niedoskonałość przy czym podnosi się kontrast i bardziej wyostrza drugi plan.

Jeśli chodzi o jasne sceny to wg mnie przy zaciemnionym pomieszczeniu za bardzo "dają po ślepiach" aż trzeba mrużyć oczy, ekran MattGrey pokazuje bardziej stonowany, lekko przygaszony, mniej kujący po gałkach ocznych obraz
 

pa3

New member
Bez reklam
Nieco ponad 230 cm w podstawie, kolega wyżej z tego co widzę chcę mieć ekran o szerokości 3m - to już raczej za dużo jak na taką budżetówkę, choć z drugiej strony jak są warunki to aż żal nie spróbować :)

Ja na początku byłem zdecydowany na 92" ale było jeszcze tyyle miejsca po bokach że skończyło się na ok. 106" :D
Jeśli chodzi o Lcd/Plazmy za każde 6"-10" więcej trzeba sporo zapłacić (dużo osób z czasem żałuje że jednak TV jest za mały), my nie mamy tego problemu dlatego na ile w stanie jest dać fabryka (kalkulator projektora) i warunki pozwalają to nie ma co oszczędzać na calach (po zakupie ekranu będzie już za późno na zmianę).
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
@pa3
Dla Twojego ekranu, przy założeniu gain=1,0 (typowa biała tkanina), jasność obrazu wyniesie niemal 22 fL, czyli można tej jasności nieco poświęcić i zastosować szarą powierzchnię; dla dużo większego ekranu obraz może już mieć za niską jasność, szczególnie na szarej powierzchni o niskim gain.
 

malcolm_x

New member
Jeszcze jedno pytanie.
Kupując ostatnio farbe z mieszalnika w castoramie, zauważyłem ze dulux ma opcje dodawania do mieszanej farby opcje nablyszczacza. Nabylem taka na korytarz i powiem szczerze ze świeci bardzo ładnie. Ale do rzeczy. Czy tego typu farba nada się na ekran projektora? Czy poprzez taka farbe mógłbym dać ciemniejsza? czy jednej lepiej mat??? Proszę o pomoc:)
 

YABBA235

New member
Akurat mam na zbyciu nieotwieraną tikkurilę Feeling interior odcień h499.
Jest dobry do pj dlp, niestety, do mojego jvc jest za ciemna więc sprzedaję.
Kont. na priv.
 

jablonviolin

New member
Dodam tylko że mam cały pokój w czerni - ściany, meble, roleta na oknie. Na podłodze wykładzina ciemno szara, sufit ciemno fioletowy. Więc boję się żeby ta H499 nie była za ciemna. Może lepiej spróbować F499, a w razie czego przemalować H499?
 

gerrard

New member
Biały ekran jest dobry do JVC z kontrastem 600tys.
Do jasnego projektora 20000:1 lepszy będzie szary.
Nie jesteś przekonany, to na początek spróbuj F499.
 

jablonviolin

New member
słyszałem gdzieś że ramę (bordery) do okoła ekranu robią z czarnego weluru? Co to jest za welur i gdzie go można nabyć?
 
Ostatnia edycja:
Do góry