Strona główna Ostatnie testy Nasze Zestawy Kanały 4K Próbki HD Forum
Rejestracja Regulamin Kalendarz Szukaj Dzisiejsze posty Zaznacz wszystkie fora jako przeczytane

Projektory, ekrany do projekcji...Wszystko związane z projektorami etc.

Wróć HDforum > Video > Projektory, ekrany do projekcji... > Mini Test Vivitek H1080FD
Odpowiedz

Senior Member

Meldunek: Dec 2008
19-12-2009, 10:02
Domyślnie

Ja osobiście nie wyobrażam sobie oglądania w oświetlonym pokoju,bo chyba nie ma projektora kina domowego któremu by to nie przeszkadzało w wyświetleniu prawidłowego obrazu.
Odpowiedź z Cytatem
maracz jest offline
reklama

Meldunek: Feb 2005

Senior Member

Meldunek: Sep 2009
19-12-2009, 16:17
Domyślnie

czy sa gdzies recenzje, testy poprawionej wersji 1080FD?? bo na trustedreviews.com oraz projectorcentral.com pisza raczej o tej pierwszej serii i w sumie to nie widze by vivitek byl lepszy od optomy HD 20 a nawet gorszy pod wzgledem czerni oO. na plus za 1080FD przemawia tylko minimlanie lepszy kontrast i bardziej cicha praca.
Odpowiedź z Cytatem
ziut jest offline
Member

Meldunek: Dec 2007

19-12-2009, 18:41
Domyślnie

Bezpośrednie porównanie Viviteka z Optomą z początku października
http://gizmodo.com/5381731/1000-1080...ivitek-h1080fd

lub na polskiej stronie

http://www.frazpc.pl/news/27696-Por%C3%B3wnianie_projektor%C3%B3w_1080p_za_1000$

Faktycznie potwierdzam,iż po wprowadzeniu poprawek tak naprawdę nie znalazłem jeszcze oficjalnych testów tego projektora.
Odpowiedź z Cytatem
profitgw jest offline
reklama

Member

19-12-2009, 18:43
Domyślnie

Cytat:
Napisał maracz
Ja osobiście nie wyobrażam sobie oglądania w oświetlonym pokoju,bo chyba nie ma projektora kina domowego któremu by to nie przeszkadzało w wyświetleniu prawidłowego obrazu.
To jasne.Skoro jednak zabrałem się za testowanie tego produktu to chcę także pokazać jak wygląda obraz w warunkach oświetlenia odbiegających od kinowych.
Odpowiedź z Cytatem
profitgw jest offline
ogs
Member

Meldunek: Oct 2008

22-12-2009, 18:10
Domyślnie

Dobry wątek - dzięki za test.

Czy możecie mi do radzić co wybrać OPTOMĘ HD200X czy tego VIVITEK-a? Pomieszczenie mam niestety jasne (ściany prawie białe) bo to salon, a nie pokój do kina więc jedyne co moge zrobić to zasłonić żaluzje alu i jest ciemnica ale ściany nadal będa odbijać.

P.S. A może BENQ W1000 ?

Ostatnio edytowane przez ogs ; 22-12-2009 o 18:39
Odpowiedź z Cytatem
ogs jest offline
Member

22-12-2009, 21:47
Domyślnie

Podjęcie decyzji jest znacznie trudniejsze niż doradzanie.Każdy z nas przechodzi to na swój sposób.Ja osobiście wybrałem Viviteka,gdyż należę do ludzi,którzy zazwyczaj kupują inny towar niż ten najbardziej popularny.W twoim przypadku wybór między Optoma serii 20,Benqiem czy Vivitekiem jest dodatkowo utrudniony z tego wzgęldu,iż projektory te niewiele od siebie się różnią w osiągach.Sądzę,że są to różnice subtelne.Dodatkowo masz problem jasnych ścian.Wielu forumowiczów użytkujących projektory może zaobserwować w jak drastyczny sposób na obraz wpływają warunki w pomieszczeniu.Tym bardziej uważam,że w takich warunkach inwestycja w wyższj klasy projektor może mijać się z celem a różnice między tymi 3 projektorami będą minimalne.Przed zakupem Viviteka widziałem oba konkurencyjne modele w akcji,jednak w warunkach odbiegających od idealnych.Co ciekawe Viviteka zakupiłem nawet go nie oglądając z przyczyn o których pisałem wyżej.Pisze to dlatego,że tak naprawdę dopiero w warunkach stworzonych w twoim pomieszczeniu i porównując wszystkie te proje możesz podjąć w miarę racjonalną decyzję.
Odpowiedź z Cytatem
profitgw jest offline
Member

