Strona główna Ostatnie testy Nasze Zestawy Kanały 4K Próbki HD Forum
Rejestracja Regulamin Kalendarz Szukaj Dzisiejsze posty Zaznacz wszystkie fora jako przeczytane


Projektory, ekrany do projekcji...Wszystko związane z projektorami etc.

Wróć HDforum > Video > Projektory, ekrany do projekcji... > Mini Test Vivitek H1080FD
Odpowiedz

Member

Avatar profitgw

Meldunek: Dec 2007
Postów: 78
Skąd: Polska

Cytuj  
#1
16-12-2009, 22:20
Domyślnie Mini Test Vivitek H1080FD

Witam forumowiczów i zapraszam do mini-testu projektora klasy budżetowej Vivitek H1080FD.Jako.że nie uzurpuje sobie prawa do występowania w roli fachowca w dziedzinie projektorów kina domowego z góry zaznaczam,iż test ma za zadanie jedynie przybliżyć i poszerzyć wiedzę na temat tego modelu.Myślę,że informacje w nim zawarte przydadzą się ewentualnym nabywcom.
Vivitek wprowadził na rynek ten model na przełomie września i października ,przy czym na początku rozpoczęto sprzedaż w USA.Pierwsze testy modelu były bardzo pozytywne chociaż znaleziono również jego słabe strony(test na portalu Projector Central).
Firma Vivitek poważnie potraktowała sygnalizowane problemy i postanowiła wstrzymać na pewien czas dostawy projektora dokonując sporych modyfikacji.Vivitek H1080FD ma dwóch braci H1082FD oraz H1085FD.Wszystkie te modele to projektory Full HD różniące się jasnością oraz stopą kontrastu.Opisywany w tym miejscu projektor posiada jasność 1600 Lumenów oraz kontrast 4000:1.
Zawartość opakowania:

W opakowaniu oprócz projektora otrzymujemy komplet kabli: zasilanie ,HDMI ,VGA , Component ,pilot zdalnego sterowania ,instrukcję obsługi na płycie CD w języku polskim ,instrukcję skróconą pierwszego uruchomienia oraz kartę gwarancyjną. Miłym zaskoczeniem jest fakt, iż producent dołącza poręczną torbę do przenoszenia projektora wraz z paskiem.Niemiłym zaskoczeniem jest fakt,iż kabel zasilający ma tylko 1,5 metra długości.
Nazwa: Obraz 014.jpg
Wyświetleń: 5244
Rozmiar: 169.9 KB
Nazwa: IMG_4248.jpg
Wyświetleń: 5182
Rozmiar: 165.2 KB

Projektor waży 3,4 kilograma.Może pracować w pozycji stojącej lub podwieszanej pod sufitem. W moim przypadku projektor został zamocowany uchwytem ściennym.
Nazwa: Obraz 018.jpg
Wyświetleń: 6390
Rozmiar: 128.0 KB

Uwaga !!! Bardzo ważna informacja dla ewentualnych nabywców.Projektor posiada inne niż podawane w tabeli przesunięcie pionowe obrazu.Według moich wyliczeń offset wynosi połowę wartości z tabeli.Może ta sytuacja ma miejsce tylko w moim egzemplarzu ale jeśli tak jest w innych egzemplarzach to mały minus dla producenta za wprowadzanie nabywców w błąd.W moim przypadku offset powinien wynosić około 34 cm a wynosi zaledwie 16 cm.Wielkość obrazu natomiast zgadza się z danymi z kalkulatora projekcji.Mały offset pewnie ucieszy tych ,którzy posiadają niskie pomieszczenie przeznaczone do projekcji i zamierzają projektor podwiesić pod sufitem.
Projektor podłączony do sieci sygnalizuje gotowość do pracy świeceniem jasno niebieskiej diody.Uruchomnienia można dokonać z pulpitu samego projektora lub pilotem zdalnego sterowania.
Nazwa: Obraz 030.jpg
Wyświetleń: 5208
Rozmiar: 172.8 KB

Od momentu przyciśnięcia przycisku „ON” do pojawienia się obrazu z logo firmowym mija około 40 sekund.
Na początku pracy konfigurujemy system.Ukazuje nam się menu konfiguracji bazowej.
Nazwa: Clipboard05.jpg
Wyświetleń: 5069
Rozmiar: 25.1 KB

Po włączeniu autoskanowania źródeł sygnałów projektor bez trudu odnalazł sygnał podany kablem HDMI z mojego odtwarzacza BD Panasonica. Ręcznego wyboru aktywnego wejścia dokonujemy z pilota.Menu konfiguracyjne pozwala nam wybrać między innymi czas automatycznego wyłączenia lub uśpienia projektora ,kolor tła ,ustawienie miejsca gdzie na ekranie będzie się pojawiać menu.
Możemy teraz skonfigurować proporcje obrazu,zniekształcenia trapezowe,obcinanie krawędzi obrazu wideo.Służy do tego menu – wyświetlacz
Nazwa: Clipboard04.jpg
Wyświetleń: 5024
Rozmiar: 23.3 KB
Setup projektora pozwala dokonywać wielu regulacji. Wszystkie zmiany widać od razu na ekranie co krytykowano w pierwszej wersji oprogramowania w recenzjach projektora.W pierwotnej wersji oprogramowania zmiany dokonywane w ustawieniach obrazu pojawiały się dopiero po wyjściu z menu. Było to bardzo irytujące. Obecnie sytuacja jest już „normalna”.
Z minusów menu zauważyć trzeba ,że w kilku przypadkach w polskim menu źle przetłumaczono nazwy opcji. Na przykład w menu ustawień obrazu niefortunnie użyto określenia „Zdjęcie” zamiast „Obraz”. Widocznie wynikło to ze zbyt dosłownego tłumaczenia.
Oprócz ustawień obrazu predefiniowanych przez producenta (Normalny,Kinowy,Jasny) mamy możliwość zdefiniowania własnych ustawień dla trzech użytkowników. Każdy z nich może swoje ustawienia zapisać. Na poziomie podstawowym możemy ingerować w parametry jasności ,kontrastu ,koloru ,odcienia koloru , ostrości ,barwy ciała.
Nazwa: Clipboard01.jpg
Wyświetleń: 4979
Rozmiar: 27.2 KB
W ustawieniach zaawansowanych możemy redukować szumy obrazu ,zmieniać temperaturę barwową ,ustawienia gamma ,przestrzeń kolorów a także mamy możliwość wejścia w menu szczegółowej regulacji HSG dla 6 kolorów(RGBCMY).W tym menu ustawiamy barwę ,nasycenie oraz wzmocnienie dla każdego z kolorów osobno.
Nazwa: Clipboard02.jpg
Wyświetleń: 4962
Rozmiar: 22.2 KB
Nazwa: Clipboard03.jpg
Wyświetleń: 4977
Rozmiar: 25.8 KB
Dla użytkowników chcących użytkować projektor we współpracy z komputerem przygotowano menu ustawień szczegółów dla PC
Nazwa: Clipboard09.jpg
Wyświetleń: 4986
Rozmiar: 28.3 KB
Jak na projektor budżetowy możliwości regulacji jest zatem sporo.
Oczywiście użytkowanie projektora trzeba rozpocząć od jego kalibracji.Do tego celu użyłem płyty AVSHD z przygotowanymi narzędziami kalibracyjnymi(plansze testowe) w jakości HD.Dodam,iż nie jestem fachowcem w dziedzinie kalibracji ale przy pomocy tej płyty jest to zabieg stosunkowo prosty.Oczywiście nie dokonywałem żadnych pomiarów,gdyż nie posiadam takiego sprzętu.Z istotnych spraw ,które zauważyłem podczas kalibracji można wspomnieć o tym że; projektor nie wymagał overscanu a obraz po minimalnej korekcji zniekształceń trapezowych związanej z podwieszeniem pod sufitem tworzy idealny prostokąt odwzorowujący format 16:9 podczas odtwarzania materiału w tym formacie z podłączonego źródła.Trochę dziwi fakt ,iż obraz generowany jako plansza (wbudowana tapeta) bez podłączenia aktywnego wejście staje się węższy o około 4 cm z każdej ze stron. W przypadku mojego poprzedniego projektora taka sytuacja nie miała miejsca. Taki widocznie urok tego modelu.
Z ciekawostek należy dodać,iż projektor posiada tor audio,który ma swój setup. Oczywiście jest to gadżet mało przydatny ale.......jest.Setup audio znajduje się w menu konfiguracji rozszerzonej.Tam też możemy wybrać tryb pracy lampy projektora - standard(ekonomiczny) lub boost(doładowany),tryb pracy na dużej wysokości,ustawić wzorzec testowy,podświetlenie panelu sterowania kontrolkami a także wybór rodzaju pracy wejścia HDMI(auto,sygnał video,sygnał PC).Dodatkowo co może być bardzo pożyteczne dodano możliwość wzmocnienia sygnału HDMI.
Nazwa: Clipboard06.jpg
Wyświetleń: 4987
Rozmiar: 24.5 KB
Nazwa: Clipboard07.jpg
Wyświetleń: 4978
Rozmiar: 23.6 KB
Sterowanie w ciemnym pomieszczeniu ułatwia podświetlenie pilota. Jest ono trochę zbyt intensywne, jednak można z tym wytrzymać.Klawisze pilota nie są zbyt ergonomiczne, ponieważ mają duży skok i są jak dla mnie zbyt wysokie , co powoduje ,że przyciskając klawisz trzeba użyć większej siły.
Nazwa: Obraz 033.jpg
Wyświetleń: 5042
Rozmiar: 170.3 KB
Pierwsze wrażenia - głośność pracy

Po przesiadce z mojej 4 letniej Toshiby MT200 od razu daje się zauważyć niższy poziom głośności. Vivitek jest cichy w trybie standard. Moje oczekiwania w tym zakresie zostały więc spełnione, gdyż Toshiba była jak na mój gust za głośna. W trakcie projekcji filmu w cichych scenach Vivitek jest mało słyszalny. Projektor posiada szerokie otwory wentylacyjne zarówno ze strony dolotu jak i wylotu powietrza. W trakcie pracy powietrze wydostające się z projektora jest ciepłe ale nie bardzo ciepłe.
Mini Test Vivitek H1080FD-obraz-020.jpg
Pierwsze wrażenia – wideo
Zaznaczam iż projektor używam dopiero dwa dni. W tym czasie naprawdę trudno wychwycić wady, które zapewne „wyjdą w praniu”. Z szczegółową oceną projektora wstrzymam się zatem kilka dni. Obiecuję jednak ,iż przyjdzie czas na wnioski, które postaram się przedstawić. Moje wrażenia mogą być nie do końca obiektywne , bo skok jakości wyświetlanego obrazu jest kolosalny. Nie ma się jednak co dziwić skoro przesiadłem się z natywnej matrycy 854 x 480 pixeli na matrycę Full HD. Poprzedni projektor posiadał jasność 700 lumenów w trybie jasnym a a Vivitek posiada 1600 lumenów.W trybie kinowym Toshiba generowała 330 Lumenów a Vivitek 605 lumenów.Kontrast Toshiby wynosił według specyfikacji 2000:1 a kontrast Viviteka wynosi 4000:1.
Vivitek H1080FD ma duży potencjał w jasnym pomieszczeniu.W tym zakresie nie pozostawia żadnych szans Toshibie. Podczas gdy przy świetle dziennym obraz z Toshiby po prostu nie istniał o tyle Vivitek generuje bardzo czytelny obraz nieźle nasycony kolorami z pewną dozą kontrastu o co nie jest łatwo w pomieszczeniu oświetlonym.Obraz ten nie ma nic wspólnego z obrazem typowym dla projektorów prezentacyjnych pracujących z dużą jasnością (obraz przejaśniony ,płaski i bardzo mało kontrastowy).Zadziwiające jest ,iż inżynierom Viviteka udało się w trybie jasnym znaleźć kompromis między dużą jasnością a niezłym obrazem.Pomiary Projector Central potwierdzają to co zauważam.W trybie jasnym przy pełnym wykorzystaniu lampy jasność sięga 89% jasności specyfikacyjnej. W trybie kinowym natomiast wynosi 712 lumenów dla lampy doładowanej oraz 605 lumenów w trybie standard.
Wiem,że wielu czytających ten krótki test oczekuje odpowiedzi na pytanie jaka jest czerń obrazu w tym modelu ? Na takie pytanie po dwóch dniach użytkowania Viviteka nie jestem jeszcze w stanie odpowiedzieć.Mogę tylko posiłkować się porównaniami do mojego poprzedniego projektora.W trybie kinowym w pomieszczeniu którym dysponuję Vivitek bezapelacyjnie pokonuje Toshibę.Po wstępnej kalibracji obraz HD jest bardzo dobry.Kolory są żywe i dobrze nasycone.Musimy mieć jednak świadomość,iż jest to projektor z dolnej półki cenowej zaliczany do klasy budżetowej i w tym kontekście oceniać jego osiągi.Wkrótce dalszy ciąg testu
Odpowiedź z Cytatem
profitgw jest offline
reklama


Meldunek: Feb 2005
Skąd: hdtv.com.pl

 
Wspiera forum

Avatar Fanek

Meldunek: Feb 2007
Postów: 559
Cytuj  
#2
17-12-2009, 19:09
Domyślnie

masz pokój biały czy przystosownay pod KD ?
jaki masz ekran ?
możesz porobić jakieś fotki?
widziałeś jakiś inny projektor HD w akcji, masz jakieś odniesienie?
ile dałeś ?
__________________
EPSON + Ekran Ramowy Kraftmann 110" 16:9 Gain1.0 Matt White HD

My Home Theatre Gallery
Odpowiedź z Cytatem
Fanek jest offline
Senior Member

Avatar absolus12

Meldunek: Jan 2006
Postów: 188
Cytuj  
#3
17-12-2009, 20:52
Domyślnie

No po prostu jakieś jaja z tym offsetem, ja z tego powodu przerzuciłem swoje zapatrywania na LCD
Odpowiedź z Cytatem
absolus12 jest offline
reklama


Meldunek: Feb 2005
Skąd: hdtv.com.pl

 

Member

Avatar profitgw

Meldunek: Dec 2007
Postów: 78
Skąd: Polska

Cytuj  
#4
17-12-2009, 23:14
Domyślnie

Cytat:
Napisał Fanek
masz pokój biały czy przystosownay pod KD ?
jaki masz ekran ?
możesz porobić jakieś fotki?
widziałeś jakiś inny projektor HD w akcji, masz jakieś odniesienie?
ile dałeś ?
Mam pokój wykorzystywany tylko do kina co nie oznacza ,że wszystko jest w kolorze czarnym.Ściany boczne i sufit jasny brąz ,ściana za ekranem bardzo ciemny brąz.Kontrola oświetlenia przy pomocy ściemniacza,który pozwala ustawić precyzyjnie poziom oświetlenie.Nawiasem mówiąc ściemniacz jest sterowany pilotem od Viviteka.Ekran 90 cali - projekt autorski - płyta spieniona pokryta farbą screen goo digital grey oprawiona w ramę.Z innych projektorów widziałem krótko przed zakupem Optomę HD20 oraz Benqa 1000.Oba projektory widziałem w warunkach odbiegających znacznie od moich,dlatego nie odważe się dokonywac jakichkolwiek porównań.Za projektor zapłaciłem 4148 zł.Tak jak pisałem wcześniej postaram się przygotować obszerny materiał w którym będzie można porównać osiągi projektora przy świetle dziennym,oświetleniu sztucznym oraz przy pełnym zaciemnieniu.Przy okazji zaznaczam,iż mam bardzo krytyczny stosunek do zdjęć na forach internetowych z projekcji.Dają one co prawda możliwość wyrobienia sobie jakiegoś poglądu na temat klasy projektora ale często najzwyczajniej wprowadzają oglądających w błąd.Pierwsza partia zdjęc robiona była przy całkowitym zaciemnieniu aparatem Canon A510 bez korekcji kolorów.Na początek kilka plansz testowych
Mini Test Vivitek H1080FD-obraz-099a.jpg
Mini Test Vivitek H1080FD-obraz-097a.jpg
Mini Test Vivitek H1080FD-obraz-098a.jpg
Na trzecim zdjęciu widać zabarwienia niebieskie na białym tle.W istocie te miejsca są białe.Jest to tylko efekt niedoskonałości aparatu
W dalszej kolejności zdjęcia stacjonarne w formacie Full HD
Mini Test Vivitek H1080FD-obraz-086a.jpg
Mini Test Vivitek H1080FD-obraz-091a.jpg
Mini Test Vivitek H1080FD-obraz-092a.jpg
Mini Test Vivitek H1080FD-obraz-095a.jpg
Na koniec materiałem AVCHD nagranym na płytę DVD(Cars 720P) - z użyciem programu sportowego i bardzo krótkim czasem otwarcia migawki.
Mini Test Vivitek H1080FD-obraz-078a.jpg
Mini Test Vivitek H1080FD-obraz-075a.jpg
Mini Test Vivitek H1080FD-obraz-081a.jpg
W dalszej kolejności postaram się zrobić zdjęcia w oświetleniu dziennym i te same ujęcia przy zaciemnieniu.
Odpowiedź z Cytatem
profitgw jest offline
Member

Avatar szopenpolice

Meldunek: Jun 2009
Postów: 30
Cytuj  
#5
18-12-2009, 08:53
Domyślnie

Zdjęcia super. Czerń to prawie jak smoła Na zdjęciu w garażu to prawie nie widać, gdzie pokrywa się wyświetlany obraz z boderami ekranu. U mnie na panasie AX-100 to obraz jest szary. Oglądam te zdjęcia i się zastanawiam czy nie kupić sobie nowego projektora. I nie chodzi mi o rozdzielczość Hd Ready czy Full HD, ale właśnie o czerń. Jest to jednak podstawa w kinie i ma największy wpływ na jakość oglądanego materiału. Przynajmniej ja tak uważam.
Odpowiedź z Cytatem
szopenpolice jest offline
Member

Avatar profitgw

Meldunek: Dec 2007
Postów: 78
Skąd: Polska

Cytuj  
#6
18-12-2009, 15:49
Domyślnie

Cytat:
Napisał skalmen
jak z ta czernią w tym projku bo w recenzjach pisza że jest ciemno szara, a na zdjeciach wyglada na czarną? gratuluje zakupu pierwszej maszynki, napewno masz bardzo duzo radochy po wejsciu z 42 cali na 100
Gwoli wyjaśnienia.Skalmen w treści powyżej jest napisane,że przesiadłem się z DLP Toshiby MT200 na Viviteka.Nie jest to więc mój pierwszy projektor.Ekranu natomiast nie zmieniałem.Nie wiem skąd te twoje 42 cale.Co do czerni to wyraźnie napisałem,iż wkrótce pojawi się moja ocena po kilkunastu godzinach pracy z projektorem.Na tą chwilę jak widzisz nie jest źle a na pewno nie tak źle jak piszą w recenzjach.Napisałem również,iż ocena czerni na podstawie zdjęcia jest bardzo nieobiektywna i tego zdania się trzymam.
Odpowiedź z Cytatem
profitgw jest offline
reklama


Meldunek: Feb 2005
Skąd: hdtv.com.pl

 

Odpowiedz

Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are WłączonyCzasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:22. Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin VBulletin Skin by ForumMonkeys.
Nowy na forum?

 • Regulamin
 • Zapomniałeś hasła?
 • Zarejestruj się.
 • Jak szukać treści.
 • Polityka prywatności
 • Reklama

 • Ciekawe artykuły

 • Czy Hz ma znaczenie?
 • Nie strać danych.
 • Robot co skosi trawnik
 • Zestawy użytkowników
 • Graj w 4K!

 • Testy otwarte

 • Panasonic ET5E test
 • Philips PFL 4007 test
 • Panasonic VT50 test
 • Sharp 70le835 test
 • Samsung ES7000 test
 • Panasonic DT50 test

 • Nasi Partnerzy

 • Cyfrowe atelier

 • Kontakt - hdtv.com.pl - Archiwum - Dyrektywa prywatności - Na górę