Mini Test Vivitek H1080FD

profitgw

Member
Witam forumowiczów i zapraszam do mini-testu projektora klasy budżetowej Vivitek H1080FD.Jako.że nie uzurpuje sobie prawa do występowania w roli fachowca w dziedzinie projektorów kina domowego z góry zaznaczam,iż test ma za zadanie jedynie przybliżyć i poszerzyć wiedzę na temat tego modelu.Myślę,że informacje w nim zawarte przydadzą się ewentualnym nabywcom.
Vivitek wprowadził na rynek ten model na przełomie września i października ,przy czym na początku rozpoczęto sprzedaż w USA.Pierwsze testy modelu były bardzo pozytywne chociaż znaleziono również jego słabe strony(test na portalu Projector Central).
Firma Vivitek poważnie potraktowała sygnalizowane problemy i postanowiła wstrzymać na pewien czas dostawy projektora dokonując sporych modyfikacji.Vivitek H1080FD ma dwóch braci H1082FD oraz H1085FD.Wszystkie te modele to projektory Full HD różniące się jasnością oraz stopą kontrastu.Opisywany w tym miejscu projektor posiada jasność 1600 Lumenów oraz kontrast 4000:1.
Zawartość opakowania:

W opakowaniu oprócz projektora otrzymujemy komplet kabli: zasilanie ,HDMI ,VGA , Component ,pilot zdalnego sterowania ,instrukcję obsługi na płycie CD w języku polskim ,instrukcję skróconą pierwszego uruchomienia oraz kartę gwarancyjną. Miłym zaskoczeniem jest fakt, iż producent dołącza poręczną torbę do przenoszenia projektora wraz z paskiem.Niemiłym zaskoczeniem jest fakt,iż kabel zasilający ma tylko 1,5 metra długości.
View attachment 3868
View attachment 3869

Projektor waży 3,4 kilograma.Może pracować w pozycji stojącej lub podwieszanej pod sufitem. W moim przypadku projektor został zamocowany uchwytem ściennym.
View attachment 3870

Uwaga !!! Bardzo ważna informacja dla ewentualnych nabywców.Projektor posiada inne niż podawane w tabeli przesunięcie pionowe obrazu.Według moich wyliczeń offset wynosi połowę wartości z tabeli.Może ta sytuacja ma miejsce tylko w moim egzemplarzu ale jeśli tak jest w innych egzemplarzach to mały minus dla producenta za wprowadzanie nabywców w błąd.W moim przypadku offset powinien wynosić około 34 cm a wynosi zaledwie 16 cm.Wielkość obrazu natomiast zgadza się z danymi z kalkulatora projekcji.Mały offset pewnie ucieszy tych ,którzy posiadają niskie pomieszczenie przeznaczone do projekcji i zamierzają projektor podwiesić pod sufitem.
Projektor podłączony do sieci sygnalizuje gotowość do pracy świeceniem jasno niebieskiej diody.Uruchomnienia można dokonać z pulpitu samego projektora lub pilotem zdalnego sterowania.
View attachment 3872

Od momentu przyciśnięcia przycisku „ON” do pojawienia się obrazu z logo firmowym mija około 40 sekund.
Na początku pracy konfigurujemy system.Ukazuje nam się menu konfiguracji bazowej.
View attachment 3873

Po włączeniu autoskanowania źródeł sygnałów projektor bez trudu odnalazł sygnał podany kablem HDMI z mojego odtwarzacza BD Panasonica. Ręcznego wyboru aktywnego wejścia dokonujemy z pilota.Menu konfiguracyjne pozwala nam wybrać między innymi czas automatycznego wyłączenia lub uśpienia projektora ,kolor tła ,ustawienie miejsca gdzie na ekranie będzie się pojawiać menu.
Możemy teraz skonfigurować proporcje obrazu,zniekształcenia trapezowe,obcinanie krawędzi obrazu wideo.Służy do tego menu – wyświetlacz
View attachment 3874
Setup projektora pozwala dokonywać wielu regulacji. Wszystkie zmiany widać od razu na ekranie co krytykowano w pierwszej wersji oprogramowania w recenzjach projektora.W pierwotnej wersji oprogramowania zmiany dokonywane w ustawieniach obrazu pojawiały się dopiero po wyjściu z menu. Było to bardzo irytujące. Obecnie sytuacja jest już „normalna”.
Z minusów menu zauważyć trzeba ,że w kilku przypadkach w polskim menu źle przetłumaczono nazwy opcji. Na przykład w menu ustawień obrazu niefortunnie użyto określenia „Zdjęcie” zamiast „Obraz”. Widocznie wynikło to ze zbyt dosłownego tłumaczenia.
Oprócz ustawień obrazu predefiniowanych przez producenta (Normalny,Kinowy,Jasny) mamy możliwość zdefiniowania własnych ustawień dla trzech użytkowników. Każdy z nich może swoje ustawienia zapisać. Na poziomie podstawowym możemy ingerować w parametry jasności ,kontrastu ,koloru ,odcienia koloru , ostrości ,barwy ciała.
View attachment 3875
W ustawieniach zaawansowanych możemy redukować szumy obrazu ,zmieniać temperaturę barwową ,ustawienia gamma ,przestrzeń kolorów a także mamy możliwość wejścia w menu szczegółowej regulacji HSG dla 6 kolorów(RGBCMY).W tym menu ustawiamy barwę ,nasycenie oraz wzmocnienie dla każdego z kolorów osobno.
View attachment 3876
View attachment 3877
Dla użytkowników chcących użytkować projektor we współpracy z komputerem przygotowano menu ustawień szczegółów dla PC
View attachment 3878
Jak na projektor budżetowy możliwości regulacji jest zatem sporo.
Oczywiście użytkowanie projektora trzeba rozpocząć od jego kalibracji.Do tego celu użyłem płyty AVSHD z przygotowanymi narzędziami kalibracyjnymi(plansze testowe) w jakości HD.Dodam,iż nie jestem fachowcem w dziedzinie kalibracji ale przy pomocy tej płyty jest to zabieg stosunkowo prosty.Oczywiście nie dokonywałem żadnych pomiarów,gdyż nie posiadam takiego sprzętu.Z istotnych spraw ,które zauważyłem podczas kalibracji można wspomnieć o tym że; projektor nie wymagał overscanu a obraz po minimalnej korekcji zniekształceń trapezowych związanej z podwieszeniem pod sufitem tworzy idealny prostokąt odwzorowujący format 16:9 podczas odtwarzania materiału w tym formacie z podłączonego źródła.Trochę dziwi fakt ,iż obraz generowany jako plansza (wbudowana tapeta) bez podłączenia aktywnego wejście staje się węższy o około 4 cm z każdej ze stron. W przypadku mojego poprzedniego projektora taka sytuacja nie miała miejsca. Taki widocznie urok tego modelu.
Z ciekawostek należy dodać,iż projektor posiada tor audio,który ma swój setup. Oczywiście jest to gadżet mało przydatny ale.......jest.Setup audio znajduje się w menu konfiguracji rozszerzonej.Tam też możemy wybrać tryb pracy lampy projektora - standard(ekonomiczny) lub boost(doładowany),tryb pracy na dużej wysokości,ustawić wzorzec testowy,podświetlenie panelu sterowania kontrolkami a także wybór rodzaju pracy wejścia HDMI(auto,sygnał video,sygnał PC).Dodatkowo co może być bardzo pożyteczne dodano możliwość wzmocnienia sygnału HDMI.
View attachment 3879
View attachment 3880
Sterowanie w ciemnym pomieszczeniu ułatwia podświetlenie pilota. Jest ono trochę zbyt intensywne, jednak można z tym wytrzymać.Klawisze pilota nie są zbyt ergonomiczne, ponieważ mają duży skok i są jak dla mnie zbyt wysokie , co powoduje ,że przyciskając klawisz trzeba użyć większej siły.
View attachment 3882
Pierwsze wrażenia - głośność pracy

Po przesiadce z mojej 4 letniej Toshiby MT200 od razu daje się zauważyć niższy poziom głośności. Vivitek jest cichy w trybie standard. Moje oczekiwania w tym zakresie zostały więc spełnione, gdyż Toshiba była jak na mój gust za głośna. W trakcie projekcji filmu w cichych scenach Vivitek jest mało słyszalny. Projektor posiada szerokie otwory wentylacyjne zarówno ze strony dolotu jak i wylotu powietrza. W trakcie pracy powietrze wydostające się z projektora jest ciepłe ale nie bardzo ciepłe.
View attachment 3883
Pierwsze wrażenia – wideo
Zaznaczam iż projektor używam dopiero dwa dni. W tym czasie naprawdę trudno wychwycić wady, które zapewne „wyjdą w praniu”. Z szczegółową oceną projektora wstrzymam się zatem kilka dni. Obiecuję jednak ,iż przyjdzie czas na wnioski, które postaram się przedstawić. Moje wrażenia mogą być nie do końca obiektywne , bo skok jakości wyświetlanego obrazu jest kolosalny. Nie ma się jednak co dziwić skoro przesiadłem się z natywnej matrycy 854 x 480 pixeli na matrycę Full HD. Poprzedni projektor posiadał jasność 700 lumenów w trybie jasnym a a Vivitek posiada 1600 lumenów.W trybie kinowym Toshiba generowała 330 Lumenów a Vivitek 605 lumenów.Kontrast Toshiby wynosił według specyfikacji 2000:1 a kontrast Viviteka wynosi 4000:1.
Vivitek H1080FD ma duży potencjał w jasnym pomieszczeniu.W tym zakresie nie pozostawia żadnych szans Toshibie. Podczas gdy przy świetle dziennym obraz z Toshiby po prostu nie istniał o tyle Vivitek generuje bardzo czytelny obraz nieźle nasycony kolorami z pewną dozą kontrastu o co nie jest łatwo w pomieszczeniu oświetlonym.Obraz ten nie ma nic wspólnego z obrazem typowym dla projektorów prezentacyjnych pracujących z dużą jasnością (obraz przejaśniony ,płaski i bardzo mało kontrastowy).Zadziwiające jest ,iż inżynierom Viviteka udało się w trybie jasnym znaleźć kompromis między dużą jasnością a niezłym obrazem.Pomiary Projector Central potwierdzają to co zauważam.W trybie jasnym przy pełnym wykorzystaniu lampy jasność sięga 89% jasności specyfikacyjnej. W trybie kinowym natomiast wynosi 712 lumenów dla lampy doładowanej oraz 605 lumenów w trybie standard.
Wiem,że wielu czytających ten krótki test oczekuje odpowiedzi na pytanie jaka jest czerń obrazu w tym modelu ? Na takie pytanie po dwóch dniach użytkowania Viviteka nie jestem jeszcze w stanie odpowiedzieć.Mogę tylko posiłkować się porównaniami do mojego poprzedniego projektora.W trybie kinowym w pomieszczeniu którym dysponuję Vivitek bezapelacyjnie pokonuje Toshibę.Po wstępnej kalibracji obraz HD jest bardzo dobry.Kolory są żywe i dobrze nasycone.Musimy mieć jednak świadomość,iż jest to projektor z dolnej półki cenowej zaliczany do klasy budżetowej i w tym kontekście oceniać jego osiągi.Wkrótce dalszy ciąg testu
 
Ostatnia edycja:

Fanek

New member
Bez reklam
masz pokój biały czy przystosownay pod KD ?
jaki masz ekran ?
możesz porobić jakieś fotki?
widziałeś jakiś inny projektor HD w akcji, masz jakieś odniesienie?
ile dałeś ?
 

profitgw

Member
Fanek napisał:
masz pokój biały czy przystosownay pod KD ?
jaki masz ekran ?
możesz porobić jakieś fotki?
widziałeś jakiś inny projektor HD w akcji, masz jakieś odniesienie?
ile dałeś ?

Mam pokój wykorzystywany tylko do kina co nie oznacza ,że wszystko jest w kolorze czarnym.Ściany boczne i sufit jasny brąz ,ściana za ekranem bardzo ciemny brąz.Kontrola oświetlenia przy pomocy ściemniacza,który pozwala ustawić precyzyjnie poziom oświetlenie.Nawiasem mówiąc ściemniacz jest sterowany pilotem od Viviteka.Ekran 90 cali - projekt autorski - płyta spieniona pokryta farbą screen goo digital grey oprawiona w ramę.Z innych projektorów widziałem krótko przed zakupem Optomę HD20 oraz Benqa 1000.Oba projektory widziałem w warunkach odbiegających znacznie od moich,dlatego nie odważe się dokonywac jakichkolwiek porównań.Za projektor zapłaciłem 4148 zł.Tak jak pisałem wcześniej postaram się przygotować obszerny materiał w którym będzie można porównać osiągi projektora przy świetle dziennym,oświetleniu sztucznym oraz przy pełnym zaciemnieniu.Przy okazji zaznaczam,iż mam bardzo krytyczny stosunek do zdjęć na forach internetowych z projekcji.Dają one co prawda możliwość wyrobienia sobie jakiegoś poglądu na temat klasy projektora ale często najzwyczajniej wprowadzają oglądających w błąd.Pierwsza partia zdjęc robiona była przy całkowitym zaciemnieniu aparatem Canon A510 bez korekcji kolorów.Na początek kilka plansz testowych
View attachment 3884
View attachment 3885
View attachment 3886
Na trzecim zdjęciu widać zabarwienia niebieskie na białym tle.W istocie te miejsca są białe.Jest to tylko efekt niedoskonałości aparatu
W dalszej kolejności zdjęcia stacjonarne w formacie Full HD
View attachment 3887
View attachment 3888
View attachment 3893
View attachment 3889
Na koniec materiałem AVCHD nagranym na płytę DVD(Cars 720P) - z użyciem programu sportowego i bardzo krótkim czasem otwarcia migawki.
View attachment 3892
View attachment 3891
View attachment 3890
W dalszej kolejności postaram się zrobić zdjęcia w oświetleniu dziennym i te same ujęcia przy zaciemnieniu.
 
Ostatnia edycja:

szopenpolice

New member
Zdjęcia super. Czerń to prawie jak smoła :) Na zdjęciu w garażu to prawie nie widać, gdzie pokrywa się wyświetlany obraz z boderami ekranu. U mnie na panasie AX-100 to obraz jest szary. Oglądam te zdjęcia i się zastanawiam czy nie kupić sobie nowego projektora. I nie chodzi mi o rozdzielczość Hd Ready czy Full HD, ale właśnie o czerń. Jest to jednak podstawa w kinie i ma największy wpływ na jakość oglądanego materiału. Przynajmniej ja tak uważam.
 

skalmen

New member
:D jak z ta czernią w tym projku bo w recenzjach pisza że jest ciemno szara, a na zdjeciach wyglada na czarną? gratuluje zakupu pierwszej maszynki, napewno masz bardzo duzo radochy po wejsciu z 42 cali na 100 :D
 

profitgw

Member
skalmen napisał:
:D jak z ta czernią w tym projku bo w recenzjach pisza że jest ciemno szara, a na zdjeciach wyglada na czarną? gratuluje zakupu pierwszej maszynki, napewno masz bardzo duzo radochy po wejsciu z 42 cali na 100 :D
Gwoli wyjaśnienia.Skalmen w treści powyżej jest napisane,że przesiadłem się z DLP Toshiby MT200 na Viviteka.Nie jest to więc mój pierwszy projektor.Ekranu natomiast nie zmieniałem.Nie wiem skąd te twoje 42 cale.Co do czerni to wyraźnie napisałem,iż wkrótce pojawi się moja ocena po kilkunastu godzinach pracy z projektorem.Na tą chwilę jak widzisz nie jest źle a na pewno nie tak źle jak piszą w recenzjach.Napisałem również,iż ocena czerni na podstawie zdjęcia jest bardzo nieobiektywna i tego zdania się trzymam.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Automatyka aparatu dostała "po oczach" światłem z jasnych elementów obrazu, to i czerń na zdjęciach jest ciemniejsza niż w rzeczywistości, ot i cała tajemnica... ;)
 

profitgw

Member
wiatrak napisał:
Automatyka aparatu dostała "po oczach" światłem z jasnych elementów obrazu, to i czerń na zdjęciach jest ciemniejsza niż w rzeczywistości, ot i cała tajemnica... ;)
Miło mi Wiatrak,iż wyraziłeś swoją opinię.Myślę,że jest sporo prawdy w twoim zdaniu.Zgodzisz się chyba jednak ze mną ,że w 99 procentach zdjęć publikowanych z projekcji na forach internetowych "automatyka aparatu dostaje po oczach światłem z jasnych elementów obrazu".Stąd właśnie dochodzi do paradokslanych sytuacji,że obraz z proja za 4 tysiące wygląda na ekranie naszych monitorów jak obraz z proja kosztującego kilka razy drożej.Nie zamierzam zresztą nikogo przekonywać ,że Vivitek to "cud techniki" i z końcową oceną wstrzymam się do czasu rozpracowania w detalch tego proja.Możliwe jest to tylko po kilkunastu godzinach pracy z różnymi materiałami.
 

profitgw

Member
ziut napisał:
czy miedzy 1080FD a 1085FD sa jakies istotne roznice poza kontrastem i jasnoscia? bo ten drugi jest ok 900zl drozszy
Poza wskazanymi przez Ciebie jest tylko i wyłącznie jedna różnica - możliwość kalibracja ISF na pokładzie obu wyższych modeli.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Gdzieniegdzie wspomina się także o różnej prędkości koła barwnego; poza tym, Vivitek po pierwszej recenzji na P.C. miał wprowadzić do podstawowego modelu pewne zmiany, może bardziej usuwające jakieś usterki/niedoróbki, niż poprawiające jakość obrazu jako taką.
 

profitgw

Member
wiatrak napisał:
Gdzieniegdzie wspomina się także o różnej prędkości koła barwnego; poza tym, Vivitek po pierwszej recenzji na P.C. miał wprowadzić do podstawowego modelu pewne zmiany, może bardziej usuwające jakieś usterki/niedoróbki, niż poprawiające jakość obrazu jako taką.
Z kołem barwnym sytuacja wyglądała następująco.Po recenzji Billa Livolsi na PCentral i kilku zarejestrowanych przypadkach nadmiernej widoczności tęczy postanowiono przeprojektować koło.Pozostawiono 6 segmentów lecz zmieniono proporcje kolorów w kole.Informację taką otrzymałem w listopadzie w mailu od Jamesa Hsu odpowiedzialnego za kontakty z Vivitek Europe.Wkurzony długim oczekiwaniem na pojawienie się modelu w Europie napisałem do niego maila z prostym pytaniem "Co zamierza zrobić firma aby nie stracić zniecierpliwionych klientów ?".Odpowiedział,iż priorytetem jest jakość i zadowolenie i dlatego czekają na wprowadzenie ulepszeń.Ostatecznie do Europy dotarły projektory zmodyfikowane w stosunku do tych,które pojawiły się na początku sprzedaży w Stanach.Prawdą jest ,że nie jestem podatny na efekt tęczy.W poprzednim proju - Toshibie nie uświadczyłem tego wcale.Przez klika godzin oglądania Viviteka też tęczy nie widzę.
 

profitgw

Member
Dzisiaj wklejam tą samą partię zdjęć-stacjonarne jpg wykonane przy dziennym oświetleniu.Należy brać poprawkę na to ,że dzień dzisiejszy jest pochmurny i w moim pomieszczeniu jest ciemniej niż zwykle w dzień.
Na prawej skośnej ścianie zamontowane są okna dachowe.Przy dniu słonecznym na pewno będzie mniej wyrazisty obraz.Jednak i tak można swobodnie oglądać.
View attachment 3897
View attachment 3898
View attachment 3899
View attachment 3900
 
Ostatnia edycja:

maracz

New member
Ja osobiście nie wyobrażam sobie oglądania w oświetlonym pokoju,bo chyba nie ma projektora kina domowego któremu by to nie przeszkadzało w wyświetleniu prawidłowego obrazu.
 

ziut

New member
czy sa gdzies recenzje, testy poprawionej wersji 1080FD?? bo na trustedreviews.com oraz projectorcentral.com pisza raczej o tej pierwszej serii i w sumie to nie widze by vivitek byl lepszy od optomy HD 20 a nawet gorszy pod wzgledem czerni oO. na plus za 1080FD przemawia tylko minimlanie lepszy kontrast i bardziej cicha praca.
 

profitgw

Member
maracz napisał:
Ja osobiście nie wyobrażam sobie oglądania w oświetlonym pokoju,bo chyba nie ma projektora kina domowego któremu by to nie przeszkadzało w wyświetleniu prawidłowego obrazu.
To jasne.Skoro jednak zabrałem się za testowanie tego produktu to chcę także pokazać jak wygląda obraz w warunkach oświetlenia odbiegających od kinowych.
 

ogs

New member
Dobry wątek - dzięki za test.

Czy możecie mi do radzić co wybrać OPTOMĘ HD200X czy tego VIVITEK-a? Pomieszczenie mam niestety jasne (ściany prawie białe) bo to salon, a nie pokój do kina więc jedyne co moge zrobić to zasłonić żaluzje alu i jest ciemnica ale ściany nadal będa odbijać.

P.S. A może BENQ W1000 ?
 
Ostatnia edycja:

profitgw

Member
Podjęcie decyzji jest znacznie trudniejsze niż doradzanie.Każdy z nas przechodzi to na swój sposób.Ja osobiście wybrałem Viviteka,gdyż należę do ludzi,którzy zazwyczaj kupują inny towar niż ten najbardziej popularny.W twoim przypadku wybór między Optoma serii 20,Benqiem czy Vivitekiem jest dodatkowo utrudniony z tego wzgęldu,iż projektory te niewiele od siebie się różnią w osiągach.Sądzę,że są to różnice subtelne.Dodatkowo masz problem jasnych ścian.Wielu forumowiczów użytkujących projektory może zaobserwować w jak drastyczny sposób na obraz wpływają warunki w pomieszczeniu.Tym bardziej uważam,że w takich warunkach inwestycja w wyższj klasy projektor może mijać się z celem a różnice między tymi 3 projektorami będą minimalne.Przed zakupem Viviteka widziałem oba konkurencyjne modele w akcji,jednak w warunkach odbiegających od idealnych.Co ciekawe Viviteka zakupiłem nawet go nie oglądając z przyczyn o których pisałem wyżej.Pisze to dlatego,że tak naprawdę dopiero w warunkach stworzonych w twoim pomieszczeniu i porównując wszystkie te proje możesz podjąć w miarę racjonalną decyzję.
 
Do góry