27-12-2009, 18:04
Domyślnie

Optymalizacja obrazu
Pisałem już uprzednio,iż korzystając z płyty kalibracyjnej AVSHD udało mi się w stosunkowo krótkim czasie zoptymalizować obraz pod potrzeby kina domowego.Dla osób,które zamierzają skorzystać z predefioniowanych ustawień projektora bez optymalizacji mam niezbyt dobrą informację.Tryb bright absolutnie nie nadaje się do zastosowań w kinie.Jest on zbyt jasny a kolory przejaskrawione i skierowane w kierunku koloru żółtego.Tryb normal jest bardziej stonowany jednak również nie polecam go do kina.Najbliżej ustawień kinowych jest tryb "kino" jednak i w tym przypadku obraz wymaga korekt.Optymalizację należy rozpocząć od ustawień wyświetlania bieli i czerni.W projektorze Vivitek H1080FD(jak sądzę również w innych budżetowych projektorach FULL HD) nie możemy oczekiwać czerni na poziomie projektorów z wyższej półki cenowej.Możemy natomiast dużo zrobić aby efekt w tym zakresie był możliwie najlepszy.Z uwagi na dość wysoką jasność w trybie kinowym(wyższą niż Optoma HD20 ) ograniczenia wymaga parametr jasności.Bardzo pomocny jest też ekran z gain nie wyższym niż 1,0.W moim przypadku Screen Goo Digital Gray pozwala uzyskać dobry współczynnik kontrastu w zupełności wystarczający do poprawnego odbioru ciemnych scen.Domyślne ustawienie kontrastu w połączeniu z ustawieniem gamma wymaga drobnych korekt.Kontrast na "+" a gamma na "-".W trybie "kino" projektor wymagał również korekty balansu kolorów a także nasycenia i wzmocnienia kolorów.
Według mnie optymalne ustawienia kolorów w regulacji HSG(adjustment)wyglądają następująco:w nawiasach odpowiednio poziom danego koloru według skali,nasycenie i wzmocnienie.
Czerwony(0,100,100)-R
Zielony(11,100,100)-G
Niebieski(0,109,96)-B
Cyan(0,100,104)-C
Magenta(0,110,9)-M
Żółty(-3,100,110)-Y
Dla tak skonfigurowanych kolorów należy ustawić następujące wartości pozostałych parametrów ogólnych obrazu:
jasność 37-40(bright)
kontrast 9(contr)
nasycenie sumaryczne minus 7(satur global)dla wszystkich składowych kolorów ustawionych uprzednio indywidualnie)
odcień koloru 1(tint)
barwa ciała 1 (flesh tone)
gamma w ustawieniach HSG na wartość 9
Zmiany w ustawieniach są widoczne na planszy kalibracyjnej.Pierwsza plansza przy ustawieniach fabrycznych dla trybu"kino" a druga po ustawieniach optymalizujących.
Zwrócić należy uwagę ,iż przed optymalizacją kolory były znacznie przecycone.Kolor żółty wchodził w kolor cytrynowy a znacznikiem pzrzejaskrawienia był fakt,iż pierwsze gradienty w poszczególnych kolorach były mało czytelne.Na przykład w przypadku koloru zielonego pierwsze cztery gradienty prawie się nie różniły.
Mini Test Vivitek H1080FD-obraz-132d.jpg
Po kalibracji widać wyraźnie,iż kolor żółty w pierwszych gradientach jest faktycznie żółty a kolory pozostałe mają wyraźniejsze przejścia tonalne.Oczywiście zdjęcia przekłamują trochę efekt kalibracji ale w pewnym sensie oddają rzeczywistość
Mini Test Vivitek H1080FD-obraz-132c.jpg
Tak skonfigurowany projektor pozwala cieszyć się naprawdę dobrym obrazem z ładnymi zrównoważonymi kolorami i dobrym kontrastem.
Mini Test Vivitek H1080FD-dsc00205a.jpg
Mini Test Vivitek H1080FD-dsc00271a.jpg
Mini Test Vivitek H1080FD-obraz-112a.jpg
Mini Test Vivitek H1080FD-obraz-117.jpg
Odpowiedź z Cytatem
profitgw jest offline
reklama

Odpowiedz

Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie